hpv, آزمایش های پزشکی, آموزش چکاپ

آزمایش برای HPV در منزل

 ازمایش برای HPV در منزل

آزمایش ویروس(HPV)
یا ویروس پاپیلومای انسانی Human papillomavirus (HPV)

ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، عضوی از خانواده ویروس پاپیلوما و یک ویروس DNA دو رشته است که اثر سیتوپاتیک در اپیتلیوم ایجاد می‌کند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از آنها باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می‌شوند و برخی دیگر نیز باعث سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن ، فرج و پشت گلو (دهان و حلق)  و سرطان گردن رحم می‌شوند. عفونت‌های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست دیگر منتقل می‌شوند.

آزمایش برای تشخیص ویروس HPV

  1. آزمایش کولپوسکوپی
  2. آزمایش اسید استیک
  3. روش های مولکولی
  4. نمونه برداری( بیوپسی) از بافت تغییر یافته
  5. تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از دهانه رحم

آزمایش کولپوسکوپی

توسط پزشک متخصص با استفاده از میکروسکوپ و کولپوسکوپ دهانه رحم، واژن معاینه می شود. نتایج حاصل از کولپوسکوپی با توجه به میزان ضایعه استوویتیت، کانتور سطح، الگوی موزاییک و علائم نگارشی درجه بندی می‌شود.

آزمایش اسید استیک

در این روش با استفاده از یک گاز مرطوب شده با اسید استیک، روی ضایعات مشکوک به ویروس HPV بویژه نواحی آلت تناسلی، دهانه رحم، لابیا یا ناحیه پریانال به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار می‌دهند. اسید استیک با برجسته کردن ضایعات نامشخص انها را قابل ردیابی می‌کنند. در این آزمایش زگیل‌های تناسلی، بافت‌های دیسپلاستیک و نئوپلاستیک سفید رنگ می‌شوند. با توجه به اینکه نتایج اسید استیک با برخی ضایعات دیگر شباهت دارد از این رو نباید از این آزمایش برای غربالگری استفاده شود.

نمونه برداری یا بیوپسی

طول دوره درمان به  شدت ناهنجاری در نمونه بیوپسی دارد. بطوری که اگر نتایج بیوپسی پیش از سرطان (دیسپلازی) یا سرطان را نشان دهد، درمان توصیه می شود.

به بانوان عزیز توصیه می‌شود لیست چکاپ زنان رو بخوانند تا بیشتر بتوانند به سلامت خودشان کمک کنند.

روش های مولکولی: جذب ترکیبی ((Hybrid Capture 2  ( HCII) و واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR)

جذب ترکیبی ((Hybrid Capture 2  ( HCII)

روش استاندارد طلایی برای تشخیصHPV   محسوب می‌شود چرا که بسیار ساده و تکرار پذیر می‌باشد.

واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR)

حساسیت و ویژگی بسار بالایی دارد که در این روش پس از ۳۰ سیکل، یک میلیارد نسخه از یک مولکول DNA دو رشته ای تولید می‌شود.

تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از دهانه رحم

برای انجام این آزمایش بیمار به پشت قرار گرفته و دهانه رحم در معرض اسپکولوم کوسکو قرار می‌گیرد و از محل اتصال اسکواموکلومار با کمک Ayre و با چرخاندن دور آن، خراش می‌دهد. خراش‌ها روی لام شیشه‌ای پخش می‌شوند و آن را با ۹۵٪ الکل اتیل و اتر یا اسپری ثابت کننده (سیتوسپری) ثابت می‌کنند. برای ارزیابی سیتولوژی ، خراش‌ها از قسمت فوقانی دیواره واژن تهیه می‌شود.

آزمایشات ویژه بانوان: چکاپ دوران بارداری در خانه چکاپ قبل از بارداری در خانه

 

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.