آزمایش های پزشکی, بارداری, بیماری های هورمونی, چکاپ, داخلی, زنان و زایمان, سلامت جنسی, سلامت عمومی, فرزند, مادر و فرزند, مراقبت های قبل از بارداری, نوزاد

هفته دهم بارداری

شما در سه ماهه اول بارداری هستید! اگر هنوز هیچ علامت بارداری را تجربه نکرده اید، ممکن است ناگهان متوجه تغییراتی در بدن خود شوید .

سلام برجستگی عزیزم اکنون که به هفته ۱۰ بارداری رسیده اید، ممکن است فکر نکنید چه زمانی واقعاً باردار به نظر می رسید، زیرا احتمالاً همین الان است! حتی هیجان انگیز تر؟ نوزاد دیگر یک جنین نیست  آن رسما کودک محسوب می شوند. این بدان معناست که جنین ۱۰ هفته شما بیشتر و بیشتر شبیه نوزاد می شود، و شما بیشتر و بیشتر به پشت سر گذاشتن بدبختی های سه ماهه اول نزدیک می شوید.

هفته دهم بارداری نقطه عطفی است: کودک دیگر جنین نیست، آنها اکنون یک جنین هستند! این دو اصطلاح به سادگی مراحل مختلف توسعه را تعریف می کنند. مرحله جنینی در مورد تشکیل اندام های اصلی از جمله مغز، قلب و ریه ها به علاوه بازوها و پاها است. هنگامی که جنین دارید، آن اندام ها و قسمت ها تشکیل می شوند و اکنون در حال رشد و تکامل هستند.

در هفته ۱۰ بارداری، کودک دارای مفاصل بازوی در حال کار است و غضروف ها و استخوان ها در حال شکل گیری هستند. ناخن ها و موها نیز شروع به ظاهر شدن کرده اند! و آیا می توانید باور کنید که کودک مشغول تمرین بلعیدن و لگد زدن در داخل شکم هفته دهم بارداری شما است؟

هفته دهم بارداریاندازه کودک در ۱۰ هفتگی چقدر است؟

در هفته ۱۰ بارداری، جنین به اندازه یک توت فرنگی است، طول آن حدود ۷سانتس متر و وزن آن حدود ۰.۱۴ اونس است. طول بدن جنین ۱۰ هفته ای شما در سه هفته آینده تقریبا دو برابر می شود.

هفته ۱۰ بارداری ماه چندم است؟

در هفته ۱۰ بارداری، شما حدود دو ماه و دو هفته باردار هستید – اما به یاد داشته باشید، پزشکان ترجیح می دهند بارداری را بر اساس هفته پیگیری کنند، نه ماه. این به این دلیل است که بارداری ۴۰ هفته است، همانطور که از اولین روز آخرین قاعدگی شما محاسبه می شود، و مجموع آن بیش از نه ماه است!

سونوگرافی در هفته ۱۰ ام بارداری

اگر تصمیم به انجام آزمایشات ژنتیکی در سه ماهه اول بارداری گرفته اید، هفته دهم زمان مهمی است. آزمایش ژنتیک اختیاری است. اینکه کدام یک را انتخاب به خودتان بستگی دارد، اما یک مشاور ژنتیک می تواند به شما کمک کند تا بر اساس سابقه خانوادگی و عوامل خطر تصمیم بگیرید.

غربالگری شفافیت نوکال (معروف به اسکن NT) معمولاً بین هفته های ۱۰ و ۱۴ انجام می شود. جنین شما را از نظر خطر ابتلا به سندرم داون و چندین ناهنجاری کروموزومی دیگر آزمایش می شود. برای آن، شما یک سونوگرافی بدون درد خواهید داشت و چین‌های گردن (پشت گردن) نوزاد برای علائم غیرطبیعی اندازه‌گیری می‌شوند. NTS معمولاً به عنوان بخشی از “غربالگری سه ماهه اول” انجام می شود که در آن خون شما آزمایش می شود و خطر شما بر اساس نتایج سونوگرافی و آزمایش خون ارزیابی می شود.

NIPT  چیست؟

آزمایش DNA جنین بدون سلول، که به عنوان آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT) نیز شناخته می شود، یک آزمایش خون است که در هفته دهم یا بعد از آن گرفته می شود. خون مادر را از نظر علائم خطر ابتلا به سندرم داون، سندرم ادوارد، سندرم پاتاو و سایر ناهنجاری های کروموزومی غربالگری می کند. سایر آزمایش‌های تهاجمی‌تر مثل CVS و آمنیوسنتز می‌توانند برای تشخیص ناهنجاری‌ها نیز استفاده شوند. آن‌ها معمولاً در صورتی انجام می‌شوند که ریسک بالاتری برای داشتن نوزادی با ناهنجاری‌های کروموزومی داشته باشید، چه بر اساس سابقه خانوادگی، عوامل خطر یا نتایج NTS یا NIPT.

CVS  چیست؟

CVS (نمونه برداری از پرزهای کوریونی) که بین هفته های ۱۰ تا ۱۳ انجام می شود، از سونوگرافی برای تعیین محل جفت استفاده می کند. سپس با استفاده از سونوگرافی به عنوان راهنما، پزشک در حین انجام معاینه اسپکولوم برای جمع آوری سلول ها از جفت، سوزنی را از طریق شکم یا واژن وارد می کند. این سلول ها برای ناهنجاری های ژنتیکی آزمایش می شوند.

اگر آمنیوسنتز را انتخاب کنید، آن را برای هفته های ۱۵ تا ۲۰ برنامه ریزی می کنید. به ما اعتماد کنید؛ وقتی کارتان را تمام کردید، می‌توانید روی کارهای سرگرم‌کننده‌تر تمرکز کنید.

هفته دهم بارداریعلائم بارداری در هفته دهم

آیا نمی دانید در هفته ۱۰ بارداری چه انتظاری دارید؟ همانطور که کودک رشد می کند، رباط ها و ماهیچه های شما در داخل شکم هفته ۱۰ بارداری شروع به کشیده شدن می کنند، سینه های شما بزرگتر می شوند و ممکن است برخی تغییرات اساسی دیگر رخ دهد. در اینجا برخی از رایج ترین علائم بارداری در هفته ۱۰ آورده شده است:

درد رباط گرد

تعجب نکنید اگر کمی درد در شکم خود احساس کردید، زیرا شکم برای سازگاری با کودک در حال رشد شما کشیده می شود. در حالی که برخی از مادران آینده واقعاً آن‌ها را متوجه نمی‌شوند ، برخی دیگر این حس‌ها را پیدا می‌کنند که به آن درد رباط گرد می‌گویند، خوب، این قضیه کاملاً

دردناک. اگر در هفته ۱۰ بارداری دوقلو باردار هستید، درد رباط گرد می تواند حتی بیشتر قابل توجه باشد.

رشد سینه ها

سینه‌های شما احتمالاً در هفته دهم بارداری بزرگ‌تر و کمی دردناک شده‌اند، زیرا از هفته‌ها قبل خود را برای شیردهی آماده کرده‌اند!

تهوع صبحگاهی

حالت تهوع و استفراغ در هفته ۱۰ بارداری بسیار شایع است و البته همیشه صبح نیست. خبر خوب این است که آنها به زودی پس از رسیدن به سه ماهه دوم فروکش خواهند کرد.

نوسانات خلقی

تغییرات در هورمون‌های شما ممکن است مقصر بروز احساسات باشد.

خستگی

شما بیش از حد خسته میشوید دلیل این امر این است: نه تنها بدن شما برای رشد کودک بسیار سخت کار می کند، بلکه خواب شما ممکن است با رویاهای بسیار عجیب مختل شود.

افزایش ترشحات واژن

افزایش جریان خون به واژن همراه با افزایش تولید استروژن می تواند باعث ترشحات شفاف بیشتر و بی بو به نام لکوره شود. ممکن است کمی خشن به نظر برسد، اما این ماده به سادگی راهی طبیعی برای خلاص شدن از شر باکتری ها است. اگر رنگی است، خونی دارد، بوی بدی دارد یا باعث ناراحتی می شود، با پزشک خود تماس بگیرید. اینها می تواند نشانه چیز دیگری باشد.

رگهای قابل مشاهده

این رگه های آبی یادآور مهمی هستند: آنها نشانه تمام خون اضافی در گردش در بدن شما برای کودک در حال رشد شما هستند! همچنین ممکن است مشاهده کنید که رگ‌های عنکبوتی به دلیل خون اضافی در رگ‌های شما ظاهر می‌شوند.

چه احساسی که ممکن است در هفته ۱۰ بارداری داشته باشید؟

آیا برایتان این سوال پیش می آید که “در هفته دهم بارداری چه احساسی باید داشته باشم؟” پاسخ: خسته و حتما باردار. با گذشت دو ماه و نیم از بارداری، احتمالاً علائم واضح هفته ۱۰ بارداری را تجربه می کنید. شما احتمالاً احساس خستگی، درد و همه جانبه هورمونی دارید. گاهی اوقات در مورد تغییراتی که بدنتان در حال تجربه کردن است هیجان زده می شوید و گاهی اوقات ممکن است احساس ناامیدی کنید. همه چیز خوب و کاملا طبیعی است.

شکل شکم در هفته دهم بارداری ؟

شکم هفته ۱۰ بارداری شما احتمالاً تازه شروع به نمایان شدن کرده است. این به این دلیل است که کودک شما به رشد سریع خود ادامه می دهد و بنابراین شکم شما شروع به ایجاد انحنای اضافی کرده باشد. هنوز ممکن است از نظر افرادی که ملاقات می کنید باردار به نظر نرسید، اما ممکن است در حدود هفته ۱۰ بارداری به شلوارهایی با کمربند کشیده و چند تاپ گشاد نیاز داشته باشید.

بسیاری از پزشکان به زنان باردار با شاخص توده بدنی نرمال توصیه می کنند که در سه ماهه اول حدود نیم کیلوگرم تا سه کیلوگرم اضافه کنند. بنابراین اگر متوجه شوید که در هفته ۱۰ بارداری چند کیلوگرم اضافه کرده اید، در مسیر درستی قرار دارید.

اگر دوقلو باردار هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند در نیمه اول بارداری حدود نیم کیلو گرم در هفته اضافه کنید، به این معنی که تا زمانی که به هفته ۱۰ بارداری دوقلو برسید می توانید حدود ۵ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشید. اما اگر آنقدر وزن اضافه نکرده اید، یا حتی اگر به دلیل تهوع صبحگاهی وزن کم کرده اید، نگران نباشید. امیدواریم که بتوانید در سه ماهه دوم که حالت تهوع کاهش می یابد، وزن خود را دوباره افزایش دهید.

آیا می توانید در ۱۰ هفتگی نوزاد برآمدگی داشته باشید؟

شما کاملا می توانید. یکی از علائم هفته ۱۰ بارداری کمربندهای سفت و گردی در قسمت پایین شکم شما است که نمی توانید آن را بمکید. هر فردی به شکلی متفاوت ظاهر می شود و برآمدگی نوزاد شما با شکل و اندازه بدن شما متفاوت است و ممکن است به شکل آن نیز بستگی داشته باشد. از رحم شما اگر این اولین بارداری شما نیست، یا چندقلو حامله می‌شوید، به احتمال زیاد در سه ماهه اول بارداری، یک برآمدگی قابل مشاهده در نوزادتان وجود دارد. اگر آشکارا هنوز باردار نیستید، فقط صبر کنید شکم شما با گذشت زمان رشد خواهد کرد.

آیا می توانید در ۱۰ هفتگی کودک را احساس کنید؟

همه منتظر اولین حرکت کودک هستند، بنابراین ممکن است بپرسید، “آیا می توانید در هفته ۱۰ کودکی را احساس کنید؟” حتی با وجود اینکه کودک این ضربات تمرینی را انجام می دهد، بعید است که شما حرکت جنین ۱۰ هفته ای را قبل از سه ماهه دوم احساس کنید، زیرا این ضربات و حرکات در این مرحله اولیه بسیار کوچک هستند. حتی اگر هنوز آن را کاملاً احساس نکرده‌اید، می‌توانید از تماشای لگد زدن کودک در حین سونوگرافی لذت ببرید!

احساس بد خلقی می کنید؟ این طبیعی است و یکی از نشانه های بسیاری که بدن شما آن هورمون های بسیار مورد نیاز را تولید می کند! مقداری دستمال کاغذی بردارید، به خودتان لطف کنید و به یاد داشته باشید که واقعاً این هورمون ها هستید و نه شما!

هفته دهم باردارینکاتی برای هفته ۱۰ بارداری

در اینجا چیزی است که می توانید برای داشتن سالم ترین زندگی خود در این دوران هیجان انگیز اما پر استرس انجام دهید.

برای رفع تهوع چیکار کنیم؟

کار هایی که شما باید در زندگی روزره خود انجام دهید تا در آن دچار حالت تهوگی و خرابی حال نشوید. با ما در لیماطب همراه باشید.

برای رفع حالت تهوع اول غذا بخورید

حالت تهوع اغلب در صبح بدتر می شود، از این رو اصطلاح “بیماری صبحگاهی” به آن داده می شود. میله های گرانولا یا کراکرهای نمکی را کنار تخت بگذارید تا بتوانید قبل از بلند شدن یک میان وعده کوچک بخورید. ممکن است متوجه شوید که این به جلوگیری از تهوع صبحگاهی کمک می کند.

ویتامین های خود را دریافت کنید

شما در حال رشد یک فرد کاملاً جدید هستید، به این معنی که باید در مصرف ویتامین دوران بارداری خود و مصرف غذاهای غنی از ویتامین خوب عمل کنید. ویتامین D، C و A، مانند اسید فولیک، DHA، آهن، کلسیم از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند

میان وعده خوب

خوردن غذاهای مناسب به شما کمک می کند تا ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود و جنین ۱۰ هفته ای خود را دریافت کنید و همچنین می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. میان وعده‌های سرشار از پتاسیم، مانند انبه یا موز، می‌توانند به رفع حالت تهوع کمک کنند، در حالی که پروتئین و مواد مغذی ضروری موجود در تخم‌مرغ و آجیل، به شما کمک می‌کند که گرسنه نشوید.

به خودتان فشار نیارید

لیستی از علائم هفته ۱۰ بارداری شامل خستگی، سرگیجه، احساسات نوسانی و واکنش شدید به بوها، غذاها یا مناظر است. بدن شما به سرعت در حال تغییر است و شما مملو از هورمون ها هستید. این بدان معناست که علائم هفته ۱۰ بارداری شما می تواند از خفیف تا شدید باشد. اجازه دهید بدنتان به شما بگوید چه زمانی استراحت کنید یا سرعت خود را کم کنید. بیشتر این علائم باید به زودی از بین بروند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *