آزمایش های پزشکی, آموزش چکاپ, بیماری های مردانه, داخلی

نحوه آزمایش و چکاپ پروستات چگونه است؟

نحوه چکاپ پروستات

معاینه پروستات

معاینه‌ی مقعد با انگشت ( DRE ) رایج ترین روش معاینه پروستات است. این روش بسیار سریع و ساده است. برای انجام این معاینه، شما در حالت ایستاده یا به پهلو دراز کشیده لگن و زانوها را به سمت قفسه ی سینه خم می‌کنید.

پزشک در تست پروستات با انگشت ،دستکش پوشیده و انگشتان خود را  چرب می‌کند. سپس به آرامی داخل مقعد قرار می‌دهد. او یک دست را روی پروستات و دست دیگر را در ناحیه‌ی لگنی قرار می‌دهد. این معاینه فقط چند لحظه طول می‌کشد. به این روش معاینه مقعد با انگشت هم می‌گویند.

ممکن است چند لحظه احساس ناراحتی کنید و یا حتی فوریت در ادرار را به خصوص در صورت وجود التهاب یا بزرگی پروستات تجربه کنید. با این معاینه پزشک قادر به تشخیص اندازه و شکل پروستات خواهد بود. به طورکلی ، DRE خطری را ایجاد نمی‌کند.

معاینه پروستات

بررسی میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات

(Prostate-Specific Antigen (PSA)) در خون

در سطح غده‌ی پروستات آنتی‌ژن ‌ای از جنس پروتئین وجود دارد که به آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) شناخته می‌شود. این نوع آنتی‌ژن‌ها در هر دو نوع سلول های غده‌ی پروستات (سلول ‌ای طبیعی و سرطانی)، مایع منی و مقدار کمی نیز در خون وجود دارد. برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بویژه در افرادی که فاقد هرگونه علائم سرطان هستند، در گام اول از آزمایش خون مقدار PSA (برحسب نانوگرم در میلی لیتر) استفاده می‌شود.

می‌توانید سلامت پروستات و سایر قسمت‌های بدنتان با خدمات چکاپ مردان در منزل در کمترین بررسی و چک کنید.

افزایش سطح PSA در خون، بیانگر احتمال ابتلای فرد به سرطان پروستات وجود دارد و برای تایید نهایی به ازمایشات تکمیلی نیاز است. برخی تحقیقات انجام شده میزان ۴ نانوگرم در میلی‌لیتر PSA در جریان خون را نقطه شروع سرطان می‌دانند. این در‌حالی است که برخی مطالعات مقادیر بین ۵/۲ تا ۳ نانوگرم در میلی‌لیتر را نقطه شروع سرطان می‌دانند.

مقادیر بین ۴ تا ۱۰ نانوگرم در میلی‌لیتر PSA در جریان خون به عنوان گروه پر خطر در ابتلای سرطان پروستات محسوب می شوند و مقادیر بیشتر از ۴ تا ۱۰ نانوگرم در میلی‌لیتر PSA در جریان خون در ۵۰ درصد موارد احتمال ابتلایی سرطان پروستات در بیمار وجود دارد. بنابراین مقادیر PSA در جریان خون به تنهایی بیانگر سرطان پروستات نیست و برای تشخیص نهایی به ازمایش های تکمیلی مانند آزمایش‌های پاتولوژی (بررسی بافت پروستات) نیاز است.

3. سونوگرافی مقعدی پروستات

سونوگرافی مقعدی پروستات

چنانچه تشخیص با چکاپ سرطان پروستات تایید داده شود ، ممکن است دیگر تست‌های تشخیصی نیز انجام شوند. به عنوان مثال سونوگرافی مقعدی پروستات تصاویر گسترده‌ای را از پروستات در اختیار قرار می‌دهد. این تست حدود ١٠ دقیقه طول می کشد اما درد و عوارض جانبی ندارد.

 بیوپسی پروستات

نمونه (بیوپسی) نیز برای تایید یا رد تشخیص سرطان پروستات کمک کننده خواهد بود. گرفتن نمونه ١٠-١۵ دقیقه طول می‌کشد و ممکن است پس از انجام آن حساس به لمس و دچار خونریزی خفیف شوید. این  نتایج اقدامات بعدی را تعیین می‌کنند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.