آزمایش های پزشکی, تغذیه سالم, چکاپ, داخلی, سلامت جسم

تست A1C  و دیابت

تست A1C  و دیابت

آزمایش A1C یک آزمایش ارزیابی قند از طریق خون است که اطلاعاتی در مورد میانگین سطوح قند خون شما در ۳ ماه گذشته ارائه می کند. آزمایش A1C را می توان برای تشخیص دیابت نوع ۲ و پیش دیابت استفاده کرد همچنین آزمایش A1C آزمایش اولیه ای است که برای مدیریت دیابت  و کنترلش استفاده می شود.

آزمایش A1C  به نام های آزمایش هموگلوبین A1C، HbA1c، هموگلوبین گلیکوزیله یا آزمایش گلیکوهموگلوبین نیز نامیده می شود. هموگلوبین بخشی از گلبول قرمز خون است که اکسیژن را به سلول های بدن می رساند. گلوکز به هموگلوبین در سلول های خونی شما می چسبد یا به آن متصل می شود و آزمایش A1C بر اساس این اتصال گلوکز به هموگلوبین است.

هر چه سطح گلوکز در جریان خون شما بالاتر باشد، گلوکز بیشتری به هموگلوبین می چسبد. آزمایش A1C میزان هموگلوبین را با گلوکز متصل اندازه گیری می کند و میانگین سطح گلوکز خون شما را در ۳ ماه گذشته نشان می دهد.

نتیجه آزمایش A1C به صورت درصد گزارش شده است. هر چه این درصد بیشتر باشد، سطح گلوکز خون شما بالاتر بوده است. سطح طبیعی A1C زیر ۵.۷ درصد است.

چرا یک فرد باید تست A1C را بدهد؟

آزمایش  A1C  به شما کمک میکند پیش دیابت را پیدا کنید و در مورد تغییرات سبک زندگی به شما هشدار میدهد  تا دیابت نوع ۲ را به تاخیر بیندازید یا از آن جلوگیری کنید.

آزمایش  A1C  به شما کمک میکند  دیابت نوع ۲ را پیدا کنید.

برای نظارت بر بیماری و کمک به تصمیم گیری درمانی برای جلوگیری از عوارض پیش رو آزمایش  A1C  به شما کمک میکند.

چگونه از تست A1C برای تشخیص دیابت نوع ۲ و پیش دیابت استفاده می شود؟

تست A1C به تنهایی یا در ترکیب با سایر تست های دیابت   ,BS,2HPP,GTT,FBSبرای تشخیص دیابت نوع ۲ و پیش دیابت استفاده میشود.

اگر علائمی ندارید اما آزمایش A1C نشان می‌دهد که دیابت یا پیش دیابت دارید، باید آزمایش را در روز دیگری با استفاده از آزمایش FBS با یکی از آزمایش‌های دیگر دیابت برای تأیید تشخیص آزمایش  انجام دهید در این حالت آزمایشگاه به شما اعلام میکند که آزمایش شما به تکرار خورده است و از شما تقاضای تکرار نمونه گیری خواهد داشت .

تست A1C  و دیابتتفسیر آزمایش HBA1C

*هر آزمایشی که برای تشخیص دیابت استفاده می شود، نیاز به تایید با نمونه گیری دوم دارد، مگر اینکه علائم واضح دیابت وجود داشته باشد.

تشخیص * سطح A1C

نرمال زیر ۵.۷ درصد

پیش دیابت ۵.۷ تا ۶.۴ درصد

دیابت ۶.۵ درصد یا بالاتر

هنگام استفاده از آزمایش A1C برای تشخیص، گروه لیماطب نمونه گرفته شده از خون وریدی را به آزمایشگاهی  معتبر که طرف قرار دادبیمه شما باشد ارسال می کند.

نمونه‌های خونی که در مطب یا منزل با دستگاه خانگی گرفته و تجزیه و تحلیل می‌شوند، ، نباید برای تشخیص استفاده شوند.

آزمایش A1C نباید برای تشخیص دیابت نوع ۱، دیابت بارداری یا فیبروز کیستیک استفاده شود. آزمایش A1C ممکن است نتایج نادرستی در افراد با شرایط خاص بدهد.

داشتن پیش دیابت یک عامل خطر برای ابتلا به دیابت نوع ۲ است. در محدوده A1C پیش دیابت از ۵.۷ تا ۶.۴ درصد، هر چه A1C بالاتر باشد، خطر ابتلا به دیابت بیشتر می شود.

آیا تست A1C در دوران بارداری استفاده می شود؟

گاهی پزشک شما از تست A1C در اوایل بارداری استفاده میکند تا ببینند آیا شمادیابت تشخیص داده نشده در قبل از بارداریتان داشته اید یا خیر. از آنجایی که آزمایش A1C نشان دهنده میانگین سطح گلوکز خون شما در ۳ ماه گذشته است، آزمایش در اوایل بارداری ممکن است شامل مقادیری باشد که زمان قبل از بارداری را منعکس می کند. تست چالش گلوکز یا تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) برای بررسی دیابت بارداری، معمولا بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری استفاده می شود. اگر دیابت بارداری داشتید، باید حداکثر ۱۲ هفته پس از تولد نوزادتان آزمایش دیابت بدهید. اگر گلوکز خون شما هنوز بالاست، ممکن است دیابت نوع ۲ داشته باشید. حتی اگر گلوکز خون شما نرمال باشد، باز هم شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ در آینده دارید و باید هر ۳ سال یک بار آزمایش دهید.

تشخیص دیابت نوع ۲ و پیش دیابت ؟

آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا (FBS) و OGTT برای تشخیص دیابت نوع ۲ و پیش دیابت استفاده میشود. برای آزمایش های قند خون که برای تشخیص دیابت استفاده می شود، باید بین ۸ تا ۱۰ ساعت قبل از نمونه گیری  ناشتا باشید. اگر علائم دیابت دارید، پزشک ممکن است از آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما استفاده کند که نیازی به ناشتایی ندارد.

چرا نتایج آزمایش خون دیابت متفاوت است؟

نتایج آزمایشات آزمایشگاهی می تواند از روز به روز و از آزمایشی به آزمون دیگر متفاوت باشد. این می تواند نتیجه عوامل زیر باشد:

تست A1C  و دیابتسطح گلوکز خون بالا و پایین می رود

نتایج شما می تواند به دلیل تغییرات طبیعی در سطح گلوکز خون شما متفاوت باشد. به عنوان مثال، هنگام غذا خوردن یا ورزش، سطح گلوکز خون شما بالا و پایین می رود. بیماری و استرس نیز می تواند بر نتایج آزمایش گلوکز خون شما تأثیر بگذارد. تست های A1C نسبت به تست های FPG یا OGTT کمتر تحت تاثیر تغییرات کوتاه مدت قرار می گیرند.

عوامل تاثیر گذار در آزمایش HBA1C چیست ؟

آزمایش های A1C می تواند تحت تأثیر تغییرات گلبول های قرمز یا هموگلوبین قرار گیرد

شرایطی که طول عمر گلبول های قرمز را تغییر می دهد، مانند از دست دادن خون اخیر، بیماری سلول داسی شکل، پیوند خارجی NIH، درمان اریتروپویتین، همودیالیز یا انتقال خون، می تواند سطح A1C را تغییر دهد.

یک نتیجه A1C به طور کاذب می تواند در افرادی که آهن بسیار کمی دارند رخ دهد. به عنوان مثال، کسانی که با کم خونی فقر آهن دارند همچنین سایر علل نتایج کاذب A1C عبارتند از نارسایی کلیه یا بیماری کبد.

تست A1C چقدر دقیق است؟

در صورت تکرار، نتیجه آزمایش A1C می تواند کمی بالاتر یا پایین تر از اندازه گیری اولیه باشد. این بدان معناست که، برای مثال، یک A1C که در یک آزمایش به عنوان ۶.۸ درصد گزارش شده است، می تواند در محدوده ۶.۴ تا ۷.۲ درصد در آزمایش تکراری از همان نمونه خون گزارش شود. استانداردهای کنترلی به معنای نتایج دقیق تر تست A1C است.

تست A1C  و دیابتآیا آزمایش A1C تغییرات کوتاه مدت در سطح گلوکز خون را نشان می دهد؟

تغییرات بزرگ در سطح گلوکز خون شما در طول ماه گذشته در نتیجه آزمایش A1C شما نشان داده می شود، اما آزمایش A1C افزایش یا کاهش ناگهانی یا موقتی در سطح گلوکز خون را نشان نمی دهد. اگرچه نتایج A1C میانگین بلندمدت را نشان می‌دهد، سطوح گلوکز خون در ۳۰ روز گذشته نسبت به ماه‌های گذشته تأثیر بیشتری بر میزان A1C دارد.

آیا برای آزمایش HBA1C باید ناشتا باشیم ؟

خیر برای آزمایش A1Cنیازی به ناشتایی نیست و در هر ساعتی از روز میتوان آن را انجام دادهمچنین گروه لیما میتوانددر هر زمان برای انجام پنل دیابت در خدمت شما باشد .

تفاوت آزمایش HBA1C و FBS  چیست ؟

آزمایش A1Cقند سه ماهه بدن شمارا نشان میدهد اما آزمایش FBS قند ناشتای خون شما در زمان نمونه گیری را نشان میدهد .

آزمایش HBA1C با لیما طب

برای انجام ازمایش HBA1C و پنل دیابت میتوانید با شماره تماس های ۰۲۱۴۴۴۴۳۱۴۸ و یا  ۰۲۱۴۴۶۱۲۷۱۲  تماس حاصل فرمایید ویا از طریق  اپلیکیشنهای تلگرام واتساپ ایتا و بله شماره ۰۹۳۸۸۶۳۵۸۰۰ و همچنین چت فعال ما در گفتینو ( پایین صفحه سمت چپ) ثبت درخواست کنید و سوالات خود را بپرسید

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *