سلامت جنسی

پریود چیست؟

پریود چیست؟

هنگامی که تخمک از تخمدان شما خارج می شود، از طریق یکی از لوله های فالوپ به سمت رحم شما حرکت می کند. اگر بارداری اتفاق نیفتد، بدن شما به پوشش ضخیم رحم نیازی ندارد. بنابراین پوشش تخریب می شود و خون، مواد مغذی و بافت از طریق واژن از بدن شما خارج می شود. در واقع در طول یک سیکل قاعدگی طبیعی که پوشش داخلی رحم تخریب می شود را پریود، قاعدگی یا سیکل نیز می گویند.

مدت زمان قائدگی به صورت متداول ۲۸ روز است اما با توجه ژن ،جنسیت، شرایط آب و هوایی ، تغذیه و لایف استایل میتواند بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر باشد.

مدت زمان قائدگی بین ۳-۵ روز متغیر است و اتفاق می افتد اما میتواند بین ۲-۸ روز نیز متغیر باشد و اتفاق بیوفتد.

اولین عادت ماهیانه

اولین قائدگی  معمولا بین ۱۰ تا ۱۶ سالگی اتفاق می افتد. با این حال اگر پریود شما زودتر یا دیرتر از این سال‌ها باشد کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. بعضی از دختران نیز به علت بلوغ زودرس بسیار زودتر از حد معمول پریود می‌شوند. به طور کلی به عقیده بسیاری از پزشکان  پریود به طور متداول حدود دو سال بعد از رشد سینه‌ها شروع می‌شود.

مطالب مرتبط : پریود چیست ؟ همه چیز در رابطه با قاعدگی یا عادت ماهانه

خون پریود از کدام قسمت خارج میشود؟

خون پریود از دهانه رحم خارج میشود و از طریق واژن دفع میشود .

خون پریود خون بافت تخریب شده اندومتر رحم است که پس از تخمک گذاری و عدم لقاح همراه با تخمک متلاشی شده دفع میشود .

با انجام آزمایش و چکاپ زنان در منزل، می‌توانید به تعیین وضعیت سلامت خود بپردازید.

تاخیر در پریود و دلیل عقب افتادن آن چیست؟

تاخیر پریود یکی از مسائلی است که بسیاری از خانم‌ها با آن مواجه می‌شوند و ممکن است نگرانی‌هایی را در ذهن آنان ایجاد کند. اگر پریودی شما به طور معمول با چرخه‌ای بین ۲۴ تا ۳۸ روز انجام می‌شود و به طور ناگهانی با یک تأخیر هفت روزه یا حتی بیشتر روبه‌رو شوید، این موضوع می‌تواند برایتان نگرانی ایجاد کند.

تاخیر پریود می‌تواند نشانه مسائل مختلفی از جمله بارداری، استرس، نقص تغذیه، تغییرات هورمونی یا مشکلات پزشکی باشد. اگر چنین موقعیتی پیش آمده است، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا دلایل احتمالی تاخیر را مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم به درمان مناسب روی آورید. تاخیر پریود ممکن است به مشکلاتی جدی اشاره کند، از این رو نباید آن را نادیده گرفت و به توجه به وضعیت خود ادامه دهید.

مطالب مرتبط : علت پریود نامنظم چیست ؟

چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است؟چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است؟

تاخیر در پریود ممکن است ناشی از چندین عامل باشد و به تنهایی نمی‌توان آن را به عنوان نشانه قطعی بارداری در نظر گرفت. با این حال، تأخیر در پریود می‌تواند یکی از علائمی باشد که به بارداری اشاره دارد. برخی از دلایلی که ممکن است منجر به تأخیر در پریود شوند عبارتند از:

 • بارداری: اگر شما روابط جنسی داشته باشید و پریود شما تأخیر داشته باشد، باید برای تست بارداری اقدام کنید تا ببینید آیا باردار هستید یا خیر.
 • استرس و اضطراب: استرس شدید، اضطراب، یا تغییرات ناگهانی در وزن و سبک زندگی می‌توانند تأخیر در پریود را ایجاد کنند.
 • مشکلات هورمونی: نقص در سیستم هورمونی مثل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) می‌تواند منجر به تأخیر در پریود شود.
 • تغییر در رژیم غذایی یا وزن: تغییرات در رژیم غذایی، کاهش وزن یا افزایش وزن به نسبت سریع می‌تواند تأخیر در پریود را ایجاد کند.
 • مصرف داروها: مصرف برخی داروها، به خصوص داروهای هورمونی، می‌تواند تأخیر در پریود را ایجاد کند.
 • بیماری‌های مزمن: برخی بیماری‌های مزمن مانند دیابت و تیروئید می‌توانند تأخیر در پریود را ایجاد کنند.

با انجام آزمایش و چکاپ دوران حاملگی، می‌توانید از تغییرات جسمانی و سلامتی خود در این دوره مطلع شوید

چه مدت بعد از قاعدگی عقب افتاده باید نگران باشم؟

الگو های قاعدگی افراد بسیار متفاوت است. اگر قاعدگی را از دست می دهید و این برای شما غیرعادی است، بهتر است به دنبال پزشک مخصص زنان باشید لیماطب میتواند برای شما از مطرح ترین پزشکان شهر تهران وقت ویزیت بگیرد. همچنین اگر پریود نشدید و تست بارداری منفی بود اما علائم دیگری دارید به متخصص زنان مراجعه کنید. این می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

عقب افتادن پریود به چه دلیلی است؟

مهم‌ترین علت عقب افتادن پریود می‌توانند موارد زیر باشد :

 1. بارداری
 2. مصرف داروهای جلوگیری از بارداری مثل قرص LD یا سیتروپرون کامپاند
 3. سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS
 4. استرس و اضطراب
 5. ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی همچون آنفولانزا، سینوزیت ،ورم لوزه و HPV
 6. کم‌کاری تیروئید و پرکاری تیروئید
 7. تغییرات هورمونی در زمان بارداری و یا شیردهی

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری بخشی از چرخه قاعدگی شماست. زمانی رخ می دهد که تخمک از تخمدان شما آزاد شود.

هنگامی که تخمک شما آزاد می شود، ممکن است توسط اسپرم بارور شود یا نباشد. در صورت لقاح (ترکیب شدن تخمک و اسپرم ) تخمک ممکن است به رحم رفته و لانه گزینی انجام شود تا لقاح به بارداری تبدیل شود. اگر تخمک بارور نشود، تخمک متلاشی می شود و دیواره رحم در طول دوره قاعدگی شما می ریزد و تخمک دفع میشود .

درک چگونگی تخمک گذاری و زمان انجام آن می تواند به شما در رسیدن به بارداری موقث یا جلوگیری از آن کمک کند. همچنین می تواند به شما در تشخیص بیماری های خاص  مثل تنبلی تخمدان یا کیست و…کمک کند.

تخمک گذاری و چرخه قاعدگی

زمان تخمک گذاری در پریود ۳۰ روزه

برای درک بهتر زمان تخمک‌گذاری و چرخه قاعدگی، می‌توانید از آزمایش و چکاپ کامل در منزل استفاده کنید.

سیکل قاعدگی شما از روزی که جریان قاعدگی شما شروع می شود تنظیم مجدد می شود. این شروع فاز فولیکولی است، جایی که تخمک بالغ می شود و بعداً در طی تخمک گذاری آزاد می شود.

در طول فاز فولیکولی، بدن شما هورمون محرک فولیکول (FSH) را آزاد می کند که به تخمک در داخل تخمدان شما کمک می کند تا بالغ شود و برای آزاد شدن آماده شود.

هنگامی که تخمک بالغ شد، بدن شما موجی از هورمون لوتئینیزه کننده (LH) ترشح می کند که باعث آزاد شدن تخمک می شود. تخمک گذاری معمولا در حدود روز ۱۴، در ۲۸ تا ۳۶ ساعت پس از افزایش LH اتفاق می افتد.

تخریب دیواره رحم

بعد از تخمک گذاری فاز لوتئال می آید. اگر بارداری در این مرحله اتفاق بیفتد، هورمون ها از ریزش پوشش داخلی جلوگیری می کنند. در غیر این صورت، خونریزی از حدود روز ۲۸ سیکل شروع می شود و سیکل بعدی شروع می شود.

پنجره باروری به چه معنا است؟

پنجره باروری به چه معنا است؟

۶ روز منتهی به تخمک گذاری چیزی است که “پنجره بارور” نامیده می شود. این دوره زمانی است که رابطه جنسی ممکن است منجر به بارداری شود.

اسپرم ممکن است بعد از رابطه جنسی چندین روز در لوله های فالوپ منتظر بماند و پس از آزاد شدن نهایی تخمک را بارور کند. هنگامی که تخمک در لوله‌های فالوپ قرار می‌گیرد، حدود ۲۴ ساعت زنده می‌ماند تا اینکه دیگر نتواند بارور شود، بنابراین پنجره باروری پایان می‌یابد.

علائم تخمک گذاری

تخمک گذاری قریب الوقوع می تواند باعث ترشح بیشتر واژن شود. این ترشح اغلب شفاف و کشدار است. گاهی اوقات ممکن است شبیه سفیده تخم مرغ خام باشد. پس از تخمک گذاری، ترشحات شما ممکن است از نظر حجم کاهش یافته و غلیظ تر یا کدرتر به نظر برسند.

تخمک گذاری همچنین ممکن است باعث شود:

 1. خونریزی خفیف یا لکه بینی
 2. حساسیت سینه
 3. افزایش میل جنسی
 4. درد تخمدان که با ناراحتی یا درد در یک طرف شکم مشخص می شود

درد تخمک گذاری

احساس درد در طول تخمک گذاری نسبتاً رایج است. تا ۴۰ درصد از افراد دارای تخمک گذاری در اواسط چرخه قاعدگی خود احساس ناراحتی می کنند.

این عارضه با نام Mittelschmerz نیز شناخته می شود که در زبان آلمانی به معنای «درد میانی» است.

درد معمولا هر ماه رخ می دهد. بسته به اینکه کدام تخمدان در آن ماه تخمک را آزاد می کند. آن را در سمت چپ یا راست پایین شکم احساس خواهید کرد.

درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. ممکن است احساس درد یا گرفتگی داشته باشید.

در موارد نادر، درد در حین تخمک گذاری نشانه یک بیماری زمینه ای است، مانند:

 1. اندومتریوز
 2. بافت اسکار در شکم
 3. عفونت مقاربتی (STI)

علائم-قاعدگی-طبیعیسیکل قاعدگی طبیعی چیست؟

چرخه قاعدگی اصطلاحی است که برای توصیف توالی وقایعی است که در بدن شما رخ می دهد، زیرا هر ماه برای احتمال بارداری آماده می شود. سیکل قاعدگی در اولین روز پریود شروع می شود. متوسط ​​چرخه ۲۸ روز است. با این حال، طول یک چرخه می تواند از ۲۱ روز تا حدود ۳۵ روز متغیر باشد. مراحل چرخه قاعدگی با افزایش و کاهش مواد شیمیایی در بدن شما به نام هورمون آغاز می شود.

مطالب مرتبط: آزمایش چکاپ ویتامین در منزل

غده هیپوفیز (در مغز شما) و تخمدان‌ها (در دستگاه تناسلی) هورمون‌های خاصی را در زمان‌های مشخصی در طول چرخه قاعدگی شما تولید و ترشح می‌کنند که باعث می‌شود اندام‌های دستگاه تناسلی به روش‌های خاصی پاسخ دهند. رویدادهای خاصی که در طول چرخه قاعدگی شما رخ می دهد را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

مرحله قاعدگی: این مرحله که معمولاً از روز اول تا پنجم طول می کشد، زمانی است که در صورت عدم بارداری، پوشش داخلی رحم شما از طریق واژن شما خارج می شود. بیشتر افراد به مدت سه تا پنج روز خونریزی می کنند، اما دوره ای که فقط دو روز تا هفت روز طول می کشد نیز طبیعی است.

پریود-چیست

فاز فولیکولی: این مرحله معمولاً از روز ششم تا چهاردهم انجام می‌شود. در این مدت، سطح هورمون استروژن افزایش می‌یابد که باعث رشد و ضخیم شدن پوشش داخلی رحم (به نام آندومتر) می‌شود. علاوه بر این، یک هورمون دیگر – هورمون محرک فولیکول – باعث رشد فولیکول های تخمدان شما می شود. در طی روزهای ۱۰ تا ۱۴، یکی از فولیکول های در حال رشد، یک تخمک کاملا بالغ تشکیل می دهد.

تخمک گذاری: این مرحله تقریباً در روز ۱۴ در سیکل قاعدگی ۲۸ روزه رخ می دهد. افزایش ناگهانی یک هورمون دیگر – هورمون لوتئینیزه – باعث می شود که تخمدان شما تخمک خود را آزاد کند. این رویداد تخمک گذاری نامیده می شود.

مطالب مرتبط:تست تری گلیسیرید چیست؟

فاز لوتئال: این مرحله از حدود روز ۱۵ تا روز ۲۸ ادامه دارد. پس از رها شدن تخمک از تخمدان، شروع به حرکت از طریق لوله های فالوپ به سمت رحم می کند. سطح هورمون پروژسترون برای کمک به آماده سازی پوشش رحم برای بارداری افزایش می یابد. اگر تخمک توسط یک اسپرم بارور شود و خود را به دیواره رحم شما بچسبد، باردار می شوید. اگر بارداری اتفاق نیفتد، سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و پوشش ضخیم رحم در طول دوره قاعدگی ریزش می کند.

قاعدگی معمولا از چه سنی شروع می شود؟

قاعدگی معمولا از چه سنی شروع می شود؟

افراد از سن ۱۲ سالگی شروع به قاعدگی می کنند. با این حال، شما می توانید قاعدگی را از ۸ سالگی یا تا اواخر ۱۶ سالگی شروع کنید. قاعدگی افراد در سن یائسگی متوقف می شود، که تقریباً در سن ۵۱ سالگی اتفاق می افتد. در یائسگی، تولید تخمک متوقف می شود. یائسگی به عنوان یک سال بدون پریود تعریف می شود و پس از این مدت دیگر نمی توانید باردار شوید.

در دوران یائسگی، انجام آزمایش چکاپ دوران یائسگی مرتبط می‌تواند به پیشگیری از مشکلات جدی سلامتی کمک کند.

مطالب مرتبط: انجام تست رایگان PCR

حساب کردن دوره عادت ماهیانه؟

چندین راه برای تشخیص زمان تخمک گذاری وجود دارد:

 • چرخه قاعدگی:

تخمک گذاری معمولا در حدود روز ۱۴ سیکل قاعدگی ۲۸ روزه اتفاق می افتد و از اولین روز پریود شما حساب می شود. اما چرخه های طبیعی می تواند در بزرگسالان به ۲۱ روز یا تا ۳۵ روز کوتاه باشد. شما می خواهید چرخه خود را در چند ماه پیگیری کنید تا طول آن را بدانید. شما احتمالاً در اواسط تاریخ سیکل خود تخمک گذاری می کنید، چند روز زمان بدهید یا طول بکشد.

 • دمای بدن:

دمای بدن شما برای چند روز پس از تخمک گذاری، حدود ۰.۵۰.۳ تا ۰.۷ درجه سانتیگراد منبع مطمئن افزایش می یابد. ممکن است بتوانید هر روز صبح با اندازه گیری دمای بدن خود تغییر را تشخیص دهید.

 • ترشحات واژن:

احتمالاً در زمان تخمک گذاری مقدار بیشتری از آن وجود دارد. معمولا شفاف تر و لغزنده تر است.

استفاده از چندین مورد از این روش ها با هم به احتمال زیاد به شما پاسخ دقیقی می دهد.

تشخیص اولین روز پریود

اولین روز پریود با دفع خون یا به قول معروف لکه بینی آغاز میشود امکان دارد چند قطره خون صورتی یا قهوه ای نیز مشاهده کنید.

مطالب مرتبط : همه چیز درباره هفته اول بارداری

برخی از علائم قاعدگی طبیعی چیست؟

 1. بد خلقی
 2. اختلال در خواب
 3. هوس های غذایی
 4. گرفتگی در قسمت پایین شکم و کمر
 5. نفخ
 6. حساسیت سینه
 7. آکنه

علائم قاعدگی طبیعی

در مورد قاعدگی چه علائمی ممکن است نشان دهنده نیاز به مراجعه با پزشک باشد؟ با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 1. شما تا سن ۱۶ سالگی قاعدگی را شروع نکرده اید.
 2. قاعدگی شما ناگهان متوقف می شود.
 3. شما بیش از روزهای معمول خونریزی دارید.
 4. خونریزی شما شدیدتر از حد معمول است.
 5. در طول پریود درد شدیدی دارید.
 6. بین پریودها خونریزی دارید.
 7. فکر می کنید ممکن است باردار باشید – برای مثال، رابطه جنسی داشته اید و عادت ماهانه شما حداقل پنج روز تاخیر دارد.
 8. قاعدگی شما در عرض سه ماه پس از قطع قرص های ضد بارداری برنگشته است و می دانید که باردار نیستید.

کلام آخر

قاعدگی، خونریزی ماهانه یک زن است که اغلب به آن “پریود” می گویند. وقتی که شما پریود هستید، بدن شما تجمع ماهانه پوشش داخلی رحم را دور می اندازد. خون و بافت قاعدگی از رحم شما از طریق سوراخ کوچک دهانه رحم جریان می یابد و از طریق واژن از بدن شما خارج می شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *