غدد

علایم کم کاری تیروئید

علائم کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید زمانی است که غده تیروئید هورمون های تیروئیدی کافی برای رفع نیازهای بدن شما تولید نمی کند. تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن (جلوی حنجره و نای) است. علائم و نشانه های کم کاری تیروئید بسته به شدت کمبود هورمون متفاوت است. در ابتدا ممکن است به سختی متوجه علائم کم کاری تیروئید مانند خستگی و افزایش وزن شوید. یا ممکن است آنها را به سادگی به افزایش سن نسبت دهید. اما از آنجایی که متابولیسم شما به کندی انجام شود، ممکن است مشکلات جدیدتری ایجاد کند.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. خستگی
 2. افزایش حساسیت به سرما
 3. یبوست
 4. پوست خشک
 5. افزایش وزن
 6. تورم صورت
 7. گرفتگی صدا
 8. ضعف عضلانی
 9. افزایش سطح کلسترول خون
 10. درد عضلانی، حساسیت و سفتی
 11. درد، سفتی یا تورم در مفاصل
 12. اختلال در دوره های قاعدگی
 13. نازک شدن مو
 14. کاهش ضربان قلب
 15. افسردگی
 16. کاهش تمرکز
 17. بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)

کم کاری تیروئید در نوزادان

کم کاری تیروئید در نوزادان

اگرچه کم کاری تیروئید اغلب زنان میانسال و مسن را تحت تاثیر قرار می دهد، اما نوزادان نیز می تواند به این بیماری مبتلا شود. در ابتدا، نوزادانی که بدون غده تیروئید یا با غده ای که به درستی کار نمی کند متولد می شوند، ممکن است علائم و نشانه های کمی داشته باشند. کم کاری تیروئید در نوزادان عبارتند از:

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاپ قلب

 1. زرد شدن پوست و سفیدی چشم (یرقان): در این موارد کبد نوزاد نمی‌تواند ماده‌ای به نام بیلی‌روبین را متابولیزه کند و معمولاً وقتی بدن گلبول‌های قرمز قدیمی یا آسیب‌دیده را بازیافت می‌کند، تشکیل می‌شود.
 2. زبان بزرگ و بیرون زده
 3. سختی در تنفس
 4. گریه خشن
 5. فتق نافی

با پیشرفت بیماری، شیرخواران در تغذیه دچار اختلال می شوند و ممکن است رشد و تکامل طبیعی نداشته باشند. علاوه بر این ممکن است دارای:

 1. یبوست
 2. ضعف عضلانی
 3. خواب آلودگی بیش از حد

هنگامی که کم کاری تیروئید در نوزادان درمان نمی شود، حتی موارد خفیف می تواند منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و ذهنی شود.

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

به طور کلی، کودکان و نوجوانانی که به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند علائم و نشانه های مشابه بزرگسالان را دارند، اما ممکن است این موارد را نیز تجربه کنند:

 1. کاهش رشد و کوتاهی قد
 2. تاخیر در رشد دندان های دائمی
 3. بلوغ تاخیری
 4. رشد ذهنی ضعیف

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بدون دلیل احساس خستگی می کنید یا سایر علائم یا نشانه های کم کاری تیروئید مانند پوست خشک، رنگ پریده، پف کرده، یبوست یا صدای خشن را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

علت کم کاری تیروئید

علت کم کاری تیروئید

هنگامی که تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند، تعادل واکنش های شیمیایی در بدن شما می تواند به هم بخورد. دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد، از جمله بیماری خود ایمنی، درمان پرکاری تیروئید، پرتودرمانی، جراحی تیروئید و برخی داروها.

تیروئید شما یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در قاعده جلوی گردن قرار دارد. هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید  تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) تأثیر زیادی بر سلامت شما دارند و بر تمام جنبه های متابولیسم شما تأثیر می گذارند. این هورمون ها همچنین بر کنترل عملکردهای حیاتی مانند دمای بدن و ضربان قلب تأثیر می گذارند. کم کاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند. کم کاری تیروئید ممکن است به دلیل تعدادی از عوامل، از جمله:

بیماری خودایمنی: شایع ترین علت کم کاری تیروئید یک اختلال خود ایمنی است که به نام تیروئیدیت هاشیموتو شناخته می شود. اختلالات خودایمنی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن آنتی‌بادی‌هایی تولید کند که به بافت‌های شما حمله می‌کنند.

پاسخ بیش از حد به درمان پرکاری تیروئید افرادی که بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کنند (پرکاری تیروئید) اغلب با ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید درمان می شوند. هدف از این درمان ها بازگرداندن عملکرد تیروئید به حالت عادی است. اما گاهی اوقات، اصلاح پرکاری تیروئید می تواند منجر به کاهش بیش از حد تولید هورمون تیروئید شود و در نتیجه کم کاری تیروئید دائمی ایجاد شود.

جراحی تیروئید: برداشتن تمام یا بخش بزرگی از غده تیروئید می تواند تولید هورمون را کاهش دهد یا متوقف کند. در این صورت، شما باید تا آخر عمر هورمون تیروئید مصرف کنید.

مطالب مرتبط: آزمایش سرطان خون چگونه است؟!

پرتو درمانی: پرتوهای مورد استفاده برای درمان سرطان های سر و گردن می تواند غده تیروئید شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود.

مصرف برخی از داروها: تعدادی از داروها می توانند به کم کاری تیروئید کمک کنند. یکی از این داروها لیتیوم است که برای درمان برخی اختلالات روانپزشکی استفاده می شود. اگر دارو مصرف می کنید، از پزشک خود در مورد تأثیر آن بر غده تیروئید خود سوال کنید.

بیماری مادرزادی: برخی از نوزادان با غده تیروئید معیوب یا بدون غده تیروئید متولد می شوند. در بیشتر موارد، غده تیروئید به دلایل نامعلومی به طور طبیعی رشد نکرده است، اما برخی از کودکان یک نوع ارثی از این اختلال را دارند. اغلب، نوزادان مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید در بدو تولد طبیعی به نظر می رسند.

اختلال هیپوفیز: یک علت نسبتاً نادر کم کاری تیروئید، نارسایی غده هیپوفیز در تولید کافی هورمون محرک تیروئید (TSH) است – معمولاً به دلیل یک تومور خوش خیم غده هیپوفیز.

بارداری:  برخی از زنان در طول یا بعد از بارداری دچار کم کاری تیروئید می شوند (کم کاری تیروئید پس از زایمان)، اغلب به این دلیل که آنتی بادی برای غده تیروئید خود تولید می کنند. کم کاری تیروئید در صورت عدم درمان، خطر سقط جنین، زایمان زودرس و پره اکلامپسی را افزایش می دهد – وضعیتی که باعث افزایش قابل توجه فشار خون زنان در سه ماه آخر بارداری می شود. همچنین می تواند به طور جدی روی جنین در حال رشد تأثیر بگذارد.

کمبود ید: ید معدنی کمیاب – که عمدتاً در غذاهای دریایی، جلبک های دریایی، گیاهان رشد یافته در خاک غنی از ید و نمک یددار یافت می شود – برای تولید هورمون های تیروئید ضروری است. ید بسیار کم می تواند منجر به کم کاری تیروئید شود و ید بیش از حد می تواند کم کاری تیروئید را در افرادی که قبلاً این بیماری را دارند بدتر کند. در برخی از نقاط جهان، کمبود ید رایج است، اما افزودن ید به نمک خوراکی عملاً این مشکل را در ایالات متحده از بین برده است.

عوامل و گروه های پر خطر برای ابتلا به کم کاری تیروئید:

 1. زنان مسن تر از ۶۰ سال
 2. سابقه خانوادگی بیماری تیروئید
 3. وجود بیماری خود ایمنی مانند دیابت نوع ۱ یا بیماری سلیاک
 4. درمان با ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید
 5. جراحی تیروئید (تیروئیدکتومی جزئی)
 6. بارداریپ

عوارض کم کاری تیروئید

عوارض کم کاری تیروئید

اگر کم کاری تیروئید درمان نشود می تواند منجر به:

مطالب مرتبط: مادریت در تست پاپ اسمیر

 1. گواتر: تحریک مداوم تیروئید شما برای ترشح هورمون های بیشتر ممکن است باعث بزرگتر شدن غده شود – وضعیتی که به نام گواتر شناخته می شود. اگرچه به طور کلی ناراحت کننده نیست، گواتر بزرگ می تواند ظاهر شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است در بلع یا تنفس اختلال ایجاد کند.
 2. مشکلات قلبی: کم کاری تیروئید همچنین ممکن است با افزایش خطر بیماری قلبی و نارسایی قلبی همراه باشد، در درجه اول به این دلیل که سطوح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) – کلسترول “بد” – می تواند در افراد مبتلا به تیروئید کم کار رخ دهد.
 3. افسردگی: ممکن است در اوایل کم کاری تیروئید رخ دهد و با گذشت زمان شدیدتر شود. کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث کندی عملکرد ذهنی شود.
 4. نوروپاتی محیطی: کم کاری تیروئید کنترل نشده طولانی مدت می تواند به اعصاب محیطی شما آسیب برساند. اینها اعصابی هستند که اطلاعات را از مغز و نخاع به بقیه بدن شما – به عنوان مثال، بازوها و پاها – منتقل می کنند. نوروپاتی محیطی ممکن است باعث درد، بی حسی و گزگز در نواحی آسیب دیده شود.
 5. میکسدم: این وضعیت نادر و تهدید کننده زندگی نتیجه کم کاری تیروئید طولانی مدت و تشخیص داده نشده است. علائم و نشانه های آن عبارتند از عدم تحمل شدید سرما و خواب آلودگی و به دنبال آن بی حالی و بی هوشی عمیق. کما میکسدما ممکن است توسط داروهای آرام بخش، عفونت یا استرس های دیگر بر بدن شما ایجاد شود.
 6. ناباروری: سطوح پایین هورمون تیروئید می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند که باروری را مختل می کند. علاوه بر این، برخی از علل کم کاری تیروئید – مانند اختلال خود ایمنی – نیز می تواند باروری را مختل کند.
 7. نقائص هنگام تولد: نوزادانی که از زنان مبتلا به بیماری تیروئید درمان نشده به دنیا می آیند ممکن است در مقایسه با نوزادانی که از مادران سالم به دنیا می آیند در معرض خطر بیشتری برای نقایص مادرزادی باشند. این کودکان همچنین بیشتر در معرض مشکلات جدی فکری و رشدی هستند. نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید درمان نشده در بدو تولد در معرض خطر مشکلات جدی رشد جسمی و ذهنی هستند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *