آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم

Ferritin  چیست؟

فریتین یک پروتئین خون است که حاوی آهن است. آزمایش فریتین به پزشک کمک می کند تا بفهمد بدن چقدر آهن ذخیره می کند. اگر آزمایش فریتین نشان داد که سطح فریتین خون کمتر از حد طبیعی است، نشان دهنده آن است که ذخایر آهن بدن کم است و شما دچار کمبود آهن هستید. در نتیجه ممکن است دچار کم خونی شوید.

آزمایش خون فریتین چیست؟

چکاپ خون فریتین سطح فریتین را در خون را اندازه گیری می کند. فریتین پروتئینی است که آهن را در سلول ها ذخیره می کند. برای ساخت گلبول های قرمز سالم به آهن نیاز است. گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه بدن می‌رسانند. آهن همچنین برای ماهیچه ها، مغز استخوان و اندام های سالم از جمله رشد مغز در کودکان مهم است. آهن بسیار کم یا زیاد در بدن در صورت عدم درمان می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. آزمایش خون فریتین می تواند نشان دهد که چقدر آهن در بدن ذخیره شده است.

نام های دیگر: فریتین سرم، سطح فریتین سرم، سرم فریتین

آزمایش خون فریتین چیست؟

آزمایش فریتین خون چه کاربردی دارد؟

آزمایش فریتین خون برای کمک به بررسی سطح آهن استفاده می شود. این آزمایش همچنین برای موارد زیر استفاده شود:

 1. هموکروماتوز، داشتن آهن بیش از حد در بدن
 2. کم خونی فقر آهن، داشتن گلبول های قرمز بسیار کم به دلیل کمبود آهن
 3. بیماری های کبدی
 4. سندرم پای بی قرار، احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در پاها که ممکن است ناشی از کمبود آهن باشد.
 5. بیماری Still بزرگسالان (همچنین به نام بیماری استیل با شروع بزرگسالان یا AOSD)، یک بیماری غیر معمول است که باعث درد مفاصل، تب و بثورات، اغلب با سطح فریتین بالا می‌شود. شرایط مزمن (طولانی) را که ممکن است بر سطح آهن تأثیر بگذارد، مانند سرطان، بیماری کلیوی و بیماری های خودایمنی نظارت کنید. اگر برای مشکلات آهن تحت درمان هستید، ممکن است از این آزمایش برای بررسی میزان کارآمدی درمان استفاده شود.

چرا به آزمایش فریتین خون نیاز داریم؟

اگر علائم سطح آهن خیلی کم یا خیلی زیاد است، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید.

محدوده مقدار نرمال عبارت است از:

در اقایان: ۱۲ تا ۳۰۰ نانوگرم در میلی لیتر (ng/mL)

در خانم ها: ۱۲ تا ۱۵۰ نانوگرم در میلی لیتر.

محدوده طبیعی برای فریتین در سرم خون:

۲۰ تا ۲۵۰ نانوگرم در میلی لیتر برای مردان بالغ است. ۱۰

تا ۱۲۰ نانوگرم در میلی لیتر برای زنان بالغ، ۱۸ تا ۳۹ سال، ۱۲ تا ۲۶۳ نانوگرم در میلی لیتر برای زنان ۴۰ سال و بالاتر.

علائم سطح بسیار پایین آهن عبارتند از:

 1. تنگی نفس
 2. ضعف یا خستگی
 3. سرگیجه
 4. آریتمی

علائم سطح خیلی زیاد آهن می تواند متفاوت باشد و با گذشت زمان بدتر شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. ضعف یا خستگی
 2. درد مفاصل، معمولاً در زانو یا دست
 3. کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ (ED)
 4. درد شکم
 5. تغییر رنگ پوست به خاکستری، فلزی یا برنزی

آزمایش خون فریتین چیست؟

نجوه انجام آزمایش فریتین خون

برای انجام این ازمایش به خون نیاز است که بعد از جداسازی سرم ازمایش فریتین روی نمونه سرم انجام می شود.  ممکن است پزشک از شما بخواهد که ۱۲ ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید به همین دلیل آزمایش معمولاً در صبح انجام می شود. این آزمایش مانند آزمایش چکاپ کامل به ناشتایی نیاز دارد.

تفسیر نتایج فریتین خون:

سطح فریتین پایین تر از حد طبیعی ممکن است به این معنی باشد که شما دچار کم خونی فقر آهن یا وضعیت دیگری مرتبط با سطح پایین آهن هستید. کم خونی فقر آهن یک نوع رایج کم خونی است که در آن بدن گلبول های قرمز کافی نمی سازد و اگر درمان صورت نگیرد منجر به مشکلات قلبی، عفونت، کندی رشد و رشد مغز در کودکان و سایر مشکلات سلامتی شود. سطح فریتین بالاتر از حد طبیعی می تواند به معنای وجود آهن بیش از حد در بدن باشد. عواملی که باعث افزایش بیش از حد سطح آهن می شود عبارتند از:

 1. بیماری کبد
 2. اختلال مصرف الکل
 3. هموکروماتوز
 4. پرکاری تیروئید

نجوه انجام آزمایش فریتین خون

سخن اخر

اگر نتایج فریتین شما طبیعی نیست، همیشه به این معنی نیست که شما یک بیمار هستید و بایستی درمان صورت بگیرد. زیرا برخی عوامل مانند مصرف برخی از داروها و غذاها می توانند سطح فریتین را کاهش یا افزایش دهند. برای اطلاعات بیشتر به سایت لیما طب مراجعه کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *