آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم

آزمایش SGOT

آزمایش SGOT یک آزمایش خون است که در واقع به بررسی آنزیم کبدی ترانس آمیناز گلوتامیک-اگزالواستیک سرم خون می پردازد.  امروزه به این آنزیم AST (مخفف آسپارتات آمینوترانسفراز) می گویند. بنابراین می توان گفت آزمایش AST با اندازه گیری سطح آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) در خون به تعیین میزان عملکرد کبد کمک می کند. مصرف بیش از حد این آنزیم می تواند نشان دهنده برخی از اختلالات کبدی مانند آسیب کبدی باشد. آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) آنزیمی است که بیشتر در کبد یافت می شود، علاوه براین نیز در سایر قسمت های بدن مانند کلیه ها، قلب و ماهیچه ها نیز وجود دارد.

آزمایش گلوتامیک اگزالواستیک ترانس آمیناز (SGOT) یا آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) سطح آنزیم AST در خون را برای ارزیابی سلامت کبد اندازه گیری می کند. عدد بالای ۵۰ برای مردان و ۴۵ برای زنان نشان دهنده آسیب احتمالی کبد است.

آزمایش SGOT یک آزمایش خون است که بخشی از چکاپ کبد است.

Sgot در آزمایش خون یعنی چه ؟

آزمایش SGOT ممکن است برای کمک به پزشک در تشخیص آسیب کبدی یا بیماری کبد استفاده شود. هنگامی که سلول های کبد آسیب می بینند، SGOT به جریان خون نشت می کند و سطح این آنزیم در خون شما را افزایش می دهد.

این آزمایش میتواند برای ارزیابی سلامت کبد برای افرادی که قبلاً به بیماری هایی مانند هپاتیت C مبتلا هستند استفاده شود.

SGOT در چندین نواحی بدن شما از جمله کلیه ها، ماهیچه ها، قلب و مغز شما یافت می شود. اگر هر یک از این مناطق آسیب دیده باشد، سطح SGOT شما ممکن است بالاتر از حد طبیعی باشد. به عنوان مثال، سطوح ممکن است در هنگام حمله قلبی یا اگر آسیب عضلانی داشته اید، افزایش یابد.

S.G.O.T-چیست؟S.G.O.T چیست ؟

از آنجایی که SGOT در سراسر بدن شما ظاهر می شود، بخشی از پروفایل کبد شامل آزمایش ALT نیز می شود. ALT دیگر آنزیم ضروری کبد است. برخلاف SGOT، در بالاترین غلظت ها در کبد یافت می شود. آزمایش ALT اغلب یک شاخص قطعی تر از آسیب احتمالی کبد است.

بالا بودن SGOT در آزمایش خون چیست ؟

اگر نتایج آزمایش SGOT شما بالا باشد، به این معنی است که یکی از اندام ها یا ماهیچه های حاوی آنزیم ممکن است آسیب ببیند. اینها شامل کبد شما، اما همچنین عضلات، قلب، مغز و کلیه ها می شود. پزشک شما ممکن است آزمایشات بعدی را برای رد تشخیص دیگر تجویز کند.

سطوح بسیار بالای AST یا ALT نشان دهنده شرایطی است که باعث آسیب شدید کبدی می شود. این شرایط عبارتند از:

 • هپاتیت حاد ویروسی A یا هپاتیت B
 • شوک، یا فروپاشی سیستم گردش خون
 • آسیب گسترده کبدی که احتمالاً توسط سموم ایجاد می شود، از جمله مصرف بیش از حد داروهای  ( نسخه آزاد )OTC مانند استامینوفن

میزان نرمال SGOT  چقدر است ؟

محدوده طبیعی تست SGOT معمولا بین ۸ تا ۴۵ واحد در لیتر سرم است. به طور کلی، مردان ممکن است به طور طبیعی مقادیر بیشتری از AST در خون داشته باشند. نمره بالای ۵۰ برای مردان و ۴۵ برای زنان بالاست و ممکن است نشان دهنده آسیب باشد.

بسته به تکنیکی که آزمایشگاه استفاده می‌کندو کیت و دستگاه ، ممکن است تغییراتی در محدوده‌های نرمال وجود داشته باشد. محدوده دقیق آزمایشگاه در گزارش نتایج ذکر خواهد شد و شما باید نتیجه آزمایش را با توجه به نرمال رنج ذکر شده در کنار جواب آزمایش بسنجید .

تفسیر آزمایش SGOT

اگر تست SGOT شما قطعی نباشد، پزشک ممکن است آزمایش‌های بعدی بیشتری را تجویز کند. اگر آنها به طور خاص به عملکرد کبد شما نگاه می کنند یا آسیب کبدی را بررسی می کنند، ممکن است موارد زیر را نیز سفارش دهند:

پنل انعقادی: توانایی خون شما برای لخته شدن را اندازه گیری می کند و عملکرد پروتئین های فاکتور انعقادی تولید شده در کبد را ارزیابی می کند مثل تست PT و PTT.

تست بیلی روبینBILI TOTAL یا DIRECT: بیلی روبین یک مولکول و محصول جانبی از تخریب معمول سلول قرمز است..

آزمایشات گلوکز: کبدی که به درستی کار نمی کند ممکن است منجر به کاهش غیرمعمول سطوح گلوکز شودمثل افت قند ناشتا FBS.

تعداد پلاکت: سطوح پایین پلاکت ممکن است نشان دهنده بیماری کبدی باشد.

همه این آزمایش‌ها آزمایش خون هستند و می‌توانند در یک آزمایش چکاپ کامل خون تکمیل شوند. اگر تصور می‌شود که سایر اندام‌ها یا ماهیچه‌ها دلیل سطوح بالای AST شما هستند، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای تشخیص مشکل تجویز کند، مانند سونوگرافی از کبد یا تست های هپاتیت کبدی.

آزمایش-اس-جی-پی-تیآزمایش اس جی پی تی

آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) سطح آنزیم ALT را در خون شما اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند به پزشکان در ارزیابی عملکرد کبد یا تعیین علت اصلی مشکل کبد کمک کند.

SGPT در آزمایش خون چیست ؟

ALT آنزیمی است که بیشتر در کبد یافت می شود. کبد بزرگترین غده بدن است. چندین کارکرد مهم دارد، از جمله:

 • ساخت پروتئین
 • ذخیره ویتامین و آهن
 • حذف سموم از خون شما
 • تولید صفرا که به هضم غذا کمک می کند

پروتئین هایی به نام آنزیم به کبد کمک می کنند تا پروتئین های دیگر را تجزیه کند تا بدن شما بتواند راحت تر آنها را جذب کند. ALT یکی از این آنزیم ها است. نقش مهمی در متابولیسم دارد و غذا را به انرژی تبدیل می کند. آزمایش ALT اغلب بخشی از غربالگری اولیه برای بیماری کبدی است.

معنی S.G.P.T در آزمایش خون چیست ؟

آزمایش ALT همچنین به عنوان آزمایش گلوتامیک-پیروویک ترانس آمیناز سرم (SGPT) یا آزمایش آلانین ترانس آمیناز شناخته می شود.

میزان نرمال SGPT

مقدار طبیعی ALT در خون برای افراد بدون عوامل خطر برای بیماری کبدی از ۲۹ تا ۳۳ واحد بین المللی در لیتر (IU/L) برای مردان و ۱۹ تا ۲۵ IU/L برای زنان متغیر است. این مقدار بسته به آزمایشگاه  و کیت  می تواند متفاوت باشد.

این محدوده می تواند تحت تأثیر عوامل خاصی از جمله جنس و سن قرار گیرد. مهم است که نتایج خاص خود را با پزشک خود در میان بگذارید همچنین میتوانید با ویزیت آنلاین پزشک لیماطب نتایج آزمایش خود را به صورت آنلاین تفسیر کنید  .

بالا بودن SGPT در آزمایش خون چیست ؟

افزایش ALT اغلب اولین علامت مشکل کبدی است و ALT اغلب قبل از ظهور علائم دیگر افزایش می یابد.

 • هپاتیت که یک بیماری التهابی کبد است
 • سیروز، زخم شدید کبد است
 • مرگ بافت کبد
 • تومور یا سرطان در کبد
 • کمبود جریان خون در کبد
 • هموکروماتوز، که اختلالی است که باعث تجمع آهن در بدن می شود
 • مونونوکلئوز، که عفونتی است که معمولاً توسط ویروس اپشتین بار ایجاد می شود
 • دیابت

پایین بودن SGPT

اکثر نتایج پایین ALT نشان دهنده یک کبد سالم است. با این حال، مطالعات منبع معتبر نشان داده است که نتایج کمتر از حد معمول با افزایش مرگ و میر طولانی مدت مرتبط است. اگر نگران کم خواندن هستید، اعداد خود را به طور خاص با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر نتایج آزمایش شما نشان دهنده آسیب یا بیماری کبدی باشد، ممکن است برای تعیین علت اصلی مشکل و بهترین راه برای درمان آن به آزمایشات بیشتری نیاز داشته باشید.

تست-ALT-چیست؟تست ALT چیست؟

ALT به طور معمول در داخل سلول های کبد یافت می شود. با این حال، هنگامی که کبد شما آسیب دیده یا ملتهب می شود، ALT می تواند در جریان خون شما آزاد شود. این باعث افزایش سطح ALT سرم می شود.

آزمایش ALT معمولاً برای تعیین اینکه آیا کسی آسیب یا نارسایی کبدی دارد استفاده می شود. در صورت داشتن علائم بیماری کبدی، از جمله:

 • یرقان، که زرد شدن چشم یا پوست شما است
 • ادرار تیره
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد در ربع فوقانی راست شکم شما

آسیب کبدی به طور کلی باعث افزایش سطح ALT می شود. تست ALT می تواند سطوح ALT را در جریان خون شما ارزیابی کند، اما نمی تواند میزان آسیب کبدی یا فیبروز یا جای زخم را نشان دهد.

این آزمایش همچنین نمی تواند شدت آسیب کبدی را پیش بینی کند.

آزمایش ALT اغلب با سایر آزمایشات آنزیم کبدی انجام می شود. بررسی سطح ALT همراه با سایر آنزیم های کبدی می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد مشکل کبدی به پزشک ارائه دهد.

آزمایش ALT ممکن است بخشی از چکاپ کامل باشد یا اگر فردی دارای عوامل خطر برای بیماری کبدی باشد، از جمله:

 • سابقه خانوادگی
 • مصرف زیاد الکل
 • قرار گرفتن در معرض هپاتیت
 • مصرف داروهای خاص
 • دیابت

دلایل دیگر برای انجام تست ALT عبارتند از:

 • نظارت بر پیشرفت بیماری های کبدی، مانند هپاتیت یا نارسایی کبد
 • ارزیابی اینکه آیا درمان بیماری کبدی باید شروع شود یا خیر
 • ارزیابی اینکه درمان چقدر خوب کار می کند

خطرات-مرتبط-با-آزمایش-ALT-چیست؟خطرات مرتبط با آزمایش ALT چیست؟

ALT یک آزمایش خون ساده با خطرات کمی است. گاهی اوقات ممکن است در ناحیه ای که سوزن وارد شده است، کبودی ایجاد شود. خطر کبودی را می توان با اعمال فشار به محل تزریق به مدت چند دقیقه پس از برداشتن سوزن به حداقل رساند.

محدوده نرمال AST

پس از انجام آزمایش خون، محدوده AST بصورت نرمال، زیاد یا پایین طبقه بندی می شوند. آزمایشگاه‌ها ممکن است از روش‌های متفاوتی برای آنالیز نمونه‌ها استفاده کنند، به همین دلیل محدوده نرمال در هر آزمایشگاه متفاوت است. از طرفی نیز، محدوده دقیقی برای سطوح AST وجود ندارد، زیرا مقدار نرمال AST در بین افراد مختلف متفاوت است چرا که  مقدار این انزیم به سن، وزن و نژاد وابسته است. اندازه گیری سطوح AST معمولاً بر حسب واحد در لیتر (U/L) یا واحد بین المللی در لیتر (IU/L) بیان می شود. گاهی اوقات پزشک برای بررسی دقیقتر مشکلات کبدی علاوه براین انزیم ازمایشات تکمیلی تجویز می کند. جدول زیر محدوده کلی آزمایش خون AST را نشان می دهد:

AdultsChildren
Normal<36 U/L۱۰–۴۰ IU/L
High>36 U/L
>1,000 U/L are very high levels and may be a sign of liver injury or hepatitis
>40 IU/L which may be a sign of liver inflammation

مقدار بیش از ۱۰۰۰ واحد در لیتر بیانگر سطوح بسیار بالایی است که ممکن است نشانه دهنده آسیب کبدی یا هپاتیت باشد و مقدار بیش از ۴۰ واحد در لیتر ممکن است نشانه التهاب کبد باشد.

تفسیر نتایج آزمایش خون AST

سطح بالای AST ممکن است بیانگر یکی از موارد زیر باشد: هپاتیت مزمن، آسیب کبدی ناشی از مصرف الکل، کاهش جریان صفرا، آسیب برخی از اندام ها (مانند قلب، کلیه، استخوان و ماهیچه)، سرطان های کبد، اسکار کبد (که به عنوان سیروز کبدی شناخته می شود). سطوح بسیار بالای AST معمولاً نشانه ای از پیشرفت آسیب کبدی است که اغلب به دلیل هپاتیت حاد است.

سطوح پایین AST ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • کمبود ویتامین B6
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد مانند سیروز و سرطان کبد
 • بیماری های خود ایمن
 • ژنتیک

آزمایش SGOT

در بیشتر موارد پزشک ممکن است همراه با این انزیم مقدار سطح انزیم آلانین آمینوترانسفراز (ALT) که یکی دیگر از انزیم های کبدی است را تجویز کند. نرمال بودن مقدار ALT و بالا بودن مقدار AST می تواند نشان دهنده یک آسیب کبدی ناشی از مصرف الکل و یا اسیب های خارج کبدی باشد. بالا بودن مقدار AST بدون وجود علائم دیگر جای نگرانی نیست. بالا بودن مقدار AST در افرادی که دارای کبد سالمی هستند می تواند با سن، رابطه ی جنسی، نژاد و مصرف داروهای خاص ان فرد در ارتباط باشد.

چرا تست AST انجام می شود؟

برای بررسی مشکلات کبدی پزشک از آزمایش AST در کنار سایر آزمایش‌های کبدی استفاده می‌کند. این انزیم بیشتر در کبد و قلب وجود دارد. وقتی کبد اسیب می بیند، AST از کبد وارد جریان خون می شود و مقدار ان در جریان خون بیشتر از حد نرمال می شود. همانطور که گفته شد این انزیم در برخی دیگر از اندام نیز وجود دارد که با اسیب به این اندام ها نیز مقدار این نوع انزیم افزایش می یابد و در چنین مواقعی پزشک برای اینکه متوجه شود که ایا دلیل بالا رفتن این انزیم اسیب های کبدی است یا اندام های دیگر بدن اسیب دیده اند همزمان با این تست، تست های تکمیلی دیگری مانند بررسی انزیم های دیگر کبد از جمله ALT را برای بیمار تجویز می کند. در صورتی که مقدار این دو انزیم همزمان بالا باشد بیانگر اینست که کبد فرد دچار اسیب شده است. اما اگر فقط سطح AST بالا باشد، بیانگر اینست که اندام دیگری از بدن دچار اسیب شده است. بطور کلی این ازمایش برای افراد زیر توصیه می شود:

 1. افرادی که دارای عوامل پر خطر مانند بیماری های کبدی، سابقه خانوادگی، چاقی و دیابت هستند.
 2. افرادی که دارای یرقان، خستگی یا کاهش وزن بدون دلیل دارند.
 3. افرادی که تحت درمان بیماری کبدی هستند.

چرا تست AST انجام می شود؟

تست های ALT در مقابل AST

آلانین آمینوترانسفراز (ALT) آنزیمی است که بیشتر در کبد وجود دارد. در صورت آسیب به سلول های کبد، سطح ALT در جریان خون می تواند افزایش یابد. آزمایش ALT می تواند به نشان دادن سلامت کبد، همراه با سایر آزمایشات آنزیم کبدی کمک کند. پزشکان از هر دو آزمایش ALT و AST برای بررسی وجود آنزیم های کبدی در خون استفاده می کنند.

نحوه انجام تست AST

آزمایش AST یک خون ساده است که مشابه هر چکاپ خون دیگری معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد. اگر پزشک همراه با این تست ازمایشات تکمیلی دیگری تجویز کرده باشد در برخی از این ازمایشات نیاز به شرایط ناشتا دارد اما اگر فقط این نوع تست درخواست داده باشند نیازی به شرایط ناشتایی نیست. برخی ازمایش ها وجود دارد مانند آزمایش دوران حاملگی که بهتر است ناشتا باشید.

تست تکمیلی که ممکن است همراه با تست  AST تجویز می شوند، عبارتند از:

 • آزمایش ALT
 • تعداد پلاکت
 • پانل انعقادی
 • پانل متابولیک کامل
 • آزمایش گلوکز
 • آزمایش بیلی روبین
 • آزمایش هپاتیت
 •  سونوگرافی کبد

نحوه انجام تست AST

کلام اخر

آزمایش خون AST یا آزمایش SGOT، میزان AST، آنزیم کبدی را در خون بررسی می کند. سطوح بالای AST در جریان خون می تواند نشانه آسیب کبدی یا آسیب سلولی در اندام دیگری مانند قلب یا کلیه باشد. پزشکان همچنین ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای بررسی سایر آنزیم‌های کبدی مانند ALT انجام دهند تا اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کبد به دست آورند. برای اطلاعات بیشتر به سایت لیماطب مراجعه کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *