آزمایش های پزشکی, چکاپ

آیا نیکوتین در آزمایش و چکاپ کامل مشخص می شود؟

آیا نیکوتین در ازمایش چکاپ کامل مشخص می شود؟

نیکوتین یک ماده بسیار اعتیادآور است که در تمام محصولات تنباکو از جمله سیگار، پیپ، سیگار برگ و ..  یافت می‌شود. سیگارهای الکترونیکی و ویپ ها نیز حاوی نیکوتین هستند.

بدن شما نیکوتین را به بسیاری از مواد شیمیایی از جمله کوتینین تجزیه می کند که در آزمایشات خاصی نیز قابل تشخیص است. کوتینین تنها در صورتی در بدن شما یافت می شود که نیکوتین فرآوری شده داشته باشید و به طور کلی، بیشتر از خود نیکوتین در بدن باقی می ماند.

نیکوتین چه مدت در بدن باقی می ماند؟

ادرار: تا چهار روز

خون: تا چهار روز

بزاق: تا چهار روز

مو: تا ۹۰ روز

مدت ماندگاری نیکوتین در بدن

چه مدت طول می کشد تا اثرات نیکوتین را احساس کنید؟

نیکوتین به سرعت در بدن عمل می کند. هنگامی که دود می شود، این ماده وارد جریان خون می شود و در عرض ۲۰ ثانیه به مغز می رسد. نیکوتین یک محرک است، اما سیگاری ها اغلب احساسات متناقضی از آرامش را تجربه می کنند، حتی اگر این ماده در واقع فعالیت سیستم عصبی مرکزی را افزایش دهد.

نیکوتین چقدر در بدن دوام دارد؟

نیمه عمر نیکوتین حدود دو ساعت است. نیمه عمر مقدار زمانی است که طول می کشد تا نیمی از دوز از بدن دفع شود. هنگامی که نیکوتین به عنوان سیگار یا سایر محصولات تنباکو دود می شود، بیشتر از طریق ریه ها به بدن جذب می شود. در موارد کمتر، نیکوتین از طریق غشاهای مخاطی دهان و گلو جذب می شود.

اگر تنباکو بجوید یا از آدامس نیکوتینی، قرص‌های پاستیل یا چسب استفاده می‌کنید، نیکوتین نیز می‌تواند در دستگاه گوارش یا پوست شما جذب شود. علاوه براین نیز نیکوتین در کبد و همچنین در ریه ها و کلیه ها متابولیزه می شود و  بیشتر از طریق ادرار از طریق کلیه ها دفع می شود و مقداری نیز از طریق مدفوع دفع می شود.

در چکاپ ریه مجموعه ای از آزمایشات برای بررسی عملکرد ریه انجام می شود. در این نوع از آزمایشات میزان سرعت جریان هوا و میزان توانایی ریه در نگه داشتن اکسیژن مورد نیاز بدن در ریه ها بررسی می شود. توصیه میشود مطلب چکاپ ریه را بخوانید تا بیشتر بتوانید به سلامت ریه هایتان کمک کنید

بایستی توجه داشت که بدن نیکوتین را توسط آنزیم های کبدی به متابولیت هایی که شامل کوتینین است، تجزیه می کند. به همین دلیل آزمایش‌های نیکوتین معمولاً به دنبال کوتینین هستند تا خود نیکوتین.

آیا نیکوتین در ازمایش چکاپ کامل مشخص می شود؟

آزمایش نیکوتین جزو لیست ازمایشات مربوط به چکاپ کامل نیست. اما در برخی موارد مانند استخدامی و یا دریافت بیمه از سوی مراکز مربوطه جهت انجام تست نیکوتین و یا تست های مشابه مانند تست اعتیاد به ازمایشگاه ارجاع داده می شوند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *