آزمایش های پزشکی, بارداری, بیماری های هورمونی, چکاپ, داخلی, زنان و زایمان, عفونی, فرزند, مادر و فرزند, مراقبت های قبل از بارداری, نوزاد

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

در هفته ۹ بارداری، به پایان سه ماهه اول بارداری خود نزدیک می شوید! در طول این زمان هیجان انگیز، ممکن است علائمی مانند نفخ، گرفتگی یا لکه بینی را تجربه کنید .

در ۹ هفته بارداری

کوچولوی شما شروع به گرفتن شکل کودک کرده است. انگشتان پا و ویژگی های صورت شایان ستایش به رشد خود ادامه می دهند.

با این حال، کودک شما بسیار کوچک است، تقریباً به اندازه یک گیلاس!

هر حالت تهوعی که با حالت تهوع صبحگاهی داشتید ممکن است به تدریج از بین برود و کاهش یابد، اما تغییرات هورمونی ممکن است علائم دیگری مانند بدخلقی، خستگی یا آکنه را ایجاد کند.

برای راحت ماندن، ممکن است بخواهید چند لباس جادار یا کشدار بپوشید و یک سینه بند حرفه ای برای خود داشته باشید، زیرا سینه های شما همچنان سنگین تر و پرتر می شوند .

هفته نهم بارداری۹ هفته بارداری: رشد کودک شما

در هفته ۹ بارداری، کوچولوی شما شروع به شکل گیری می کند و بیشتر شبیه یک نوزاد کوچک به نظر می رسد! حتی دمی که در هفته های قبل وجود داشت تقریبا ناپدید شده است. سایر تغییرات مهم دراین هفته شامل موارد زیر است:

ویژگی های ریز صورت در این هفته همچنان در حال رشد هستند، از جمله پلک ها و بینی برجسته ترمیشود.

در بالا، سر کودک شما در مقایسه با بدن او بزرگ است، در حالی که در پایین، انگشتان کوچک انگشتان پا قابل مشاهده هستند.

اندام های داخلی نیز در حال شکل گیری هستند، از جمله دستگاه گوارش و تولید مثل، به این معنی که روده ها و اندام های تناسلی در حال رشد هستند.

چه زمانی جنین در شکم حرکت میکند؟

اکنون که در هفته ۹ بارداری هستید، ممکن است تعجب کنید که آیا می توانید حرکت کودک خود را احساس کنید، آیا این احساس شامل بال زدن های کوچک است یا حرکات ملایم. کوچولوی شما به لطف رشد عضلانی اخیر مطمئناً در حال حرکت است، اما باید تا زمانی در سه ماهه دوم صبر کنید تا واقعاً این حرکات را احساس کنید.

هفته ۹ بارداری چند ماهه است؟

معمولاً از هفته ها برای سنجش مرحله بارداری شما استفاده می شود، اما شاید شما هم کنجکاو باشید که در چه ماهی هستید. اگرچه روش های مختلفی برای گروه بندی هفته های ۴۰ بارداری به ماه ها وجود دارد، اما در هفته ۹ بارداری، فکر می کنید در ماه سوم بارداری خود باشید، حتی اگر هیچ گونه برآمدگی شکمی یا علائمی را مشاهده نکرده باشید!

اندازه یک نوزاد در ۹ هفته بارداری چقدر است؟

در ۹ هفتگی، کودک شما به اندازه یک گیلاس است! کوچولوی شما اکنون ممکن است نزدیک به۲۵ میلی مترطول داشته باشد و ممکن است حدود ۱/۸ اونس وزن داشته باشد.

  • بارداری در ۹ هفته ای چگونه است؟
  • جنین در هفته ۹ بارداری چگونه است؟

بدن شما در هفته ۹ بارداری

از آنجایی که بدن شما به تغییرات طبیعی بارداری ادامه می دهد، اکنون زمان بسیار خوبی است تا در مورد ورزش در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. اگر در حال حاضر فعال هستید، ممکن است لازم باشد برخی از تنظیمات را در برنامه تناسب اندام خود اعمال کنید. اگر آنقدر فعال نبوده اید، می توانید با چیزی امن و ملایم شروع کنید تا شما را به حرکت وادار کند.

ورزش متوسط به شما کمک می کند قدرت و استقامتی را که در طول زایمان به آن نیاز دارید، توسعه دهید. پیاده روی، یوگای قبل از تولد، شنا و ایروبیک در آب همگی انتخاب های عالی هستند زیرا روی مفاصل شما ملایم هستند. به طور کلی، سعی کنید از فعالیت هایی که شامل جهش یا تغییر جهت ناگهانی است، که می تواند فشار زیادی بر مفاصل شما وارد کند، اجتناب کنید. برای مشاوره در مورد اینکه چه نوع ورزشی برای شما مناسب است.

هفته نهم بارداری۹ هفته بارداری: علائم شما

در هفته ۹ بارداری چه احساسی باید داشته باشید؟ این یک سوال طبیعی است، به خصوص اگر با علائمی روبرو هستید که در هفته ۹ بارداری ظاهر می شوند و از بین می روند. در اینجا برخی از علائمی است که ممکن است در این زمان تجربه کنید:

در حال رشد دور کمر شکم شما در هفته ۹ بارداری ممکن است ظاهری برجسته و گرد نداشته باشد، اما لباس های قبل از بارداری شما احتمالاً به دلیل ترکیبی از ضخیم شدن دور کمر و مقداری نفخ ناشی از هورمون های بارداری، کمی احساس تنگ بودن می کنید. علاوه بر نفخ، هورمون ها ممکن است باعث ایجاد سایر مشکلات گوارشی در هفته ۹ بارداری مانند اسهال یا سوزش سر دل شوند.

ممکن است در ساعت ۹ کمی لکه بینی یا خونریزی خفیف مشاهده کنید

لکه بینی .هفته های بارداری و در طول سه ماهه اول. اگر در هفته ۹ بارداری (یا در هر زمانی در دوران بارداری) بیش از چند قطره خون مشاهده کردید یا متوجه رنگ عجیبی از ترشحات مانند زرد یا سبز شدید، با پزشک خود صحبت کنید.

گرفتگی خفیف رحم. این زمان تغییرات سریع در بدن شماست و ممکن است با بزرگ شدن اندازه رحم (و رباط های اطراف آن) در هفته نهم بارداری، گرفتگی خفیف مانند پریود (بدون خونریزی) و کمردرد را تجربه کنید. اگر گرفتگی شدید است یا همراه با درد دیگری است، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا هرگونه مشکل را رد کنید.

تهوع صبحگاهی. اگر تا به حال تهوع صبحگاهی را تجربه نکرده اید، می توانید یکی از افراد خوش شانسی باشید که از این علامت رایج اجتناب می کنید! اما در هفته ۹ بارداری، ممکن است شانس شما تمام شود و ممکن است حالت تهوع را تجربه کنید، اگرچه این علامت نیز ممکن است در این زمان شروع به کاهش کند.

گرسنه تر بودن ممکن است بیشتر از حد معمول احساس گرسنگی کنید، بنابراین چند تنقلات اضافی در دسترس داشته باشید. غذاهایی مانند میوه، غلات و ماست انتخاب های خوبی هستند. برای راهنمایی های مفیدتر، راهنمای تغذیه بارداری ما را دانلود کنید.

هوس ها و بیزاری های غذایی. حس بویایی شما در حال حاضر افزایش یافته است و غذاها و بوهایی که زمانی از آن لذت می بردید ممکن است اکنون ناخوشایند به نظر برسند. از طرف دیگر، اکنون ممکن است متوجه شوید که هوس غذاهای خاصی را دارید. شما می توانید هرازگاهی میل به غذا را زیاد کنید، اما فقط مطمئن شوید که از یک رژیم غذایی متعادل پیروی می کنید. یا میل به چیزهای غیرغذایی مانند خاک یا گچ دارید.

خستگی. به لطف افزایش سطح هورمون پروژسترون در هفته ۹ بارداری (و در طول سه ماهه اول بارداری)، ممکن است احساس خواب آلودگی بیشتری نسبت به معمول داشته باشید یا به دلیل خستگی دچار سردرد شوید. در طول روز تا جایی که می توانید استراحت کنید، به خصوص اگر مشکل خواب دارید.

احساس بد خلقی. اگر یک دقیقه احساس می کنید در اوج دنیا هستید و لحظه ای دیگر محکوم به فنا هستید، می توانید این تغییرات هورمونی بارداری را مقصر بدانید. در مورد احساس خود با عزیزان خود صحبت کنید – ممکن است به شما کمک کند کمی بهتر شوید – و اگر نوسانات خلقی شما شدید است از پزشک خود کمک بگیرید.

تکرر ادرار. بله، این سفرهای اضافی به حمام ممکن است همچنان بخشی از روز شما باشد، زیرا کودک شما رشد می کند و رحم شما به مثانه شما فشار می آورد. این نیاز به ادرار کردن بیشتر ممکن است به دلیل افزایش حجم خون در بدن شما باشد که باعث می شود کلیه ها اضافه کار کنند. آب کمتری ننوشید، زیرا هیدراته ماندن مهم است. اگر هنگام دفع ادرار متوجه احساس سوزش یا درد شدید، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این می تواند نشانه عفونت دستگاه ادراری باشد.

آکنه. اگر اکنون آکنه دارید و قبل از باردار شدن تجربه نکرده اید، یا اگر آکنه شما در حال حاضر بدتر از قبل شده است، ممکن است یکی از علائم بارداری شما باشد. آکنه بارداری یکی دیگر از علائم مرتبط با هورمون بارداری است که باید به زودی پس از تولد کودک شما برطرف شود.

حساسیت سینه. علائم در هفته ۹ بارداری ممکن است شامل تغییراتی در سینه شما باشد. آنها احتمالاً به دلیل بزرگ شدن غدد شیر و افزایش بافت چربی، پرتر، سنگین تر و حساس تر هستند. اگرچه سینه‌های شما احتمالاً در طول بارداری به رشد خود ادامه می‌دهند، اما این حساسیت معمولاً زمانی کاهش می‌یابد که بدن شما با افزایش هورمون‌های بارداری سازگار شود.

شکم باردار در ۹ هفتگی چقدر بزرگ است؟

به احتمال زیاد، در هفته نهم هیچ تفاوتی در اندازه شکم خود نشان نمی دهید یا متوجه آن نمی شوید، به خصوص اگر این اولین نوزاد شما باشد یا اگر اضافه وزن دارید یا دوقلو باردار هستید. علائم و نحوه تغییر بدن شما در بارداری دوم می تواند متفاوت باشد. با این حال، به یاد داشته باشید، کوچولوی شما فقط به اندازه یک گیلاس است! همه افراد متفاوت هستند، اما معمولاً برآمدگی نوزاد تا حدود هفته های ۱۲ تا ۱۶، زمانی که رحم شما شروع به حرکت در خارج از ناحیه لگن می کند، ظاهر نمی شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *