hpv, آزمایش های پزشکی

HPV و سرطان دهانه رحم

HPV و سرطان دهانه رحم

آیا آزمایشی برای HPV وجود دارد؟بله، در حال حاضر توصیه می شود که همه زنان بین ۲۵ تا ۷۴ سال هر ۵ سال یک بار آزمایش غربالگری دهانه رحم (تست HPV) را انجام دهند. غربالگری معمول دهانه رحم، وجود ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را قبل از ایجاد سلول‌های غیرطبیعی تشخیص می‌دهد که در طی یک دوره زمانی طولانی (تا ۱۰ سال) می‌تواند منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم شود.

مطالب مرتبط:چکاپ دوران حاملگی

اگر باکره هستید هنوز هم می توانید به HPV مبتلا شوید؟

بله، تو میتونی. بر خلاف برخی از بیماری های آمیزشی، HPV از طریق مایعات بدن منتقل نمی شود، بلکه از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. اگر در معرض HPV قرار گرفته  اید، این احتمال وجود دارد که حتی بدون نفوذ واژینال یا مقعدی به HPV مبتلا شوید. انتقال HPV دهانی می تواند از طریق تماس با دهان یا دستگاه تناسلی رخ دهد.

آیا با استفاده از کاندوم هنوز هم می توانید به HPV مبتلا شوید؟

بله – کاندوم ها محافظت کاملی را در برابر HPV ارائه می دهند اما نه همیشه. از آنجایی که HPV از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود، کاندوم نمی تواند محافظت کاملی در برابر ابتلا به HPV ایجاد کند.

آیا سرطان دهانه رحم ارثی است؟

آیا سرطان دهانه رحم ارثی است؟

اکثر موارد سرطان دهانه رحم در اثر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. از آنجایی که این یک ویروس است که شما به آن مبتلا می شوید. در حال حاضر شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد در صورتی که مادر یا مادربزرگ شما به سرطان دهانه رحم مبتلا شده باشد، مستعد ابتلا به سرطان دهانه رحم هستید.

مطالب مرتبط:زمایش HDL 

آیا آنها هنوز درمانی برای سرطان دهانه رحم پیدا کرده اند؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای سرطان دهانه رحم وجود ندارد. با این حال، درمان‌های موثری مانند انواع مختلف جراحی و شیمی‌درمانی وجود دارد که می‌تواند بدن را به طور کامل از شر سرطان خلاص کند. اثربخشی این درمان ها به مرحله و نوع سرطان بستگی دارد.

آیا درمان سرطان دهانه رحم بر توانایی زنان برای بچه دار شدن تأثیر می گذارد؟

این بستگی به مورد، درجه سرطان و اینکه بر اساس عوامل مختلفی مناسب ترین درمان تلقی می شود، دارد. درمان ممکن است به شکل جراحی باشد اما همه زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم به جراحی بزرگ نیاز ندارند. برداشتن دهانه رحم و رحم (هیسترکتومی) برای خلاصی کامل بدن از سلول های سرطانی ممکن است بخشی از یک برنامه درمانی در موارد شدید سرطان دهانه رحم باشد. عواملی مانند سن یک زن و اینکه آیا آنها قبلاً فرزند دارند در نظر گرفته می شود.

چگونه بفهمم که HPV دارم؟

چگونه بفهمم که HPV دارم؟

تقریباً از هر پنج نفر چهار نفر در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. اکثر این افراد نمی دانند که به ویروس مبتلا شده اند و در اکثر موارد به طور طبیعی از بین می رود. حدود ۱۰۰ نوع مختلف HPV وجود دارد و برخی از آنها می توانند باعث “علائم کم خطر” مانند زگیل تناسلی شوند. با این حال، اکثریت، از جمله آنهایی که اغلب منجر به سرطان دهانه رحم می شوند، هیچ علامت قابل توجهی ندارند. بسیاری از انواع HPV قبل از اینکه متوجه شوید که به آن مبتلا هستید، از بین می روند.

مطالب مرتبط:چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

من هیسترکتومی کامل انجام داده ام، آیا هنوز باید آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهم؟

مهم نیست که چه نوع هیسترکتومی یا جراحی انجام داده اید، در مورد نیاز خود به آزمایش های غربالگری دهانه رحم در آینده با پزشک خود صحبت کنید. زنانی که هیسترکتومی انجام داده اند معمولاً نیازی به غربالگری بیشتر دهانه رحم ندارند، با این حال، در برخی موارد ممکن است همچنان به آزمایش های غربالگری دهانه رحم نیاز باشد.

 • زنانی که هیسترکتومی کامل انجام داده اند، یعنی رحم و دهانه رحم برداشته شده اند، و تا به حال برای تغییرات شدید دهانه رحم تحت درمان قرار گرفته اند، توصیه می شود به انجام آزمایشات از قسمت فوقانی واژن (معروف به والت اسمیر) ادامه دهند.
 • زنانی که هیسترکتومی انجام داده‌اند اما هرگز غربالگری دهانه رحم انجام نداده‌اند نیز باید آزمایش والت اسمیر انجام دهند.
 • زنانی که هیسترکتومی نسبی انجام داده‌اند، جایی که دهانه رحم برداشته نمی‌شود، همچنان باید هر پنج سال یک بار آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهند.

من در دوران یائسگی هستم؛ آیا باز هم نیاز به آزمایش غربالگری دهانه رحم دارم؟

آزمایش های غربالگری دهانه رحم از سن ۲۵ تا ۷۴ سالگی هر ۵ سال یکبار توصیه می شود، مگر اینکه پزشک شما توصیه دیگری داشته باشد. خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم حتی پس از یائسگی یکسان است، بنابراین انجام آزمایش های غربالگری دهانه رحم هر پنج سال یک بار مهم است.

چه زمانی باید آزمایش های غربالگری دهانه رحم را متوقف کنم؟

آزمایش های غربالگری دهانه رحم از سن ۲۵ تا ۷۴ سالگی هر ۵ سال یکبار توصیه می شود، مگر اینکه پزشک شما توصیه دیگری داشته باشد. اگر ۷۰ سال یا بیشتر دارید و آزمایشات غربالگری دهانه رحم را به طور منظم انجام داده اید، به شما توصیه می شود که آزمایش HPV خروجی انجام دهید، اما در صورت تمایل می توانید به غربالگری دهانه رحم ادامه دهید. زنان بالای ۷۰ سال که هرگز آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام نداده اند، یا هر زنی که درخواست آزمایش HPV داشته باشد، می توانند برای غربالگری اقدام کنند.

LGBTQ و غربالگری دهانه رحم

LGBTQ و غربالگری دهانه رحم

سرطان دهانه رحم زنان همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، دگرباشان و پان‌جنس‌گرا را مبتلا می‌کند. سرطان دهانه رحم همچنین افراد ترنس و غیر دوتایی دارای دهانه رحم را تحت تاثیر قرار می دهد. تقریباً تمام سرطان های دهانه رحم توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اغلب به عنوان عفونت های مقاربتی (STIs) شناخته می شود، ۸۰ درصد از افراد در طول زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. این ویروس از طریق تماس پوست به پوست دستگاه تناسلی منتقل می شود. برخلاف سایر بیماری های مقاربتی، HPV از طریق مایعات بدن، مایع منی، بزاق یا خون منتقل نمی شود.

اگر هرگز با مردی یا فردی با آلت تناسلی رابطه جنسی نداشته باشم، چه؟

HPV از طریق هر نوع تماس جنسی قابل انتقال است. انتقال نیازی به درگیر شدن آلت تناسلی ندارد. انتقال بدون توجه به نحوه شناسایی شما ممکن است رخ دهد. از آنجایی که HPV هیچ علامتی ندارد و آزمایش‌هایی روی افراد مبتلا به دهانه رحم تا سن ۲۵ سالگی انجام نمی‌شود، همیشه این احتمال وجود دارد که شریک جنسی بدون هیچ علامتی به این ویروس مبتلا باشد و آن را به شما منتقل کند. HPV بسیار شایع است، بنابراین حتی اگر فقط یک شریک جنسی داشته اید، باید غربالگری شوید.

علائم غیرعادی زیر را دارید بهتر است با پزشک مشورت کنید:

 1. خونریزی غیرمعمول: بعد از رابطه جنسی یا بین دوره های معمول
 2. تغییرات غیرعادی در رنگ، بو یا مقدار ترشحات واژن
 3. درد در حین یا بعد از فعالیت جنسی
 4. زگیل یا سایر زائده ها، توده ها یا زخم ها در ناحیه تناسلی، مقعد یا در دهان یا گلو
 5. درد یا ناراحتی هنگام رفتن به توالتگرفتگی و دردناک شکم یا کمردرد

*لطفاً توجه داشته باشید که این علائم بسیار عمومی هستند و ممکن است نشان دهنده سرطان دهانه رحم نباشند.

چگونه برای غربالگری دهانه رحم آماده شوم؟

چگونه برای غربالگری دهانه رحم آماده شوم؟

 1. لباس راحت گشاد بپوشید – از شما خواسته می شود لباس را از کمر به پایین درآورید.
 2. قبل از رسیدن به کلینیک مثانه خود را خالی کنید یا هنگام ورود از توالت بخواهید.
 3. سعی کنید تا حد امکان آرام بمانید – این به کاهش هر گونه ناراحتی کمک می کند. به عنوان مثال، سعی کنید برای حفظ آرامش، چند نفس طولانی و آهسته و عمیق بکشید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *