سلامت عمومی

انواع سردرد

۱۴ نوع سردرد وجود دارد که عبارتند از:

 1. سردرد تنشی
 2. سردرد خوشه ای
 3. سردرد میگرنی
 4. hemicrania continua
 5. سردرد چیدن یخ
 6. سردرد رعد و برق
 7. آلرژی یا سردرد سینوسی
 8. سردرد هورمونی (همچنین به عنوان میگرن قاعدگی شناخته می شود).
 9. سردرد کافئینی
 10. سردرد ناشی از فعالیت
 11. سردرد فشار خون بالا
 12. سردرد برگشتی
 13. سردرد پس از ضربه
 14. سردرد نخاعی

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاپ روده

شایع ترین سردردهای اولیه

سردردهای اولیه زمانی اتفاق می‌افتند که درد در سر شما باشد. به عبارت دیگر، سردرد شما توسط چیزی که بدن شما با آن درگیر است، مانند بیماری یا آلرژی، ایجاد نمی شود. این سردردها می توانند اپیزودیک یا مزمن باشند:

سردردهای اپیزودیک ممکن است هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتند اما بیش از ۱۵ روز در یک ماه رخ نمی دهد. آنها می توانند از نیم ساعت تا چند ساعت دوام بیاورند. سردردهای مزمن پایدارتر هستند. آنها بیش از ۱۵ روز در ماه رخ می دهند. در این موارد، یک برنامه مدیریت درد ضروری است.

سردرد تنشی

اگر سردرد تنشی دارید، ممکن است یک احساس کسل کننده و دردناک در سرتاسر سر خود احساس کنید. ضربان دار نیست حساسیت در اطراف گردن، پیشانی، پوست سر یا عضلات شانه نیز ممکن است رخ دهد. هر کسی ممکن است دچار سردرد تنشی شود. استرس اغلب آنها را تحریک می کند.

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای با درد شدید سوزش و سوراخ کردن مشخص می شود. آنها در اطراف یا پشت یک چشم یا در یک طرف صورت در یک زمان رخ می دهند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تورم، قرمزی، گرگرفتگی و تعریق در سمتی که تحت تاثیر سردرد قرار گرفته است.
 2. احتقان بینی و ریزش چشم در همان سمت سردرد

این سردردها به صورت متوالی بروز می کنند. هر سردرد فردی می تواند از ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت طول بکشد. در طول یک خوشه، اکثر افراد یک تا چهار سردرد در روز را تجربه می‌کنند، معمولاً هر روز تقریباً در همان زمان. پس از برطرف شدن یک سردرد، به زودی سردرد دیگری به وجود می آید.

یک سری از سردردهای خوشه ای می تواند روزانه برای ماه ها در یک زمان باشد. در ماه‌های بین خوشه‌ها، افراد بدون علامت هستند. سردردهای خوشه ای در بهار و پاییز شایع ترند. آنها همچنین سه برابر منبع قابل اعتماد در مردان شایع تر هستند. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث سردردهای خوشه ای می شود.

میگرن

میگرن

درد میگرن یک نبض شدید از عمق سر شماست. این درد می تواند تا روزها ادامه داشته باشد. سردردهای میگرنی به طور قابل توجهی توانایی شما را برای انجام کارهای روزمره محدود می کند. درد میگرن ضربان دار و معمولاً یک طرفه است. افراد مبتلا به سردردهای میگرنی اغلب به نور و صدا حساس هستند. حالت تهوع و استفراغ نیز معمولاً رخ می دهد. برخی از سردردهای میگرنی با اختلالات بینایی همراه هستند. حدود یک سوم افراد مورد اعتماد این علائم را قبل از شروع سردرد تجربه خواهند کرد. که به عنوان هاله میگرنی شناخته می شود، ممکن است باعث شود شما ببینید:

 1. چراغ چشمک زن
 2. نورهای درخشان
 3. خطوط زیگزاگ
 4. ستاره ها
 5. نقاط کور
 6. هاله ها همچنین می توانند شامل سوزن سوزن شدن در یک طرف صورت یا یک بازو و مشکل در صحبت کردن باشند. سردردهای میگرنی ممکن است در خانواده شما وجود داشته باشد یا می تواند با سایر بیماری های سیستم عصبی مرتبط باشد. زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به میگرن هستند. افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نیز در معرض خطر ابتلا به میگرن هستند.

مطالب مرتبط: آزمایشات های خون برای سرطان سینه

محرک های رایج میگرن شامل عوامل محیطی مانند:

 1. اختلال خواب
 2. کم آبی بدن
 3. وعده های غذایی را حذف کرد.
 4. برخی از غذاها
 5. نوسانات هورمونی
 6. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

Hemicrania Continua

یک سردرد متوسط ​​در یک طرف سر است که حداقل به مدت ۳ ماه به طور مداوم ادامه دارد.. این نوع سردرد ممکن است با موارد زیر نیز همراه باشد:

 1. ریزش اشک یا قرمزی چشم
 2. احتقان بینی یا آبریزش بینی
 3. افتادگی پلک
 4. عرق کردن پیشانی
 5. بی قراری یا بی قراری

سردرد برش یخ

سردردهای چاقویی اولیه یا سردردهای یخ چینی با دردهای خنجری کوتاه و شدید در سر شما مشخص می شود که تنها چند ثانیه طول می کشد. این سردردها ممکن است چند بار در روز بروز کنند و بدون هشدار ظاهر شوند. سردرد برش یخ می تواند شبیه یک ضربه یا چندین ضربه متوالی باشد. سردردهای یخ چینی معمولاً به قسمت های مختلف سر شما منتقل می شوند. اگر سردردهایی را تجربه می‌کنید که همیشه در یک نقطه اتفاق می‌افتند، ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد.

سردرد رعد و برق

سردرد رعد و برق

سردرد رعد و برق یک سردرد بسیار شدید است که به سرعت ایجاد می شود و در کمتر از یک دقیقه به اوج خود می رسد. ممکن است خوش خیم باشد، اما همچنین می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. در برخی موارد، سردرد رعد و برق می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 1. پارگی یا انسداد عروق خونی
 2. سکته
 3. آسیب مغزی
 4. سندرم انقباض عروق مغزی برگشت پذیر (RCVS)
 5. واسکولیت (التهاب عروق خونی)
 6. آپوپلکسی هیپوفیز (خونریزی به داخل یا از دست دادن خون از یک عضو)

شایع ترین سردردهای ثانویه

سردرد ثانویه نشانه چیز دیگری است که در بدن شما در حال وقوع است. اگر محرک سردرد ثانویه شما ادامه داشته باشد، سردرد شما می تواند مزمن شود. درمان علت اولیه به طور کلی باعث تسکین سردرد می شود.

آلرژی یا سردرد سینوسی

سردرد گاهی اوقات در نتیجه یک واکنش آلرژیک رخ می دهد. درد ناشی از این سردردها اغلب در ناحیه سینوس و جلوی سر شما متمرکز است. سردردهای میگرنی معمولاً به اشتباه به عنوان سردردهای سینوسی تشخیص داده می شوند. بر اساس گزارش بنیاد میگرن آمریکا، در واقع تا ۹۰ درصد از “سردردهای سینوسی” در واقع میگرن هستند. افرادی که دارای آلرژی فصلی مزمن یا سینوزیت هستند، مستعد ابتلا به این نوع سردردها هستند.

سردرد هورمونی

زنان معمولا سردردهایی را تجربه می کنند که با نوسانات هورمونی مرتبط است. قاعدگی، استفاده از قرص های ضد بارداری و بارداری همگی بر سطح استروژن تأثیر می گذارند که می تواند باعث سردرد شود. سردردهایی که به طور خاص با چرخه قاعدگی مرتبط هستند به عنوان میگرن قاعدگی نیز شناخته می شوند. اینها می توانند درست قبل، در حین یا بلافاصله بعد از قاعدگی و همچنین در طول تخمک گذاری رخ دهند.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاب ریه

سردرد کافئینی

کافئین بر جریان خون مغز شما تأثیر می گذارد. مصرف بیش از حد می تواند باعث سردرد شما شود، همانطور که ترک کافئین “بوقلمون سرد” می تواند باعث سردرد شود. افرادی که به طور مکرر سردردهای میگرنی دارند به دلیل مصرف کافئین در معرض خطر شروع سردرد هستند. زمانی که عادت دارید هر روز مغز خود را در معرض مقدار مشخصی کافئین، محرک قرار دهید، اگر کافئین مصرف نکنید، ممکن است دچار سردرد شوید. این ممکن است به این دلیل باشد که کافئین ترکیب شیمیایی مغز شما را تغییر می دهد و ترک آن می تواند باعث سردرد شود.

سردرد ناشی از فشار

سردرد ناشی از فشار

سردردهای ناشی از فعالیت به سرعت پس از دوره های فعالیت بدنی شدید ایجاد می شوند. وزنه برداری، دویدن و مقاربت جنسی همگی محرک های رایج سردرد ناشی از فعالیت هستند. تصور می‌شود که این فعالیت‌ها باعث افزایش جریان خون در جمجمه می‌شود که می‌تواند منجر به سردرد ضربان‌دار در هر دو طرف سر شود. سردرد ناشی از فعالیت نباید خیلی طول بکشد. این نوع سردرد معمولا در عرض چند دقیقه یا چند ساعت برطرف می شود.

سردرد فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند باعث سردرد شود. این نوع سردرد علامت اورژانسی است. زمانی اتفاق می افتد که فشار خون شما به طور خطرناکی بالا می رود. سردرد فشار خون معمولاً در هر دو طرف سر شما رخ می دهد و معمولاً با هر فعالیتی بدتر می شود. اگر فشار خون بالا را درمان می کنید، احتمال ابتلا به این نوع سردرد بیشتر است.

سردرد برگشتی

سردردهای برگشتی، که به عنوان سردردهای مصرف بیش از حد دارو نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند مانند یک سردرد کسل‌کننده و تنشی باشند، یا ممکن است احساس درد شدیدتری داشته باشند، مانند سردرد میگرنی. اگر به طور مکرر از مسکن های بدون نسخه (OTC) استفاده می کنید، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این نوع سردرد باشید. استفاده بیش از حد از این داروها به جای کاهش سردرد منجر به سردرد بیشتر می شود. سردردهای برگشتی در هر زمانی که داروهای OTC بیش از ۱۵ روز در ماه استفاده می شوند، بیشتر رخ می دهند. این داروهای OTC عبارتند از:

 1. استامینوفن
 2. ایبوپروفن
 3. آسپرین
 4. ناپروکسن

سردرد پس از ضربه

سردردهای پس از سانحه می توانند پس از هر نوع آسیب سر ایجاد شوند. این سردردها شبیه سردردهای میگرنی یا تنشی هستند. آنها معمولاً ۶ تا ۱۲ ماه پس از آسیب دیدگی شما باقی می مانند.

ستون فقرات

سردرد نخاعی نتیجه فشار کم مایع مغزی نخاعی به دنبال سوراخ کمری است. به همین دلیل، به عنوان سردرد پس از سوراخ شدن دندان نیز شناخته می شود. ممکن است این سردرد را در بدن خود احساس کنید:

 1. پیشانی
 2. معابد
 3. بالای گردن
 4. پشت سر
 5. حالت تهوع
 6. گردن درد
 7. سرگیجه
 8. تغییرات بصری
 9. وزوز گوش
 10. از دست دادن شنوایی
 11. تشعشع درد در بازوها

کلام اخر

سردرد، دردی در سر یا صورت است که اغلب به عنوان فشاری ضربان دار، ثابت، تیز یا کسل کننده توصیف می شود. سردرد می تواند از نظر نوع درد، شدت، محل و فراوانی درد بسیار متفاوت باشد. سردرد یک بیماری بسیار شایع است که اکثر افراد در طول زندگی خود بارها آن را تجربه می کنند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *