آزمایش های پزشکی, چکاپ

چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

چگونه آزمایش چکاپ را بخوانیم؟

نحوه خواندن برگه آزمایش چکاپ کامل برای بیشتر افرادی که استرس و نگرانی فاکتور های آزمایشی خود را دارند موضوع مهمی است.

اینکه بدانید پیش از مراجعه به پزشک چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل خود بخوانید کمک بسزایی در کم شدن استرس شما دارد.

برای اطلاع از وضعیت سلامتی خود باید نتیجه اختصاصی فاکتور های آزمایش خون خود را با مقادیر نرمال و مرجع همان فاکتور  آزمایشی  مقایسه کنید. اگر میزان فاکتور آزمایشی شما در رنج نرمال بدن قرار داشته  باشد. میتواند نشان دهنده سلامتی و اوضاع خوب و نرمال بدن باشد.

اما گرچه نرمال و طبیعی بودن فاکتورهای آزمایشی نشانه خوبی است اما نمی‌تواند صد در صد نشان دهنده سلامتی شما باشد زیرا بسیاری از آزمایش‌ها در افراد سالم و بیمار نتایج مشابهی دارد.

قبل از ادامه مطلب دوست دارم از صفحه ما که در رابطه با آزمایش چکاپ کامل در منزل هست دیدن نمایید. پلن های جذابی برای شما در نظر گرفته ایم.

ترجمه-جواب-آزمایشترجمه جواب آزمایش

آزمایش خون یا ادرار نتیجه ای در راجع به تشخیص  نوع بیماری ها، میزان ویتامین یا میزان پیشرفت درمان است که از سه تست اصلی تشکیل می شوند. شمارش کامل سلول های خون، پانل های تست چربی خون در منزل و پانل متابولیک از سه موارد مهم موجود در این آزمایش ها است که به عنوان CBC از آنها یاد می شود.

بر اساس نتایج جواب آزمایش خون یا ادرار به طور معمول علائم بالینی و سوابق بیماری مشخص و طبق نتیجه آزمایش موجود، تفسیر می شود. بهترین راه برای تفسیر برگه آزمایش، بررسی نتایج توسط  پزشک مشاور است که به صورت دقیق تمام معیار های مشخص شده در آزمایش که شامل موارد بیان شده در زیر است را برای شما بررسی می کند.

آزمایش گلبول های قرمز خون (RBC)

RBC در آزمایش خون نشان دهنده میزان و سطح گلبول های قرمز مغز استخوان بوده که در صورت غیر طبیعی بودن این میزان، کم خونی، کم آبی بدن و سایر اختلالات بروز داده می شود. میزان و تعداد عادی در گلبول های قرمز برای زنان ۴.۱ الی ۵.۱ و در مردان ۴.۵ الی ۵.۹ که در میکرولیتر است. با دارا بودن هر یک از علائم زیر در بدنتان احتمال تجویز این آزمایش توسط پزشک وجود دارد. در زیر به این علائم پرداخته ایم.

 • علائمی همچون تغییرات در سلول های خونی مانند عفونت، ضعف یا تب.
 • برخی از درمان ها مانند شیمی درمانی می توانند بر تعداد سلول های خونی تاثیر بگذارند.
 • دارار بودن علائم کم خونی همچون خستگی، ضعف، سردرد و مشکل تمرکز.

محدوده طبیعی شمارش RBC

محدوده طبیعی شمارش RBC در آزمایش ادرار به سن و جنسیت بستگی دارد. اما به طور کلی محدوده طبیعی آن به شرح زیر است.

 • در مردان مقدار گلبول های قرمز در هر میکرولیتر خون برابر با ۴.۷ تا ۶.۱ میلیون است.
 • در زنان مقدار گلبول های قرمز در هر میکرولیتر خون برابر با ۴.۲ تا ۵.۴ میلیون است.
 • در کودکان مقدار گلبول های قرمز در هر میکرولیتر خون برابر با ۴ تا ۵.۵ میلیون است.

آزمایش گلبول های سفید خون (WBC)

WBC یا گلبول های سفید از مهم ترین بخش خط دفاعی و سیستم ایمنی بدن است که وظیفه مقابله با عفونت ها و بیمای ها را به عهده دارد. در این نوع از آزمایش خون، سطح عادی گلبول های سفید ۴.۵۰۰ الی ۱۱.۰۰۰ در هر میکرولیتر بوده و اعداد خارج از این محدوده، وجود هر گونه اختلالات، مصرف کورتون، عفونت باکتریال، عفونت کرمی، سرطان های خونی، تست سرطان خون در منزل یا اختلالات سیستم ایمنی بدن را نشان می دهد. این آزمایش پس از دیده شدن علائمی در بدن توسط دکتر تجویز می شود. این علائم عبارتند از:

 • تب
 • لزر
 • سر درد
 • بدن درد

آزمایش بررسی سطح پلاکت ها (PLT)

در آزمایش خون مهم ترین آزمایش متعلق به آزمایش بررسی سطح پلاکت های خون بوده پلاکت ها در آزمایش خون نشان دهنده کاهش تعداد ترومبوسیت ها هستند که به لخته شدن خون و بهبود زخم کمک می کنند. در حالت عادی تعداد این پلاکت ها ۱۵۰ هزار میکرلیتر در خون است که اگر به طور قابل چشمگیری کاهش یابند می توانند مشکلات لخته شدن و یا خونریزی را به همراه داشته باشند. در حالت کلی پلاکت ها در زمان خونریزی، به دیواره عروق آسیب وارد کرده و با چسبیدن به محل آسیب و جمع شدن در کنار یکدیگر باعث ایجاد یک پلاکت موقتی می شوند. 

علائم کاهش سطح پلاکت ها (PLT)

علائم نام برده شده در زیر به سبب کاهش تعداد پلاکت های خون در بدن ایجاد می شوند. با دیدن هر یک از این علائم بهتر است به دکتر مراجعه کرده و به درمان آن بپردازید.

 • کبودی قسمت های مختلف بدن به آسانی
 • خونریزی زیاد از محل بریدگی کم 
 • خونریزی بینی و لثه به طور مداوم
 • وجود خون در مدفوع و ادرار
 • خونریزی زیاد هنگام عادت ماهانه
 • متورم شدن طحال
 • احساس ضعف و خستگی
 • وجود خونریزی های سطحی به رنگ بنفش و کبود بر روی پوست

آزمایش تست هموگلوبین (HGB)

آزمایش هموگلوبین خون یا HGB بخشی از آزمایش CBC یا همان شمارش کامل خون بوده که میزان هموگلوبین خون را بررسی و اندازه گیری می کند. هموگلوبین ها یا HGB  در گلبول های سفید خون پروتئین هایی سرشار و غنی از آهن هستند که اکسیژن را در سراسر بدن منتقل می کنند. سطح و میزان عادی این هموگلوبین ها در زنان بین ۱۳.۵ الی ۱۶.۹ و برای مران در حدود ۱۴ الی ۱۷.۵ گرم در هر سی لیتر خون است.

سطح هموگلوبین نرمال در خون

میزان هموگلوبین موجود در خون برای هر فرد نسبت به سن، جنسیت و… او متفاوت است. اما سطح هموگلوبین نرمال در خون به شرح زیر است.

 • در مردان بالغ ۱۴ الی ۱۸ گرم در دسی لیتر
 • در زنان بالغ ۱۲ الی ۱۶ گرم در دسی لیتر
 • در نوزادان ۲ ماه تا ۱ سال، ۹.۵ الی ۱۳ گرم در دسی لیتر
 • در نوزادان تازه متولد شده تا ۲ ماه، ۱۴ الی ۲۴ گرم در دسی لیتر

آزمایش هموگلوبین ای وان سی (HbA1c)

آزمایش هموگلوبین ای وان سی آزمایشی برای تشخیص انواع دیابت و برسی سلامت کلی فرد انجام می شود که سطح قند خون را در دو الی سه ماه اخیر اندازه گیری می کند. زیاد بودن میزان هموگلوبین A1C در خون می تواند عوارض بیماری دیابت را در طولانی مدت بیشتر کرده و بستگی به میزان اولیه هموگلوبین A1C ندارد.

میزان واحد نرمال در آزمایش HbA1c عددی کمتر از ۵.۷ درصد بوده که به صورت ناشتا برای افراد دارای علائم دیابت تجویز می شود. نتیجه آزمایش هموگلوبین ای وان سی می تواند برای افراد مبتلا به کم خونی، کلسترول بالا، بیماری های کلیوی و کبدی طبیعی نباشد پس بهتر است در صورت ابتلا به هر یک از این عارضه ها آن را با پزشک خود در میان بگذارید. 

آزمایش هماتوکریت (HTC)

آزمایش هماتوکریت بخشی از آزمایش CBC بوده که درصد گلبول های قرمز به نسبت حجم خون را اندازه گیری می کند. اگر این درصد نسبت به عدد نرمال خود پایین تر بود یعنی تعداد گلبول های قرمز خون کافی نبوده و اگر درصد آن بالا تر از حد نرمال باشد نشان دهنده وجود بیش از حد این گلبول ها در خون است که عدد غیر طبیعی آن می تواند نشان دهنده کم آبی و یا اختلالات خون در بدن باشد.

این نوع از آزمایش در نوبت دهی اینترنتی صرفا برای تشخیص و سنجش میزان فضای اشغال شده توسط گلبول های قرمز در خون است که فقط با هماتوکریت تشخیص داده می شود. سطح عادی و نرمال HTC برای زنان حدود ۳۶.۹ الی ۴۴.۶ درصد و در مردان بین ۴۱.۵ تا ۵۰ درصد است.

آزمایش کلسترول (Cholesterol)

کلسترول نوعی ماده چرب موجود در خون است که توسط کبد ساخته می شود. هر چه میزان آن در بدن بالا تر باشد احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی می شود. به همین دلیل انجام چکاپ و آزمایس کلسترول می تواند یک امر ضروری برای تعیین خطر بیماری کرونری قلبی باشد. کلسترول دو نوع اصلی LDL و HDL دارد که هر دوی آن ها را می توان در آزمایش Cholesterol بررسی و سطح آن ها را تعیین کرد.

LDL و HDL در آزمایش کلسترول

دو نوع کلسترول در بدن هر فرد وجود دارد که اگر لیپوپروتئین دارای چگالی کم باشد به آن LDL و یا کلسترول بد به دلیل وجود چربی های مضر و اگر میزان آن زیاد باشد به آن HDL و یا کلسترول خوب می گویند. 

آزمایش هورمون محرک تیروئید (TSH)

این آزمایش برای تشخیص تعادل هورمون های تیروئیدی تجویز می شود که از مهم ترین تست ها در تشخیص کم کاری تیروئید با افزایش سطح TSH در آزمایش خون به حساب می آید. تیروئید پرکار نیز در صورت عکس این عامل مشخص می شود که محدوده نرمال آن در جواب آزمایش حدودا بین ۴.۵ الی ۰.۴ ML است.

خواندن-جواب-آزمایش-با-عکسخواندن جواب آزمایش با عکس

از بهترین راه های تفسیر جواب آزمایش خون یا ادرار و همچنین آزمایش چکاب و ریه، مراجعه به پزشک و مشاور متخصص در این زمینه است که با دقت و بررسی دقیق تمامی معیار های را ارزیابی و بیماری های موجود را تشخیص می دهد. در صورت عجله و عدم دسترسی به پزشک، با استفاده از جدول زیر می توان در حدی موارد را کنترل و بررسی کرد که در زیر در دسترس شما قرار داده ایم.

پارامترتفسیرمیزان طبیعیواحد
FBSقند خون ناشتا۷۰ تا ۹۹Mg/dl
۲ HPPمقدار گلوکز مشخصه بعد ۲ ساعت از صبحانهکمتر از ۱۴۰Mg/dl
HBA1Cمیزان قند خون در سه ماه اخیر۳.۷ تا ۵.۳%
URIC ACIDاسید اوریکدر خانم ها ۲.۶ تا ۶.۱ در آقایان۳.۶ تا ۸.۲Mg/dl
TRIGLYCERIDESتری گلیسیرید و چربی رسوبی۲۰۰ تا ۴۰۰ در حد  نرمال ۲۰۰ در حالت طبیعی بودن ۴۰۰ در حالت زیاد بودنMg/dl
CHOLESTEROLکلسترول کل۲۰۰ تا ۲۴۰ در حد  نرمال ۲۰۰ در حالت طبیعی بودن ۲۴۰ در حالت زیاد بودنMg/dl
HDLکلسترول خوببیشتر از ۶۰ در حد  نرمال ۳۵ تا ۶۰ در حالت وجود خطر نسبی کمتر از ۳۵ بسیار  خطرناکMg/dl
LDLکلسترول بدکمتر از ۱۳۰ در حد  نرمال ۱۳۰ تا ۱۵۹ در حالت وجود خطر نسبی از ۱۶۰ بالا نشانه بالا بودنMg/dl
VLDLمیزان چربی با دانسیته خیلی  کم۸ تا ۴۰Mg/dl
T3تیری یدوتیرونین / هورمون های تیروئید۰.۵۲ تا ۱.۸۵Ug/dl
T4تیروکسین / هورمون تیروئید۴ تا ۱۳Ug/dl
T.S.Hتیروتروپین / هورمون تیروئید۰.۳۲ تا ۵.۲UIU/ML
PSAآزمایش پروستات۳۵ تا ۴۵ سال: کمتر از ۱.۳ ۴۵ تا ۵۵ سال: کمتر از ۲.۱ ۵۵ تا ۶۵ سال: کمتر از ۳.۲ ۶۵ تا ۸۰ سال: کمتر از ۶.۴NG/ML
BUNنیتروژن اوره و آنزیم کلیوی۷.۹ تا  ۲۰MG/DL
B12ویتامین  B 12۱۶۰ تا ۹۵۰MG/DL
S.G.O.Tآنزیم کبدیدر زنان حدودی کمتر از ۳۱ در آقایان در حالت تقریبی کمتر از ۳۷U/L
S.G.P.Tآنزیم کبدیدر خانم ها کمتر از ۳۱ در آقایان کمتر از ۴۱U/L

جدول جواب آزمایشی کلی

برای  تفسیر جواب آزمایش ها (خون و ادرار) می توان به جدول ارائه شدده در بالا اشاره کرد که به تمامی موارد اشاره شده است. نمونه گیری از خون و ادرار در آزمایشگاه ها یا به صورت تزریقات در منزل انجام شده و نتیجه آزمایش، توسط همان آزمایشکاه ارائه م شود که بهترین راه تفسیر نتیجه آزمایش  توسط پزشک است. پزشک و مشاور مربوطه در ویزیت اورژانسی VIP با تفسیر دقیق و کلی با اطالاعات خود، نتیجه ای مشخص را در زمینه بیماری یا هر گونه اختلالات بیان کرده و دارویی متناسب تجویز می کند. تجویز دارو به صورت خود سر توصیه نشده و امکان وخیم تر شدن وضعیت را می تواند حاصل کند.

سلول-های--خونیسلول های خونی

چکاپ سلول های خونی  

چکاپ دیابت (قند خون)

چکاپ سلول های خونی

چکاپ چربی (چربی خون)

چگونه خواندن جواب آزمایش پیشنهاد نویسنده: آیا در چکاپ کامل بیماری هپاتیت مشخص می شود؟

چکاپ تیروئید (غدی تیروئید)

چکاپ تیروئید

چکاپ کلیه (عملکرد کلیه)

چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

چکاپ کبد (عملکرد کبد)

چگونه خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل  

چکاپ هورمون های جنسی

راهنمای تفسیر نتایج آزمایش چکاپ کامل به نظر شما در آزمایشات چکاپ کامل چه چیزهای مشخص می شود؟ (کلیک کنید)

سایر فاکتور های چکاپ رایج

راهنمای چکاپ

 • محدوده نرمال هر شاخص در برگه آزمایش درج شده است.
 • تفسیر جواب آزمایش حتما باید با توجه به توده بدنی هر فرد توسط پزشک انجام شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

Related Posts

2 thoughts on “چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

 1. علی اسدی پور گفت:

  خیلی عالی بود. قبلا هیچ ایده ای درباره کلمات انگلیسی توی جواب آزمایش نداشتم. سپاسگزارم

  1. hossein noorollahi گفت:

   سلام علی جان
   از این به بعد خودتونم میتونید در جریان آژمایش خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *