آزمایش های پزشکی, بارداری, بیماری های هورمونی, چکاپ, داخلی, زنان و زایمان, سبک زندگی, سلامت جسم, سلامت عمومی, فرزند, مادر و فرزند, مراقبت های بعد از بارداری, مراقبت های قبل از بارداری, نازایی, نوزاد

هفته اول بارداری

آیا می توانید علائم را در هفته ۱ احساس کنیم؟

علائم هفته اول بارداری چیست ؟

چه زمانی تست  بیبی چک یا تست خون بارداری کنیم؟

سوالات بالا از قبیل سوالاتی است که اغلب  بعد از اقدام به بارداری دچارش میشوید یا پس از رابطه محافظت نشده با عقب افتادن پریود برایتان ایجاد میشود

علائم هفته اول بارداری

برخی از افراد در هفته اول بارداری  هیچ علائمی از حاملگی ندارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائمی مانند خستگی، حساس شدن سینه ها و گرفتگی خفیف در کمر یا واژن  را تجربه کنند.

به طور معمول، پزشکان متخصص هفته ۱ بارداری را از اولین روز آخرین قاعدگی اندازه گیری می کنند. اگرچه یک زن در این مرحله واقعا باردار نیست، شمارش هفته ۱ از آخرین قاعدگی می تواند به تعیین تاریخ تخمینی بارداری زن و زمان تولد فرزند کمک کند.

با این حال، این مقاله به هفته اول بارداری اشاره می کند که یک هفته پس از لقاح (اقدام برای بارداری) شروع می شود، به معنای واقعی کلمه هفته اول بارداری است.

اولین علامت بارداری چیست ؟

عقب افتادن قاعدگی اغلب اولین علامت اولیه بارداری است.

هفته اول بارداریآیا می توانید علائم را ۱ هفته پس از لقاح احساس کنیم؟

لقاح زمانی اتفاق می افتد که تخمدان یک تخمک را آزاد می کند (تخمک گذاری) و اسپرم آن را بارور می کند. طبق گفته March of Dimes، این می تواند حدود ۱۴ روز پس از شروع چرخه قاعدگی اتفاق بیفتد.

طبق برنامه Planned Parenthood، لانه گزینی حدود ۶ تا ۷ روز پس از لقاح آغاز می شود. این زمانی است که تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد. این حرکت تخمک ممکن است عروق خونی دیواره رحم را بشکند که ممکن است باعث خونریزی خفیف و گرفتگی شود که اغلب به آن لکه بینی میگویند .

لکه بینی بارداری

خونریزی لانه گزینی نشانه اولیه بارداری است. مثل قاعدگی نیست. در عوض، این خونریزی خفیف است که ممکن است شامل یک نقطه خون یا مقدار کمی ترشح صورتی باشد. لکه بینی ممکن است چند ساعت طول بکشد یا ممکن است چند روز طول بکشد.

گرفتگی بارداری

زنان همچنین ممکن است با چسبیدن جنین به دیواره رحم، گرفتگی خفیفی را احساس کنند. زنان ممکن است این گرفتگی ها را در شکم، لگن یا ناحیه کمر احساس کنند.

گرفتگی ممکن است مانند یک احساس کشیدن، گزگز یا سوزن سوزن شدن باشد. برخی از زنان تنها چند گرفتگی جزئی را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است احساس ناراحتی بیشتری کنند که طی چند روز می آید و می رود.

هفته اول بارداریعلائم بارداری در هفته اول

علائم بارداری در هفته اول برای هر زن و هر بارداری متفاوت است. با توجه به دفتر سلامت زنان، شایع ترین علامت اولیه بارداری، عقب افتادن قاعدگی است.

سایر علائم اولیه بارداری عبارتند از:

 1. حالت تهوع با استفراغ یا بدون استفراغ
 2. تغییرات سینه شامل حساسیت، تورم، یا احساس سوزن سوزن شدن، یا سیاهرگهای آبی قابل توجه
 3. تکرر ادرار
 4. سردرد
 5. افزایش دمای پایه بدن( گرگرفتگی)
 6. نفخ در شکم یا گاز شکم
 7. گرفتگی یا ناراحتی خفیف لگن بدون خونریزی
 8. خستگی و کوفتگی
 9. تحریک پذیری یا نوسانات خلقی
 • هوس غذایی یا بیزاری
 • افزایش حس بویایی
 • طعم فلزی در دهان

همه این علائم مختص بارداری نیستند و میتوانند مربوط به اتفاقات دیگر در بدن شما نیز باشند. همچنین لازم به ذکر است که بارداری اولیه همیشه علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند.

بهترین راه برای اینکه فرد بفهمد باردار است یا نه، انجام تست بارداری  beta test است.

که لیما طب میتواند  این تست رو بدون دریافت هزینه ایاب و ذهاب و نمونه گیری  با همون هزینه انجام آزمایش در منزل برای شما انجام دهد.

چه زمانی تست بارداری انجام دهیم؟

تست بارداری میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) را در ادرار اندازه گیری می کند. این هورمون تنها زمانی وجود دارد که یک زن باردار است. با رشد تخمک به جنین، سلول هایی که آن را احاطه کرده و بعداً به جفت تبدیل می شوند، hCG تولید می کنند.

برنامه ریزی والدین نشان می دهد که بهتر است هر چه سریعتر پس از عقب افتادن قاعدگی آزمایش بارداری انجام دهید. تست بارداری ممکن است ۳ روز پس از رابطه جنسی بدون پیشگیری از بارداری نتیجه مثبت بدهد اما برای اطمینان بهتر است ۱۰ روز صبر کنید یا از موعد پریود شدن شما گذشته باشد.

با این حال برای تست بیبی چک (baby check)، به طور معمول حدود ۳ هفته طول می کشد تا hCG کافی در ادرار وجود داشته باشد تا آزمایش بارداری مثبت ایجاد شود.

تست های بارداری مقرون به صرفه و قابل اعتماد زیادی وجود دارد که بدون نسخه (OTC) یا آنلاین در دسترس هستند. تست بارداری خانگی baby check می‌تواند در عرض چند دقیقه تشخیص دهد که آیا شما باردار هستید یا خیر، که اکثر آنها ادعا می‌کنند که تقریباً ۹۹ درصد دقت را ارائه می‌دهند.

برای اطمینان از نتیجه دقیق، بهترین زمان برای انجام تست بارداری ۱ هفته پس از عقب افتادن قاعدگی است. نتایج تست بارداری خانگی مثبت یا منفی است.

اگر خانمی زودتر از یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی تست بارداری را انجام دهد، ممکن است نتیجه منفی بدهد، حتی اگر فرد واقعا باردار باشد.

اگر فردی با وجود جواب منفی آزمایش معتقد است باردار است، باید آزمایش را بعد از ۱ هفته تکرار کند.

برای جلوگیری از نتیجه منفی کاذب، تاریخ انقضای تست بارداری را بررسی کنید و دستورالعمل های نوشته شده را به دقت دنبال کنید.

یک فرد همچنین می تواند آزمایش خون برای تعیین باردار بودن انجام دهد. این آزمایش وجود hCG را در خون مشخص می کند. آزمایش خون می تواند چند روز زودتر از آزمایش ادرار نتیجه مثبت را نشان دهد، اما ممکن است تا ۴۸ ساعت طول بکشد تا نتایج از آزمایشگاه برگردد.

خلاصه

علائم بارداری برای هر زن متفاوت است. برخی از زنان ممکن است در هفته اول بارداری متوجه علائمی مانند لکه بینی یا سردرد شوند. دیگران ممکن است فقط یک دوره از دست رفته را تجربه کنند. برخی از زنان اصلاً هیچ علامتی نخواهند داشت.

این که آیا فرد علائمی دارد یا نه، بهترین راه است برای تعیین اینکه آیا واقعا آنها باردار هستند و چه مدت حدودی است  باید آزمایش بارداری خون  انجام دهند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *