hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ

نحوه ی آزمایش HPV

نحوه ی آزمایش HPV

نحوه ی آزمایش HPV :

HPV جزو یکی از  شایع ترین عفونت هاست که از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند و پس از ابتلا نواحی مختلف بدن را مانند دست، پا، مقعد و واژن را درگیر می کند. زمانی که این ویروس در قسمت  ناحیه تناسلی و مقعدی نفوذ کند و باعث انتشار عفونت در این نواحی شود زگیل تناسلی به و جود می آید. تمام  افرادی که رابطه های جنسی دارند برای پیشگیری از این ویروس HPV می توانند به صورت دوره ای این  آزمایش  را انجام دهند. آزمایش HPV  با دو نمونه ی ادرار و پاپ اسمیر انجام می شود.

طریقه ی  انجام آزمایش HPV   :

به مدت دو روز قبل از انجام آزمایش از آمیزش، دوش و یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم ها، کرم ها یا ژله های اسپرم کش خودداری شود.

آزمایش HPV را در طول دوره قاعدگی نباید برنامه ریزی کرد. البته آزمایش HPV را می توان انجام داد، اما پزشک می تواند در زمان دیگری از چرخه ، نمونه بهتری از سلول ها را جمع آوری کند.

روش های آزمایشگاهی تشخیص ویروس HPV

روش های آزمایشگاهی تشخیص ویروس HPV  :

آزمایش کولپوسکوپی و اسید استیک

نمونه برداری DNA آزمایش

نمونه برداری از دهانه ی رحم

آزمایش کولپوسکوپی و اسید استیک :

این تست توسط پزشک متخصص به صورت سرپایی و با استفاده از کولپوسکوپ انجام می شود.

نتایخ به دست آمده از این تست با توجه به ضایعه استوویتیت، کانتور سطح و علائم نگارشی درجه بندی می شود و توسط پزشک متخصص با استفاده از میکروسکوپ و کولپوسکوپ دهانه رحم، واژن معاینه می شود شما میتوانید با انجام آزمایش HPV در منزل از علائم و خطرات بیماری خود باخبر شوید.

تست اسید استیک :

اسید استیک گاز مرطوبی است که به مدت ۵ تا۱۰ دقیقه بر روی ضایعات مشکوک قرار می گیرد. در این حالت ضایعات نامشخص ، مسطح و دستگاه تناسلی که ارزیابی آنها دشوار است ، قابل مشاهده می‌گردند. این روش با نتایج مثبت کاذب نیز همراه است و می‌تواند از هر چیزی که باعث پاراکراتوز شود (به عنوان مثال ، کاندیدیازیس ، پسوریازیس ، لیکن پلان ، التهاب اپیتلیوم ، غدد چربی) ناشی شود.

آزمایش HPV DNA  چیست :

این آزمایش شامل هیبریداسیون پروب مستقیم مانند لکه نقطه ای و بلات جنوبی است.

دو تکنیک اصلی در این روش :

 جذب ترکیبی و PCR  واکنش زنجیره ای پلیمراز

تست پاپ اسمیر HPV

تست پاپ اسمیر HPV  :

بیمار در موقعیت پشتی قرار می گیرد و دهانه ی رحم در معرض اسپکولوم کوسکو قرار می گیرد. خراش هایی از ناحیه ی واژن برداشته می شود ( برای ارزیابی سیتولوژی، خراش ها از قسمت فوقانی دیواره واژن گرفته می شود) . پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن بیمار می‌کند. اسپکولوم دیواره های واژن را از هم جدا نگه می دارد تا پزشک به راحتی دهانه رحم بیمار را ببیند.

قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن بیمار شود. گاهی اوقات زمانی که اسپکولوم برای اولین بار وارد می شود احساس سردی می کند. این کار ضرری ندارد و ممکن است حتی بیمار نمونه گیری را احساس نکند.

آمادگی بعد از آزمایش :

پس از آزمایش HPV ، بیمار می تواند بدون هیچ محدودیتی به فعالیت های عادی روزانه خود ادامه دهد.

تفاوت آزمایش HPV  و HIV :

آزمایش hpv با نمونه ی ادرار و تست پاپ اسمیر انجام می شود ولی آزمایش hiv با نمونه ی خون انجام میگیرد . هر دو تست عفونی هستند میتوانند از طریق جنسی منتقل شوند، اما هیچ ارتباط پزشکی بین این دو بیماری وجود ندارد.

آزمایش HPV Typing  چیست ؟

آزمایش  hpv typing یک تست غربالگری پاپ اسمیر و از نوع اچ پی وی ژنوتایپ (HPV Genotyping) است. در این آزمایش نوع ویروس پاپیلومای انسانی که به آن مبتلا شده اید، تشخیص داده می شود. این آزمایش به دو صورت پرخطر و کم خطر وجود دارد. در آزمایش پرخطر hpv typing  احتمال سرطان دهانه ی رحم  وجود دارد.

نحوه ی انجام آزمایش HPV typing  :

به دو روش نمونه برداری می شوند :

جمع آوری ترشحات واژن یا ادرار

نمونه برداری از زگیل تناسلی

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

1 thoughts on “نحوه ی آزمایش HPV

  1. رهسا گفت:

    بسیار عالی و مفید
    فقط یک سوال HPV در طولانی مدت باعث سرطان در بدن میشود؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *