آزمایش های پزشکی, بارداری, چکاپ, داخلی, زنان و زایمان, سلامت جسم, سلامت جنسی, شیردهی, فرزند, مادر و فرزند, مراقبت های بعد از بارداری, مراقبت های قبل از بارداری, نوزاد

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم ، شما رسما باردار هستید و حتی ممکن است چند علامت رایج اولیه بارداری مانند خونریزی لانه گزینی ( لکه بینی ) ، نفخ، حالت تهوع یا خستگی را تجربه کنید. همچنین ممکن است متوجه چیزی  نشوید، که این  کاملا طبیعی است!

نکات مهم در هفته ۴ بارداری

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در هفته چهارم بارداری به آنها توجه کنید:

شما در ابتدای سفر بارداری خود هستید، اما اتفاقات زیادی در حال رخ دادن داخل بدن شما است! تخمک بارور شده در رحم شما کاشته شده است  و به سرعت دارد شروع به تقسیم سلول‌های خود می‌کند که این بخشی از فرآیند رشد بازوها، پاها، مغز، ماهیچه‌ها و غیره در کودک شما است.

کودک شما بسیار کوچک است، به اندازه یک دانه خشخاش در طول ۰.۰۴ اینچ.

ممکن است در هفته چهارم بارداری متوجه هیچ علامتی نشوید، اما اگر متوجه شوید، احتمالاً چیزهای رایجی مانند نفخ، حساس شدن سینه ها، خستگی یا لکه بینی را تجربه خواهید کرد که همه این علائم هیجان انگیز بارداری هستند!

با در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم، که می تواند شامل کنار گذاشتن هر گونه عادت بد و جستجوی راه هایی برای کاهش استرس، مانند یوگا یا مدیتیشن، باشد، آماده تمرکز روی خود و کودک در حال رشد خود شوید.

هفته چهارم بارداریتایید بارداری در هفته ۴

اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید، به شما تبریک می گویم! شاید این خبر هیجان‌انگیز را پس از عدم قاعدگی دریافت کرده‌اید، که ممکن است شما را متعجب کند که آیا می‌توانید در ۴ هفته آزمایش بارداری مثبت دریافت کنید؟

در هفته چهارم بارداری، اگر سطح هورمون بارداری hCG (گنادوتروپین جفتی انسان) به اندازه کافی بالا باشد، آزمایش بارداری خانگی ( بیبی چک ) می تواند نتیجه مثبتی را نشان دهد که حدود ۱۰ روز پس از لقاح در ادرار شما وجود دارد. اگر سطح hCG شما هنوز خیلی پایین است که قابل تشخیص نیست، ممکن است در هفته چهارم بارداری، آزمایش منفی کاذب را ببینید. برای دریافت دقیق‌ترین نتایج، بهتر است منتظر بمانید تا پس از اتمام زمان قاعدگی ( یعنی پریود نشدن )، آزمایش بارداری خون  انجام دهید – زمانی که سطح hCG شما بالاتر می‌رود

محاسبه تاریخ زایمان

پس از تایید بارداری، اولین سوالی که در ذهن شما وجود دارد این است که تا چه زمانی باید منتظر آمدن فرزند کوچکتان باشید! محاسبه پریود از اولین روز اخرین قائدگی شما محاسبه میشود زیرا تاریخ دقیق تخمک گذاری مشخص نیست

بارداری ۴ هفته چند ماهه است؟

معمولاً به بارداری شما بر حسب هفته اشاره می کنند، اما شنیدن اشاره به ماه ها نیز معمول است. بیشتر اوقات، آنچه ماه اول بارداری در نظر گرفته می شود شامل چهار هفته اول می شود (اگرچه این می تواند متفاوت باشد، زیرا هفته های بارداری به طور مساوی با ماه ها مطابقت ندارند). بنابراین، در هفته ۴ بارداری، شما در ماه اول بارداری خود هستید، حتی اگر هیچ گونه برآمدگی شکمی یا علائمی را مشاهده نکرده باشید!

آیا از خود می‌پرسید: “اگر من در هفته چهارم بارداری هستم، چه زمانی باردار شدم؟” این یکی دیگر از سوالات رایج است بارداری ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته ای اندازه گیری می شود که از تاریخی که آخرین قاعدگی خود را شروع کرده اید شروع می شود. اگر چرخه متوسط ۲۸ روزه دارید، احتمالاً در هفته دوم یا سوم بارداری خود باردار شده اید.

رشد کودک شما در هفته ۴ بارداری

در حالی که در حال تطبیق با بارداری بوده اید، زندگی جدیدی درون شما به پا شده است . در آنچه در هفته ۴ بارداری درون  شما اتفاق میوفتد به شرح زیر است :

تخمک بارور شده در کنار رحم شما لانه گزینی می کند.

تخمک به سرعت به لایه هایی از سلول ها تقسیم می شود که برخی از آنها به جنین تبدیل می شوند. لایه های سلولی شروع به رشد قسمت های مختلف بدن کودک شما می کنند، مانند سیستم عصبی، اسکلت، ماهیچه ها، اندام ها و پوست میکنند .

جفت شروع به شکل‌گیری می‌کند، سیستم‌های بدن شما را به سیستم جنین متصل می‌کند و به دیواره رحم که در آن تخمک کاشته شده است، می‌چسبد.

بند ناف در نهایت از یک طرف جفت خارج می‌شود و مایع آمنیوتیک، که در طول بارداری شما از جنین محافظت می‌کند، در حال تشکیل در یک کیسه زرده است.

در هفته‌های آینده، کوچولوی شما شروع به تشکیل یک لوله عصبی می‌کند که بلوک اصلی ساختمان برای مغز و ستون فقرات است. تمام فعالیت ها در هفته چهارم بارداری، کودک شما را آماده می کند تا تمام این رشد مهم را شروع کند.

اندازه یک نوزاد در ۴ هفته بارداری چقدر است؟

در هفته ۴ بارداری، جنین شما بسیار کوچک است، زیرا جنین تازه کاشته شده تنها حدود ۰.۰۴ اینچ طول دارد. برای مقایسه، این تقریباً به اندازه یک دانه خشخاش است!

بدن شما در  هفته ۴ بارداری

برخی از علائم بارداری ممکن است در هفته چهارم بارداری ظاهر شوند، اگرچه اصلاً علائمی را تجربه نکرده باشید یا حداقل متوجه آنها نشده باشید، کاملاً طبیعی است. به طور کلی، علائم بارداری در هفته ۴ بارداری جزئی خواهند بود، بنابراین ممکن است کمی احساس گرگرفتگی و لکه بینی داشته باشید، که هر دوی این موارد ممکن است زمانی رخ دهد که تخمک بارور شده خود را در رحم شما لانه گزینی کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، بدن شما در حال حاضر شروع به تولید هورمون بارداری hCG می کند، که به تخمدان های شما می گوید هر ماه یک تخمک آزاد نکنند، بنابراین پریود ماهانه شما متوقف می شود. HCG همچنین تولید هورمون های دیگر مانند استروژن و پروژسترون را افزایش می دهد ، بنابراین حتی در هفته چهارم بارداری، می توانید برخی از این علائم مرتبط با هورمون را تجربه کنید.

هفته چهارم بارداریعلائم شما در هفته ۴ بارداری

هر بارداری منحصر به فرد است و آنچه در این بارداری تجربه می کنید ممکن است با آنچه در دوران بارداری قبلی تجربه کرده اید متفاوت باشد. برای کمک به آمادگی بیشتر برای هر چیزی که ممکن است پیش آید، به این لیست از علائم احتمالی بارداری در چهار هفته نگاه کنید:

شکم نفاخ. بدن شما خود را برای نگهداری از نوزادی که به سرعت در حال رشد است برای چند ماه آینده آماده می کند. در هفته چهارم بارداری، ممکن است کمی نفخ و گرفتگی به خصوص در شکم خود تجربه کنید، زیرا پوشش رحم کمی ضخیم تر می شود و تورم به این معنی است که رحم شما فضای بیشتری را نسبت به معمول اشغال می کند.

خونریزی خفیف یا لکه بینی. برخی از زنان در هفته چهارم بارداری دچار لکه بینی می شوند که به آن خونریزی لانه گزینی می گویند و نباید مانند پریود شدید باشد. اگر خون زیادی دیدید، اگر لکه بینی بیش از دو روز طول کشید، یا اگر نگرانی دارید، فوراً با پزشک زنان خود مشورت کنید.

بد خلقی. علائم دیگری که ممکن است در هفته ۴ بارداری متوجه  آن شوید شامل نوسانات خلقی است. این احساسات شدید و تغییرات وحشی که با افزایش سطح هورمون تحریک می شوند ممکن است در سه ماهه اول و سوم قوی ترین باشد. ورزش های آرامش بخش، ماساژ، خواب و پیروی از یک رژیم غذایی متعادل از ساده ترین راه ها برای کمک به احساس بهتر هستند.

حساسیت سینه. درست مانند شکم شما، سینه های شما شروع به آماده شدن برای کار مهم تغذیه یک تازه وارد می کند. تعداد غدد شیر افزایش می یابد و لایه چربی نیز ضخیم می شود و باعث بزرگ شدن سینه ها می شود.

تهوع صبحگاهی .  ممکن است در هفته چهارم بارداری دچار تهوع صبحگاهی شوید یا نشوید، زیرا این وضعیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و برخی فقط حالت تهوع خفیف و برخی دیگر استفراغ دارند. اگراین مشکل  شما را تحت تاثیر قرار می دهدنگران نباشید ، سطحی از تهوع صبحگاهی تقریباً ۸۵ درصد از زنان باردار را تحت تأثیر قرار می دهد. خبر خوب این است که این علامت ناخوشایند اغلب در طول سه ماهه دوم فروکش می کند.

ترشحات. هنگامی که در هفته چهارم بارداری هستید، افزایش ترشحات واژن یک علامت طبیعی است. باید چسبناک، شفاف یا سفید باشد. اگر متوجه بوی بد یا درد یا خارش ناحیه واژن شدید، با متخصص زنان  خود مشورت کنید.

خستگی. اگر حتی در هفته چهارم بارداری هم احساس خستگی می کنید تعجب نکنید! بدن شما به طور شبانه روزی برای حمایت از کودکتان کار می کند و سطح هورمون پروژسترون شما در حال افزایش است که می تواند شما را خسته کند.

علائم کمتر شایع بارداری در هفته چهارم

در بالا علائم رایج بارداری در چند ماه اول ذکر شده است، اما بسیاری در مورد علائم معمولی، مانند مشکل خواب یا هوس غذا، تعجب می کنند. این موارد در اوایل بارداری کمتر رایج هستند، بنابراین اگر در هفته چهارم بارداری هستید و همیشه گرسنه هستید (یا هوس ترکیبات غذایی عجیب و غریب دارید) یا نمی توانید بخوابید، علائم عجیبی نیست .

علائم در هفته چهارم بارداری نباید شدید باشد یا باعث درد زیاد شود، بنابراین علائم دیگری که نباید نادیده گرفته شوند عبارتند از احساس درد لگن، درد در تخمدان، کمردرد، یا درد در پهلو (راست یا چپ)، یا تجربه اسهال یا احساس یبوست بیشتر از حد معمول. در دوران بارداری اتفاقات زیادی می افتد و هورمون ها می توانند احساسات مختلفی را تحریک کنند، اما اگر درد دارید یا چیز غیرعادی را تجربه می کنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۱۹ علائم و نشانه های اولیه بارداری

شکم باردار در ۴ هفته چقدر بزرگ است؟

همه و هر بارداری منحصر به فرد است، اما به جرات می توان گفت که احتمالاً در  هفته ۴ هیچ تفاوتی در اندازه شکم باردار خود نخواهید دید. به یاد داشته باشید، کوچولوی شما فقط به اندازه یک دانه خشخاش است! با این حال، نفخ خفیف در اطراف شکم شما ممکن است در هفته چهارم بارداری شما را همراهی کند، بنابراین ممکن است متوجه شکم کوچکی شوید. فقط بدانید که معمولاً برآمدگی نوزاد تا حدود هفته های ۱۲ تا ۱۶، زمانی که رحم شما شروع به حرکت به خارج شدن از ناحیه لگن می کند، ظاهر نمی شود.

مراقبت های اوایل بارداری

شما هنوز در اوایل سفر بارداری هستید  ، اما موارد مهم زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. از تطبیق سبک زندگی خود تا نوشتن نقاط عطف، برای مثال ما لیستی از تغییرات و مراقبت های نیاز در ابتدای بارداری را برای شما آماده کردیم .

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، یک برنامه غذایی سالم را شروع کنید. مطمئن شوید که از غذاهای غنی از آهن مانند اسفناج و غلات برای جلوگیری از کم خونی، و همچنین کلسیم موجود در شیر، پنیر، ماست، توفو یا آب پرتقال استفاده می کنید تا به کودک در حال رشد شما کمک کند تا استخوان هایی قوی بسازد.

عادات ناسالم را فوراً متوقف کنید. سیگار را ترک کنید و الکل را با آب و سایر نوشیدنی های سالم جایگزین کنید تا از زایمان زودرس و سایر نقایص مادرزادی جلوگیری کنید. اجتناب از دود دست دوم نیز مهم است. تحقیقات نشان می دهد قرار گرفتن در معرض این خطرات  عوارضی مانند وزن کم هنگام تولد، سقط جنین و حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد.

سعی کنید آرام باشید و سطح استرس خود را پایین نگه دارید. شما می توانید این کار را با تغییر سبک زندگی، مدیتیشن و ورزش انجام دهید. به احتمال زیاد، تا زمانی که هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد، می توانید در طول بارداری به ورزش ادامه دهید. اگر قبلاً ورزش نکرده‌اید، با پزشک خود در مورد اینکه چه نوع ورزش یا برنامه‌ای برای شما بهترین است، مشورت کنید. زایمان کار سختی است، و هر چه تناسب اندام بیشتری داشته باشید، وضعیت بهتری خواهید داشت.

مصرف ویتامین های دوران بارداری را هر روز برای حمایت از سلامتی خود و کمک به رشد زندگی جدید در درون خود شروع کنید! به دنبال ویتامینی باشید که حاوی حداقل ۴۰۰ میکروگرم (mcg) اسید فولیک باشد، ماده مغذی مهمی که ثابت شده است احتمال نقص های مادرزادی را کاهش می دهد.

شروع به جمع آوری خاطرات کنید، مانند یک آلبوم عکس، کتاب بارداری یا مجله. برخی از مواردی که باید در آن گنجانده شود می‌تواند تصاویر هفته به هفته برآمدگی شما، تاریخ‌های خاص مانند زمانی که متوجه بارداری خود شده‌اید، نامه‌ای به فرزندتان یا حتی پیش‌بینی‌هایی در مورد رنگ چشم و رنگ مو باشد.

تازه پدران چه کنند ؟

اگر به تازگی متوجه شده اید که همسرتان باردار است، وقت آن است که جشن بگیرید! زمانی را با هم به عنوان یک زوج اختصاص دهید و با شریک زندگی خود با کاری که از انجام دادن آن لذت می برد مشغول شوید . به خاطر داشته باشید که شریک زندگی شما ممکن است برخی از علائم بارداری را در حال حاضر احساس کند، بنابر این اورا حمایت کنید .

لیما طب در کنار شماست تا آزمایشات حین بارداری و قبل بارداری و غربالگری های خود را با آرامش به دور از هیاهو اضطراب و ترافیک شهر در منزل انجام دهید .

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *