چکاپ

هزینه آزمایش و چکاپ کامل بدن در سال ۱۴۰۳

آزمایشات چکاپ کامل به آزمایشاتی گفته میشود که برای تشخیص بیماری و تشخیص کمبود های بدن مانند کمبود مواد معدنی و کمبود ویتامین ها و پیشگیری از دیگر بیماری ها باید هر فرد سالانه آنها را به صورت روتین انجام دهد. به دلیل اینکه کمبود مواد مغذی بدن میتواند باعث بروز بیماری ها و مشکلات جبران ناپذیر میشود و هر چقدر شما یک بیماری و یا یک عارضه را سریعتر تشخیص دهید درمان و جلوگیری از پیشروی آن آسان تر خواهد بود و برای شما هزینه های کمتری نز خواهد داشت. و شما با پرداخت هزینه های کمتر از هزینه و صدمات بزرگتر جلوگیری خواهید کرد

آزمایشات چکاپ مردان و زنان ممکن است به دلیل اینکه فیزیولوژی و میزان و نوع هورمون های آنها با یکدیگر متفاوت هستند با هم تفاوت داشته باشند برای مثال زنان نسبت به مردان دارای سیستم ایمنی قوی تری هستند به همین دلیل است که انجام ازمایشات عفونی در مردان نسبت به زنان اهمیت بیشتری را دارا است. ولی در زنان معمولا کمبود مواد معدنی و ویتامین ها مانند کلسیم، آهن، ویتامین B12 متداول تر است به همین دلیل است که  آزمایشات تشخیص کمبود مواد مغذی بدن در زنان واجب تر است. امروز در این مقاله در لیما طب ما قصد داریم به ریز انجام چکاپ سالانه و به چگونگی آن و به این شامل چه آزمایشاتی میشود وهزینه ان در حال حاضر به چه صورت است بپردازیم. اگر شما نیز قصد دارید برای چکاب کامل مراجعه کنید با دوست دارید بدانید که این کار چه ضرورتی دارد با ما همراه باشید.

آزمایش چکاپ هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

فهرست عناوین صفحه:

در حالت معمول هر فردی باید هر ۱۲ ماه یکبار به چکاپ کامل بپردازد و از وضعیت بدن خود آگاه شود ولی در این بین شرایطی هم ممکن است پیش بیاید که شما مجبور شوید فاصله این آزمایشات را کمتر کمتر کنید. برای مثال شما برای مشکلاتی مانند ریزش مو و عوامل دیگر به پزشک مراجعه می کنید و پزشک برای شما آزمایش تجویز میکند. شاید شما هم به دلیل نداشتن وقت و شلوغی و مشغله ها دیگر قادر نیستید که برای آزمایش مراجعه کنید برای شما مراکزی تاسیس شده است که به محل انتخابی شما مراجعه میکنند و بعد از نمونه گیری شما بعد از مدت کوتاهی به صورت آنلاین میتوانید نتایج آزمایش خود را مشاهده کنید. نمونه های چکاب کامل می تواند از خون و ادرار و مدفوع در حالات گوناگون متنوع باشد. ما در ادامه هر یک از این آزمایشات اشاره خواهیم کرد.

ناشتا بودن برای انجام چکاپ کامل

بر خلاف تصور عموم ناشتا بودن برای تمام آزمایشات لازم نیست برای مثال برای آزمایش قند از هشت ساعت قبل باید چیزی نخورد و از شب قبل از استعمال دخانیات خودداری کنید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید بهتر است که با پزشک خود قبل از آزمایش مشورت کنید. در زمان ناشتنا بوئدن سعی کحنید که آب زیادی بنوشید تا از افت فشار خون شما جلوگیری شود.

ساعت انجام آزمایش چکاپ کامل

بهتر است ازمایش زمانی انجام شود که فرد قبل آن ۸ ساعت خواتب کامل را داشته بوده چون سطح هورمون ها در تمام ساعات شبانه روز برابر نیستند. مثلا برای آزمایش قند خون ساعات بین ۷ تا ۹ صبح بسیار مناسب هستند

تاثیر استرس بر جواب آزمایش چکاپ کامل بدن

استرس می تواند موجب بروز خطا در آزمایش شود. استرس بر نتیجه قند خون و اندازه گیری هورمون هایی مانند پرولاکتین تاثیر می گذارد. بنابراین استفاده از خدمات چکاپ کامل در منزل می تواند از حجم استرس شما بکاهد. زیرا متخصص نمونه گیری آزمایش در منزل راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار می دهد

موارد کاربرد آزمایش چکاپ

شما برای داشتن چکاپ حتما لازم نیست که بیماری خاصی داشته باشید معمولا توصیه میشود که بصورت دوره ای برای اطلاع از وضعیت سلامتی و بدن خود و پیشگیری از بیماری ها و آسیب ها چکاپ های دوره ای داشته باشید. ولی برای بعضی از موارد خاص هم شاید مجبور شوید خارج از دوره برا چکاپ مراجعه کنید ما برخی از این شرایط را برای شما آوردیم

 • بررسی مقادیر هورمونی مثل آزمایش تیروئید
 • بررسی احتمال ابتلا به عفونت های ویروسی خاص مثل هپاتیت و ایدز
 • بررسی وضعیت کلی سلامت بدنی شما
 • بررسی بیماری های مختلف ژنتیکی فرد
 • بررسی عملکرد ارگان های مختلف بدن مثل کبد و کلیه

هزینه آزمایش چکاپ به چه مواردی بستگی دارد؟

بصورت کلی این هزینه ها بستگی به آن دارد که شما چه آزمایشاتی را در خواستید کنید و چه تعدادی از آنها را درخواست کنید البته باید توجه داشته باشیم که وضعیت سلامتی و سن سال فرد نیز میتواند در این موضوع دخیل است. ما در اینجا برخی از این آزمایش ها را آورده ایم

 • آزمایش CBC
 • آزمایش تیروئید
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش مدفوع
 • آزمایش عفونت های ویروسی (Hbs – hpv – Hiv)
 • آزمایش خون
 • آزمایش های مربوط به ویتامین ها و مواد معدنی
 • و ….

هزینه-چکاپ-کامل-با -دفترچه-تامین-اجتماعی-سال-1403هزینه چکاپ کامل با  دفترچه تامین اجتماعی سال ۱۴۰۳

چکاپ کامل بدن یکی از راه ها و روش های تشخیص بیماری و بررسی وضعیت ایمنی بدن است که میزان سلامت دفاعی را به صورت دقیق نمایان می کند. این غربالگیری با نمونه گیری از بافت های خونی، ادرار و مایع نخاعی صورت می گیرد که  دستگاه گوارش نیز از مهم ترین این بحث قرار می گیرد.

آزمایش و چکاپ، وضعیت جسمانی بدن را که دچار مشکل یا هرگونه درگیری شده است را مشخص کرده و با تشخیص پزشک درمان و داروهایی تجویز می شود. انجام این چکاب ها سالانه از اهمیت بقسیار بالایی برخوردار است که باید مورد توجه عموم برای درمان به موقع قرار بگیرد و چکاپ کامل بدن طی آزمایش های زیر را با خود به همراه دارد:

 • آزمایش خون
 •  آزمایش ادرار
 • آزمایش  قند خون
 • آزمایش چربی خون
 • آزمایش تیروئید
 • آزمایش مدفوع
 • آزمایش پاپ اسمیر
 • آزمایش روماتیسم
 • آزمایش ایدز
 •  تست آلرژی
 • آزمایش ژنتیک
 •  تست آنتی بادی
 •  آزمایش بررسی عملکرد کلیه
 • آزمایش هپاتیت
 •  تست بتا

به احتمال بالا انجام تمامی این آزمایش ها با قیمت و هزینه های بالایی برآورد می شود که  نسبت به نوع بیمارستان یا آزمایشگاه نیز این تعرفه می تواند متغیر باشد. در این مواقع استفاده از بیمه برای کاهش هزینه ها راهی بسیار مناسب و بهینه ای است که از جمله آن می توان به بیمه تامین اجتماعی اشاره کرد.

تامین اجتماعی بیمه ای اجباری با سیستم همگانی است که این سازمان برای حمایت از نیرو های کار جامعه از جمله کارگران و کارمندان تشکیل شده است. بیمه تامین اجتماعی با تضمین حقوق بیمه گذار، سبب کاهش هزینه های خدمات درمانی، حوادث، دریافت کمک هزینه های ازدواج و هزینه های بیماری ها را  با خود به همراه دارد.

البته هزینه خدمات درمانی، آزمایش ها و چکاب ها به طور سالیانه تغییر می کنند و افزایش قیمت را نسبت به سال گذشته به همراه دارند. این قیمت ها طبق نرخ نامه سراسری ارسال شده به آزمایشگاه و بیمارستان های سراسر کشور تعیین می شود که در صورت داشتن بیمه، این هزینه ها کمی پایین تر برآورد می شود.

همچنین هزینه چکاپ ها و آزمایش ها در نسخه های پزشکی می توانند نرخ قیمت را در هر بار متغیر کنند. از جمله این موارد می توان به موارد بیان شده در زیر اشاره کرد که در تعدادی کم از نسخه ها قابل مشاهده است.  

 • تست های مربوط به متابولیک جامع برای بررسی پلاسمای خون بدن
 • تست هایی از خانواده متابولیک پایه برای بررسی سطح مواد معدنی در بدن از قبیل گلوکز، پتاسیم، کلسیم
 • تست هایی در زمینه لیپید برای بررسی سطح کلسترول خوب و بد در بدن
 • تست و بررسی وضعیت خون برای شمارش سلول‌های خونی
 • تست های تیروئید برای بررسی وضعیت تیروئید بدن
 • تست های مربوط به بیومارکرهای قلبی برای بررسی مهم‌ترین آنزیم‌ها مانند تروپونین 

البته باید این را در نظر داشته باشید که شرایط و نکاتی برای دریافت هزینه چکاپ کامل بدن از بیمه تامین اجتماعی وجود دارد که برای تهیه باید این مراحل بیان شده در جدول زیر را طی کنید. 

هزینه چکاپ کامل بدن بدون بیمه

البته باید این را در نظر داشته باشید که شرایط و نکاتی برای دریافت هزینه چکاپ کامل بدن از بیمه تامین اجتماعی وجود دارد که برای تهیه باید این مراحل بیان شده در جدول زیر را طی کنید.

تهیه برگه تایید پزشک خود سازمان تامین اجتماعی مبنی بر تجویز چکاپ کاملمرحله اول
دریافت مدارک و اسناد هویتی بیمار، نظیر کارت ملی، شناسنامه و …..مرحله دوم
تحویل مدارک و اسناد دال بر پرداخت حق بیمه مربوط به سازمان تامین اجتماعیمرحله سوم
دریافت و تحویل اسناد و مدارک مربوط به بستری شدن در بیمارستان (در مواردی که چکاپ کامل از فرد به صورت سرپایی نبوده و وی در بیمارستان بستری شده است.)مرحله چهارم
تهیه فیش پرداختی مربوط به هزینه های درمان (در صورتی که شخص پس از انجام چکاپ کامل، برای دریافت هزینه های پرداختی به بیمه تامین اجتماعی مراجعه می نماید.)مرحله پنجم
ارائه کلیه اسناد فوق، به خصوص مدارک و اسناد دال بر پرداخت حق بیمه مربوط به سازمان تامین اجتماعی، به منظور دریافت کمک هزینه چکاپ کامل از بیمه

مرحله ششم

طبق گفته های بالا هر ساله وزارت بهداشت تعرفه ای مشخص به آزمایشگاه های سراسر کشور ابلاغ می کند که این هزینه نسبت به نوع بیمارستان یا آزمایشگاه فرق می کند. در آزمایشگاه ها و بیمارستان های خصوصی این هزینه بیشتر برآورد می شود که بیمه تامین اجتماعی هم شامل نمی شود. 

این نسخه پزشکی با آزمایش و چکاپ در منزل قابل تشخیص نبوده و انجام آن برای درمان به موقع از واجبات است. برای آزمایش و چکاپ کامل بدن می توانید با دریافت نوبت دهی آنلاین از پزشک، نسخه ای در این راجع دریافت کنید.

هزینه-چکاپ-کامل-با-دفترچه-روستاییهزینه چکاپ کامل با دفترچه روستایی

دفترچه بیمه روستایی یکی از بیمه ها برای عشایر و روستاییان ساکن در شهر های کم جمعیت است که بخشی از هزینه خدمات درمانی بیمه گذاران را تامین می کند. این بیمه نیز هزینه چکاپ کامل بدن را تامین کرده و در کاهش هزینه بسیار کمک کننده است.

آزمایش ایدز

متاسفانه اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا میشوند پیش از آن که از ابتلای خودشان باخبر شوند چند نفر دیگر را نیز مبتلا میکنند. طبق تحقیقات انجام شده ۴۰ درصد از افرادی که بیماری ایدز متلا میشوند بیماری را از فردی گرفته اند که خودش از ابتلای خود با خبر نبود. به همین دلیل بهتر است افرادی که احتمال ابتلای آنها بالا است بهتر است حداقل هر سال این آزمایش را انجام دهند.

چه مقدار از هزینه های چکاپ را بیمه متقبل می شود؟

بسته به نوع بیمه ای که فرد دارد  مثلا از بین بیمه های تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و یا سایر انواع بیمه با دارا بودن یکی از انها بیمه مقدار متفاوتی از هزینه ره فرد پرداخت خواهد کرد ولی به صورت کلی اگر  فرد برای چکاپ دوره ایی به بیمارستان های دولتی مراجعه کند و فقط ۳۰ درصد از مبلغ چکاب را خودش پرداخت خواهد کرد ولی اگر به آزمایشگاه های خصوصی برای چکاپ دوره ای مراجعه کند مجبور است حدود ۷۰ درصد هزینه ها را خود متقبل شود و بیمه فقط حدود ۳۰ درصد آن را پرداخت خواهد کرد.

هزینه آزمایش چکاپ کامل

یک چکاپ کامل شامل بررسی سلول های خونی یا همون آزمایش CBC است همچنین شامل آزمایشات قند و چربی و تیروئید بررسی عفونت در بدن بررسی ارگانهایی مثل کبد و کلیه  آزمایش مدفوع و ادرار بررسی فاکتور های انعقاد خونی،  بسیاری از ویتامین ها ، بررسی قند سه ماهه و … است .

هزینه آزمایش چکاپ حدود دو میلیون تومان میباشد که با احتساب بیمه تامین اجتماعی ۲۰%-۳۰% از این مبلغ را بیمه پرداخت میکند  یعنی

هزینه چکاپ کامل با دفترچه  تامین اجتماعی حدود یک میلیون و ششصد هزار تومان میباشد .

قیمت آزمایش چکاپ کامل برای خانم ها حدود دو میلیون تومان میباشد که علاوه بر موارد فوق بررسی هورمون های زنانه  مثل FSH ، LH ، prolactine نیز  انجام میشود .

هزینه چکاپ کامل با دفترچه روستایی حدود یک ملیون و هفصد هزار تومان میباشد

هزینه چکاپ کامل با بیمه سلامت حدود یک ملیون و هفصد هزار تومان میباشد.

هزینه آزمایش تیروئید   شامل t3 ، t4 ، tsh   حدود دویست هزار تومان میباشد

قیمت آزمایش  تیروئید ۱۴۰۳ به صورت آزاد حدود دویست و پنجاه هزار تومان میباشد.

هزینه آزمایش CBC چقدر است ؟

هزینه آزمایش CBC 1403  حدود شصت و پنج هزار تومان است این هزینه به صورت آزاد هست و هزینه آزمایش CBC با احتساب بیمه تامین اجتماعی حدود پنجاه هزار تومان میباشد .

هزینه آزمایش AMH در سال ۱۴۰۳

هزینه آزمایش ذخیره تخمدان در سال ۱۴۰۳ حدود نهصد هزار تومان است که این آزمایش جز آزمایشاتی است که تحت پوشش بیمه نمیباشد .

هزینه آزمایش  پرولاکتین  ۱۴۰۳

هزینه آزمایش پرولاکتین آزاد  حدود صد و پنجاه هزار تومان میباشد .

هزینه آزمایش پرولاکتین با دفترچه تامین اجتماعی  حدود صد و بیست هزار تومان میباشد .

آیا انجام چکاپ کامل در منزل به صرفه است؟

بسیار یا از افراد به دلیل مشغله و نبود زمان نمیتوانند به آزمایشگاه برای چکاپ دوره ای مراجعه کنند امروزه خدماتی توسط مجموعه هایی اعطا میکنند به این صورت که شما با ارتباط با این مراکز میتوانید همانند انواع تست های بارداری در منزل درخواست گرفتن آزمایش در محل مورد نظر شما کنید. با اینم کار در زمان و هزینه رفت آمد نیز صرفه جویی میکنید  و میتوانید از وضعیت سلامتی خود نیز آگاهی یابید. اگر شما هزینه های این روش را به روش حضوری مراجعه کنید متوجه خواهید شد این روش به صرفه تر است زیرا در اینجا در وقتتان نیز صرفه جویی میشود.

مزایای آزمایش چکاپ کامل برای انسان

سیستم بدنی انسان یک سیستم کاملا پیچیده است که عوامل بسیار زیادی در عملکرد آن تاثیر دارند. بعضی از بیماری ها شاید بصورت تصادفی و بدون هیچ عهلامت بیرونی به سراغ فرد بیایند که فرد حتی تا مراحل بالایی بیماری متوجه وجود آن نشود. به همین دلیل است که همیشه پزشکان و متخصصان افراد را به داشتن چکاپ دوره ای تشویق و توصیه میکنند. با داشتن چکاپ دوره ای می توان از وضعیت و تغییراتی که درون بدن در حال رخ دادن است آگاهی یافت همچنین میتوان فهمید که هر ارگانی از بدن آیا به درستی کار میکند یا خیر زیرا هر یک از آنها در صورت کارکرد صحیح یا ناصحیح یک سری علامت های جانبی دارند که با بررسی آنها می توان به عملکرد عضو پی بردو همچنین میتوان با این کار بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. برای مثال کمبود ویتامین باعث میشود که بدن در طول مدت زمان قدرت دفاعی و ایمنی خود را از دست بدهد و بیماری ها بتوانند که بروز کنند. تحت کنترل نگه داشتن بدن باعث سلامتی و طول عمر میشود.

هزینه آزمایش بارداری بدون نسخه پزشک

هزینه آزمایش بارداری بدون نسخه پزشک همان هزینه تست خون بارداری به صورت آزاد هست که نمیتوان آن را با هیچ بیمه ای اعم از تامین اجتماعی سلامت کارمندی و نیروی مسلح محاسبه کرد همچنین بدون داشتن نسخه پزش از هیچ یک از بیمه های تکمیلی نیز نمیتواند استفاده کرد .

هزینه آزمایشHPV سال ۱۴۰۳

هزینه آزمایش HPV با دفترچه تامین اجتماعی قابل انجام نیست و بیمه تامین اجتماعی هزینه ای بابت این تست پرداخت نمیکند و این تست فقط به صورت آزاد قابل انجام هست  هزینه آزمایش اچ پی وی را بیمه های تکمیلی هم پرداخت نمیکنند و این تست فقط به صورت آزاد قابل انجام هست  تست HPV به دو صورت از طریق ادرار و نمونه برداری پاتولوژی قابل انجام است بهتر است این تست توسط ماما یا متخصص زنان نمونه برداری پاپ اسمیر  شود و نمونه پاتولوژی توسط بیمار به کارشناسان لیماطب تحویل داده شود برای آقایان بهتر است این تست از طریق نمونه برداری از ترشحات مجرای تناسلی انجام شود ولی به علت دشوار بودن  این نوع نمونه برداری یا در برخی موارد عدم ترشحات توسط فرد این تست از روی ادرار صبحگاهی نیز برای آقایان قابل انجام است و این نمونه میتواند توسط کارشناسان لیماطب نمونه برداری شود .

هزینه آزمایش هورمونی زنان ۱۴۰۳

هزینه آزمایش هورمونی زنان  در سال ۱۴۰۳ شامل تست های FSH , LH, PROLACTINE   حدود دویست و هفتاد هزار تومان میباشد

هزینه آزمایش هورمونی با بیمه نیروهای مسلح حدودا نصف میشود  از هزینه آزمایش هورمونی با بیمه تامین اجتماعی و سلامت حدود ۲۰-۳۰ در صد کسر میشد .

هزینه آزمایش کشت ادرار

هزینه آزمایش کشت ادرار ۱۴۰۳بدون نسخه پزشک و به صورت آزاد حدود شصت و پنج هزار تومان است که البته این هزینه به همراه آنالیز ادرار است زیرا آزمایش کشت ادراز بدون آنالیز ادرار قابل انجام نیست و حتما باید به همرا هم انجام شوند با این تفاوت که آزمایش آنالیز ادرار را میتوان بدون کشت ادرار انجام داد ولی بالعکس آن امکان پذیر نمیباشد همچنین هزینه آزمایش آنالیز ادرار بدون کشت ادرار آن و به صورت آزاد حدود بیست و پنج  هزار تومان است .

هزینه آزمایش قند خون ۱۴۰۳

هزینه آزمایش خون ناشتا که با تست دیابت در خانه هم می توان مشخص کرد، در سال ۱۴۰۳ حدود هشتاد هزار تومان است که این آزمایش اکثرا با تست قند خون دو ساعته نیز تجویز میشود که با احتساب هر دو به صورت آزاد حدود صد هزار تومان میشود .

هزینه آزمایش گروه خونی

هزینه آزمایش گروه خونی۱۴۰۳ که اغلب برای گرفتن گواهینامه انجام میشود و داخل گواهینامه درج میشود حدود هفتاد هزار تومان میباشد و عمدتا بدون نسخه پزشک انجام میشود .

هزینه غربالگری اول سال ۱۴۰۳

هزینه تست غربالگری اول حدود پانصد و پنجاه هزار تومان میباشد که اصولا پزشک که شما تحت نظر آن هستید این تست را با تست های تکمیلی دیگر برای بررسی حال فرد و جنین تجویز میکند مانند بررسی دیابت بارداری لازم به ذکر است که در سال ۱۴۰۳ هزینه آزمایش غربالگری دوره اول و هزینه آزمایش غربالگری دوره دوم تحت پوشش هیچ بیمه ای نمیباشد . تست های تکمیلی مثل بررسی قند بارداری تست پوشش بیمه میباشد.

آزمایش خون

آزمایش خون

یکی از رایج ترین آزمایشات ازمایش خون میباشد میباشد معمولا در این ازمایش صبح ها انجام میشود و در این آزمایش حدود حدود ۱۰ الی ۲۰ سی سی خون گرفته میشود در ادامه قصد داریم به بررسی عواملی که در آزمایش خون بررسی می شوند بپردازیم

آزمایش شمارش سلول های خونی CBC

آزمایش cbc از مهمترین آزمایشگاه هایی است که در آزمایش خونت انجام میشود در این آزمایش می توان از حجم گلبول های قرمز و غلظت خون و از تعداد پلاکت های خون و میزان گلبول های سفید و میزان حجم هموگلوبین اطلاع یافت . این آزمایش میتواند اطلاعات جامع و خوبی از وضعیت خونی بدن شما گزارش بدهد در همین راستا هم میتوان از بروز بیماری های احتمالی و حتی وجود مشکل از دیگر نقاط بدن اطلاع یابید. برای مثال افزایش غلظت خون می تواند سبب بیماری های قلبی شود و یا کاهش میزان پلاکت خون می تواند سبب لخته شدن خون شود و کاهش تعداد گلبول های قرمز و هموگلوبین می تواند از نشانه های بیماری آنمی باشد. تست  CBC برای مرحله ی نخست غربالگری تالاسمی در تست قبل ازدواج گرفته می شود. تالاسمی یک بیماری کم خونی ژنتیکی است  که با استفاده از پارامتر های MCV و MCH موجود در تست CBC و آزمایشات دیگر درخواستی می توان بیماری را تشخیص داد.

آزمایش چکاپ کبد

آزمایش چکاپ کبد

کبد دارای آنزیم هایی است که در هنگام مشکل داشتن و مبتلا شدن به بیماری و وارد شدن آسیب به آن باعث تغییر میزان و نوع آنها میشود. کبد دارای دو بخش است که در بدن نقش های حیاتی را ایفا میکند برای مثال در حفظ متابولیسم و سوخت و ساز بدن و دفع سموم بدن نقش اساسی دارد. برای همین است که با اندازه گیری آنزیم های کبدی به سلامت و عملکرد ان پی برد.

یکی از آنزیمهای مهم کبدی آنزیم آلانین ترانسفر یا به اختصار ALT است. این انزیم که در پروتئین نقش دارد مواقعی که کبد دچار بیماری میشود مقداری از ان ترشح میشود برای همین است در چکاپ کبدی با اندازه گیری میزان این انزیم میتوان از وضعیت کبد با خبر شد. بالا بودن میزان این آنزیم می تواند نشانه بیماری کبدی و یا آسیب در آن باشد.

آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز نیز از یکی دیگر انزیم هایی است که در هنگام بیماری کبدی از آن به داخل خون ترشح میشود البته این انزیم ممکن است در جاهای مختلف بدن مانند قلب نیز یافت شود درست است که بالا رفتن این انزیم میتوان از نشانه های بیماری کبدی باشد و معمولا به تنهایی کار ساز نیست و همیشه به همراه تست میزان آلانین ترانسفر انجام میشود.

یکی دیگر از آنزیم هایی که در در استخوان ها و جاری صفرا نیز یافت میشود آنزیم آلکالین فسفاتاز یه به اختصار ALP میباشد این انزیم نیز مانند دوتای قبلی در هنگام بیماری کبد میزانش افزایش میابد البته باید به این نکات نیز توجه کرد که در زنان باردار و کودکان در سن رشد چون استخوان سازی در بدنشان اتفاق می افتد این انزیم معمولا بیشتر از حالت عادی است.

در کنار چند آنزیم قلبی آنزیم GGT آنزیم گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز است که افزایش این انزیم نیز میتواند نشان دهنده بیماری باشد. البته به صورت کلی با اندازه گیری یکی از این آنزیم ها نمیتوان به نتیجه قطعی رسید برای مثال بالا بودن سطح آنزیم ALP و نرمال بودن سطح این آنزیم می تواند نشانه بیماری کبدی باشد. شایان به ذکر است که خوردن حتی مقدار کمی الکل نیز باعث افزایش شاین آنزیم شود البته کشیدن سیگار نیز در افزایش این انزیم نقش دارد.

هزینه آزمایش کبد چرب چقدر است ؟

در بررسی و چکاپ کبد عمدتا تست های SGOT, SGPT, ALP ,BILI  T,D  انجام میشود که همانند تست چربی خون در خانه است که  هرچند علاوه بر این تست ها تست های تکمیلی مثل CBC قند و چربی هپاتیت آ هپاتیت ب و هپاتیت ث هم میتواند انجام شود .

هزینه این تست ها در چکاپ کبد لیما طب برای شما آورده شده است که با احتساب بیمه های تامین اجتماعی و سلامت ۲۰% الی ۳۰% از مبلغ کل کسر میشود و با احتساب بیمه نیروی مسلح نیز حدود ۵۰% هزینه آن کسر میشود .همچنین نمونه گیری برای پکیج های لیما در منزل به صورت کاملا رایگان انجام میشود .

هزینه آزمایش رماتیسم                               

آزمایشات رماتیسم شامل فاکتور های عفونی و التهابی نیز میشود  فاکتور های RF, ANA , FANA, RF. TITRE,dsDNA, CCP , ESR میباشد با توجه به تشخیص پزشک هر کدام ازین تست ها امکان تجویز دارند .

هزینه این ازمایشات به صورت آزاد حدود نهصد هزار تومان میباشد .

تفسیر آزمایش رماتیسم

تفسیر آزمایشات  رماتیسم باید زیر نظر پزشک باشد به همین منظور لیما طب خدمات تفسیر آنلاین جواب آزمایش شمارو از طریق چت آنلاین در سایت فراهم نمونده که پس از مشاوره اولیه شمارا به پزشک ارجاع میدهد تا دقیق نتیجه آزمایش برای شما تفسیر شود به این منظور میتوانید از خدمت وسزیت آنلاین لیما طب بهره مند شوید .

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ بانوان

چکاب بدن یک اقدام پیشگیرانه موثر در هر گروه سنی است و می تواند در دراز مدت فوق العاده مفید باشد. این آزمایشات به عنوان یک استراتژی مراقبت بهداشتی به منظور تشخیص زود هنگام بیماری های احتمالی، تسهیل درمان به موقع و بهبود کیفیت زندگی عمل می کنند. به بانوان عزیز توصیه میشود وارد صفحه ی چکاپ زنان در منزل شوند تا بیشتر بتوانند به سلامتی خود کمک کنند.

آیا برای ازمایش خون کودک باید ناشتا باشد؟

برای کودک تا ۲ سال که هنوز شیر خوار هست و شیر مادر مصرف میکند نیازی به ناشتایی نیست

اما کودکان بالاتر از ۲ سال که مصرف غذای کمکی با شیر مادر دارند فقط مجاز به مصرف شیر مادر میباشند در مابقی کودکان در مواردی که برای آنها انجام آزمایش قند FBS ناشتا تجویز شده باشد ۸ ساعت ناشتایی نیاز است .

هزینه آزمایش خون بارداری چقدر است ؟

هزینه آزمایش خون بارداری که به دو صورت تست بتا و بتا تیتر انجام میشود .

هزینه آزمایش بتا ۱۴۰۳ به صورت آزاد حدود صد و سی  هزار تومان است که در آن فقط مثبت و منفی بودن تست مشخص میشود و بارداری در تیتر پایین تشخیص داده نمیشود .

هزینه آزمایش خون بارداری ۱۴۰۳ با احتساب بیمه تامین اجتماعی  حدود نود و پنج هزار تومان است که در آن فقط مثبت و منفی بودن تست مشخص میشود و بارداری در تیتر پایین تشخیص داده نمیشود.

هزینه آزمایش بتا تیتر ۱۴۰۳ به صورت آزاد حدود دویست هزار تومان است که در آن تیتر دقیق بارداری  مشخص میشود .

هزینه آزمایش بتا تیتر ۱۴۰۳ با احتساب بیمه تامین اجتماعی  حدود صد و شصت هزار تومان است که در آن تیتر دقیق بارداری  مشخص میشود.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم به بررسی چکاب روتین و دلایل و نحوه انجام آن بپردازیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و اگر نظر یا انتقادی دارید می توانید با ما در میان بگذارید.

پکیج کامل بانوان

CBC - ESR - CRP - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - Urea - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - TSH - Ca - P - Fe - Na - K - U/A - U/C - Vit D3 - Ferritin - T3 - T4 - Hbs (Ab , Ag) - Vit B12 - PT - PTT - TIBC - S/E - Folic Acid - OB - HbA1c

۱/۸۸۲/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون، ادرار و مدفوع

زمان آماده شدن جواب:۷ روز

پکیج رایج بانوان

CBC - ESR - CRP - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - BUN - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - TSH - Ca - P - Fe - Na - K - U/A - Vit D3 - Ferritin - TIBC - T3 - T4 

۹۷۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۶ روز

پکیج پایه بانوان

CBC - ESR - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - BUN - Urea - Cr - SGOT - SGPT - ALP - U/A

۳۱۹/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۴ روز

سوالات متداول

آیا چکاپ کامل بدن می تواند قند خون را مشخص کند؟

بله، این چکاب نتیجه کلی از بیماری های بدن شما بوده و تمامی مشکلات را آنالیز می کند.

با استفاده از بیمه تامین اجتماعی می توان هزینه چکاپ را کاهش داد؟

بله، در بیمارستان ها و آزمایشگاه های دولتی با طی نکات بالا می توان از بیمه استفاده کرد.

چکاپ کامل بدن شامل کدام آزمایش ها است؟

این چکاب کلی برای تشخیص قند خون، تیروئید، فشار خون و تمامی مشکلات و بیماری های موجود در بدن شما است.

آیا قیمت چکاپ کامل بدن در منزل به صرفه است؟

در انجام این خدمات به دلیل عدم نیاز به مراجعه و حضور در هزینه و وقت نسبی صرفه جویی می شود.

قیمت چکاپ کامل چه قدر است؟

قیمت چکاپ طبق ابلاغیه های وزارت بهداشت سالانه تغییر می کند و افزایش پیدا میکند.

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ آقایان

پکیج کامل آقایان

CBC - ESR - CRP - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - BUN - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - TSH - Ca - P - Fe - Na - K - U/A - U/C - Vit D3 - T3 - T4 - PT - PTT - PSA - Ferritin - TIBC - Vit B12 - HBs (AB , AG) - HbA1c 

۱/۸۴۳/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۰ روز

پکیج رایج آقایان

CBC - ESR - CRP - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - BUN - CR - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - TSH - Ca - P - Na - U/A - VIT D3 - T3 - T4

۷۶۵/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۶ روز

پکیج پایه آقایان

CBC - ESR - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - BUN - CR - SGOT - SGPT - ALP - U/A

۳۱۹/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۴ روز

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ سالمندان(آقایان و بانوان)

پکیج کامل سالمندان (آقایان)

CBC - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - CRP - ESR - Urea - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - TSH - Ca - P - Fe - Na - K - PSA - U/A - U/C - S/E - OB - Bili (T,D) - Vit D3 - PT - PTT - Vit B12 - T3 - T4 - Ferritin - TIBC - HBs (Ab,Ag) - HbA1c - LDH - CPK - BUN

۲/۰۴۶/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون، ادرار و مدفوع

زمان آماده شدن جواب:۱۱ روز

پکیج کامل سالمندان (بانوان)

CBC - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - CRP - ESR - Urea - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - TSH - Ca - P - Fe - Na - K - U/A - U/C - S/E - OB - Bili (T,D) - Vit D3 - PT - PTT - Vit B12 Folic Acid - T3 - T4 - Ferritin - TIBC - HBs (Ab,Ag) - HbA1c - LDH - CPK - BUN

۲/۰۴۶/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون، ادرار و مدفوع

زمان آماده شدن جواب:۱۱ روز

پکیج رایج سالمندان (آقایان)

CBC - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - CRP - ESR - Urea - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - TSH - Ca - P - Fe - Na - K - PSA - U/A - S/E - OB - Bili (T,D) - Vit D3 - HbA1c - PT - PTT - Ferritin - TIBC - T3 - T4

۱/۰۱۴/۱۰۰تومان

نمونه گیری از:خون، ادرار و مدفوع

زمان آماده شدن جواب:۱۰ روز

پکیج رایج سالمندان (بانوان)

CBC - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - CRP - ESR - Urea - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - TSH - Ca - P - Fe - Na - K - U/A - S/E - OB - Bili (T,D) - Vit D3 - HbA1c - PT - PTT - Ferritin - TIBC - T3 - T4

۱/۰۱۴/۱۰۰تومان

نمونه گیری از:خون، ادرار و مدفوع

زمان آماده شدن جواب:۱۰ روز

پکیج پایه سالمندان (آقایان)

CBC - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - ESR - Urea - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - Ca - P - Na - K - U/A - Bili (T,D) - PSA

۵۱۴/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۶ روز

پکیج پایه سالمندان (بانوان)

CBC - FBS - Chol - TG - HDL - LDL - ESR - Cr - Uric Acid - SGOT - SGPT - ALP - Ca - P - Na - K - U/A - Bili (T,D) - PSA

۵۱۴/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۶ روز

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ های قبل و حین از  بارداری

پکیج رایج حین بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - Urea - Cr - Vit D3 - HIV - TSH - VDRL - HBs Ag - Rubella (G,M) U/A - U/C

۱/۰۱۸/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۷ روز

غربالگری جنین (سه ماهه دوم)

Quadruple Marker

۱/۴۶۰/۵۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

پکیج کامل پیش از بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - HbA1c - BUN - Cr - U/A - U/C - TG - Chol - HDL - LDL - Ca - P - Vit D3 - Na - K - TSH - T3 - T4 - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - Ferritin - Fe - ESR - CRP - HIV - Rubella (G,M) - VZV (G,M) - HSV (G,M) - CMV (G,M) - HBs (Ag,Ab) 

۲/۶۴۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

غربالگری جنین (سه ماهه اول)

Double Marker

۵۴۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

پکیج رایج پیش از بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - Urea - Cr - Vit D3 - TSH - HIV - VDRL - RUBELLA (G,M) - Hbs Ag - U/A

۸۳۵/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب: ۷ روز

پکیج کامل حین بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - HbA1c - Urea - Cr - HDL - Ca - P - Vit D3 - Na - K - TSH - T3 - T4 - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - Ferritin - Fe - TIBC - ESR - CRP - HIV - HCV - VDRL - Toxo (G,M) - VZV (G,M) - HSV (G,M) - CMV (G,M) - HBs (Ab,Ag) - U/A - U/C

۲/۷۸۸/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

هزینه و آزمایشات مربوط به غربالگری جنین

پکیج رایج حین بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - Urea - Cr - Vit D3 - HIV - TSH - VDRL - HBs Ag - Rubella (G,M) U/A - U/C

۱/۰۱۸/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۷ روز

غربالگری جنین (سه ماهه دوم)

Quadruple Marker

۱/۴۶۰/۵۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

پکیج کامل پیش از بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - HbA1c - BUN - Cr - U/A - U/C - TG - Chol - HDL - LDL - Ca - P - Vit D3 - Na - K - TSH - T3 - T4 - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - Ferritin - Fe - ESR - CRP - HIV - Rubella (G,M) - VZV (G,M) - HSV (G,M) - CMV (G,M) - HBs (Ag,Ab) 

۲/۶۴۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

غربالگری جنین (سه ماهه اول)

Double Marker

۵۴۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

پکیج رایج پیش از بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - Urea - Cr - Vit D3 - TSH - HIV - VDRL - RUBELLA (G,M) - Hbs Ag - U/A

۸۳۵/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب: ۷ روز

پکیج کامل حین بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - HbA1c - Urea - Cr - HDL - Ca - P - Vit D3 - Na - K - TSH - T3 - T4 - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - Ferritin - Fe - TIBC - ESR - CRP - HIV - HCV - VDRL - Toxo (G,M) - VZV (G,M) - HSV (G,M) - CMV (G,M) - HBs (Ab,Ag) - U/A - U/C

۲/۷۸۸/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ کودکان

با توجه به اینکه بسیاری از بیماری‌های مرتبط با کودکان بدون علامت هستند و از طرفی هم کودکان در ابراز داشتن بیماری  ناتوان هستند، والدین بایستی چکاب کودکان دلبند خود را تحت نظرات پزشک و در صورت نیاز به صورت دوره ای انجام دهند. توصیه میشود برای سلامتی کودکان خود به صفحه ی لیست آزمایش چکاپ کامل برای کودکان مراجعه کنید

پکیج خردسالان بالای دو سال

CBC - ALP - SGOT - SGPT - BUN - Urea - Ca - Chol - TG - HDL - LDL - Cr - FBS -Fe - P - TIBC - Zn - Ferritin - S/E - U/A - U/C - Vit D3 - Free T4 - TSH

۶۹۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون، ادرار و مدفوع

پکیج خردسالان زیر دو سالگی

CBC - ALP - BS - BUN - Urea - Ca - Fe - Cr - P - TIBC - Zn - Ferritin - S/E - Vit D3 - Free T4 - TSH - U/A

۵۹۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون، ادرار و مدفوع

پکیج نوزاد تا ۷ روزگی

Cortisol Baby Test - G6PD - PKU/Ur - TSH - MSUD - Galactosemia

۴۹۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *