بارداری

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟

علایم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟

از شش تا دوازده روز پس از بارور شدن تخمک، بارداری رخ می دهد. نکته مهمی که وجود دارد برخی از خانم‌ها لکه بینی ابتدای بارداری را با شروع قاعدگی اشتباه می‌گیرند. چرا که دچار گرفتگی عضلانی می شوند، توجه داشته باشید که این گرفتگی‌ها شبیه دردهای قاعدگی هستند، اما به این موضوع توجه کنید که ، خونریزی و گرفتگی عضلات در ابتدای بارداری بسیار خفیف است و اگر درد شدیدی داشتید به احتمال زیاد باردار نیستید و برای اطمینان ازاین موضوع بایستی تست بارداری انجام دهید.

آیا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید؟ تنها راه برای اطمینان از بارداری انجام آزمایش بارداری است اگر رفت و آمد به آزمایشگاه برایتان سخت است لیما طب میتواند این تست را در منزل از شما بگیرد. از این رو شما میتوانید از خدمات آزمایشات و چکاپ پزشکی در منزل استفاده نماییید.

علائم اولیه بارداری کدامند ؟

علائم بارداری به‌صورت کلی در هفته‌ های اولیه  بارداری نمود پیدا میکنند. با این حال، هیجان و اضطراب بارداری ممکن است موجب شود که متوجه بسیاری از علائم اولیه بارداری نشوید و یا با تلقین احساس بارداری زمانی که باردار نیستید حس کنید که بسیاری از علائم بارداری را دارید  اما راه‌هایی وجود دارد که مطمئن شوید  باردار هستید یا نه یکی از آن راه ها انجام آزمایش دوران حاملگی میباشد . جلوتر برخی از علائم اولیه‌ی بارداری را با هم  بررسی خواهیم کرد.

علایم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟علائم احتمالی بارداری شامل :

 • خستگی
 • لکه بینی
 • استفراغ و حالت تهوع
 • واکنش نسبت به غذا
 • نوسانات خلقی

علائم قطعی بارداری شامل :

 • قطع پریود
 • تست بارداری مثبت
 • تغییرات سینه
 • افزایش ادرار
 • لکه بینی
 • تغییرات هورمونی زیاد

۱۲علائم شایع حاملگی در روزهای اول

 1. پریود نشدن یابه اصطلاح عقب انداختن

اگر برای بچه دار شدن اقدام کرده اید، احتمالاً زمان عادت ماهانه خود را میدانید .عقب افتادن قاعدگی اغلب یکی از اولین علائم بارداری است و می تواند نشانه ای باشد که مسیر مادر شدن را آغاز نموده اید تست بارداری خانگی را انجام دهید تا ببینید باردار هستید یا خیر تست بارداری خانگی اغلب در ۱۰ الی ۱۴ رو پس از عقب افتادن به صورت دقیق میتواند شمارا مطلع کند و برای سریعتر متوجه شدن بارداری تست خون مناسب تر و سریع تر میباشد که در آزمایشگاه ها به نام تست بتا معروف میباشد .

 1. سینه درد

اگر سینه های شما حساس و متورم شده است نگران نباشید  در در ناحیه سینه و پستان یکی دیگر از علائمی است که ممکن است شما در این دوران تجربه کنید ، اما متأسفانه، برخی از زنان درد را به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی طبیعی خود تجربه می کنند، بنابراین تشخیص تفاوت این درد در اوایل  بارداری با سندم پیش  از قائدگی دشوار است. معمولاً اگردرد در اثر بارداری باشد با گذشت زمان بدتر می شود و ممکن است متوجه تغییراتی در ظاهر سینه و رنگ نوک پستان  خود شوید.

 1. تیره شدن پستان

ما به شما گفتیم که سینه های شما ممکن است دچار تغییر شوند  آیا متوجه تیره شدن آرئول ها شده اید ؟ آیا میدانید آرئول چیست ؟ آرئول ها ناحیه اطراف نوک سینه شما هستند. ممکن است یک یا دو هفته پس از لقاح، تیره‌تر و بزرگ‌تر دیده شوند و این یکی از نشانه‌های قابل توجه‌در اوایل  بارداری میباشد. همچنین ممکن است شروع به دیدن رگه های قابل مشاهده بیشتر و برجستگی های کوچکی کنید که در امتداد لبه هاله ها ظاهر می شوند. روغن زدن به  نوک سینه های شما کمک می کنند تا زمانی که برای شیردهی آماده شوید تغییرات اعمال شود .

 1. خستگی

آیا فقط با انجام فعالیت های عادی و روزمره خود بسیار احساس خستگی می کنید؟ متأسفانه، خستگی ممکن است در طول دوران بارداری و بعد از آن باقی بماند. بدن شما خون بیشتری برای حمل مواد مغذی به کودک در حال رشد شما تولید می کند. در سه ماهه دوم باید کمی انرژی بیشتری احساس کنیدو از میزان خستگی شما کاسته شود.

 1. حساسیت حس بویایی

آیا بوی تخم‌مرغی که معمولاً برای صبحانه درست می‌کنید، ناگهان حالت تهوع را در شما ایجاد می‌کند؟ افزایش حس بویایی اغلب با حالت تهوع صبحگاهی همراه است و معمولاً پس از سه ماهه اول کاهش می یابد.حتی ممکن است شما به غذا ها یا عطر هایی که دوست داشتید واکنش بد بویایی نشان دهید .حتی ممکن است بوی همسرتان شمارا اذیت کند !!

علایم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟

 1. نفخ

یکی دیگر از علائم نه چندان خوشایند اوایل بارداری دفع گاز است. افزایش پروژسترون و استروژن مقصر این علامت است و ممکن است باعث درد شکم، نفخ، آروغ زدن و دفع گاز شود. این علامت ممکن است در تمام ۹ ماه بارداری وجود داشته باشد!!

 1. نوسانات خلقی

از جایی که عادت ماهیانه با تغییرات هورمون میتواند باعث نوسانات خلقی شما شود بارداری نیز با تغییرات شدید تر هورمون ها ممکن است تجربه  نوسانات خلقی شدید تری برایتان فراهم کند. این تغییرات غیرقابل کنترل در احساسات شما به دلیل تغییرات در هورمون های شما اتفاق می افتد، به خصوص در سه ماهه اول که سطح استروژن و پروژسترون به طور چشمگیری تغییر می کند.پس از عصبانیت خوشحالی و گریه های ناگهانی نترسید !!هر چند احساس ترس نیز پیش میآید !!!

 1. گرفتگی عضلات

سینه های دردناک، گرفتگی عضلات از علائم اولیه بارداری است. گرفتگی نباید شدید باشد. اگر درد شدید داریدیا اگر خونریزی همراه با آن است و علامت قاعدگی شما نیست، فوراً به پزشک مراجعه کنید گرفتگی که از آستانه تحمل شما فراتر باشد میتواند  خطرناک باشد !!

 1. لکه بینی

آیا حدود ۱-۲ هفته پس از تخمک گذاری و رابطه جنسی متوجه لکه بینی شدید؟ ممکن است خونریزی لانه گزینی باشد. لکه بینی ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح رخ می دهد، زمانی که تخمک بارور شده به عمق دیواره رحم شما فرو می رود و باعث تحریک کمی می شود. ممکن است آن را با شروع پریود اشتباه بگیرید خونریزی لانه گزینی سبک است و نباید پد یا تامپون را پر کند. معمولاً صورتی روشن یا قهوه ای است. اما اگر لکه بینی بیشتر باشد و یا بعد از این حدود پیش بیاید میتواند خطرناک باشد و باید به پزشک مذاجعه کنید .

 1. بالارفتن دمای پایه بدن

بسیاری از زنان متوجه نمی شوند که دمای بدن آنها ممکن است به آنها نشان دهد که باردار هستند. اگر دمای پایه بدن خود را ترسیم میکنید  و دمای بدنتان بالاتر از حد طبیعی است، (معمولا این ترسیم دما به واسطه اپلیکیشن های موجود در تلفن های همراه برای کسانی که با برنامه ریزی قبلی میخواهند برای بارداری اقدام کنند قابل ترسیم است ) دمای پایه (یا بیداری) شما زمانی که تخمک گذاری می کنید به اوج می رسد، سپس به تدریج در طول دوره آخر چرخه کاهش می یابد تا زمانی که پریود شما شروع شود. اما اگر در طول چرخه باردار شوید، دمای پایه شما به شدت کاهش نمی یابد. در عوض، بالا خواهد رفت.

 1. تکرر ادرار یا پر ادراری

آیا بیش از حد معمول میل به دستشویی رفتن دارید؟ تکرر ادرار قطعاً یک علامت شایع بارداری است و در طول بارداری شما باقی خواهد ماند.اما حواستان باشد آن را با پر ادراری دیابت اشتباه نگیرید !!

 1. تهوع صبحگاهی

تهوع صبحگاهی فقط در صبح نیست، بلکه می تواند در هر زمانی از روز بروز کند. برخی از این راه حل ها را امتحان کنید تا حالت تهوع خود را کاهش دهید. معمولاً تهوع صبحگاهی پس از سه ماهه اول شروع به کاهش می کند، اما برخی از زنان ممکن است در طول بارداری خود آن را تجربه کنندو یا برخی ممکن اشت اصلا تجربه نکنند !!

اگر هر یک ازین علائم را دارید با توجه به عقب افتادن پریود شما به عنوان اصلی ترین علامت بین ۵ الی ۷ روز از عقب افتادن پریود خود به آزمایشگاه مراجعه نمایید و تست بتا بدهید اگر قصد انجام آزمایش خون ندارید و صبور تر هستید میتوانید بین روز ۷ تا ۱۰ از عقب افتادن پریود خود تست بارداری خانگی از دارو خانه تهیه نمایید .لازم به ذکر است آزمایش بتا تیتر نمیتواند سن دقیق جنین شمارا به شما بگوید و سن نسبی میگوید برای تعیین سن دقیق نیاز به مراجعه به سونوگرافی است .

آیا همه زنان علائم اولیه بارداری را دارند؟

آیا همه زنان علائم اولیه بارداری را دارند؟

در هر فرد علایم اولیه بارداری متفاوت است. همان طور که تجربیات آنها از بارداری نیز متقاوت است. همه مادران از بارداری به بارداری دیگر علائم مشابه یا حتی علائم غیر مشابهی دارند.

همچنین، از آنجایی که علائم اولیه بارداری اغلب شبیه علائمی است که ممکن است درست قبل و در طول قاعدگی تجربه کنید، ممکن است متوجه بارداری خود نشوید.

برخی از شایع ترین علائم اولیه بارداری

در ادامه به برخی از شایع ترین علائم اولیه بارداری می پردازیم، اما باید بدانید که این علائم به غیر از بارداری ممکن است ناشی از موارد دیگری نیز باشد. بنابراین این واقعیت این است که اگر شما متوجه برخی از این علائم شده اید لزوما به معنای باردار بودن شما نیست. تنها راه اطمینان از بارداری تست آزمایشگاهی بارداری است.

لکه بینی و گرفتگی : پس از لقاح، تخمک بارور شده، خود را به دیواره رحم می چسباند. این می تواند یکی از اولین علائم بارداری را ایجاد کند که به آن خونریزی لانه گزینی نیز می‌گویند. از شش تا دوازده روز پس از بارور شدن تخمک خونریزی رخ می دهد.

این گرفتگی‌ها شبیه دردهای قاعدگی هستند، بنابراین برخی از زنان آن‌ها و خونریزی را با شروع پریود اشتباه می‌گیرند. با این حال، خونریزی و گرفتگی عضلات خفیف است.

علاوه بر خونریزی، یک زن ممکن است متوجه ترشحات سفید و شیری رنگ از واژن خود شود. این مربوط به ضخیم شدن دیواره های واژن است که تقریباً بلافاصله پس از لقاح شروع می شود. افزایش رشد سلول های پوشاننده واژن باعث ترشح می شود.

این ترشحات که می تواند در طول بارداری ادامه یابد، معمولاً بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. اما اگر بوی بد مربوط به ترشحات یا احساس سوزش و خارش وجود دارد، به پزشک خود اطلاع دهید تا احتمال بروز عفونت قارچی یا باکتریایی بررسی شود.

تاخیر در پریود: اگر در سنین بارداری هستید و بیش از یک هفته و یا بیشتر از تایم پریود شما گذشته است میتوانید باردار باشید . البته اگر سیکل پریود نامنظمی دارید این تاخیر میتواند گمراه کننده باشد.

سینه های حساس و متورم: در اوایل بارداری تغییرات هورمونی ممکن است سینه های شما را حساس و دردناک کند. این ناراحتی احتمالاً پس از چند هفته کاهش می یابد زیرا بدن شما با تغییرات هورمونی ناشی از بارداری سازگار می شود.

حالت تهوع با یا بدون استفراغ:  تهوع صبحگاهی که می تواند در هر زمانی از روز یا شب رخ دهد، اغلب یک تا دو ماه پس از بارداری شروع می شود. با این حال، برخی از زنان زودتر احساس تهوع می کنند و برخی هرگز آن را تجربه نمی کنند. در حالی که علت تهوع در دوران بارداری دقیقا مشخص نیست . میتواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد.

افزایش ادرار: ممکن است بیشتر از حد معمول ادرار کنید. مقدار خون در بدن شما در دوران بارداری افزایش می یابد و باعث می شود کلیه ها مایع اضافی را که به مثانه شما ختم می شود بیشتر دفع کنند

خستگی : همچنین خستگی در بین علائم اولیه بارداری در رتبه بالایی قرار دارد. هیچ کس به طور قطع نمی داند که چه چیزی باعث خواب آلودگی در سه ماهه اول بارداری می شود. با این حال، افزایش سریع سطح هورمون پروژسترون در اوایل بارداری ممکن است به ایجاد این خستگی کمک کند.

رعلایم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟علائم بارداری از روی ناف

نمی‌توان به‌طور قطعی از روی ناف علائم بارداری را تشخیص داد. با این حال، در برخی از موارد، پس از حدود ۶ هفته بارداری، ناف زنان باردار به‌طور قابل توجهی بزرگتر و برجسته‌تر می‌شود. همچنین، در برخی از موارد، روی ناف خطی به‌وجود می‌آید که به‌عنوان “خط لاتین” شناخته می‌شود و نشانگر بارداری است. با این حال، برای تشخیص دقیق بارداری، باید از روش‌های دیگری مانند آزمایش خون یا سونوگرافی استفاده کرد.

علائم بارداری از روی چهره

نمی‌توان به‌طور قطعی از روی چهره علائم بارداری را تشخیص داد. با این حال، در برخی از موارد، برخی تغییرات در چهره زنان باردار مشاهده می‌شود. برای مثال، روی چهره زنان باردار ممکن است برجسته‌تر شود و تیرگی و لک‌های پوستی نیز افزایش یابند. همچنین، در برخی از موارد، لبهای زنان باردار پرتراکم‌تر و قرمزتر می‌شود. با این حال، برای تشخیص دقیق بارداری، باید از روش‌های دیگری مانند آزمایش خون بارداری  یا سونوگرافی استفاده کرد.

علائم بارداری دختر

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *