آزمایش های پزشکی, بیماری های هورمونی, چکاپ, داخلی, سلامت جسم, غدد

تست سرطان تیروئید در خانه

تست سرطان تیروئید در خانه

در سرطان تیروئید سلول های بدخیم سرطانی در بافت های این غده شکل میگیرند و شروع به تکثیر بیش از اندازه میکند بیماری شبیه سرطان به نام گره های تیروئید  نیز شایع هست اما معمولا سرطان نیستند. انواع مختلفی از سرطان تیروئید نیز وجود دارد که سن، جنسیت و قرار گرفتن در معرض تشعشعات می تواند خطر ابتلا به سرطان تیروئید را تحت تاثیر قرار دهد. شما می توانید سالیانه با بررسی هورمون های تیروئید خود از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمایید .

سرطان تیروئید چیست؟

غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل در قسمت گلو بوده که با ساخت برخی از هورمون ها سبب کنترل و تنظیم وزن، متابولیسم، ضربان قلب و فشار خون می شود. سرطان تیروئید نیز از غده تیروئید شروع شده و با ایجاد تغییراتی در DNA سلول های تیروئیدی سبب رشد غیر قابل کنترل آن ها می شود. این سلول ها در غده تیروئید تجمع یافته و توده ای به نام تومور را تشکیل می دهند. با رشد این توده سلول های سرطانی می توانند به سایر قسمت ها مانند استخوان ها تکثیر یافته و تمام بدن را درگیر کنند.

علائم سرطان تیروئید

علائم سرطان تیروئید شامل تورم یا توده در گردن است. آزمایشاتی هستند  که تیروئید، گردن و خون را بررسی می کند و برای تشخیص سرطان تیروئید استفاده می شود همچنین شما می توانید درخواست چکاپ تیروئید را در چکاپ سالیانه خود داشته باشید مخصوصا اگر سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارید .

عوامل خاصی بر پیش آگاهی و گزینه های درمانی تأثیر می گذارند و یکی از آن ها چکاپ تیروئید است.

تست سرطان تیروئید در خانه

علائم سرطان تیروئید در زنان

علائم سرطان تیروئید در زنان می تواند مشابه علائم سایر بیماری ها باشد، به همین دلیل تشخیص زودهنگام آن دشوار است. با این حال، برخی از علائم رایج وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد:

علائم شایع سرطان تیروئید در زنان

علائم شایع سرطان تیروئید در زنان عبارتند از:

توده در گردن: شایع ترین علامت سرطان تیروئید، وجود یک توده بدون درد یا تورم در جلوی گردن است.

تغییر در صدا: ممکن است دچار گرفتگی صدا یا خشن شدن صدا بدون دلیل مشخص شوید.

مشکل در بلع: اگر در بلع غذا یا مایعات مشکل دارید، می تواند به دلیل وجود تومور در تیروئید باشد.

درد در گردن: درد در گردن یا گوش می تواند از علائم سرطان تیروئید باشد.

سرفه مزمن: سرفه ای که به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی نیست و به مرور زمان بدتر می شود، می تواند از علائم سرطان تیروئید باشد.

خستگی: خستگی مداوم و بدون دلیل می تواند از علائم سرطان تیروئید باشد.

کاهش وزن بدون دلیل: اگر بدون تغییر در رژیم غذایی یا برنامه ورزشی خود وزن کم می کنید، می تواند از علائم سرطان تیروئید باشد.

از دست دادن میل جنسی: در زنان مبتلا به سرطان تیروئید میل جنسی آن ها کاهش می یابد.

علائم کمتر شایع سرطان تیروئید در زنان

علائم کمتر شایع سرطان تیروئید در زنانه عبارتند از:

تنگی نفس: اگر در تنفس مشکل دارید، می تواند به دلیل فشار تومور بر روی نای باشد.

مشکل در بلع آب دهان: اگر در بلع آب دهان مشکل دارید، می تواند به دلیل فشار تومور بر روی مری باشد.

تعریق بیش از حد: تعریق بیش از حد، به خصوص در شب، می تواند از علائم سرطان تیروئید باشد.

بی خوابی: بی خوابی و مشکل در خواب می تواند از علائم سرطان تیروئید باشد.

یبوست: یبوست مداوم می تواند از علائم سرطان تیروئید باشد.

افسردگی: افسردگی و اضطراب می تواند از علائم سرطان تیروئید باشد.

تشخیص سرطان تیروئید در زنان

پزشک برای تشخیص سرطان تیروئید، معاینه فیزیکی انجام می دهد و آزمایشاتی را تجویز می کند، مانند آزمایش خون که برای اندازه گیری سطح هورمون های تیروتید صورت می گیرد. معاینه دیگر سونوگرافی بوده که برای ایجاد تصویری از غدد تیروئید است. و برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت تیروئید جهت آزمایش از بیوپسی استفاده می شود.

تست سرطان تیروئید در خانه

درمان سرطان تیروئید به چه صورت است؟

درمان سرطان تیروئید به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد. گزینه های درمانی مختلفی برای این نوع سرطان وجود دارد که عبارتند از:

جراحی: برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید

هورمون درمانی: برای کمک به تنظیم سطح هورمون های تیروئید

درمان با ید رادیواکتیو: برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده پس از جراحی

شیمی درمانی: برای از بین بردن سلول های سرطانی

پرتو درمانی: برای از بین بردن سلول های سرطانی

غده تیروئید کجا قراردارد؟

غده تیروئید در گلو نزدیک لوله نای قرار دارد و به شکل پروانه می باشد و دارای یک لوب در سمت  راست و یک لوب در سمت  چپ می باشد . ایستموس، یک قطعه نازک از بافت تیروئید  دو لوب را به هم متصل می کند.معمولا از طریق پوست نمی توان غده تیروئید را را احساس کرد.

تیروئید از ید، ماده معدنی موجود در برخی غذاها و نمک یددار برای کمک به ساخت چندین هورمون استفاده می کند. هورمون های تیروئید کارهای زیر را انجام می دهند:

  • کنترل ضربان قلب
  • متعادل نگه داشتن دمای بدن
  •  افزایش متابولیسم بدن
  • کنترل میزان کلسیم خون

گره های تیروئید

پزشک شما ممکن است در طی یک معاینه پزشکی یک توده (ندول) در تیروئید شما پیدا کند. ندول تیروئید رشد غیر طبیعی سلول های تیروئید در تیروئید است. گره ها ممکن است جامد یا پر از مایع باشند.

هنگامی که یک گره تیروئید پیدا می شود، سونوگرافی تیروئید و نمونه برداری آسپیراسیون با سوزن ظریف اغلب برای بررسی علائم سرطان انجام می شود. آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون تیروئید و آنتی بادی های ضد تیروئید در خون نیز ممکن است برای بررسی سایر انواع بیماری تیروئید انجام شود.

گره های تیروئید معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند اما نیاز به درمان دارند. گاهی اوقات گره های تیروئید به اندازه ای بزرگ می شوند که بلع یا تنفس سخت می شود و نیاز به آزمایشات و درمان بیشتری است. فقط تعداد کمی از گره های تیروئید به عنوان  عوامل سرطان تشخیص داده می شوند.

تست سرطان تیروئید در خانهانواع مختلف سرطان تیروئید

سرطان تمایز یافته تیروئید که شامل تومورهای با تمایز خوب، تومورهای با تمایز ضعیف و تومورهای تمایز نیافته است. یا سرطان مدولاری تیروئید.

تومورهای با تمایز خوب (سرطان تیروئید پاپیلاری و سرطان تیروئید فولیکولی) قابل درمان هستند و معمولاً قابل درمان هستند.

تومورهای ضعیف و تمایز نیافته (سرطان تیروئید آناپلاستیک) کمتر شایع هستند. این تومورها به سرعت رشد می کنند و گسترش می یابند و شانس کمتری برای بهبودی دارند. بیماران مبتلا به سرطان آناپلاستیک تیروئید باید آزمایش مولکولی برای جهش در ژن BRAF انجام دهند.

سرطان مدولاری تیروئید یک تومور عصبی غدد درون ریز است که در سلول های C تیروئید ایجاد می شود. سلول های C هورمونی (کلسی تونین) می سازند که به حفظ سطح سالم کلسیم در خون کمک می کند.

سن و  جنسیت و  همچنین قرار گرفتن در معرض تشعشعات می تواند خطر ابتلا به سرطان تیروئید را تحت تاثیر و افزایش  قرار دهد.

هر چیزی که خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد، عامل خطر نامیده می شود. داشتن یک عامل خطر به معنای ابتلا به سرطان نیست. نداشتن عوامل خطر به این معنی نیست که سرطان نخواهید گرفت. اگر فکر می کنید در معرض خطر هستید با تماس با لیماطب میتوانید در سریعترین زمان چکاپ تیروئید خود را انجام دهید و از این نگرانی خارج شوید  .

تست سرطان تیروئید در خانهعوامل خطر سرطان تیروئید چیست ؟

سن بین ۲۵ تا ۶۵ سال

زنان بیشتر در معرض خطر هستند

قرار گرفتن در معرض تشعشعات به سر و گردن در دوران نوزادی یا کودکی یا قرار گرفتن در معرض ریزش رادیواکتیو. سرطان ممکن است به محض ۵ سال پس از قرار گرفتن در معرض اشعات  ایجاد شود.

داشتن سابقه گواتر (بزرگ شدن تیروئید).

داشتن سابقه خانوادگی بیماری تیروئید یا سرطان تیروئید.

داشتن شرایط ژنتیکی خاص مانند سرطان مدولاری تیروئید خانوادگی (FMTC)، سندرم نئوپلازی غدد درون ریز متعدد نوع ۲A (MEN2A)، یا سندرم نئوپلازی غدد درون ریز متعدد نوع ۲B (MEN2B).

آسیایی بودن

سرطان مدولاری تیروئید گاهی اوقات به دلیل تغییر در ژنی ایجاد می شود که از والدین به فرزند منتقل می شود.

ژن های موجود در سلول ها که  اطلاعات ارثی را از والدین به فرزندان منتقل می کنند.

یک آزمایش ژنتیکی وجود دارد که برای بررسی ژن تغییر یافته استفاده می شود. ابتدا بیمار مورد آزمایش قرار می گیرد تا ببیند آیا ژن تغییر یافته دارد یا خیر. اگر بیمار مبتلا به آن باشد، سایر اعضای خانواده نیز ممکن است مورد آزمایش قرار گیرند تا مشخص شود که آیا در معرض خطر ابتلا به سرطان مدولاری تیروئید هستند یا خیر. اعضای خانواده، از جمله کودکان خردسال، که ژن تغییر یافته را دارند، ممکن است تیروئیدکتومی (جراحی برای برداشتن تیروئید) انجام دهند. این می تواند شانس ابتلا به سرطان مدولاری تیروئید را کاهش دهد.لازم به ذکر است این آزمایشات دارای هزینه بسیار بالایی هستند و در آزمایشگاه های ژنتیک انجام داده میشوند و جز آزمایشات روتین چکاپ تیروئید لیماطب در منزل از شما میگیرد نمیباشد .

تست سرطان تیروئید در خانه

مقدار TSH در سرطان تیروئید چقدر است؟

میزان TSH در سرطان تیروئید می تواند متغیر باشد و به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد. در اینجا چند نمونه از رابطه TSH با انواع مختلف سرطان تیروئید آورده شده است:

سرطان تیروئید پاپیلاری: در این نوع سرطان، که شایع ترین نوع سرطان تیروئید است، TSH می تواند طبیعی، پایین یا بالا باشد.

سرطان تیروئید فولیکولر: در این نوع سرطان، TSH می تواند طبیعی یا پایین باشد.

سرطان تیروئید مدولاری: در این نوع سرطان، TSH معمولاً بالا است.

سرطان تیروئید آناپلاستیک: در این نوع سرطان، که نادرترین و تهاجمی ترین نوع سرطان تیروئید است، TSH معمولاً پایین است.

عوامل تاثیر گذار بر TSH در سرطان تیروئید کدامند؟

سطح THC به عوامل مختلفی از جمله سن، جنسیت و… بستگی داشته و عواملی که بر روی THC در سرطان تیروئید تاثیر گذارند عبارتند از:

درمان: درمان سرطان تیروئید، مانند جراحی یا ید رادیواکتیو، می تواند بر سطح TSH تأثیر بگذارد.

سایر بیماری های تیروئید: اگر به بیماری های دیگری مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید مبتلا هستید، TSH شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

داروها: برخی از داروها می توانند بر TSH شما تأثیر بگذارند.

چکاپ سرطان تیروئید در منزل

شما میتوانید در هر جای استان تهران که باشید با تماس با گروه لیماطب درخواست خود را برای انجام هر نوع آزمایش و چکاپ در منزل ارگانی ثبت کنید و با خیالی آسوده در منزل و یا محل کارتان از سلامتی خود اطمینان حاصل کنید .

همچنین شما میتوانید از پزشک انلاین لیماطب استفاده کنید و پس از ویزیت آنلاین از طریق پزشک آزمایشات مورد نیازتان را با استفاده از بیمه های پایه و تکمیلی انجام دهید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با مجموعه لیماطب  در ارتباط باشید .

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *