hpv, آزمایش های پزشکی

غیر طبیعی بودن بودن جواب آزمایش پاپ اسمیر

غیر طبیعی بودن بودن جواب آزمایش پاپ اسمیر

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. به هر ویروس HPV یک عدد داده می شود که به آن نوع HPV می گویند. HPV ها را ویروس پاپیلوم می نامند زیرا برخی از انواع HPV باعث ایجاد پاپیلوم (زگیل) می شوند که تومورهای غیر سرطانی هستند.

اما برخی از انواع HPV باعث ایجاد سرطان می‌شوند، از جمله سرطان‌های دهانه رحم (پایه رحم در بالای واژن)، واژن، فرج (ناحیه اطراف بیرون واژن)، آلت تناسلی، مقعد و قسمت‌هایی از آن.

آزمایش اسید استیک نوعی از آزمایش HPV است که با استفاده از یک گاز مرطوب شده با اسید استیک، روی ضایعات مشکوک به ویروس HPV بویژه نواحی آلت تناسلی، دهانه رحم، لابیا یا ناحیه پریانال به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار می‌دهند.توصیه میشود برای ادامه مطلب به آزمایش برای HPV در منزل مراجعه کنید تا بیشتر بتوانید به سلامتی خود کمک کنید.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر و HPV چگونه است؟

در تست پاپ اسمیر به دنبال پیش سرطان ها و تغییرات سلولی دهانه رحم هستیم که در صورت عدم درمان مناسب، ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. این در حالی است که در تست HPV به دنبال ویروس (ویروس پاپیلومای انسانی) هستیم که می‌تواند باعث این تغییرات سلولی شود.

تست پاپ اسمیر برای تمام خانم های ۲۱ تا ۶۵ ساله توصیه می شود.

اگر ۳۰ سال یا بیشتر دارید، می توانید فقط آزمایش پاپ یا فقط آزمایش HPV یا هر دو آزمایش را با هم انجام دهید.

عفونت با HPV کم خطر معمولاً با ناهنجاری های خوش خیم سلول های دهانه رحم، پاپیلوم های حنجره و زگیل های پوستی یا تناسلی همراه است که تقریباً ۹۰ درصد از تمام زگیل های تناسلی توسط HPV 11,6 ایجاد می شود. برای اطلاعات بیشتر به تفسیر آزمایش پاپ اسمیر HPV مراجعه کنید.

نتیجه تست پاپ اسمیر چگونه است؟

نتیجه تست پاپ می تواند طبیعی، نامشخص و یا غیر طبیعی باشد.

طبیعی بودن جواب تست پاپ اسمیر:

یک نتیجه طبیعی (یا “منفی”) به این معنی است که هیچ تغییر سلولی در دهانه رحم شما یافت نشد. این خبر خوبی است. اما همچنان باید چند سال بعد تست پاپ اسمیر را انجام دهید. تغییرات سلولی جدید همچنان می تواند در دهانه رحم شما ایجاد شود. ممکن است پزشک به شما بگوید که اگر فقط آزمایش پاپ انجام داده اید، می توانید سه سال دیگر برای آزمایش غربالگری تکرار کنید.

نامشخص (ASC-US) بودن جواب تست پاپ اسمیر:

معمولاً نتایج آزمایش نامشخص است. پزشک شما ممکن است از کلمات دیگری برای توصیف این نتیجه استفاده کند، مانند مبهم، غیر قطعی یا ASC-US. همه اینها معنی یکسانی دارند

– منظور این است که سلول های دهانه رحم شما غیر طبیعی به نظر می رسند و مشخص نیست که آیا مربوط به HPV است یا خیر. غیر طبیعی شدن سلول های دهانه رحم ممکن است با تغییرات ایجاد شده در بدن مانند بارداری، یائسگی یا عفونت مرتبط باشد. آزمایش HPV می تواند به شما کمک کند که آیا تغییرات سلولی شما مربوط به HPV است یا خیر.

غیرطبیعی بودن جواب تست پاپ اسمیر:

یک نتیجه غیر طبیعی به این معنی است که تغییرات سلولی در دهانه رحم شما پیدا شده است. این معمولاً به این معنی نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید. تغییرات غیر طبیعی در دهانه رحم شما احتمالاً توسط HPV ایجاد می شود.

تغییرات ممکن است جزئی (درجه پایین) یا جدی (درجه بالا) باشد. اغلب اوقات، تغییرات جزئی به خودی خود به حالت عادی باز می گردد. اما اگر تغییرات جدی‌تر حذف نشود، می‌تواند به سرطان تبدیل شود. تغییرات جدی‌تر اغلب «پیش سرطانی» نامیده می‌شوند،

زیرا هنوز سرطان نیستند، اما می‌توانند در طول زمان به سرطان تبدیل شوند. در موارد نادر، آزمایش پاپ غیرطبیعی می تواند نشان دهد که ممکن است سرطان داشته باشید اما برای تایید نهایی به ازمایشات تکمیلی نیاز هست.

نتیجه آزمایش HPV

نتیجه آزمایش HPV چگونه است؟

نتیجه آزمایش HPV می تواند مثبت یا منفی باشد.

نتیجه منفی آزمایش HPV:

تست HPV منفی به این معنی است که شما نوع HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم ندارید. ممکن است پزشک به شما بگوید که می توانید پنج سال بعد آزمایش غربالگری خود تکرار کنید.

نتیجه مثبت آزمایش HPV:

مثبت بودن تست HPV به این معنی است که شما یک نوع HPV دارید که ممکن است با سرطان دهانه رحم مرتبط باشد. اما این بدان معنا نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید. اما می تواند یک هشدار باشد. نوع خاص HPV ممکن است برای تعیین مرحله بعدی شناسایی شود.

تست HPV/Pap Cotest :

از تست پاپ و تست HPV به صورت همزمان برای بررسی تغییرات ناشی از سویه های پرخطر HPV در سلول های دهانه رحم استفاده می کنند.

معنی اصطلاحات پاپ اسمیر:

 Specimen Type:

بیانگر نوع نمونه گیری است.

Specimen Adequacy:

بیانگر کیفیت نمونه است که با درجات مختلفی تقسیم بندی می شود:

Satisfactory for evaluation:

مفهوم ان اینست که نمونه کیفیت رضایت بخشی دارد.

Unsatisfactory for evaluation:

مفهوم ان اینست که نمونه کیفیت رضایت بخشی ندارد. احتمالا خون یا التهاب در نمونه وجود دارد.

Endocervical/Transformation Zone Present Or Absent:

در بخشی از سرویکس مجرایی از بافت رحم به  بافت واژن وجود دارد که بیشترین ریسک ابتلا به سرطان نیز در همین قسمت می باشد. حضور این ناحیه اطلاعات زیادی را در اختیار پاتولوژیست قرار می دهد. اما ممکن است این ناحیه در افراد یائسه دیده نشود. در این صورت حتی اگر نتیجه آزمایش منفی هم باشد آزمایشات بیشتری درخواست می شود.

Obscured by Blood:

مفهوم ان اینست که نمونه کیفیت رضایت بخشی ندارد. احتمالا خون یا التهاب در نمونه وجود دارد.

Obscured by Inflammation:

مفهوم ان اینست که نمونه کیفیت رضایت بخشی ندارد و واکنش های التهابی در نمونه وجود دارد.

Absence Of Endocervical/Metaplastic Cells:

این گزینه به عدم وجود سلول اندوسرویکال اشاره می کند و در این صورت احتمال تکرار آزمایش وجود دارد.

قسمت INTERPRETATION/RESULT :

نتیجه آزمایش می باشد.

قسمت Organism:

مفهوم ان اینست که عفونت باکتری، انگل، قارچ و ویروس وجود دارد.

Fungal Organism Morphologically Consistent With Candida Spp :

وجود قارچ در نمونه

Trichomonas Vaginalis:

وجود انگل و عفونت تریکوموناس واژینالیس

Mixed Bacteria :

رشد بیش از حد مجاز باکتری های نرمال واژن.

قسمت Inflammation یا التهاب:

Mild التهاب خفیف

Moderate التهاب متوسط

Severe التهاب شدید

معنی اصطلاحات پاپ اسمیر

شواهد غیرطبیعی سلول‌های اپیتلیال (Epithelial Cell Abnormality):

Epithelial cell:

سلول های پوششی سرویکس که بر دو نوع سنگفرشی (Squamous cell) و استوانه ای (Glandular cell).

Squamous cell:

سلول های طبیعی دیواره واژن و سرویکس

Glandular cell:

سلول های طبیعی قسمت فوقانی سرویکس

ASC-US:

وجود سلول های سنگفرشی غیر معمول که دلیل مشخصی ندارد.

LSIL:

وجود مقدار کمی ضایعات داخل حفره ای سنگفرشی

HSIL:

وجود مقدار زیادی ضایعات داخل حفره ای سنگفرشی

ASC-H:

وجود سلول های آتیپیک

Negative For Intraepithelial Lesion Or Malignancy:

مفهوم ان اینست که نتیجه آزمایش پاپ اسمیر منفی است و شما علائم پیش سرطانی و سرطانی ندارید.

(ASC-US) :

Atypical Squamous Cells Of Undetermined Significanceمفهوم ان اینست که سلول ها غیر طبیعی شده اند. این حالت جزء خفیف ترین شکل ناهنجاری سلول ها است که بیشتر بیانگر وجود سلول های غیر طبیعی اما خوش خیم است. این نوع از ناهنجاری ها بیشتر به دلیل صدمات وارد شده به دهانه رحم رخ می دهد.

(ASC-H) Atypical Squamous Cells, Cannot Exclude HSIL)):

مفهوم ان اینست که تغییرات سلولی غیر معمول و مشکوک به HSIL هستید و برای تایید نهایی به ازمایشات تکمیلی نیاز هست.

LSIL (Low Grade Squamous Intraepithelial Lesion):

مفهوم ان اینست که ضایعات داخل حفره‌ای سنگفرشی پایین است ولی احتمالا با ویروس HPV در تماس بوده اید. اما این نوع از ضایعات نیز نیاز به بررسی و درمان سریع دارند. بطوریکه  معمولا در ۳۰ درصد افرادی که در آزمایش پاپ اسمیر این حالت را دارند در بیوپسی دهانه رحم دارای ناهنجاری های جدی تری بوده اند. اما در برخی موارد در این گروه از افراد نیز مشاهده شده که LSIL  نیز ممکن است که توسط ایمنی بدن درمان صورت بگیرد.

HSIL(High Grade Squamous Intraepithelial Lesion):

مفهوم ان اینست که ضایعات داخل حفره‌ای سنگفرشی بالاست و احتمال تغییرات سلولی پیش سرطانی وجود دارد و برای تایید نهایی از روش هایی تکمیلی مانند کولپوسکوپی باید انجام داد. این حالت بیانگر شدیدترین حالت ممکن ناهنجاری سلولی است که البته خوشبختانه این ناهنجاری ها هنوز سرطانی نشده اند. اما باید متذکر بود که وجود HSIL نیاز به بررسی و درمان سریع دارد.

Squamous Cell Carcinoma:

وجود سرطان تایید می شود.

در برخی مواقع در بعضی افراد با وجود منفی بودن جواب پاپ اسمیر، تست HPV  پر خطر مثبت می شود. احتمال ابتلای این گونه افراد به CIN 3+ چندین برابر افرادی که HPV منفی هستند. برای اطلاعات بیشتر به پاپ اسمیر منفی HPV مثبت مراجعه کنید.

عکس جواب پاپ اسمیر غیر نرمال :

اغلب، نتیجه آزمایش غیرطبیعی به این معنی است که تغییرات سلولی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده است. این شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است و می تواند با سرطان دهانه رحم مرتبط باشد. تغییرات سلول های دهانه رحم ناشی از HPV می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *