آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم

تست کلسترول Chol چیست؟

آزمایش کلسترول یک آزمایش خون است که میزان کلسترول و چربی های خاص موجود در خون شما را اندازه گیری می کند. کلسترول یک ماده مومی شکل و چربی مانند است که در خون و هر سلول بدن شما یافت می شود. بدن برای سالم نگه داشتن سلول ها و اندام های خود به مقداری کلسترول نیاز دارد. کبد شما تمام کلسترول مورد نیاز بدن را می سازد. اما شما همچنین می توانید کلسترول را از غذاهایی که می خورید بویژه از گوشت، تخم مرغ، مرغ و محصولات لبنی دریافت کنید. دو نوع کلسترول وجود دارد: لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول “بد” و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب“.

مقدار زیاد کلسترول LDL در خون شما، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سایر بیماری های قلبی را افزایش می دهد. همچنین مقدار بالای این نوع کلسترول می تواند باعث ایجاد یک ماده چسبناک به نام پلاک در شریان های شما شود. با گذشت زمان، پلاک می تواند شریان های شما را باریک کند و یا به طور کامل آنها را مسدود کند. وقتی این اتفاق می افتد، قسمت هایی از بدن شما خون کافی دریافت نمی کند و باعث:

  1. اگر جریان خون در قلب مسدود شود، می تواند باعث حمله قلبی شود.
  2. اگر جریان خون در مغز مسدود شود، می تواند باعث سکته مغزی شود.
  3. اگر جریان خون در بازوها یا پاها مسدود شود، می تواند باعث بیماری شریان محیطی شود.

نام های دیگر آزمایش کلسترول: پروفایل لیپیدی، پنل چربی

چرا آزمایش کلسترول را باید انجام داد؟

آزمایش کلسترول اطلاعات مهمی در مورد خطر ابتلا به بیماری قلبی به شما و پزشک شما می دهد. اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول بالایی دارید، می توانید اقدامات لازم را برای کاهش آن انجام دهید تا خطر ابتلا به مشکلات قلبی را در آینده کاهش داده باشید. آزمایش کلسترول هر دو نوع کلسترول را اندازه گیری می کند:

LDL به عنوان عامل اصلی انسداد در شریان ها محسوب می شود این در حالی است که HDL به خلاص شدن از شر کلسترول “بد” LDL کمک می کند. کلسترول کل، مقدار ترکیبی کلسترول LDL و کلسترول HDL در خون است.

تست کلسترول

تری گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید نوعی چربی است که در خون شما یافت می شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که سطوح بالای تری گلیسیرید ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بخصوص در زنان افزایش دهد

  VLDL چیست؟

لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) نوع دیگری از کلسترول “بد” است. مقدار بالای VLDL با تجمع پلاک در شریان ها مرتبط است. VLDL معمولاً در آزمایش های معمول کلسترول گنجانده نمی شود، زیرا اندازه گیری آن دشوار است. حدود نیمی از VLDL تری گلیسیرید است، بنابراین سطح VLDL شما را می توان به عنوان درصدی از سطح تری گلیسیرید تخمین زد.

چرا به آزمایش کلسترول نیاز داریم؟

پزشک ممکن است این آزمایش را بعنوان بخشی از یک معاینه معمولی تجویز کند. اما گاهی اوقات نیز به دلیل داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، اضافه وزن یا چاقی، بی تحرکی، رژیم غذایی پر چرب و سن بالا این نوع ازمایش را برای شما صادر کند.

نحوه انجام آزمایش کلسترول ؟

یک پرسنل ازمایشگاه با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. شما می توانید از یک کیت خانگی برای بررسی سطح کلسترول خود استفاده کنید. کیت شما شامل دستگاهی برای سوراخ کردن انگشت شما برای جمع آوری یک قطره خون برای آزمایش است. حتما دستورالعمل های کیت را به دقت دنبال کنید. اگر آزمایش خانگی شما نشان داد که سطح کلسترول کل شما بالاتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه انجام ازمایش

شرایط انجام ازمایش کلسترول و نتایج آن؟

ممکن است لازم باشد ۹ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش کلسترول خون ناشتا باشید (نخورید یا ننوشید). به همین دلیل است که آزمایش ها اغلب در صبح انجام می شود.

کلسترول معمولاً بر حسب میلی گرم در هر دسی لیتر خون اندازه گیری می شود. اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا معنی نتایج آزمایش کلسترول خود را بفهمید. بطور کلی، سطوح پایین LDL و سطح کلسترول HDL بالا برای سلامت قلب مفید هستند.

Total Cholesterol LevelCategory
Less than 200mg/dLDesirable
۲۰۰-۲۳۹ mg/dLBorderline high
۲۴۰mg/dL and aboveHigh
LDL (Bad) Cholesterol LevelLDL Cholesterol Category
Less than 100mg/dLOptimal (best for your health)
۱۰۰-۱۲۹mg/dLNear optimal
۱۳۰-۱۵۹ mg/dLBorderline high
۱۶۰-۱۸۹ mg/dLHigh
۱۹۰ mg/dL and aboveVery High
HDL (Good) Cholesterol LevelHDL Cholesterol Category
۶۰ mg/dL and higherConsidered protective against heart disease
۴۰-۵۹ mg/dLThe higher, the better
Less than 40 mg/dLA major risk factor for heart disease

کلام اخر

کلسترول بالا می تواند منجر به بیماری قلبی و مرگ شود. شما نمی توانید برخی از عوامل خطر کلسترول بالا مانند سن و ژن های خود را تغییر دهید اما می توانید با داشتن یک رژیم غذایی سالم، کاهش وزن و ورزش به کاهش سطح کلسترول LDL (بد) و افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) خود کمک کنید. برای داشتن اطلاعات بیشتر به سایت لیما طب مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

تست و آزمایش CBC

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *