hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ

آزمایش HPV قبل از ازدواج

آزمایش HPV قبل از ازدواج

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در جهان است که تأثیر منفی بالایی بر زندگی اجتماعی افراد دارد.  زنان و مردان فعال از نظر جنسی در طول زندگی خود حداقل یک بار بدون هیچ گونه آسیب شناسی مبتلا می شوند.

HPV متعلق به خانواده Papillomaviridae، یک ویروس DNA کوچک و دو رشته ای طبقه بندی شده است. از آنجا که ویروس  HPV و زگیل تناسلی دو بیماری آمیزشی شایع می باشند که از طریق رابطه جنسی امکان انتقال تقریباً ۱۰۰% دارند، پیشنهاد می شود که افراد پیش از برقراری رابطه جنسی یا ازدواج آزمایش دهند و اقدام به زدن واکسن اچ پی وی کنند.

اکثر افراد از انجام این آزمایش خجالت می کشند یا احساس ناخوشایندی دارند. ولی انجام آن پیش از ازدواج ضروری می باشد. زیرا در صورت عدم آگاهی و مبتلا بودن به ویروس، به مرور زمان امکان ابتلا به انواع سرطان ها در نواحی تناسلی از جمله سرطان مقعد، سرطان دهانه رحم، سرطان رحم و تخمدان، سرطان آلت تناسلی و سرطان ریه بسیار بالا می رود.

 البته با تشخیص در زمان مناسب، می توان بهترین درمان زگیل تناسلی را انتخاب کرده و انجام داد. واکسن HPV برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و ویروس پاپیلوم انسانی بسیار موثر است البته باید بدانید که تزریق این واکسن در سنین مناسب (معمولا زیر ۲۶ سال) و انجام توسط پزشک متخصص تاثیرگذار است.

حتی در مواردی ممکن است دکتر با ترجیح خود، تزریق یک دوز دیگر را پس از ازدواج برای زن و مرد توصیه کند. انجام آزمایش خون پیش از ازدواج ربطی به آزمایش HPV ندارد و در خون فقط آنتی بادی های این ویروس یافت می شوند. در نتیجه نمی توان فهمید که فرد در حال حاضر به HPV مبتلا است یا خیر.

آیا افراد مبتلا به HPV باید از نظر سایر بیماریهای جنسی آزمایش شوند؟

بله. افرادی که درگیر ویروس HPV می باشند، شانس بیشتری برای ابتلا به ایدز HIV و هپاتیت دارند.

چگونگی مبتلا به ویروس HPV

چگونه به HPV مبتلا می شوید؟

HPV مخاطی (تناسلی) عمدتاً از طریق تماس مستقیم پوست در طول فعالیت جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی منتقل می شود. از طریق خون یا مایعات بدن پخش نمی شود. حتی زمانی که فرد مبتلا هیچ علائم و نشانه های قابل مشاهده ای نداشته باشد، می تواند سرایت کند. هر فردی که تماس جنسی داشته باشد می تواند به HPV مبتلا شود، حتی اگر فقط با یک نفر باشد، اما احتمال عفونت در افرادی که شرکای جنسی زیادی داشته اند بیشتر است. این ویروس همچنین می تواند از طریق تماس تناسلی بدون رابطه جنسی منتقل شود، اما این شایع نیست. گسترش دهان- تناسلی و دست- تناسلی برخی از انواع HPV تناسلی گزارش شده است و ممکن است راه های دیگری برای آلوده شدن به HPV وجود داشته باشد که هنوز مشخص نیست.

آیا زگیل تناسلی مانع ازدواج می‌شود؟

بله، زیرا برقراری روابط زناشویی باعث می‌شود که طرف مقابل هم به این بیماری دچار شود. خطر انتقال از طریق روابط زناشویی در هر رابطه حدود ۷۰ درصد است و بعد از چند رابطه طرف مقابل هم به این بیماری مبتلا می‌شود. همچنین این بیماری درمان کاملی ندارد و استفاده از کاندوم باعث پیشگیری از این بیماری نمی‌شود. فقط واکسیناسیون، آن هم قبل از ایجاد روابط، می‌تواند از ابتلا به چهار نوع از این بیماری، بین صد نوع آن را پیشگیری کند.

بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشته باشیم؟

این موضوع بستگی به این دارد که در چه مرحله ای از درمان هستید. اگر زگیل فعال دارید، رابطه جنسی باعث انتقال زگیل به همسرتان نیز می شود. در صورتی که به یکی از روشهای بالا به تازگی زگیل تان را برداشته اید و هنوز زخم های آن خوب نشده است هم نمی توانید رابطه جنسی داشته باشید. برای شروع رابطه جنسی باید ۱ تا ۳ هفته صبر کنید تا زخم های زگیل کاملا از بین بروند. بهترین کار این است که بعد از بهبود زخم های به جا مانده از برداشتن زگیل با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید که زمان برقراری رابطه جنسی تان رسیده است یا نه.

آزمایشات HPV

آزمایش HPV چگونه انجام می شود؟ ازمایش برای تشخیص ویروس HPV

  1. آزمایش کولپوسکوپی
  2. آزمایش اسید استیک
  3. روش های مولکولی
  4. نمونه برداری( بیوپسی) از بافت تغییر یافته
  5. تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از دهانه رحم

آزمایش کولپوسکوپی

توسط پزشک متخصص با استفاده از میکروسکوپ و کولپوسکوپ دهانه رحم، واژن معاینه می شود. نتایج حاصل از کولپوسکوپی با توجه به میزان ضایعه استوویتیت، کانتور سطح، الگوی موزاییک و علائم نگارشی درجه بندی می‌شود.

آزمایش اسید استیک

در این روش با استفاده از یک گاز مرطوب شده با اسید استیک، روی ضایعات مشکوک به ویروس HPV بویژه نواحی آلت تناسلی، دهانه رحم، لابیا یا ناحیه پریانال به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار می دهند. اسید استیک  با برجسته کردن ضایعات نامشخص انها را قابل ردیابی می کنند.. در این آزمایش زگیل‌های تناسلی، بافت‌های دیسپلاستیک و نئوپلاستیک سفید رنگ می شوند.  با توجه به اینکه نتایج اسید استیک با برخی ضایعات دیگر شباهت دارد از این رو نباید از این آزمایش برای غربالگری استفاده شود.

نمونه برداری یا بیوپسی

طول دوره درمان به  شدت ناهنجاری در نمونه بیوپسی دارد. بطوری که اگر نتایج بیوپسی پیش از سرطان (دیسپلازی) یا سرطان را نشان دهد، درمان توصیه می شود.

روش های مولکولی:

جذب ترکیبی ((Hybrid Capture 2  ( HCII) و واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR)

جذب ترکیبی ((Hybrid Capture 2  ( HCII)

روش استاندارد طلایی برای تشخیصHPV  محسوب می شود چرا که بسیار ساده و تکرار پذیر می باشد.

واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR)

حساسیت و ویژگی بسار بالایی دارد که در این روش پس از ۳۰ سیکل، یک میلیارد نسخه از یک مولکول DNA دو رشته ای تولید می شود.

تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از دهانه رحم

برای انجام این آزمایش بیمار به پشت قرار گرفته و دهانه رحم در معرض اسپکولوم کوسکو قرار می‌گیرد و از محل اتصال اسکواموکلومار با کمک Ayre و با چرخاندن دور آن، خراش می دهد. خراش‌ها روی لام شیشه‌ای پخش می‌شوند و آن را با ۹۵٪ الکل اتیل و اتر یا اسپری ثابت کننده (سیتوسپری) ثابت می‌کنند. برای ارزیابی سیتولوژی ، خراش‌ها از قسمت فوقانی دیواره واژن تهیه می شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *