آزمایش های پزشکی

تست و آزمایش CBC

آزمایش CBC برای شمارش کامل خون (A Complete Blood Count (CBC)) در حالت کلی یک نوع آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامت کلی و تشخیص اختلالات احتمالی مانند عفونت، کم خونی، بیماری های سیستم ایمنی و سرطان های خون استفاده می شود که در این صفحه از سایت لیماطب به شرح کامل این مبحث خواهیم پرداخت.

این آزمایش شامل اندازه گیری تعداد سلول های خونی، اندازه و شکل سلول ها، غلظت هموگلوبین (پروتئین حمل کننده اکسیژن در خون) و سایر عناصر خون مانند پلاکت ها و لکوسیت ها می باشد. نتایج CBC معمولاً شامل شاخص هایی مانند تعداد سلول های خونی، حجم سلول ها، غلظت هموگلوبین، تعداد پلاکت ها و تعداد لکوسیت ها است. با تحلیل نتایج CBC، پزشک می تواند به دقت بیشتری درباره سلامتی عمومی بدن شما و مشکلات پزشکی شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

شرایط-انجام-تست-CBC

آزمایش cbc چیست؟

فهرست عناوین صفحه:

CBC یک آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامتی عمومی بدن و شناسایی مشکلات پزشکی مانند عفونت، التهاب، آنمیا، سرطان و بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود. این آزمایش شامل اندازه گیری تعداد سلول های خونی، اندازه و شکل سلول ها، غلظت هموگلوبین و سایر عناصر خون مانند پلاکت ها و لکوسیت ها می باشد. با تحلیل نتایج CBC، پزشک می تواند به دقت بیشتری درباره سلامتی عمومی بدن شما و مشکلات پزشکی شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

فاکتور های اصلی تست CBC

در هر کدام از آزمایش ها طبق اولویت ها فاکتور هایی دسته بندی می شوند که این فاکتورهای مهم و قابل توجه که در تست CBC اندازه گیری می شوند، عبارتند از:

شمارش گلبول های قرمز (RBC): شمارش تعداد واقعی گلبول های قرمز خون در نمونه خون که وظیفه اکسیژن رسانی را در بدن به عهده دارد.

هموگلوبین (Hb): مقدار کل پروتئین حامل اکسیژن در خون را اندازه گیری می کند که بطور کلی تعداد بیانگر گلبول های قرمز خون است.

هماتوکریت: درصد حجم کل خون (که از گلبول های قرمز تشکیل شده است) را اندازه می گیرد که از بخش مهم این آزمایش برای تشخیص بیماری های عفونی به حساب می آید.

شاخص های گلبول قرمز که اطلاعاتی در مورد ویژگی های فیزیکی گلبول های قرمز ارائه می دهد:

 • میانگین حجم گلبول های قرمز (MCV): اندازه گیری گلبول های قرمز
 • میانگین هموگلوبین گلبولی (MCH): اندازه گیری ​​هموگلوبین داخل گلبول های قرمز
 • میانگین غلظت هموگلوبین گلبولی (MCHC): میانگین غلظت هموگلوبین در داخل گلبول های قرمز
 • عرض توزیع گلبول قرمز (RDW): میزان تغییر اندازه گلبول های قرمز

آزمایش گلبول های سفید (WBC): بیانگر تعداد کل گلبول های سفید خون در نمونه خون است. داخل خون پنج نوع گلبول سفید(نوتروفیل ها، لنفوسیت ها، مونوسیت ها، ائوزینوفیل ها و بازوفیل ها) را شناسایی و شمارش می کند.

آزمایشات پلاکتی

تعداد پلاکت ها با تعداد پلاکت های موجود در نمونه خون و حجم متوسط ​​پلاکت (MPV) ممکن است با CBC گزارش شود و بیانگر مقدار متوسط ​​پلاکت‌ها است.

تست CBC یک آزمایش خون رایج است که به دلایل مختلفی انجام می شود:

برای بررسی سلامت کلی فرد: پزشک شما ممکن است یک تست و آزمایش CBC را به عنوان بخشی از یک معاینه پزشکی معمول برای نظارت بر سلامت عمومی شما و غربالگری انواع اختلالات مانند کم خونی یا لوسمی در عوض تست کم خونی در خانه توصیه کند.

برای تشخیص یک بیماری: اگر ضعف، خستگی، تب، التهاب، کبودی و یا خونریزی دارید، ممکن است پزشک شما تست CBC را پیشنهاد دهد. تست CBC ممکن است به تشخیص علت این علائم و نشانه ها کمک کند. علاوه براین نیز اگر پزشک شما مشکوک به عفونت باشد، این تست را تجویز می کند.

برای نظارت بر روند درمان:  اگر دارویی مصرف می کنید که ممکن است بر تعداد سلول های خونی تأثیر بگذارند، ممکن است از تست CBC برای نظارت بر سلامت شما استفاده شود.

علت-انجام-آزمایش-CBCعلت انجام آزمایش CBC

آزمایش شمارش کامل خون به طور معمول در بیشتر مواقع برای بررسی کم خونی و بیماری هایی از قبیل سرطان های خونی انجام می شود که مناسب برای کودکان و بزرگسالان است. در این دسته از تست ها به بررسی و آنالیز سلول های در حال گردش در خون پرداخته می شود.

گلبول های سفید و قرمز نیز در این عامل به همراه پلاکت ها مورد بررسی قرار گرفته می شوند تا آمار دقیقی از خون و وضعیت موجود در گردش خون، نمایان شود. همچنین کم خونی یا افزایش غلظت خون نیر در این آزمایش مورد بررسی قرار گرفته شده و نسبت به درمان اقدام می شود.

آزمایش CBC در حالت گسترده برای ارزیابی و بررسی سلامت کل بدن برای کودکان و بزرگسالان توسط پزشک های متخصص تجویز می شود که بیماری های عفونی موجود در خون و سایر اختلالات خونی از جمله موارد ذکر شده قابل توجه در زیر را آشکار می سازد.

 1. بیماری های عفونی
 2. تشخیص اختلال خونی
 3. تشخیص اختلالات موجود در سیستم ایمنی
 4. مشکلات قلبی
 5. بررسی تاثیر دارو ها بر روی سلول های خونی
 6. کم خونی
 7. التهابات غیر طبیعی
 8. سرطان خون
 9. افزایش غلظت خون

چرا به شمارش کامل خون نیاز دارم؟

پزشک شما ممکن است به عنوان بخشی از چکاپ شما یا برای نظارت بر سلامت کلی شما، آزمایش خون کامل را دستور داده باشد. این آزمایش همچنین ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

کمک به تشخیص بیماری های خونی، عفونت، اختلالات سیستم ایمنی، یا سایر شرایط پزشکی یا بررسی تغییرات ایجاد شده در یک اختلال خونی موجود را بررسی کنید.

چرا-به-شمارش-کامل-خون-نیاز-دارم؟

در هنگام شمارش کامل خون چه اتفاقی می افتد؟

یک پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

اقدامات لازم قبل از انجام ازمایش (CBC)

معمولاً هیچ آمادگی خاصی برای شمارش کامل خون لازم نیست. اما اگر پزشک آزمایش‌های دیگری را بر روی نمونه خون شما دستور داده است، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید.

تفسیر آزمایش CBC

آزمایش خون به شما در تشخیص و همچنین در اقدام به درمان بیماری ها و اختلالت موجود در بدنتان کمک می کند که باید توسط پزشک های متخصص و مجرب در این زمینه بعد از نوبت دهی آنلاین با دقت بالا تفسیر شوند. برای تفسیر نتیجه آزمایش خون CBC، با توجه به راهنمای های زیر می توانید بخشی از آۀزمایش را بخوانید.

علامت های اختصاری آزمایش CBC

RBC

شمارش گلبول های قرمز موجود در خون

WBC

شمارش گلبول های سفید موجود در خون

HGB

تعین مقدار پروتئین های حامل اکسیژن موجود در خون

HMTT

تعین درصد کلی خون  متشکل از گلبول های قرمز

MCV

میانگین اندازه گلبول های قرمز خون

MCHC

میزان هموگلوبین موجود در سلول های قرمز خون

RDW

میزان غلظت هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون

MPV

میانگین حجم پلاکت ها

MCH

میزان تغییر در اندازه سلول های رمز

PDW

عرض توزیع پلاکت ها

تفسیر-آزمایش-CBC

تفسیر آزمایشcbc  آنلاین

cbc یک آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامتی عمومی بدن و شناسایی مشکلات پزشکی مانند عفونت، التهاب، آنمیا، سرطان و بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود.

این آزمایش شامل اندازه گیری تعداد سلول های خونی، اندازه و شکل سلول ها، غلظت هموگلوبین (پروتئین حمل کننده اکسیژن در خون) و سایر عناصر خون مانند پلاکت ها و لکوسیت ها می باشد.

نتایج CBC معمولاً شامل شاخص هایی مانند تعداد سلول های خونی، حجم سلول ها، غلظت هموگلوبین، تعداد پلاکت ها و تعداد لکوسیت ها است. با تحلیل نتایج CBC، پزشک می تواند به دقت بیشتری درباره سلامتی عمومی بدن شما و مشکلات پزشکی شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

نرمال رنج آزمایش cbc

نرمال رنج CBC برای بزرگسالان عبارت است از:

 • تعداد سلول های خونی قرمز (RBC) : 4.5تا ۵.۵ میلیون در میکرولیتر (mcL) برای زنان

و ۴.۷ تا ۶.۱ میلیون در mcL برای مردان

نرمال رنج RBC برای زنان و مردان در سنین مختلف به شرح زیر است:

 • نوزادان: ۴.۱ تا ۵.۸ میلیون در mcL
 • کودکان: ۳.۸ تا ۵.۵ میلیون در mcL
 • نوجوانان: ۴.۵ تا ۵.۳ میلیون در mcL
 • بزرگسالان: ۴.۵ تا ۵.۵ میلیون در mcL برای زنان

و ۴.۷ تا ۶.۱ میلیون در mcL برای مردان

به علاوه، نرمال رنج RBC ممکن است در برخی شرایط خاص مانند بارداری، فعالیت بدنی شدید، یا افزایش ارتفاع سطح دریا تغییر کند. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای شرایط خاص شما را بگوید.

 • غلظت هموگلوبین (Hb) : 12 تا ۱۶گرم در دسی لیتر (dL) برای زنان
 • و ۱۳.۵ تا ۱۷.۵ گرم در dL برای مردان
 • نوزادان: ۱۴ تا ۲۴ گرم در دسی لیتر
 • کودکان: ۱۱.۵ تا ۱۵.۵ گرم در دسی لیتر
 • نوجوانان: ۱۲.۰ تا ۱۶.۰ گرم در دسی لیتر
 • بزرگسالان: ۱۲.۰ تا ۱۶.۰ گرم در دسی لیتر برای زنان و ۱۳.۵ تا ۱۷.۵ گرم در دسی لیتر برای مردان

همچنین، نرمال رنج هموگلوبین ممکن است در شرایط خاص مانند بارداری، فعالیت بدنی شدید، یا افزایش ارتفاع سطح دریا تغییر کند. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای شرایط خاص شما را بگوید.

– حجم سلول های خونی قرمز  (HCT) : 36% تا ۴۶%برای زنان و ۴۱٪ تا ۵۳٪ برای مردان

نرمال رنج هماتوکریت برای مردان بین ۴۰ تا ۵۲ درصد و برای زنان بین ۳۷ تا ۴۷ درصد است. این مقدار در کودکان و نوجوانان ممکن است متفاوت باشد و بسته به سن و جنسیت، متغیر باشد. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای سن و جنسیت شما را بگوید.

– تعداد سلول های خونی سفید (WBC) : 4.500 تا ۱۱.۰۰۰ در mcL

نرمال رنج WBC (لکوسیت ها) در بزرگسالان بین ۴،۵۰۰ تا ۱۱،۰۰۰ در میلی لیتر است. با این حال، این مقدار ممکن است در شرایط خاص مانند بارداری، فعالیت بدنی شدید، یا بیماری های خاص، مانند عفونت، تغییر کند. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای شرایط خاص شما را بگوید.

– تعداد پلاکت ها: ۱۵۰،۰۰۰ تا ۴۵۰،۰۰۰ در mcL

نرمال رنج پلاکت برای بزرگسالان بین ۱۵۰,۰۰۰ تا ۴۵۰,۰۰۰ در هر میلی‌لیتر خون است. اما در کودکان و نوجوانان، این مقدار ممکن است متفاوت باشد و بسته به سن و جنسیت، متغیر باشد. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای سن و جنسیت شما را بگوید.

شرایط انجام تست CBC

اگر نمونه خون شما فقط برای شمارش کامل سلول های خونی باشد، نیاز به شرایط خاصی مانند ناشتایی ندارد. اما اگر نمونه خون شما برای آزمایش‌های دیگری نیز مورد نیاز است، بسته به نوع ازمایش درخواستی نیاز به شرایط ناشتایی دارد.

نحوه انجام تست CBC

پرسنل ازمایشگاه با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. نمونه گیری معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

عوارض احتمالی ناشی از تست CBC

انجام آزمایش خون به جای تست سرطان خون در خانه عوارض بسیار کمی دارد. ممکن است درد خفیفی یا کبودی در نقطه ای که سوزن وارد شده است را تجربه کنید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می روند.

 • موارد زیر نتایج بیانگر مقدار نرمال شمارش کامل خون برای بزرگسالان است:

نتایج تست CBC شمارش کامل خون معمولاً یک آزمایش تشخیصی قطعی نیست. بسته به دلیلی که پزشک شما این آزمایش را توصیه کرده است، نتایج خارج از محدوده طبیعی ممکن است نیاز به پیگیری داشته باشند یا نداشته باشند.

پزشک شما ممکن است نیاز به بررسی نتایج CBC به همراه نتایج سایر آزمایش‌های خون داشته باشد یا ممکن است آزمایش‌های اضافی لازم باشد. به عنوان مثال، اگر سالم هستید و هیچ علامت یا نشانه ای از بیماری ندارید.

نتایج کمی خارج از محدوده طبیعی در شمارش کامل خون ممکن است دلیلی برای نگرانی نباشد و ممکن است نیازی به پیگیری نباشد. اگر تحت درمان سرطان هستید.

نتایج یک شمارش کامل خون خارج از محدوده طبیعی ممکن است نشان دهنده نیاز به تغییر برنامه درمانی شما باشد. در برخی موارد، اگر نتایج شما به طور قابل توجهی بالاتر یا کمتر از محدوده طبیعی باشد، ممکن است پزشک شما را به یک پزشک متخصص در اختلالات خونی (هماتولوژیست) ارجاع دهد. نتایج-تست-CBC

آنچه که نتایج ممکن است نشان دهد:

نتایج بالاتر یا کمتر از محدوده طبیعی در شمارش کامل خون ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد. نتایج شمارش گلبول های قرمز، هموگلوبین و هماتوکریت شما با هم مرتبط هستند زیرا هر کدام جنبه هایی از گلبول های قرمز شما را اندازه گیری می کنند.

اگر اقدامات در این سه ناحیه کمتر از حد طبیعی باشد، دچار کم خونی هستید. کم خونی باعث خستگی و ضعف می شود.

کم خونی دلایل زیادی دارد، از جمله سطوح پایین برخی ویتامین ها یا آهن، از دست دادن خون یا یک بیماری زمینه ای، تعداد گلبول‌های قرمز خون که بالاتر از حد طبیعی است (اریتروسیتوز)، یا سطح هموگلوبین یا هماتوکریت بالا، می‌تواند به یک بیماری زمینه‌ای مانند پلی سیتمی ورا یا بیماری قلبی اشاره کند.

تعداد کم گلبول‌های سفید خون (لکوپنی) ممکن است ناشی از یک بیماری پزشکی باشد، مانند یک اختلال خود ایمنی که گلبول‌های سفید خون، مشکلات مغز استخوان یا سرطان را از بین می‌برد. برخی داروها نیز می توانند باعث کاهش تعداد گلبول های سفید خون شوند.

اگر تعداد گلبول های سفید خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن است دچار عفونت یا التهاب شده باشید یا می تواند نشان دهنده این باشد که شما یک اختلال سیستم ایمنی یا بیماری مغز استخوان دارید.

بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون نیز می تواند واکنشی به دارو باشد. شمارش پلاکت تعداد پلاکت‌هایی که کمتر از حد طبیعی (ترومبوسیتوپنی) یا بیشتر از حد طبیعی (ترومبوسیتوز) است اغلب نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای است یا ممکن است یک عارضه جانبی از دارو باشد. اگر تعداد پلاکت شما خارج از محدوده طبیعی باشد، احتمالاً برای تشخیص علت به آزمایشات بیشتری نیاز خواهید داشت.

گزارش غیرعادی CBC به چه معناست؟

ناهنجاری در تعداد سلول های خونی می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، بسته به اینکه کدام جزء خونی درگیر است. CBC یک تست تشخیصی قطعی نیست.

تعداد سلول‌های خونی که خیلی زیاد یا خیلی کم هستند، می‌توانند نشان‌دهنده طیف وسیعی از شرایط باشند. شرایطی که می تواند باعث CBC غیرطبیعی شود و ممکن است نیاز به آزمایش اضافی داشته باشید، عبارتند از:

 1. کمبود آهن یا سایر ویتامین ها و مواد معدنی
 2. اختلالات خونریزی
 3. بیماری قلبی
 4. اختلالات خود ایمنی، که در آن سیستم ایمنی شما به اشتباه به بدن شما حمله می کند.
 5. مشکلات مغز استخوان
 6. سرطان
 7. عفونت یا التهاب
 8. واکنش به دارو

اگر CBC شما سطوح غیرطبیعی را نشان دهد، پزشک ممکن است آزمایش خون دیگری را برای تایید نتایج تجویز کند. خطرات-شمارش-غیر-طبیعی-CBC-چیست؟

خطرات شمارش غیر طبیعی CBC چیست؟

شمارش غیر طبیعی سلول های خونی با خطرات زیادی همراه است. به عنوان مثال، مقدار غیرطبیعی گلبول های قرمز نشان دهنده کم خونی و کمبود آهن است و ممکن است تهدیدی برای بیماری قلبی یا یک بیماری مزمن کلیوی یا بیماری مزمن ریوی باشد.

نسبت RBC به پلاسما در صورتی که کمتر از حد طبیعی باشد ممکن است به کم آبی بدن اشاره کند. افزایش تعداد WBC لکوسیتوز و تعداد کمتر WBC لکوپنی نامیده می شود. اگر برای مدت طولانی درمان نشود، هر دو می توانند خطرات جدی ایجاد کنند.

لکوسیتوز ممکن است نشان دهنده عفونت در بدن باشد، در حالی که لکوپنی زنگ خطری است که به کمبود جدی WBC اشاره دارد که این امر منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن ما می شود و حتی در صورت عفونت های جدی می تواند کشنده باشد.

چگونه می توانم تعداد CBC خود را حفظ کنم؟

حفظ شمارش طبیعی سلول های خونی اصلاً سخت نیست مگر اینکه از عوارض شدید رنج می برید.

یک فرد معمولی با شمارش غیرطبیعی خون می تواند به راحتی با خوردن مواد مغذی مناسب، در مدت زمان کوتاهی تعداد CBC خود را به حالت طبیعی بر گرداند. برای مثال، سبزیجات برگ سبز غنی از آهن برای کسانی که تعداد RBC پایینی دارند، عالی هستند. مرکبات غنی از ویتامین C برای بیماران با WBC پایین بسیار مهم هستند.

کلام آخر

تست و آزمایش CBC برای چکاپ سلامت بدن از آزمایش های پایه و ضروری به حساب می آید که  توسط پزشک هایی متخصص در نسخه تجویز می شود. تفسیر جواب این تست نیز باید توسط پزشک باید به انجام رسیده و دارو های لازم برای درمان و بهبود روند درمان باید تجویز شود.

همچنین با دانستن بعضی از علائم در آزمایش CBC، می توانید بخشی از نتیجه را با دقت بالا برای خود بخوانید که این علائم ا در بخش بالا شرح داده ایم. همچنین در صورت داشتن هرگونه انتقاد و سوال در این زمنیه، می توانید نظر خود را با ما در میان بگذارید.

 سوالات متداول

 1. آیا تست و آزمایش CBC برای تشخیص سرطان می تواند راه چاره دقیق و حتمی باشد؟

بله، در این دسته از آمایش ها تمامی سرطان ها و بیماری های عفونی از قبیل التهابات غیر طبیعی قابل تشخیص است و پاسخگویی با دقت بسیار بالا دارد.

 1. انجام آزمایش CBC برای کودکان زیر ۶ سال مناسب است؟

بله، انجام این آزمایش از محدودیت سنی برای کودکان و بزرگسالان برخوردار نبوده و هیچ عوارضی را نیز با خود به همراه ندارد.

 1. برای چکاپ کامل بدن هر چند مدت باید آزمایش CBC را انجام داد؟

انجام سالانه آزمایش CBC می تواند در جلوگیری از بروز هرگونه بیماری و چکاپ سلامت بدن بسیار مفید باشد اما تکرار بیش از حد به هیچ وجه توصیه نشده و عوارض هایی می تواند با خود به همراه داشته باشد.

 1. برای تشخیص افزایش غلظت خون آیا انجام آزمایش CBC مناسب است؟

بله، در این آزمایش به دلیل شمارش کامل خون کم خونی و افزایش غلظت خون به صورت دقیق قابل تشخیص است و بعد از تفسیر نتیجه آزمایش برای درمان میتوان داروهایی تجویز شده توسط پزشک را در چند دوره مشخص شده استفاده کرد.

 1. آیا سرطان های خونی در آزمایش های CBC قابل تشخیص هستند؟

بله، سرطان خون یا لوسمی که بیشتر بافت های خون ساز را در بدن مورد هدف قرار می دهد در این آزمایش قابل تشخیص هستند. 

آیا لنفوم باعث افزایش WBC می شود؟

افراد مبتلا به HL گاهی اوقات ممکن است شمارش خون غیرطبیعی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر لنفوم به مغز استخوان (جایی که سلول های خونی جدید ساخته می شود) حمله کند، ممکن است فرد مبتلا به کم خونی باشد (گلبول های قرمز کافی نیست). افزایش تعداد گلبول های سفید خون یکی دیگر از علائم احتمالی HL است، اگرچه ممکن است ناشی از عفونت نیز باشد.

مطالب مرتبط: آزمایش تیروکسین (T4) چیست؟

آیا همه غدد لنفاوی سرطانی هستند؟

غدد لنفاوی متورم نشانه این است که سیستم ایمنی بدن شما در حال مبارزه با عفونت یا بیماری است. غدد لنفاوی متورم به احتمال زیاد خوش خیم هستند تا بدخیم. خوش خیم یعنی غدد لنفاوی حاوی سلول های سرطانی نیستند. بدخیم یعنی حاوی سلول های سرطانی هستند.

محدوده طبیعی لنف چقدر است؟

در بزرگسالان، محدوده طبیعی لنفوسیت ها بین ۱۰۰۰ تا ۴۸۰۰ لنفوسیت در هر ۱ میکرولیتر خون است. در کودکان، محدوده طبیعی لنفوسیت ها بین ۳۰۰۰ تا ۹۵۰۰ لنفوسیت در هر ۱ میکرولیتر خون است. حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از گلبول های سفید خون شما لنفوسیت هستند.

پزشکان چگونه لنفوم را آزمایش می کنند؟

روش آسپیراسیون مغز استخوان و بیوپسی شامل وارد کردن یک سوزن در استخوان لگن برای برداشتن نمونه ای از مغز استخوان است. نمونه برای جستجوی سلول های لنفوم تجزیه و تحلیل می شود. تست های تصویربرداری پزشک ممکن است آزمایش های تصویربرداری را برای جستجوی علائم لنفوم در سایر نواحی بدن شما توصیه کند.

آیا می توان لوسمی را در CBC تشخیص داد؟

CBC مفیدترین آزمایش اولیه آزمایشگاهی در بیماران مشکوک به سرطان خون است. اکثر بیماران مقداری ناهنجاری در CBC و برخی بلاست ها در اسمیر محیطی در بیماران مبتلا به لوسمی حاد دیده می شود. برای تشخیص CLL باید لنفوسیتوز بیش از  mm 5000/3 وجود داشته باشد.

غدد لنفاوی متورم چگونه بررسی می شوند؟

افراد می توانند با فشار دادن ملایم اطراف برخی قسمت های بدن مانند گردن، بررسی کنند که آیا غدد لنفاوی آنها متورم شده است یا خیر. غدد لنفاوی متورم مانند برجستگی های نرم و گرد احساس می شوند و ممکن است به اندازه یک نخود یا انگور باشند که نشان دهنده التهاب هستند.

CBC با لوسمی چگونه بررسی می شوند؟

اگر مبتلا به لوسمی هستید، تعداد گلبول های خون شما احتمالاً سطوح بالاتر از حد معمول گلبول های سفید را نشان می دهد که شامل سلول های لوسمی نیز می شود. همچنین ممکن است تعداد گلبول های قرمز و پلاکت خون شما کمتر از حد معمول باشد. اگر هر سه نوع این سلول ها کم باشد، این به عنوان پان سیتوپنی شناخته می شود.

غدد لنفاوی متورم چگونه هستند؟

غدد متورم در هر طرف گردن، زیر چانه و زیر بغل مانند توده‌های حساس و دردناک هستند.

مطالب مرتبط: سدیم (Na) چیست؟

شایع ترین علامت اولیه لنفوم چیست؟

بهترین راه برای تشخیص زود هنگام لنفوم، توجه به علائم و نشانه های احتمالی است. یکی از شایع ترین علائم بزرگ شدن یک یا چند غدد لنفاوی است که باعث ایجاد توده یا برآمدگی در زیر پوست می شود که معمولاً دردناک نیست و اغلب نیز در گردن، زیر بغل یا کشاله ران یافت می شود.

آیا لنفوم باعث کاهش WBC می شود؟

افراد مبتلا به NHL، در مغز استخوان دارای سلول های لنفوم هستند و همین امر می تواند باعث خستگی، تنگی نفس، کاهش تعداد گلبول های سفید خون و افزایش ابتلا به عفونت شود.

کدام آزمایشات خون برای تشخیص لنفوم بکار می روند؟

ایمونوفنوتایپینگ، ایمونوهیستوشیمی یا فلوسیتومتری ازمایشاتی هستند که با تشخیص پروتئین هایی که گلبول های سفید را می سازند به تیم پزشکی کمک می کند تا نوع لنفوم شما را تشخیص دهد.

آیا لنفوم باعث کاهش هموگلوبین می شود؟

کم خونی یک ویژگی شایع در بیماران لنفوم تازه تشخیص داده شده با کم خونی مزمن است که به عنوان شایع ترین علت در این بیماران است. کاهش هموگلوبین در بیمارانی که مراحل پیشرفته تری از لنفوم دارند، به ویژه زمانی که مغز استخوان درگیر لنفوم باشد، شیوع بیشتری دارد.

آیا لنفوم باعث افزایش پلاکت می شود؟

افراد مبتلا به لنفوم ممکن است در معرض خطر بالاتری برای کاهش تعداد پلاکت باشند. ترومبوسیتوپنی ممکن است زمانی رخ دهد که پلاکت ها به مقدار خیلی کمی در مغز استخوان ساخته شوند یا بطور کامل از بین روند. در برخی موارد، بدن پلاکت ها را به عنوان بخشی از سیستم ایمنی نمی شناسد و به آنها حمله می کند.

چه سرطان هایی با آزمایش خون تشخیص داده می شوند؟

 1. لنفوم هوچکین
 2. سرطان خون
 3. لنفوم غیر هوچکین
 4. مولتیپل میلوما

آیا لنفوم قابل درمان است؟

بیش از ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به لنفوم هوچکین را می توان با رویکردهای درمانی فعلی درمان کرد. میزان درمان در بیماران جوان‌تر و کسانی که در مراحل اولیه بیماری مساعد دارند، بیشتر است و ۹۰ درصد احتمال درمان وجو دارد.

مطالب مرتبط: BS چیست؟

غدد لنفاوی سرطانی با چه سرعتی رشد می کنند؟

اگر غده لنفاوی سرطانی باشد، سرعت ایجاد و رشد توده بستگی به نوع لنفوم دارد. در لنفوم های با رشد سریع، توده ها می توانند در عرض چند روز یا چند هفته ظاهر شوند. در انواع با رشد کندتر، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد.

آیا غدد لنفاوی سرطانی دردناک هستند؟

شایع ترین علامت لنفوم غیر هوچکین تورم بدون درد در غدد لنفاوی است که معمولاً در گردن، زیر بغل یا کشاله ران است. غدد لنفاوی که به عنوان غدد لنفاوی نیز شناخته می شوند، توده های بافتی به اندازه نخود هستند که در سراسر بدن یافت می شوند.

مطالب مرتبط:

 روش و نحوه انجام تست PCR

تفاوت رپید تست با PCR

انجام تست رایگان PCR

تست PCR  کرونا چیست؟

روش های خانگی انجام تست کرونا

من دکتر نصیری به همراه لیما طب در مطالب بالا به بررسی موضوعاتی مانند فاکتور های اصلی تست CBC، شرایط انجام تست CBC، نحوه انجام تست CBC، عوارض احتمالی ناشی از تست CBC، آنچه که نتایج ممکن است نشان دهد:،گزارش غیرعادی CBC به چه معناست؟، خطرات شمارش غیر طبیعی CBC چیست؟،چگونه می توانم تعداد CBC خود را حفظ کنیم؟ و بسیاری مطالب دیگر پرداختم تا اطلاعات کامل و دقیقی در مورد تست و آزمایش CBC بدست آورده باشید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *