آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت جنسی, غدد

تست پروستات در خانه

تست پروستات در خانه

پروستات غده ای کوچک در زیر مثانه است که نقش مهمی در تولید مثل مردان داشته و از بیماری های مربوط به آقایان که با افزایش سن رخ می دهد می توان به بزرگ شدن پروستات اشاره کرد. اگر از آن به طور صحیح مراقبت نشود مشکلاتی مانند مشکلات ادراری به همراه خواهد داشت. شما می توانید انواع تست پروستات، آزمایش و چکاپ کامل در منزل و تزریقات در منزل را توسط تیم حرفه ای لیما طب در منزل انجام دهید. برای آشنایی بیشتر با تست پروستات در خانه و نحوه انجام آن با ما همراه باشید.

پروستات چیست؟

پروستات چیست؟ همانطور که گفته شد پروستات یک غده کوچک درون ریز بسیار مهم در آقایان بوده که در زیر مثانه قرار دارد و وظیفه ساخت مایع منی را بر عهده دارد. سلامت پروستات با باروری آقایان رابطه مستقیمی داشته و با افزایش سن این غده بزرگ تر می شود که بزرگی بیش از حد آن می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. بهتر است با افزایش سن انجام انواع آزمایشات را شروع کرده که کمک بسیاری در تشخیص زود هنگام بیماری پروستات می کند.

انواع آزمایش پروستات کدامند؟

نحوه آزمایش و چکاپ پروستات چگونه است؟ برای اطمینان از اینکه دچار بیماری و مشکلات پروستات شده اید یا نه باید انواع آزمایشات پروستات را چه در آزمایشگاه و چه در محل انجام دهید. این آزمایشات عبارتند از:

تست غربالگری PSA : PSA یا آنتی ژن پروستات پروتئینی ساخته شده توسط غده پروستات است. مقداری از این آنتی ژن در خون و مقداری دیگر از آن در مایع منی وجود دارد. تست غربالگری پروستات یکی از آزمایشات تخصصی و بهترین راه برای تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه است.

معاینه دیجیتالی رکتوم: آزمایش دیجیتال رکتوم نوع دیگری از تست پروستات بوده که به همراه آزمایش خون PSA انجام می شود. بیشتر تومور های بدخیم از نقاط نزدیک به رکتوم شروع شده و اندازه گیری PSA به پزشک کمک می کند تا پیشرفت سرطان را تشخیص دهد.

اسکن و بیوپسی پروستات: در هر مرحله ای از درمان امکان اینکه پزشک از اسکن، بیوپسی و MRI برای بیمار استفاده کند زیاد بوده که برای تشخیص وضعیت بیمار استفاده می شود.

چه زمانی باید تست پروستات انجام داد؟

چه زمانی باید تست پروستات انجام داد؟

با اینکه تمامی آقایان باید از سنین ۵۰ و ۵۰ به بالا انجام آزمایشات پروستات را شروع کنند اما برخی از استثنائات وجود دارد که فرد باید با توجه به آن ها انجام تست های پروستات را زودتر شروع کند. یکی از این موارد داشتن سابقه خانوادگی در سرطان پروستات است که اگر برادر یا پدرتان مبتلا به این بیماری باشند خطر مبتلا شدن به این بیماری برای شما چندین برابر خواهد بود به همین سبب بهتر است انجام تست ها و آزمایشات را از سنین پایین تر مانند ۴۰ شروع کرده تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری شود. باید قومیت در نظر گرفته شود.

 مردان آمریکایی و آفریقایی احتمال ابتلا به پروستات در آن ها ۶۰ درصد بیشتر از آقایان سفید پوست بوده و علائم پروستات در آن ها زود تر مشخص می شود که از همین رو باید غربالگری از سنین کمتر شروع شود. به غیر از تمامی این ها رژیم غذایی در ابتلا به این بیمار ینقش زیادی داشته که غذاهای چرب سبب افزایش این احتمال نیز می شوند. برای جلوگیری از این امر بهتر است از مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان لیکوپن استفاده کرده مانند گوجه فرنگی، هندوانه و گریپ فروت.

 اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که سبک زندگی سالم و ورزش و تحرک را در برنامه های روزانه خود ندارید بهتر است تست های غربالگری را از ۴۰ سالگی شروع کنید چون نداشتن تحرک خود یکی از عامل های مهم در مبتلا به سرطان پروستات است. عامل دیگر سن است. همانطور که کمی قبل تر گفته شد باید تست ها و آزمایشات سرطان پروستات از سنین ۵۰ و ۵۰ به بالا انجام شوند چرا که مردان ۶۵ سال به بالا بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

قبل از انجام تست پروستات در منزل رعایت چه نکاتی لازم است؟

قبل از انجام آزمایش و چکاپ سرطان پروستات بهتر است به برخی از نکات توجه کرده و آن ها را رعایت کنید تا از تاثیر منفی در آزمایشات کاسته شود.

  • بهتر است ۲۴ ساعت قبل از انجام تست برای جلوگیری از افزایش سطح PSA از مقاربت و انزال خودداری شود.
  • بهتر است ناشتا باشید.
  • یک هفته قبل از انجام تست بهتر است نمونه برداری و معاینات انجام نشود.
  • از انجام فعالیت های سنگین و کار های فیزیکی خودداری شود.
  • از مصرف دارو ها و برخی از قرص ها باید خودداری شود.

هزینه تست پروستات در خانه چقدر است؟

هزینه تست پروستات در خانه چقدر است؟

همانطور که گفته شد تست های پروستات انواع گوناگونی داشته که هزینه آن ها بسته به آزمایشی که پزشک برای شما تجویز کرده متفاوت است. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه آزمایش و یا چگونگی روند کار به صورت آنلاین با تیم لیما طب در ارتباط بوده تا اطلاعات لازم را دریافت کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *