آزمایش های پزشکی, چکاپ, داخلی

آزمایش و چکاپ معده در منزل

چکاپ معده در منزل

آزمایش خون برای اسید معده

این یک آزمایش خون ساده است که تولید بیش از حد گاسترین را بررسی می کند. گاسترین هورمونی است که معده شما برای تحریک ترشح اسید معده می سازد. بدن شما برای هضم و جذب مواد مغذی موجود در غذا، به ویژه پروتئین ها و اسیدهای آمینه به این نیاز دارد.

معده شما روزانه ۲ تا ۳ لیتر مایع اسیدی تولید می کند. آزمایش اسید معده برای اندازه گیری میزان اسید معده و سطح اسیدیته محتویات معده را اندازه گیری می کند.

آزمایش اسید معده

قبل از ادامه مطلب لازم است بدانید ما خدمات ویژه چکاپ کامل در منزل را ارائه می دهیم و شما با مراجعه به این لینک و سفارش پکیج مورد نظر پرستاران ما در محل شما حضور می یابند و آزمایشات لازم را انجام دهند.

نحوه انجام آزمایش خون:

این آزمایش بعد از اینکه مدتی غذا نخورده اید انجام می شود، بنابراین مایعات تنها چیزی است که در معده باقی می ماند. مایع معده از طریق لوله ای که از طریق مری (لوله غذا) به معده وارد می شود، خارج می شود. هورمونی به نام گاسترین ممکن است به بدن شما تزریق شود. این کار برای آزمایش توانایی سلول های معده برای آزادسازی اسید انجام می شود. سپس محتویات معده برداشته و آنالیز می شود.

برای این آزمایش از شما خواسته می شود که ۴ تا ۶ ساعت قبل از انجام آزمایش چیزی نخورید و ننوشید. هنگام قرار دادن لوله ممکن است کمی ناراحتی یا احساس تنگی نفس داشته باشید. دلایل انجام این ازمایش:

برای بررسی اینکه آیا داروهای ضد زخم موثر هستند یا خیر

برای بررسی اینکه آیا مواد از روده کوچک باز می گردند یا خیر

برای آزمایش علت زخم

مقدار نرمال اسید معده:

حجم طبیعی مایع معده ۲۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر و pH اسیدی (۱.۵ تا ۳.۵) است. این اعداد در برخی موارد به تولید اسید واقعی در واحد میلی اکی والان در ساعت تبدیل می شوند.

نتایج غیرعادی اسید معده:

افزایش سطح گاسترین می تواند باعث افزایش ترشح اسید شود و ممکن است منجر به زخم شود (سندرم زولینگر-الیسون).

وجود صفرا در معده نشان می دهد که مواد از روده کوچک (اثنی عشر) عقب می نشینند.

خطرات اسید معده:

این خطر جزئی وجود دارد که لوله به جای مری و معده از طریق نای و به داخل ریه ها قرار گیرد.

آیا آزمایش خون می تواند اسید معده پایین را تشخیص دهد؟

اگر نتایج هیپوکلریدری یا آکلرهیدریا را نشان دهند، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی کمبود آهن یا سایر مواد مغذی انجام دهد. پزشک ممکن است مکمل های HCL را برای تایید تشخیص تجویز کند. اگر فرد هنگام مصرف مکمل ها احساس بهتری داشته باشد، اسید معده پایین است.

چگونه سطح اسید معده را آزمایش می کنید؟

این آزمایش شامل قرار دادن یک کاتتر (یک لوله نازک)، یا یک دستگاه خاص به نام پروب pH، در مری است. کاتتر یا دستگاه سطح اسید شما (معروف به سطح pH) را برای ۲۴ تا ۹۶ ساعت اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا شما رفلاکس اسید یا GERD (بیماری ریفلاکس معده به مری) دارید.

12 روش برای تشخیص سرطان معده

آزمایشاتی که برای تعیین میزان  قند و کلسترول استفاده می شوند مانند آزمایش های چربی خون و.. نیاز به شرایط ناشتا دارند اما برخی دیگر از آزمایشات مانند کم خونی و.. از نیاز به ناشتایی ندارد.با وارد شدن به صفحه ی قبل از چکاپ چکار کنیم؟؟ شما میتوانید کمک کنید تا  نتایج آزمایش به شرایط حقیقی بدن نزدیکتر باشد.

چکاپ برای سرطان معده

سرطان معده معمولاً زمانی پیدا می‌شود که فرد به دلیل علائمی که دارد به پزشک مراجعه می کند. در صورت مشکوک بودن به سرطان معده، معاینات و آزمایشاتی لازم است تا مطمئن شوید.

تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایشاتی برای بررسی خونریزی معده

هنگام گرفتن سابقه پزشکی، پزشک در مورد علائم شما (مانند مشکلات بلع، درد، نفخ، و غیره) و عوامل خطر احتمالی می پرسد تا ببیند، دچار سرطان معده شدید یا علت دیگری دارد. معاینه فیزیکی می تواند اطلاعاتی در مورد علائم احتمالی سرطان معده یا سایر مشکلات را به پزشک شما بدهد، مانند:

۱_معاینه شکم

۲_بررسی کم خونی (تعداد کم گلبول های قرمز خون) که می تواند ناشی از خونریزی سرطان در معده باشد.

۳_تست جستجوی خون در مدفوع انجام می شود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست، که همچنین می تواند نشانه خونریزی در معده باشد.

اگر پزشک فکر می‌کند ممکن است سرطان معده یا نوع دیگری از مشکل معده داشته باشید، احتمالاً شما را به یک متخصص گوارش (پزشکی که بیماری‌های دستگاه گوارش را درمان می‌کند) ارجاع می‌دهد که شما را معاینه کرده و ممکن است آزمایش‌های بیشتری را انجام دهد.

آندوسکوپی فوقانی

آندوسکوپی فوقانی (که ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی یا EGD نیز نامیده می شود) آزمایشی است که اغلب در صورتی انجام می شود که پزشک فکر می کند ممکن است سرطان معده داشته باشید.

در طول این آزمایش، پزشک یک آندوسکوپ را که یک لوله نازک، منعطف و روشن است با یک دوربین فیلمبرداری کوچک در انتهای گلو عبور می دهد. این وسیله به پزشک اجازه می دهد پوشش داخلی مری، معده و قسمت اول روده کوچک را ببیند.

بیوپسی

اگر در آندوسکوپی یا آزمایش تصویربرداری ناحیه ای غیرطبیعی ظاهر شود، پزشک ممکن است به سرطان مشکوک شود، اما تنها راه برای تشخیص قطعی سرطان، انجام بیوپسی است. در طول بیوپسی، پزشک قطعات کوچک (نمونه) ناحیه غیر طبیعی را برمی دارد. بیوپسی برای بررسی سرطان معده اغلب در طول آندوسکوپی فوقانی انجام می شود.

اگر پزشک در حین آندوسکوپی هر ناحیه غیرطبیعی را در پوشش معده مشاهده کرد، می‌توان ابزارهایی را به آندوسکوپ منتقل کرد تا آنها را بیوپسی کند. برخی از سرطان‌های معده می‌توانند از عمق دیواره معده شروع شوند، که می‌تواند نمونه‌برداری از آنها را با آندوسکوپی استاندارد سخت کند.

بیوپسی همچنین ممکن است از مناطقی که احتمال گسترش سرطان وجود دارد، مانند غدد لنفاوی مجاور یا مناطق مشکوک در سایر قسمت‌های بدن گرفته شود.

نمونه‌های بیوپسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا زیر میکروسکوپ بررسی شوند. نمونه‌ها بررسی می‌شوند که آیا حاوی سرطان هستند یا نه، و اگر دارند، چه نوع سرطانی هستند (به عنوان مثال، آدنوکارسینوم روده یا منتشر، تومور کارسینوئید، تومور استرومایی گوارشی [GIST]، یا لنفوم).

آزمایش HER2:

سلول های سرطانی ممکن است برای بررسی اینکه آیا پروتئین محرک رشد بیش از حد به نام HER2 دارند یا خیر، آزمایش شوند. سرطان هایی که سطح HER2 افزایش یافته است HER2 مثبت نامیده می شوند. این سرطان ها را می توان با داروهایی که پروتئین HER2 را هدف قرار می دهند، درمان کرد.

تصویربرداری از معده

تست های تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس، میدان های مغناطیسی، امواج صوتی یا مواد رادیواکتیو برای ایجاد تصاویری از داخل بدن شما استفاده می کنند. آزمایشات تصویربرداری ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله:

برای بررسی نواحی مشکوک به سرطان

برای بررسی میزان پیشرفت سرطان

برای کمک به تعیین اینکه آیا درمان موثر بوده است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT یا CAT) :

سی تی اسکن با استفاده از اشعه ایکس برای تهیه تصاویر دقیق و مقطعی از بافت های نرم بدن استفاده می کند. سی تی اسکن می تواند معده را نسبتاً واضح نشان دهد و اغلب می تواند محل سرطان را تأیید کند. همچنین می تواند سایر قسمت های بدن را که سرطان معده ممکن است به آنها سرایت کرده باشد، مانند کبد و غدد لنفاوی مجاور را نشان دهد.

بیوپسی سوزنی با هدایت CT:

از سی تی اسکن نیز می توان برای هدایت سوزن بیوپسی به ناحیه مشکوک به گسترش سرطان استفاده کرد. برای این آزمایش، در حالی که پزشک سوزن بیوپسی را از طریق پوست به سمت توده حرکت می دهد، روی میز سی تی اسکن دراز می کشید. سپس نمونه بیوپسی برداشته شده و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

سونوگرافی آندوسکوپی

سونوگرافی آندوسکوپی:

سونوگرافی آندوسکوپی (EUS) اغلب برای مشاهده میزان گسترش سرطان در دیواره معده یا نواحی مجاور یا غدد لنفاوی مجاور استفاده می شود. برای این آزمایش، یک پروب سونوگرافی کوچک روی نوک آندوسکوپ قرار می گیرد.

در حالی که آرام‌بخش هستید، آندوسکوپ از گلو و معده عبور می‌کند. کاوشگر در مقابل دیواره معده که محل سرطان است قرار می گیرد. امواج صوتی منتشر می‌کند و پژواک‌ها را هنگام برگشت که به تصاویر تبدیل می‌شوند، تشخیص می‌دهد.

پزشکان می‌توانند از این تصاویر برای مشاهده لایه‌های دیواره معده و همچنین غدد لنفاوی مجاور و سایر ساختارها در خارج از معده استفاده کنند. EUS همچنین می تواند برای کمک به هدایت سوزن به ناحیه مشکوک برای گرفتن نمونه بیوپسی استفاده شود.

اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)

اسکن PET می تواند برای کمک به تعیین میزان سرطان در بدن مفید باشد. برای این آزمایش، نوعی قند کمی رادیواکتیو به شما تزریق می شود که عمدتاً در سلول های سرطانی جمع می شود. سپس از یک دوربین مخصوص برای ایجاد تصویری از مناطق پرتوزا در بدن استفاده می شود.

تصویر مانند سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی دقیق نیست، اما اسکن PET می تواند مناطق احتمالی سرطان را در تمام نواحی بدن به طور همزمان جستجو کند.

بسیاری از دستگاه های جدیدتر می‌توانند همزمان با PET و CT اسکن را انجام دهند (PET/CT scan). اگر چه اسکن PET می تواند برای یافتن مناطق گسترش سرطان مفید باشد، اما همیشه در انواع خاصی از سرطان معده مفید نیستند زیرا برخی از انواع آن مقدار زیادی قند رادیواکتیو را نمی گیرند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

مانند سی تی اسکن، MRI می تواند تصاویر دقیقی از بافت های نرم بدن را نشان دهد. اما ام آر آی از امواج رادیویی و آهنرباهای قوی به جای اشعه ایکس استفاده می کند. این آزمایش به اندازه سی‌تی اسکن برای بررسی سرطان معده استفاده نمی‌شود، اما ممکن است در موقعیت‌های خاص، مانند زمانی که به دنبال تومور در کبد می‌گردید، مفید باشد.

اشعه ایکس قفسه سینه

این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا سرطان معده به ریه ها گسترش یافته است یا خیر. همچنین ممکن است برای کمک به تعیین اینکه آیا یک فرد دارای بیماری‌های ریوی یا قلبی جدی است یا خیر، استفاده می‌شود، که ممکن است بر انتخاب روش مناسب درمانی و جراحی تاثیر بگذارد. اگر سی تی اسکن از قفسه سینه انجام شده باشد، نیازی به اشعه ایکس قفسه سینه نیست.

لاپاراسکوپی

اگر قبلا سرطان معده داشتید و آزمایش‌های تصویربرداری مانند سی‌تی اسکن یا اسکن PET نشان نداده باشد که به سایر قسمت‌های بدن سرایت کرده است، پزشکان ممکن است قبل از هر عمل جراحی دیگری لاپاراسکوپی را انجام دهند.

این می تواند به تأیید اینکه سرطان هنوز فقط در معده است کمک کند، به این معنی که جراحی برای برداشتن آن ممکن است همچنان یک گزینه باشد. این روش در اتاق عمل در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید، انجام می شود.

یک لاپاراسکوپ (لوله ای نازک و انعطاف پذیر با یک دوربین فیلمبرداری کوچک در انتهای آن) از طریق یک برش کوچک در شکم وارد می شود.

این به پزشک اجازه می دهد تا از نزدیک به سطوح اندام ها و غدد لنفاوی مجاور در داخل شکم نگاه کند، یا حتی نمونه های کوچکی از بافت را که می تواند برای سرطان آزمایش شود، بردارد.

اگر به نظر نمی رسد که سرطان گسترش یافته باشد، گاهی اوقات پزشک شکم را با نمک (آب نمک) “شستشو” می دهد. به این کار شستشوی صفاقی می گویند. سپس مایع جمع آوری شده و برای سلول های سرطانی بررسی می شود. گاهی اوقات لاپاراسکوپی با سونوگرافی ترکیب می شود تا تصویر بهتری از سرطان ارائه شود.

آمادگی قبل از آزمایش چکاپ به موارد گفته می شود که فرد باید قبل از انجام آزمایش آن ها را رعایت کند تا جواب آزمایش قابل اطمینان باشد.

چکاپ معده در منزل

برای کسب اطلاعات لازم در مورد نحوه نمونه گیری، هزینه و زمان جواب دهی چکاپ معده در منزل، می توانید به ازمایشگاه فوق تخصصی تهران طب مراجعه کنید و یا با شماره تلفن های ۰۲۱۴۴۴۴۳۱۴۸ و ۰۲۱۴۴۶۱۲۷۱۲تماس بگیرید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *