hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ

آزمایش برای HPV در منزل

 ازمایش برای HPV در منزل

آزمایش ویروس(HPV)
یا ویروس پاپیلومای انسانی Human papillomavirus (HPV)

ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، عضوی از خانواده ویروس پاپیلوما و یک ویروس DNA دو رشته است که اثر سیتوپاتیک در اپیتلیوم ایجاد می‌کند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از آنها باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می‌شوند و برخی دیگر نیز باعث سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن ، فرج و پشت گلو (دهان و حلق)  و سرطان گردن رحم می‌شوند. عفونت‌های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست دیگر منتقل می‌شوند.

آزمایش برای تشخیص ویروس HPV

  1. آزمایش کولپوسکوپی
  2. آزمایش اسید استیک
  3. روش های مولکولی
  4. نمونه برداری( بیوپسی) از بافت تغییر یافته
  5. تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از دهانه رحم

آزمایش کولپوسکوپی

توسط پزشک متخصص با استفاده از میکروسکوپ و کولپوسکوپ دهانه رحم، واژن معاینه می شود. نتایج حاصل از کولپوسکوپی با توجه به میزان ضایعه استوویتیت، کانتور سطح، الگوی موزاییک و علائم نگارشی درجه بندی می‌شود.

آزمایش اسید استیک

در این روش با استفاده از یک گاز مرطوب شده با اسید استیک، روی ضایعات مشکوک به ویروس HPV بویژه نواحی آلت تناسلی، دهانه رحم، لابیا یا ناحیه پریانال به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار می‌دهند. اسید استیک با برجسته کردن ضایعات نامشخص انها را قابل ردیابی می‌کنند. در این آزمایش زگیل‌های تناسلی، بافت‌های دیسپلاستیک و نئوپلاستیک سفید رنگ می‌شوند. با توجه به اینکه نتایج اسید استیک با برخی ضایعات دیگر شباهت دارد از این رو نباید از این آزمایش برای غربالگری استفاده شود.

نمونه برداری یا بیوپسی

طول دوره درمان به  شدت ناهنجاری در نمونه بیوپسی دارد. بطوری که اگر نتایج بیوپسی پیش از سرطان (دیسپلازی) یا سرطان را نشان دهد، درمان توصیه می شود.

به بانوان عزیز توصیه می‌شود لیست چکاپ زنان رو بخوانند تا بیشتر بتوانند به سلامت خودشان کمک کنند.

روش های مولکولی: جذب ترکیبی ((Hybrid Capture 2  ( HCII) و واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR)

جذب ترکیبی ((Hybrid Capture 2  ( HCII)

روش استاندارد طلایی برای تشخیصHPV   محسوب می‌شود چرا که بسیار ساده و تکرار پذیر می‌باشد.

واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR)

حساسیت و ویژگی بسار بالایی دارد که در این روش پس از ۳۰ سیکل، یک میلیارد نسخه از یک مولکول DNA دو رشته ای تولید می‌شود.

تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از دهانه رحم

برای انجام این آزمایش بیمار به پشت قرار گرفته و دهانه رحم در معرض اسپکولوم کوسکو قرار می‌گیرد و از محل اتصال اسکواموکلومار با کمک Ayre و با چرخاندن دور آن، خراش می‌دهد. خراش‌ها روی لام شیشه‌ای پخش می‌شوند و آن را با ۹۵٪ الکل اتیل و اتر یا اسپری ثابت کننده (سیتوسپری) ثابت می‌کنند. برای ارزیابی سیتولوژی ، خراش‌ها از قسمت فوقانی دیواره واژن تهیه می‌شود.

آزمایشات ویژه بانوان: چکاپ دوران بارداری در خانه چکاپ قبل از بارداری در خانه

 

Hpv  چیست ؟

ویروس های پاپیلومای انسانی (ویروس HPV) ویروس های بسیار رایجی هستند

تصور می‌شود که HPV شایع‌ترین عفونت مقاربتی (STI) در جهان است و اکثر افراد در دوره‌ای از زندگی خود به HPV آلوده می‌شوند.

 

اچ پی وی چیست؟

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است، نام گروهی از ویروس ها که شامل بیش از ۱۵۰ نوع مختلف است که باعث عفونت در سطح پوست می شود. بیش از ۴۰ نوع HPV ناحیه تناسلی و گلو (حنجره) مقعد  را آلوده می کند و اکثر آنها از راه رابطه جنسی منتقل می شوند.

 

HPV می تواند به صورت عفونت پوستی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست (عفونت تحت بالینی) وجود داشته باشد یا اصلا علائم بالینی نداشته باشند. بنابراین، بسیاری از افراد مبتلا به HPV تناسلی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. این ویروس همچنین می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی قابل مشاهده شود. زگیل در سایر قسمت های بدن مانند دست ها به دلیل انواع مختلف HPV ایجاد می شود. یک فرد ممکن است به طور همزمان به بیش از یک نوع HPV آلوده شود.

ویروس های پاپیلومای انسانیHPV چگونه منتقل می شود؟

HPV در لایه های سطحی پوست زندگی می کند. عفونت HPV معمولاً از تماس مستقیم پوست به پوست در طول تماس جنسی صمیمی با فردی که HPV دارد، ایجاد می شود. این ویروس می تواند از طریق تماس جنسی نافذ و همچنین غیر نفوذی (تناسلی- تناسلی، دهانی- تناسلی، مقعدی- تناسلی، دهانی- مقعدی ، مایع منی) منتقل شود.

 

HPV از طریق خون یا مایعات بدن منتقل نمی شود.

 

از آنجایی که HPV بسیار رایج است، ابتلا به HPV یک پیامد طبیعی فعالیت جنسی در نظر گرفته می شود. تقریباً هر فردی بدون در نظر گرفتن تمایل جنسی یا تمایل جنسی، در مقطعی از زندگی خود HPV روی پوست خود خواهد داشت. ممکن است شخصی بدون اینکه بداند به ویروس مبتلا شده است، دیگری را آلوده کند. آمار HPV نشان می دهد که حداقل ۷۰ درصد از شرکای افراد مبتلا به HPV نیز به این عفونت مبتلا هستند.

 

بدون واکسیناسیون، ۸۰ درصد از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود به این عفونت ویروسی مبتلا می شوند. جای خجالت نیست.

 

عفونت HPV چه زمانی رخ میدهد؟

تشخیص زمان وقوع عفونت HPV غیرممکن است. HPV می‌تواند برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها قبل از ظهور زگیل تناسلی یا ناهنجاری‌های دهانه رحم غیرفعال باشد. هیچ راهی وجود ندارد که بدانیم از کدام شریک یا چند وقت پیش آمده است. داشتن HPV به این معنا نیست که فرد یا شریک زندگی او خارج از رابطه فعلی رابطه جنسی دارند.

 

برخی از کارشناسان بر این باورند که در موارد نادر HPV ممکن است از طریق تماس غیر جنسی منتقل شود، به عنوان مثال، جسمی که حامل مواد عفونی است. با این حال، این هنوز محل بحث است. در پایان، علم به سادگی توضیحی برای این موارد نادر انتقال غیرجنسی احتمالی ندارد.

ویروس های پاپیلومای انسانیآیا آزمایش HPV وجود دارد؟

آزمایشاتی برای HPV وجود دارد. با این حال، این آزمایش‌ها محدود هستند که چه نوع HPV را برای آنها آزمایش می‌کنند و چه زمانی از آنها استفاده می‌شود.

 

تست HPV” به عنوان بخشی از بررسی سلامت جنسی (چک آپ معمول) برای مردان یا زنان در دسترس نیست، زیرا سواب یا آزمایش خون وجود ندارد. دلایل این امر عبارتند از:

 

آزمایش های موجود HPV همه انواع HPV را بررسی نمی کند.

در برخی افراد، ویروس در سطوحی در خواب زمستانی است که با آزمایش قابل تشخیص نیست.

HPV را می توان همراه با اسمیر دهانه رحم آزمایش کرد. هدف از این آزمایش کمک به پزشک در تصمیم گیری های بیشتر در مورد نتایج غیر طبیعی اسمیر دهانه رحم است.

 

اگر این تست HPV مثبت باشد، به این معنی است که فرد دارای یکی از انواع پرخطر HPV است.

اگر این تست HPV منفی باشد، به این معنی است که انواع پرخطر HPV مورد آزمایش قابل تشخیص نبودند.

آزمایش HPV که همراه با اسمیر دهانه رحم انجام می شود همان تست اچ پی وی زنان است که، ۳۸ نوع ویروس hpv را تشخیص میدهد .

ویروس های پاپیلومای انسانیآیا HPV قابل درمان است؟

چندین روش درمانی برای حذف زگیل تناسلی وجود دارد، اگرچه درمان اختیاری است.

بین سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم و HPV پیوندهایی وجود دارد، اما لطفاً مطمئن باشید که تشخیص عفونت HPV با سرطان برابری نمی کند. عفونت های HPV به انواع کم خطر  low riskتقسیم می شوند که با پیش سرطان یا سرطان مرتبط نیستند و انواع HPV پرخطر (hrHPV) که با پیش سرطان و سرطان مرتبط هستند. ضایعات زگیل در ناحیه تناسلی و دهانی معمولاً در اثر کم خطر (lrHPV) ایجاد می شوند. گزینه های درمانی برای ناهنجاری های دهانه رحم با درجه بالا وجود دارد.

 

هیچ درمانی برای HPV در دسترس نیست که “خاموش” باشد، یعنی علائمی نداشته باشد. با این حال، اکثر HPV به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن طی ۱-۲ سال از بین می رود.

 

نکته کلیدی این است که HPV قابل پیشگیری است. واکسیناسیون علیه عفونت HPV سالهاست که در دسترس بوده و شما را از ابتلا به سرطان های HPV محافظت می کند. ایمن سازی در برابر عفونت HPV به شکل واکسن نه ظرفیتی (HPV9), و چهار ظرفیتی  (hpv4 پاپیلوگارد ایرانی  در دسترس است).

آیا زگیل تناسلی با آزمایش خون مشخص میشود ؟

زگیل تناسلی اغلب منشع گرقته از نوع ۶ و ۱۱  ویروس اچ پی وی است که نوع ۶ و ۱۱ از انواع ویروس کم خطر ویروس hpv  میباشند .

زگیل تناسلی علائم ظاهری دارد که میتواند با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد و برخی میتواند به قدری کوچک باشد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نباشد

ویروس های پاپیلومای انسانیبرای آزمایش HPV باید ناشتا بود ؟

تست HPV  از دو روش مرسوم نمونه برداری پاپ اسمیر برای خانم ها و ادرار هم برای خانم ها و هم برای آقایان قابل انجام است .

در صورت بروزعلائمی روی پوست مانند زگیل پزشک میتواند برای کسب اطمینان از زائده ایجاد شده نمونه برداری کرده و نمونه را برای آزمایشگاه ارسال نماید .

جواب آزمایش زگیل تناسلی چند روز طول میکشد؟

جوابدهی  تست hpv  بین ۱۰ الی ۱۴ روز به طول می انجامد .

با چه آزمایشی بفهمیم زگیل تناسلی داریم ؟

نام تست تشخیصی زگیل تناسلی تست  hpv است این تست با نمونه ادرار یا نمونه برداری از دهانه رحم ( پاپ اسمیر ) یا نمونه برداری پاتولوژی از سطح زائده ( در صورت بروز زائده ،لازم به ذکر است اکثر تایپ های اچ پی وی بدون علائم ظاهری است ) انجام میشود .

 

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *