آزمایش های پزشکی

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریودی قابل انجام است؟

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریودی قابل انجام است؟

تست پاپ را می توان در دوره قاعدگی انجام داد، اما بهتر است آزمایش را در زمان دیگری انجام دهید. در این مقاله زمان دقیق انجام تست پاپ اسمیر در چند روز بعد از انجام پریودی بیان خواهد شد.

چه زمانی باید آزمایش غربالگری دهانه رحم خود را انجام دهید؟

اگر دو سال یا بیشتر از آخرین آزمایش پاپ شما گذشته باشد، یا آزمایشی انجام نداده اید، وقت آن است که تست غربالگری دهانه رحم دو ساله خود را انجام دهید. بهترین زمان برای انجام تست غربالگری دهانه رحم (جایگزینی تست پاپ) زمانی است که در اواسط سیکل قاعدگی خود هستید. یا اینکه:

  • چند روز پس از اتمام دوره شما
  • یک هفته قبل از پریود بعدی شما

در چرخه قاعدگی ۲۸ روزه، این روزهای ۹ تا ۲۰ سیکل است:

  • روزهای ۱ تا ۷: قاعدگی
  • روزهای ۹ تا ۲۰: بهترین زمان برای آزمایش غربالگری دهانه رحم
  • روز ۲۸: یک روز قبل از قاعدگی بعدی

شما می توانید آزمایش غربالگری دهانه رحم را در هر مرحله از چرخه قاعدگی خود انجام دهید. اگر برای آزمایش غربالگری دهانه رحم وقت رزرو کرده اید و بعد متوجه شده اید که احتمالاً پریود می شوید، با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید تا بپرسید که آیا باید دوباره برنامه ریزی کنید.

اگر پریود من نامنظم باشد چه؟

اگر قاعدگی شما نامنظم است، پیش بینی بهترین زمان برای انجام آزمایش می تواند دشوار باشد. نگران نباشید، هنوز هم ممکن است تست غربالگری دهانه رحم را در زمان های دیگر چرخه قاعدگی انجام دهید، اما بهترین شانس برای نمونه رضایت بخش اواسط سیکل است.

اگر دیگر پریود نشدم چه؟

اگر دیگر پریود نمی شوید، هر زمانی برای آزمایش غربالگری دهانه رحم مناسب است.

مطالب مرتبط:آزمایش HDL 

چه زمانی از ماه برای انجام پاپ اسمیر مناسب است؟

چه زمانی از ماه برای انجام پاپ اسمیر مناسب است؟

بهترین زمان برای انجام تست غربالگری دهانه رحم (جایگزینی تست پاپ) زمانی است که در اواسط سیکل قاعدگی خود هستید. یا چند روز پس از اتمام دوره یا یک هفته قبل از پریود بعدی.

قبل از انجام پاپ اسمیر چه کارهایی را نباید انجام داد؟

به مدت دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از آمیزش، دوش یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم های اسپرم کش، کرم ها یا ژله ها خودداری کنید، زیرا ممکن است سلول های غیرطبیعی را بشوید یا مبهم کند. در طول دوره قاعدگی خود آزمایش پاپ اسمیر را انجام ندهید.

چند روز بعد از پریود می توانم تست پاپ اسمیر بگیرم؟

سعی کنید آزمایش پاپ خود را برای اواسط چرخه قاعدگی خود – بین ۱۰ تا ۲۰ روز پس از اولین روز پریود انجام دهید. قبل از انجام ازمایش از ژل های شستشو دهنده واژینال، داروهای واژینال یا کرم های ضد بارداری (اسپرمی کش)، فوم ها یا ژله ها استفاده نکنید.

چه روزی از سیکل برای آزمایش اسمیر بهتر است؟

بهترین زمان برای شرکت در آزمایش اسمیر دهانه رحم، اواسط سیکل است، یعنی ۱۰ تا ۱۴ روز پس از اولین روز پریود (اگر پریود هستید). اکثر آزمایش های اسمیر طبیعی هستند. حتی یک نتیجه غیرعادی نیز ممکن است به معنای ابتلا به سرطان نباشد و بیانگر یک عفونت یا تغییرات جزئی سلولی باشد.

آیا انجام آزمایش پاپ اسمیر درست قبل از پریود مشکلی ندارد؟

وجود خون در نمونه پاپ اسمیر ممکن است سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را پنهان کند و به طور بالقوه منجر به یک نتیجه منفی کاذب شود. به همین دلیل، ACOG توصیه می کند که پاپ خود را برای زمانی که پریود نیستید، انجام دهید.

مطالب مرتبط:تست تری گلیسیرید چیست؟

بعد از انجام پاپ اسمیر چه کارهایی را نباید انجام داد؟

بعد از انجام پاپ اسمیر چه کارهایی را نباید انجام داد؟

اگر خونریزی دارید از رابطه جنسی خودداری کنید و در دو تا سه روز بعد از آزمایش پاپ اسمیر از تامپون استفاده نکنید. فشار اضافی ممکن است باعث شروع مجدد یا شدیدتر شدن خونریزی شود.

آیا پاپ اسمیر من عفونت واژن را تشخیص می دهد؟

خیر، اگرچه آزمایش پاپ اسمیر سالانه یک آزمایش بسیار مهم است، اما معمولاً به عنوان آزمایشی برای واژینیت(عفونت واژن)  استفاده نمی شود.

چرا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

در طی تست پاپ، یک پرستار یا پزشک یک ابزار پلاستیکی یا فلزی به نام اسپکولوم را در واژن شما قرار می دهد. اسپکولوم برای جدا کردن دیواره های واژن باز می شود تا بتوانند دهانه رحم شما را ببینند. هنگامی که اسپکولوم در داخل و باز می شود ممکن است کمی فشار یا ناراحتی خفیف احساس کنید.

اگر تست پاپ اسمیر مثبت باشد چه؟

اگر نتایج تست پاپ شما مثبت شد، به این معنی است که پزشک سلول‌های غیرطبیعی یا غیرعادی در دهانه رحم شما پیدا کرده است. این بدان معنا نیست که سرطان دهانه رحم دارید. اغلب، نتیجه آزمایش غیرطبیعی به این معنی است که تغییرات سلولی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده است.

پاپ اسمیر چه چیزی را می تواند تشخیص دهد؟

تست پاپ روشی است که شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم و بررسی آنها در زیر میکروسکوپ می شود. تست پاپ می تواند سرطان دهانه رحم و تغییراتی را در سلول های دهانه رحم تشخیص دهد که ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در آینده افزایش دهد.

مطالب مرتبط:تست Chol  چیست؟

تفاوت بین پاپ اسمیر و غربالگری دهانه رحم چیست؟

تفاوت بین پاپ اسمیر و غربالگری دهانه رحم چیست؟

تست غربالگری دهانه رحم شبیه تست پاپ اسمیر خواهد بود. با این حال، آزمایش پاپ اسمیر فقط تغییرات سلولی در دهانه رحم را بررسی می کند، در حالی که تست غربالگری دهانه رحم به دنبال HPV است که می تواند منجر به تغییرات سلولی در دهانه رحم شود.

آیا متخصص زنان و زایمان اهمیت می دهند که شما اصلاح کنید؟

جواب منفی! نیازی به اصلاح قبل از قرار ملاقات با متخصص زنان (یا هر قرار ملاقات با پزشک) ندارید. پزشک شما به نحوه مراقبت از موهای ناحیه تناسلی اهمیتی نمی دهد، زیرا این یک نگرانی بهداشتی یا بهداشتی نیست.

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریودی قابل انجام است؟

تست پاپ را می توان در دوره قاعدگی انجام داد، اما بهتر است آزمایش را در زمان دیگری انجام دهید اما بهترین زمان برای انجام آزمایش پاپ حداقل ۵ روز پس از پایان دوره قاعدگی است.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *