hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ, داخلی, عفونی, مراقبت های قبل از بارداری

علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی hpv

علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی hpv

ویروس پاپیلومای انسانی بجز بروز زگیل در برخی تایپ ها  در مرحله اول علائم ظاهری دیگری ندارد از علائم شایع تر ویروس پاپیلومای انسانی میتوان به بروز زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم اشاره کرد و بعد از آن بروز سرطان های دیگری مانند انواع سرطان دستگاه های تناسلی ، سرطان مقعد و رکتوم و سرطان دهان و حلق را نام برد .

عفونت ویروس hpv  اچ پی وی چیست ؟

ویروس پاپیلوهای انسانی hpv  بیش از ۲۰۰ توع در جهان دارد که از این ۲۰۰ نوع حدود ۳۸ نوع آن با توجه به تکنیک های بروز آزمایشگاهی قابل تشخیص است از این حدود ۳۸ نوع حدود نیمی از آن سوش های پر خطری هستند که موجب بروز سرطان ها میشوند .

تایپ های ۱۶ و ۱۸ از موارد پر خطری هستند که موجب بروز سرطان دهانه رحم میشوند و تایپ های ۶ و ۱۱ از انواع شایع تری هستند که موجب بروز زگیل تناسلی میشوند .

علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی hpvعلت ابتلا به ویروس اچ پی وی چیست ؟

علت اصلی ابتلا به ویروس hpv  رابطه محافظت نشده با فرد مبتلا است و یا حتی تماس پوستی با فرد مبتلا میباشد .افراد مبتلا به اچ پی وی در اکثر مواقع هیچ علائم بالینی ندارند به همین علت فرد بیمار با این ویروس برای شما قابل تشخیص با فرد غیر آلوده نیست .

ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی چگونه است ؟

ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس جنسی پوست به پوست اتفاق میافتد و میتواند تا مدتها بدون علائم باقی بماند . به همین علت توصیه میشود که غربالگری های سالیانه خود را انجام دهید تا در صورت ابتلا قبل از سرطانی شدن درمان را آغاز نمایید.

علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی hpvعلائم ویروس اچ پی وی چیست ؟

بجز بروز زگیل در برخی سوش ها مابقی سوش ها علائم بالینی ندارند . پس باید به صورت هر ۳ سال تست پاپ اسمیر و هر ۵ سال تست اچ پی وی بدهید تا در صورت ابتلا درمان را شروع کنید همچنین توصیه میشود واکسن اچ پی وی را چه در صورت ابتلا بودن چه در صورت ابتلا نبودن حتما تزریق نمایید .

ویروس پاپیلومای انسانی در دهان چگونه است ؟

ویروس Hpv  میتواند از طریق رابطه دهانی با فرد آلوده نیز منتقل شود و بسته به سوش انتقال یافته در مواقعی موجی بروز زگیل در ناحیه دهان و حلق میشود . شما میتوانید در صورت داشتن رابطه مشکوک با فرد مبتلا به hpv  تست hpv  دهانی نیز بدهید .

راه های درمان ویروس اچ پی وی چیست ؟

راه درمان قطعی برای ویروس hpv وجود ندارد در صورت مراجعه به موقع به پزشک و شروع تقویت سیستم ایمنی بدن و تزریق واکسن های سه گانه گارداسیل ، سیستم ایمنی بدن چیزی حدود دو سال زمان میبرد تا با ویروس بجنگد و آن را از بین ببرد.

علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی hpvروش های درمان hpv  در مردان و زنان

از مهم ترین روش ها برای درمان زگیل تقویت سیستم ایمنی بدن و بعد لیزر زیر نظر پزشک متخصص اورولوژی یا زنان میباشد اکیدا توصیه میشود از لیزر های خودسرانه یا زدن اسید روی زگیل اجتناب نمایید و درمان خود را تحت نظر پزشک اورولوژی و پزشک زنان پیش ببرید . همچنین توصیه میشود تا منفی نشدن جواب آزمایش hpv خود از برقراری رابطه جنسی محافظت نشده و اقدام برای بارداری خودداری کنید . تقویت سیستم ایمنی بدن چکاپ ماهانه و تزریق واکسن های گارداسیل بیشترین کمک را در برطرف نمودن ویروس اچ پی وی به شما میکند .

کدام نوع اچ پی وی باعث سرطان و زگیل تناسلی میشود ؟

معروف ترین تایپ های ویروس اچ پی در ایجاد سرطان دهانه رحم تایپ ۱۶ و ۱۸ هستند و معروف ترین تایپ های ایجاد کننده زگیل تناسلی تایپ های ۶ و ۱۱ هستند . از دیگر تایپ های پر خطر hpv  میتوان به تایپ های  ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸  که با هم حدود ۱۵% موارد سرطان دهانه رحم را شامل می شوند اشاره کرد .

آیا علت تمام زگیل ها ویروس پاپیلومای انسانی است ؟

شاید تابحال برایتان سوال پیش آمده باشد که آیا زگیل هایی که در مابقی نقاط بدن نیز نمایان میشوند منشع آن همان ویروس hpv  است یا نه ، به خصوص زمانی که سعی می کنید تفاوت بین HPV که باعث زگیل روی انگشت دست یا پای شما میشود را با زگیلی که روی  اندام تناسلی شما ظاهر می شود پیدا کنید  و یا HPV که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود را از یکدیگر تشخیص دهید.

سوش هایی از HPV که باعث ایجاد زگیل می شوند مانند زگیل تناسلی، آزاردهنده هستند. به هر حال، هیچ کس دوست ندارد این زائده ها را در اندام تناسلی خود ببیند. معمولا این نوع از HPV بی ضرر هستند. انواع HPV 6 و ۱۱ اغلب باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و سرطان زا نیستند . سایر انواع این ویروس شامل موارد زیر می شوند:

  • زگیل های مسطح
  • زگیل دست و پا
  • زگیل های رایج
  • زائده های پریونگال و زیر زبانی

همه زگیل ها توسط ویروس HPV ایجاد می شوند، اما همه اشکال HPV باعث ایجاد زگیل نمی شوند همچنین نوع HPV که می تواند به سرطان تبدیل شود، زگیل ایجاد نمی کند.

علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی hpvواکسن گارداسیل موجب درمان زگیل میشود ؟

واکسن گارداسیل بعد از ابتلا به زگیل تناسلی موجب درمان آن نمیشود اما اگر قبل از ابتلا واکسن های ۴ ظرفیتی و ۹ ظرفیتی گارداسیل را تزریق کنید موجب میشود که در برابر ابتلا به آن مقاوت پیدا کنید . واکسن های گارداسیل سویه های زیر را پوشش میدهند :

گارداسیل ۴ : ۶ ، ۱۱ ، ۱۶ ، ۱۸

گارداسیل ۹ : ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲، و ۵۸

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *