hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر HPV

تست پاپ اسمیر HPV

آزمایش ویروس(HPV)( یا ویروس پاپیلومای انسانی Human papillomavirus (HPV)

HPV یک ویروس DNA دار کوچک و دو رشته ای است. تاکنون بیش از ۱۰۰ نوع HPV شناسایی شده است که بیش از ۴۰ نوع از آنها قادر به آلوده کردن اپیتلیوم غشای مخاطی هستند و براساس میزان خطر احتمالی ایجاد سرطان دهانه رحم طبقه بندی می شوند

عفونت‌های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست دیگر منتقل می‌شوند. توصیه میشود به سایت آزمایش HPV در منزل مراجعه کنید تا بیشتر بتوانید به سلامت خودتان کمک کنید.

عفونت با HPV کم خطر:

معمولاً با ناهنجاری های خوش خیم سلول های دهانه رحم، پاپیلوم های حنجره و زگیل های پوستی یا تناسلی همراه است که تقریباً ۹۰ درصد از تمام زگیل های تناسلی توسط HPV 11,6 ایجاد می شود.

عفونت با HPV پر خطر:

انواع می توانند باعث ناهنجاری های جدی تری در سلول های دهانه رحم می شوند که به همین دلیل به عنوان پیش سازهای سرطان در نظر گرفته می شوند. این نوع HPV تقریباً در ۹۹ درصد از سرطان های دهانه رحم شناسایی می شود.

تحقیقات نشان داده است که زیرگروه‌های HPV18, 16 شایع‌ترین سویه‌هایی هستند که با سرطان دهانه رحم مرتبط می باشند. سویه های پرخطر HPV همچنین مسئول ۹۰ درصد سرطان های مقعد، ۷۵ درصد سرطان های واژن، ۷۰ درصد سرطان های دهان و حلق و ۶۳ درصد از سرطان های آلت تناسلی هستند.

 هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. وقتی ویروس را گرفتید، همیشه مسری هستید. حتی اگر علائمی مانند زگیل تناسلی نداشته باشید، یا زگیل‌ها را درمان و برداشته‌اید، باز هم می‌توانید فرد دیگری را به HPV و زگیل تناسلی مبتلا کنید. به بانوان عزیز توصیه میشود آزمایش زگیل ناحیه تناسلی زنان را بخوانند تا بیشتر بتوانند به سلامت خودشان کمک کنند .

آزمایش پاپ اسمیر چگونه است

تست HPV و تست پاپ (پاپ اسمیر)

تست HPV و تست پاپ دو نوع تست غربالگری سرطان دهانه رحم هستند. غربالگری به معنای بررسی یک بیماری یا تغییراتی است که ممکن است قبل از بروز علائم به بیماری تبدیل شود. زنان حتی اگر در ظاهر مشکل خاصی نداشته باشند به غربالگری های معمول سرطان دهانه رحم نیاز دارند.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر و HPV چگونه است؟

در تست پاپ اسمیر به دنبال پیش سرطان ها و تغییرات سلولی دهانه رحم هستیم که در صورت عدم درمان مناسب، ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. این در حالی است که در تست HPV به دنبال ویروس (ویروس پاپیلومای انسانی) هستیم که می‌تواند باعث این تغییرات سلولی شود.

تست پاپ اسمیر برای تمام خانم های ۲۱ تا ۶۵ ساله توصیه می شود.

اگر ۳۰ سال یا بیشتر دارید، می توانید فقط آزمایش پاپ یا فقط آزمایش HPV یا هر دو آزمایش را با هم انجام دهید.

نتیجه تست پاپ چگونه است؟

نتیجه تست پاپ می تواند طبیعی، نامشخص و یا غیر طبیعی باشد.

طبیعی:

یک نتیجه طبیعی (یا “منفی”) به این معنی است که هیچ تغییر سلولی در دهانه رحم شما یافت نشد. این خبر خوبی است. اما همچنان باید چند سال بعد تست پاپ اسمیر را انجام دهید. تغییرات سلولی جدید همچنان می تواند در دهانه رحم شما ایجاد شود. ممکن است پزشک به شما بگوید که اگر فقط آزمایش پاپ انجام داده اید، می توانید سه سال دیگر برای آزمایش غربالگری تکرار کنید.

نامشخص (ASC-US):

معمولاً نتایج آزمایش نامشخص است. پزشک شما ممکن است از کلمات دیگری برای توصیف این نتیجه استفاده کند، مانند مبهم، غیر قطعی یا ASC-US. همه اینها معنی یکسانی دارند – منظور این است که سلول های دهانه رحم شما غیر طبیعی به نظر می رسند و مشخص نیست که آیا مربوط به HPV است یا خیر.

غیر طبیعی شدن سلول های دهانه رحم ممکن است با تغییرات ایجاد شده در بدن مانند بارداری، یائسگی یا عفونت مرتبط باشد. آزمایش HPV می تواند به شما کمک کند که آیا تغییرات سلولی شما مربوط به HPV است یا خیر.

غیرطبیعی:

یک نتیجه غیر طبیعی به این معنی است که تغییرات سلولی در دهانه رحم شما پیدا شده است. این معمولاً به این معنی نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید. تغییرات غیر طبیعی در دهانه رحم شما احتمالاً توسط HPV ایجاد می شود.

تغییرات ممکن است جزئی (درجه پایین) یا جدی (درجه بالا) باشد. اغلب اوقات، تغییرات جزئی به خودی خود به حالت عادی باز می گردد.

اما اگر تغییرات جدی‌تر حذف نشود، می‌تواند به سرطان تبدیل شود. تغییرات جدی‌تر اغلب «پیش سرطانی» نامیده می‌شوند، زیرا هنوز سرطان نیستند، اما می‌توانند در طول زمان به سرطان تبدیل شوند. در موارد نادر، آزمایش پاپ غیرطبیعی می تواند نشان دهد که ممکن است سرطان داشته باشید. برای اطمینان به آزمایشات دیگری نیاز خواهید داشت.

جواب آزمایش پاپ اسمیر چگونه است

نتیجه آزمایش HPV چگونه است؟

نتیجه آزمایش HPV می تواند مثبت یا منفی باشد.

منفی:

تست HPV منفی به این معنی است که شما نوع HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم ندارید. ممکن است پزشک به شما بگوید که می توانید پنج سال بعد آزمایش غربالگری بعدی خود تکرار کنید.

مثبت:

مثبت بودن تست HPV به این معنی است که شما یک نوع HPV دارید که ممکن است با سرطان دهانه رحم مرتبط باشد. اما این بدان معنا نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید. اما می تواند یک هشدار باشد. نوع خاص HPV ممکن است برای تعیین مرحله بعدی شناسایی شود.

تست HPV/Pap Cotest :

از تست پاپ و تست HPV به صورت همزمان برای بررسی تغییرات ناشی از سویه های پرخطر HPV در سلول های دهانه رحم استفاده می کنند.

معنی liquid based در تست پاپ اسمیر چیست؟

نوعی تست پاپ است. تست پاپ روشی است که در آن سلول‌های دهانه رحم برای بررسی زیر میکروسکوپ، خراشیده می‌شوند. این تست برای تشخیص سرطان یا تغییراتی که ممکن است در نهایت منجر به سرطان شود کاربرد دارد. علاوه براین نیز با کمک این تست می توان عفونت یا التهاب دهانه رحم را نیز بررسی کرد.

در تست پاپ بر پایه مایع(liquid-based Pap test)، سلول ها در ظرف کوچکی از مایع شسته می شوند. برای انجام این آزمایش بیمار به پشت قرار گرفته و دهانه رحم در معرض اسپکولوم کوسکو قرار می‌گیرد و از محل اتصال اسکواموکلومار با کمک Ayre و با چرخاندن دور آن، خراش می دهد.

خراش‌ها روی لام شیشه‌ای پخش می‌شوند و آن را با ۹۵٪ الکل اتیل و اتر یا اسپری ثابت کننده (سیتوسپری) ثابت می‌کنند و زیر میکروسکوپ بررسی می کنند تا ببینند سلول ها غیرعادی هستند یا خیر.

تفسیر ازمایش پاپ اسمیر inflammation چیست؟

اگر التهاب (inflammation) در سلول های تست پاپ اسمیر وجود داشته باشد، به این معنی است که مقداری گلبول سفید در پاپ اسمیر شما دیده شده است. التهاب دهانه رحم شایع است و معمولاً به معنای وجود مشکل نیست.

HPV جزو یکی از  شایع ترین عفونت هاست که از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند و پس از ابتلا نواحی مختلف بدن را مانند دست، پا، مقعد و واژن را درگیر می کند. شما میتوانید با نحوی ی آزمایش HPV آشنا شوید و با انجام آزمایش بیشتر به سلامتی خود کمک کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *