آزمایش های پزشکی, بیماری های مردانه, چکاپ, داخلی

نحوه آزمایش و چکاپ پروستات چگونه است؟

آزمایش و چکاپ پروستات

پروستات چیست؟

پروستات بخشی از دستگاه تناسلی مرد است که شامل آلت تناسلی، پروستات، وزیکول‌های منی و بیضه‌ها می‌شود. پروستات درست زیر مثانه و جلوی راست روده قرار دارد. اندازه آن به اندازه یک گردو است و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه می کند) را احاطه کرده است. پروستات مایعی تولید می کند که بخشی از مایع منی را تشکیل می دهد.

با بالا رفتن سن، پروستات بزرگتر می شود. این می تواند باعث باریک شدن مجرای ادرار و کاهش جریان ادرار شود. به این حالت هیپرپلازی خوش خیم پروستات می گویند و با سرطان پروستات یکسان نیست. مردان همچنین ممکن است تغییرات دیگری در پروستات داشته باشند که سرطانی نیستند.

سرطان پروستات چیست؟

سرطان بیماری است که در آن سلول‌های بدن بدون کنترل رشد می‌کنند. زمانی که سرطان در پروستات شروع می شود، سرطان پروستات نامیده می شود. بدون در نظر گرفتن سرطان پوست، سرطان پروستات شایع ترین سرطان در مردان آمریکایی است.

علائم سرطان پرستات چیست ؟

همه مردان در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند، اما مردان آفریقایی-آمریکایی بیشتر از مردان دیگر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند. همه مردان در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. از هر ۱۰۰ مرد ، حدود ۱۳ نفر در طول زندگی خود به سرطان پروستات مبتلا می شوند و حدود ۲ تا ۳ مرد بر اثر سرطان پروستات می میرند. شایع ترین عامل خطر سن است. هر چه مرد مسن تر باشد، احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر می شود. برخی از مردان در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند. اگر آفریقایی-آمریکایی هستید یا سابقه خانوادگی سرطان پروستات دارید، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات یا مرگ ناشی از آن هستید.

آزمایش و چکاپ پروستاتدلایل ایجاد پروستات چیست ؟

 • احتمال ابتلا به سرطان پروستات در آمریکا نسبت به سایر مردان بیشتر است.
 • احتمال مرگ ناشی از سرطان پروستات در مردان بیش از دو برابر مردان دیگر است.
 • سابقه خانوادگی (عوامل خطر ژنتیکی)

برای برخی از مردان، عوامل ژنتیکی ممکن است آنها را در معرض خطر بالاتر سرطان پروستات قرار دهد. ممکن است خطر ابتلا به نوعی سرطان پروستات ناشی از تغییرات ژنتیکی ارثی در شما افزایش یابد، از دلایل سرطان پروستات میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • شما یکی از بستگان درجه یک (پدر، پسر یا برادر) دارید که به سرطان پروستات مبتلا بوده است، از جمله اقوام در سه نسل از طرف مادر یا پدر شما.
 • در سن ۵۵ سالگی یا کمتر سرطان پروستات تشخیص داده شده است .
 • سرطان پروستات شما تشخیص داده شده است و سایر اعضای خانواده شما به سرطان سینه، تخمدان یا پانکراس مبتلا شده اند.
 • در مورد سابقه سلامت خانواده خود با پزشک خود صحبت کنید.

علایم سرطان پروستات چیست؟

اگر علائمی دارید که شما را نگران می کند، حتماً فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. آنها ممکن است ناشی از شرایطی غیر از سرطان پروستات باشند. افراد مختلف علائم متفاوتی برای سرطان پروستات دارند. اکثر مردان اصلاً علائمی ندارند.

اگر هر یک از علائم زیر را دارید، حتماً فوراً به پزشک خود مراجعه کنید:

 • مشکل در شروع ادرار.
 • جریان ضعیف یا قطع شدن ادرار.
 • شب ادراری یا پر ادراری .
 • مشکل در تخلیه کامل مثانه.
 • درد یا سوزش در هنگام ادرار.
 • خون در ادرار یا منی.
 • درد در پشت یا لگن که از بین نمی رود.
 • انزال دردناک.

به خاطر داشته باشید که این علائم ممکن است ناشی از شرایطی غیر از سرطان پروستات باشد.

آزمایش پروستات چگونه انجام میشود ؟

برخی از مردان برای غربالگری سرطان پروستات آزمایش PSA می دهند. غربالگری سرطان به معنای جستجوی سرطان قبل از ایجاد علائم است. هدف از غربالگری سرطان پروستات، یافتن سرطان هایی است که در صورت عدم درمان ممکن است در معرض خطر بالایی برای انتشار باشند و قبل از انتشار زودهنگام آنها را با انجام آزمایشات تشخیص دهید.

آزمایش psa پروستات چگونه انجام میشود ؟

یک آزمایش خون به نام آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) سطح PSA را در خون اندازه گیری می کند. PSA ماده ای است که توسط پروستات ساخته می شود. سطح PSA در خون در مردان مبتلا به سرطان پروستات می تواند بالاتر باشد. سطح PSA ممکن است در شرایط دیگری که بر پروستات تأثیر می گذارد نیز افزایش یابد.

به عنوان یک قاعده، هر چه سطح PSA در خون بالاتر باشد، احتمال بروز مشکل پروستات بیشتر است. اما عوامل زیادی مانند سن و نژاد می توانند بر سطح PSA تأثیر بگذارند. برخی از غدد پروستات بیشتر از سایرین PSA تولید می کنند.

سطح PSA همچنین می تواند تحت تأثیر قرار گیرد:

 • اقدامات پزشکی خاص
 • داروهای خاص
 • بزرگ شدن پروستات
 • عفونت پروستات

از آنجایی که عوامل زیادی می توانند بر سطح PSA تأثیر بگذارند، پزشک بهترین فردی برای تفسیر نتایج آزمایش PSA شما است. اگر آزمایش PSA غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است بیوپسی را برای تشخیص سرطان پروستات توصیه کند.

معاینه پروستات چگونه است ؟

معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) یا همان معاینه رکتال پروشتات

معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) زمانی است که معاینه پروستات توسط پزشک صورت میگیرد.

تست دو انگشتی چیست ؟

معاینه مقعد با انگشت : انگشت دستکش دار و روغن کاری شده را در راست روده مرد قرار می دهد تا پروستات را برای هر چیز غیر طبیعی، مانند سرطان، احساس کند.

آزمایش و چکاپ پروستاتسونوگرافی پروستات چگونه انجام میشود ؟

سونوگرافی پروستات یک روش تصویربرداری پرکاربرد برای پروستات مردان است. سونوگرافی یک روش غیرتهاجمی، ایمن و بدون درد برای معایته پروستات در مردان است که به تشخیص به موقع و درمان زودهنگام این بیماری‌کمک می‌کند. پزشک می‌تواند سونوگرافی پروستات را به تنهایی یا همراه با سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری و… و تست پروستات شامل PSA و FREE PSA تجویز کند.

سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات تصاویری از غده پروستات و بافت‌های اطراف آن ارائه می‌دهد. اگر بیمار دارای سطح بالایی از آنتی ژن در آزمایش خون خود باشد یا معاینات معمول، نشان دهنده وضعیتی غیرعادی در پروستات باشد، پزشک سونوگرافی را تجویز می‌کند. این کار به دو روش کلی زیر انجام می‌دهد:

سونوگرافی ترانس رکتال پروستات

این نوع سونوگرافی از طریق قرار دادن یک پروب اولتراسوند در رکتوم بیمار انجام می‌شود و از دقت بالایی برخوردار است. امواج صوتی از طریق دیواره راست روده به غده پروستات که درست در جلوی راست روده قرار دارد فرستاده می‌شوند و تصاویر دریافتی از آن‌ها ثبت می‌شود. از این روش برای تشخیص سرطان پروستات یا سایر مشکلات این غده استفاده می‌کنند.

سونوگرافی شکم و لگن

سونوگرافی پروستات از شکم و لگن  لازم است که مثانه پر باشد تا تصاویر دقیقی از این غده به دست آید. سونوگرافی پروستات کاربردهای زیادی دارد. مهم‌ترین مشکلاتی که از طریق سونوگرافی پروستات در مردان قابل تشخیص است شامل موارد زیر است :

 • انواع کیست
 • هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH
 • وزیکول‌های منی بزرگ شده
 • کارسینوم پروستات
 • پروستاتیت
 • علائم داشتن پروستات

پروستات بخشی از بدن است که مایع منی و اسپرم‌ها را به بیرون از بدن منتقل می‌کند. این غده بخشی از مجاری ادرار را هم احاطه کرده است و به این ترتیب، علاوه بر حمل منی، در دفع ادرار هم نقش دارد. اگر به هر دلیلی این غده دچار مشکل شود، اختلالاتی در زمینه انتقال اسپرم یا دفع ادرار در مردان ایجاد می‌شود.

نحوه انجام سونوگرافی پروستات

مدت زمان انجام سونوگرافی پروستات کوتاه است و فقط چند دقیقه طول می‌کشد. این یک آزمایش سرپایی است و به ندرت در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می‌شود. اورولوژیست یا یک متخصص سونوگرافی این کار را به شکل زیر انجام می‌دهد:

 • در مرحله اول برای جلوگیری از عفونت نیاز است یک آنتی بیوتیک مصرف کنید
 • سپس از شما می‌خواهند به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را به طرف سینه ببرید
 • در برخی موارد پزشک می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد ناراحتی در بیمار، ناحیه ورودی دستگاه را بی‌حس کند
 • برای انجام سونوگرافی، پروب آغشته به روان کننده یا روغن را وارد رکتوم می‌کنند
 • در رکتوم از امواج صوتی برای تولید تصاویر داخل راست روده استفاده می‌کنند
 • تصاویر به دست آمده روی صفحه نمایش قابل مشاهده است و پزشک می‌تواند وضعیت غیرعادی یا موارد مشکوک موجود را بررسی کند
 • تصاویر به دست آمده و توضیحات قابل مشاهده توسط متخصص سونوگرافی ثبت و برای ارسال به پزشک در اختیار بیمار قرار می‌گیرد

در برخی موارد ممکن است پزشک سونوگرافی و نمونه برداری پروستات (بیوپسی پروستات ) را به صورت همزمان و به کمک دستگاه‌های مخصوصی انجام دهد. در این شرایط یک سوزن کوچک از طریق پروب وارد رکتوم می‌شود و نمونه‌های کوچکی از بافت پروستات را بر می‌دارد. پس از نمونه برداری، آن‌ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌شوند

جواب سونوگرافی پروستات

نتایج به دست آمده از سونوگرافی پروستات می‌تواند اطلاعات دقیقی را از حجم، ابعاد، انواع عفونت و التهاب یا وجود بافت سرطانی در این غده در اختیار پزشک ارولوژی قرار دهد. پزشک بر نتایج سونوگرافی و نتایج آزمایشات و معاینه بیمار و مشاهده علائم موجود، وجود بیماری را تشخیص می‌دهد و تصمیم‌‌های لازم برای درمان را می‌گیرد.

اندازه طبیعی غده پروستات در مردان بالغ دارای ابعادی حدود ۴×۲×۳ است و حداکثر ۲۵ گرم وزن دارد. حجم طبیعی این غده هم نزدیک به ۳۰ سی سی است. در بیش از نیمی از مردان بالای ۵۰ سال، این غده بزرگ تر می‌شود. یک پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری یا اورولوژیست بر اساس نتیجه سونوگرافی پروستات که شامل اندازه، حجم و ابعاد غیرعادی و تغییرات بافت اطراف آن است، می‌تواند بیماری‌های احتمالی را تشخیص دهد.

معاینه پروستات

معاینه‌ی مقعد با انگشت ( DRE ) رایج ترین روش معاینه پروستات است. این روش بسیار سریع و ساده است. برای انجام این معاینه، شما در حالت ایستاده یا به پهلو دراز کشیده لگن و زانوها را به سمت قفسه ی سینه خم می‌کنید.

پزشک در تست پروستات با انگشت ،دستکش پوشیده و انگشتان خود را  چرب می‌کند. سپس به آرامی داخل مقعد قرار می‌دهد. او یک دست را روی پروستات و دست دیگر را در ناحیه‌ی لگنی قرار می‌دهد. این معاینه فقط چند لحظه طول می‌کشد. به این روش معاینه مقعد با انگشت هم می‌گویند.

ممکن است چند لحظه احساس ناراحتی کنید و یا حتی فوریت در ادرار را به خصوص در صورت وجود التهاب یا بزرگی پروستات تجربه کنید. با این معاینه پزشک قادر به تشخیص اندازه و شکل پروستات خواهد بود. به طورکلی ، DRE خطری را ایجاد نمی‌کند.

معاینه پروستات

بررسی میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات

(Prostate-Specific Antigen (PSA)) در خون

در سطح غده‌ی پروستات آنتی‌ژن ‌ای از جنس پروتئین وجود دارد که به آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) شناخته می‌شود. این نوع آنتی‌ژن‌ها در هر دو نوع سلول های غده‌ی پروستات (سلول ‌ای طبیعی و سرطانی)، مایع منی و مقدار کمی نیز در خون وجود دارد. برای غربالگری سرطان پروستات در مردان بویژه در افرادی که فاقد هرگونه علائم سرطان هستند، در گام اول از آزمایش خون مقدار PSA (برحسب نانوگرم در میلی لیتر) استفاده می‌شود.

می‌توانید سلامت پروستات و سایر قسمت‌های بدنتان با خدمات چکاپ مردان در منزل در کمترین بررسی و چک کنید.

افزایش سطح PSA در خون، بیانگر احتمال ابتلای فرد به سرطان پروستات وجود دارد و برای تایید نهایی به ازمایشات تکمیلی نیاز است. برخی تحقیقات انجام شده میزان ۴ نانوگرم در میلی‌لیتر PSA در جریان خون را نقطه شروع سرطان می‌دانند. این در‌حالی است که برخی مطالعات مقادیر بین ۵/۲ تا ۳ نانوگرم در میلی‌لیتر را نقطه شروع سرطان می‌دانند.

مقادیر بین ۴ تا ۱۰ نانوگرم در میلی‌لیتر PSA در جریان خون به عنوان گروه پر خطر در ابتلای سرطان پروستات محسوب می شوند و مقادیر بیشتر از ۴ تا ۱۰ نانوگرم در میلی‌لیتر PSA در جریان خون در ۵۰ درصد موارد احتمال ابتلایی سرطان پروستات در بیمار وجود دارد. بنابراین مقادیر PSA در جریان خون به تنهایی بیانگر سرطان پروستات نیست و برای تشخیص نهایی به ازمایش های تکمیلی مانند آزمایش‌های پاتولوژی (بررسی بافت پروستات) نیاز است.

3. سونوگرافی مقعدی پروستات

سونوگرافی مقعدی پروستات

چنانچه تشخیص با چکاپ سرطان پروستات تایید داده شود ، ممکن است دیگر تست‌های تشخیصی نیز انجام شوند. به عنوان مثال سونوگرافی مقعدی پروستات تصاویر گسترده‌ای را از پروستات در اختیار قرار می‌دهد. این تست حدود ١٠ دقیقه طول می کشد اما درد و عوارض جانبی ندارد.

 بیوپسی پروستات

نمونه (بیوپسی) نیز برای تایید یا رد تشخیص سرطان پروستات کمک کننده خواهد بود. گرفتن نمونه ١٠-١۵ دقیقه طول می‌کشد و ممکن است پس از انجام آن حساس به لمس و دچار خونریزی خفیف شوید. این  نتایج اقدامات بعدی را تعیین می‌کنند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *