نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزاد تغییر رنگ پوست و چشم نوزاد تازه متولد شده است. زردی نوزاد به این دلیل رخ می دهد که خون نوزاد حاوی مقدار زیادی بیلی روبین، رنگدانه زرد گلبول های قرمز خون است. زردی نوزاد یک بیماری شایع است، به ویژه در نوزادانی که قبل از هفته ۳۸ بارداری (نوزادان نارس) متولد شده اند و برخی از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند. زردی نوزاد معمولاً به این دلیل رخ می دهد که کبد نوزاد به اندازه رشد نکرده است تا بیلی روبین موجود در جریان خون تصفیه کند. در برخی از نوزادان، یک بیماری زمینه ای ممکن است باعث زردی نوزاد شود. اکثر نوزادانی که بین هفته ۳۵ بارداری متولد می شوند نیازی به درمان زردی ندارند.

علائم زردی نوزاد

علائم زردی نوزاد

زردی پوست و سفیدی چشم – نشانه اصلی زردی نوزاد – معمولا بین روز دوم و چهارم پس از تولد ظاهر می شود. برای بررسی زردی نوزاد، به آرامی روی پیشانی یا بینی کودک خود فشار دهید. اگر پوست در جایی که فشار داده اید زرد به نظر می رسد، احتمالاً نوزاد شما زردی خفیف دارد. اگر نوزاد شما زردی ندارد، رنگ پوست باید برای لحظه ای کمی روشن تر از رنگ طبیعی خود به نظر برسد. نوزاد خود را در زیر نوری، ترجیحا در نور طبیعی روز معاینه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اکثر بیمارستان ها زردی نوزادان را قبل از ترخیص بررسی می کنند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که نوزادان در طول معاینات معمول پزشکی و حداقل هر ۸ تا ۱۲ ساعت در بیمارستان از نظر زردی معاینه شوند. نوزاد شما باید بین روز سوم تا هفتم پس از تولد، زمانی که سطح بیلی روبین به اوج خود می رسد، از نظر زردی معاینه شود. اگر نوزاد شما زودتر از ۷۲ ساعت پس از تولد ترخیص شد، برای بررسی زردی در عرض دو روز پس از ترخیص، وقت معاینه بعدی را تعیین کنید. علائم زیر ممکن است نشان دهنده زردی شدید یا عوارض ناشی از بیلی روبین اضافی باشد. با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 1. پوست کودک شما زردتر می شود.
 2. پوست روی شکم، بازوها یا پاهای کودک شما زرد به نظر می رسد.
 3. سفیدی چشم کودک شما زرد به نظر می رسد.
 4. کودک شما بی حال یا بیمار به نظر می رسد یا به سختی بیدار می شود.
 5. کودک شما وزن اضافه نمی کند یا بد تغذیه می کند.
 6. کودک شما با صدای بلند گریه می کند.
 7. کودک شما هر گونه علائم یا علائم دیگری را که شما را نگران می کند بروز می دهد.

علل بروز زردی نوزاد

علل بروز زردی نوزاد

بیلی روبین اضافی (هیپربیلی روبینمی) علت اصلی زردی است. بیلی روبین، که مسئول رنگ زرد یرقان است، بخش طبیعی رنگدانه ای است که از تجزیه گلبول های قرمز آزاد می شود. نوزادان به دلیل تولید بیشتر و تجزیه سریعتر گلبول های قرمز خون در چند روز اول زندگی، بیلی روبین بیشتری نسبت به بزرگسالان تولید می کنند. به طور معمول، کبد بیلی روبین را از جریان خون فیلتر می کند و آن را به دستگاه روده آزاد می کند. کبد نابالغ نوزاد تازه متولد شده اغلب نمی تواند بیلی روبین را به سرعت از بین ببرد و باعث افزایش بیلی روبین می شود. زردی ناشی از این شرایط طبیعی نوزاد، زردی فیزیولوژیک نامیده می شود و معمولاً در روز دوم یا سوم زندگی ظاهر می شود.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاپ روده

یک اختلال زمینه ای ممکن است باعث زردی نوزاد شود. در این موارد، زردی اغلب خیلی زودتر یا دیرتر از شکل رایج‌تر زردی نوزاد ظاهر می‌شود. بیماری ها یا شرایطی که می توانند باعث زردی شوند، عبارتند از:

 1. خونریزی داخلی (خونریزی)
 2. عفونت در خون نوزاد (سپسیس)
 3. سایر عفونت های ویروسی یا باکتریایی
 4. ناسازگاری بین خون مادر و خون نوزاد
 5. اختلال در عملکرد کبد
 6. کمبود آنزیم
 7. آترزی صفراوی، وضعیتی که در آن مجاری صفراوی نوزاد مسدود یا زخمی شده است.
 8. ناهنجاری در گلبول های قرمز خون کودک که باعث می شود آنها به سرعت تجزیه شوند.

عوامل خطر برای ایجاد زردی نوزاد

عوامل خطر اصلی برای زردی، به ویژه زردی شدید که می تواند عوارض ایجاد کند، عبارتند از:

تولد زودرس: نوزادی که قبل از هفته ۳۸ بارداری به دنیا می آید ممکن است نتواند به سرعت بیلی روبین را پردازش کند. نوزادان نارس نیز ممکن است کمتر تغذیه کنند و مدفوع کمتری داشته باشند، در نتیجه بیلی روبین کمتری از طریق مدفوع دفع می شود.

کبودی قابل توجه در هنگام تولد: نوزادانی که در حین یا پس از زایمان دچار کبودی می شوند، ممکن است سطوح بالاتری از بیلی روبین ناشی از تجزیه گلبول های قرمز بیشتر داشته باشند.

گروه خونی: اگر گروه خونی مادر با جنین متفاوت باشد، ممکن است کودک آنتی بادی هایی را از طریق جفت دریافت کرده باشد که باعث تجزیه سریع غیرطبیعی گلبول های قرمز خون شود.

نوع تغذیه کودک: نوزادانی که با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند، بیشتر در معرض خطر زردی هستند. کم آبی بدن یا مصرف کم کالری ممکن است در شروع زردی نقش داشته باشد.

نژاد: مطالعات نشان می دهد که نوزادان آسیای شرقی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زردی هستند.

عوارض زردی نوزاد

عوارض زردی نوزاد

سطوح بالای بیلی روبین که باعث زردی شدید می شود در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی شود.

مطالب مرتبط: آزمایشات های خون برای سرطان سین

الف) انسفالوپاتی بیلی روبین حاد

بیلی روبین برای سلول های مغز سمی است. اگر نوزادی زردی شدید داشته باشد، خطر عبور بیلی روبین به مغز وجود دارد که آنسفالوپاتی حاد بیلی روبین رخ دهد. درمان به موقع ممکن است از آسیب جدی به مغز جلوگیری کند. علائم آنسفالوپاتی حاد بیلی روبین در نوزاد مبتلا به زردی عبارتند از:

 1. بی حوصلگی
 2. مشکل در بیدار شدن
 3. گریه با صدای بلند
 4. مکیدن یا تغذیه ضعیف
 5. قوس گردن و بدن به سمت عقب
 6. تب
 7. کرنیکتروس

ب) کرنیکتروس: کرنیکتروس سندرمی است که اگر در انسفالوپاتی حاد بیلی روبین باعث آسیب دائمی به مغز شود، رخ می دهد. کرنیکتروس ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 1. حرکات غیر ارادی و کنترل نشده (فلج مغزی آتتوئید)
 2. خیره شدن به سمت بالا
 3. از دست دادن شنوایی
 4. رشد نامناسب مینای دندان

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاب ریه

پیشگیری از زردی نوزاد

بهترین پیشگیری از زردی نوزاد، تغذیه کافی است. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند باید روزی ۸ تا ۱۲ بار در چند روز اول زندگی خود شیر بخورند. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند معمولاً باید ۱ تا ۲ اونس (حدود ۳۰ تا ۶۰ میلی لیتر) شیر خشک هر دو تا سه ساعت در هفته اول مصرف کنند.

کلام اخر

زردی در نوزاد تازه متولد شده شایع است زیرا نوزادان دارای تعداد زیادی گلبول قرمز در خون خود هستند که اغلب شکسته شده و جایگزین می شوند. همچنین، کبد نوزاد تازه متولد شده به طور کامل رشد نکرده است، بنابراین در حذف بیلی روبین از خون کمتر موثر است.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *