آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

میزان نرمال پرولاکتین در آزمایش خون

میزان نرمال پرولاکتین در آزمایش خون

آزمایش پرولاکتین خون سطح هورمون پرولاکتین را در خون اندازه‌ گیری می‌ کند. پرولاکتین هورمونی است که توسط غده هیپوفیز در مغز تولید و نقش مهمی در تولید شیر در زنان دارد.  این آزمایش برای تشخیص و بررسی علل هایپرپرولاکتینمی یا همان سطح بالای پرولاکتین توسط پزشک تجویز می شود.

برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

چرا آزمایش پرولاکتین تجویز می شود؟

آزمایش پرولاکتین توسط پزشک به دلایل زیر تجویز می شود.

تشخیص و بررسی علل هایپرپرولاکتینمی (سطح بالای پرولاکتین): هایپرپرولاکتینمی می‌ تواند منجر به علائمی مانند آمنوره (قطع قاعدگی)، گالاکتوره (ترشح شیر از نوک سینه در زنانی که باردار یا شیرده نیستند)، ناباروری، کاهش میل جنسی و سردرد شود.

ارزیابی عملکرد غده هیپوفیز: غده هیپوفیز مسئول تولید هورمون ‌های مختلفی از جمله پرولاکتین است. آزمایش پرولاکتین می ‌تواند برای بررسی اینکه آیا غده هیپوفیز به درستی کار می ‌کند یا خیر، استفاده شود.

پیگیری درمان هایپرپرولاکتینمی: از آزمایش پرولاکتین می ‌توان برای بررسی اثر بخشی درمان هایپرپرولاکتینمی مانند دارو یا جراحی استفاده کرد.

میزان نرمال پرولاکتین در آزمایش خون چقدر است؟

میزان نرمال پرولاکتین در آزمایش خون چقدر است؟

میزان نرمال پرولاکتین در خون به سن و جنس فرد بستگی دارد. در زیر به محدوده طبیعی سطح پرولاکتین خون پرداخته ایم

  • محدوده نرمال پرولاکتین در زنان (غیر باردار) ۲ تا ۲۵ نانوگرم در میلی لیتر ng/mL
  • محدوده نرمال پرولاکتین در زنان باردار ۲۰ تا ۴۰۰ نانوگرم در میلی لیتر ng/mL
  • محدوده نرمال پرولاکتین در مردان ۲ تا ۱۷ نانوگرم در میلی لیتر ng/Ml

شرایط انجام آزمایش پرولاکتین خون چیست؟

شرایط خاصی برای انجام آزمایش پرولاکتین خون وجود ندارد. این آزمایش می ‌تواند به صورت مراجعه به آزمایشگاه یا در منزل و یا محل کار صورت بگیرد. معمولاً نیازی به ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست، اما ممکن است پزشک شما از شما بخواهد که چند ساعت قبل از آزمایش از مصرف برخی غذا ها یا نوشیدنی‌ ها خودداری کنید.

اگر سابقه بیماری ‌هایی مانند آدنوم هیپوفیز، کم‌ کاری تیروئید یا سیروز کبدی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این بیماری ها می ‌توانند بر سطح پرولاکتین خون تأثیر بگذارند. همچنین اگر باردار هستید یا شیر می‌ دهید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. سطح پرولاکتین در دوران بارداری و شیردهی به طور طبیعی افزایش می‌ یابد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی میزان طبیعی پرولاکتین خون پرداخته و در رابطه با شرایط انجام آزمایشتوضیحات کاملی را ارائه دادیم. اگر شما هم تجربه انجام آزمایش پرولاکتین خون را داشته اید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *