آزمایش های پزشکی, چکاپ

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست-پاپ-اسمیر-چیست؟

ویروسHPV  یا همان ویروس پاپیلومای انسانی است که با اختلال در ساختمان سلول های طبیعی دهانه رحم باعث تغییرهای غیرنرمال و سرطانی شدن این نوع سلول ها می شود. این ویروس بیماری به همین نام که در واقع باعث ایجاد زگیل دستگاه تناسلی می شود را به وجود می اورد. عفونت‌های ناشی از این ویروس اغلب بدون نیاز به درمان خاصی برطرف می‌شوند.

این در حالی است که ۱۳ نوع از سویه های این ویروس می توانند باعث سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان های دیگر مانند سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن ، فرج و پشت گلو (دهان و حلق) و برخی دیگر از سویه های این ویروس باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می شوند. به همین دلیل عفونت های ناشی از HPV به راحتی از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست افراد دیگر منتقل می شوند.

بنابراین می توان با تشخیص به موقع HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش داد و از طرفی نیز می توان در افرادی که هنوز به این ویروس مبتلا نشده اند با دریافت واکسن در انها علیه این ویروس ایمنی ایجاد کرد.

انواع HPV تناسلی

سایر HPV مخاطی در نظر گرفته می شوند زیرا به سلول های روی سطوح مخاطی حمله کرده و در آنها زندگی می کنند. انواع HPV مخاطی، HPV تناسلی (یا آنوژنیتال) نیز نامیده می شوند زیرا اغلب ناحیه مقعد و تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین می توانند پوشش داخلی دهان و گلو را آلوده کنند. انواع HPV مخاطی معمولاً در پوست یا قسمت‌هایی از بدن به جز سطوح مخاطی رشد نمی‌کنند.

عفونت با HPVکم خطر

معمولاً با ناهنجاری های خوش خیم سلول های دهانه رحم، پاپیلوم های حنجره و زگیل های پوستی یا تناسلی همراه است که تقریباً ۹۰ درصد از تمام زگیل های تناسلی توسط HPV 11,6 ایجاد می شود. به دلیل اینکه این نوع از سویه ها توسط خود سیستم ایمنی بدن محدود می شوند، احتمال ابتلای به CIN 3 نسبت به سایر افراد که با سویه های HPVپر خطر الوده هستند، کمتر است.

عفونت با HPVپر خطر

انواع می توانند باعث ناهنجاری های جدی تری در سلول های دهانه رحم می شوند که به همین دلیل به عنوان پیش سازهای سرطان در نظر گرفته می شوند. این نوع HPV تقریباً در ۹۹ درصد از سرطان های دهانه رحم شناسایی می شود. تحقیقات نشان داده است که زیرگروه‌های HPV18, 16 شایع‌ترین سویه‌هایی هستند که با سرطان دهانه رحم مرتبط می باشند. سویه های پرخطر HPV همچنین مسئول ۹۰ درصد سرطان های مقعد، ۷۵ درصد سرطان های واژن، ۷۰ درصد سرطان های دهان و حلق و ۶۳ درصد از سرطان های آلت تناسلی هستند. به دلیل اینکه این نوع از سویه ها توسط خود سیستم ایمنی بدن محدود نمی شوند و به درمان های جدی تری نیازمند هستند و  احتمال ابتلای به CIN 3 نسبت به سایر افراد افزایش می یابد. زنانی که مبتلا به HPV 16 هستند ریسک بالایی برای CIN 3+ دارند.

تست HPV و تست پاپ (پاپ اسمیر)

تست HPV و تست پاپ دو نوع تست غربالگری سرطان دهانه رحم هستند. غربالگری به معنای بررسی یک بیماری یا تغییراتی است که ممکن است قبل از بروز علائم به بیماری تبدیل شود. زنان حتی اگر ظاهرا مشکل خاصی نداشته باشند به غربالگری های معمول سرطان دهانه رحم نیاز دارند.

تفسیر ازمایش پاپ اسمیر و HPV چگونه است؟

در تست پاپ اسمیر به دنبال پیش سرطان ها و تغییرات سلولی دهانه رحم هستیم که در صورت عدم درمان مناسب، ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. این در حالی است که در تست HPV به دنبال ویروس (ویروس پاپیلومای انسانی) هستیم که می‌تواند باعث این تغییرات سلولی شود.

نتیجه-تست-پاپ-چگونه-است؟

نتیجه تست پاپ چگونه است؟

نتیجه تست پاپ می تواند طبیعی، نامشخص و یا غیر طبیعی باشد.

طبیعی

یک نتیجه طبیعی یا منفی به این معنی است که هیچ تغییر سلولی در دهانه رحم شما یافت نشد. این خبر خوبی است. اما همچنان باید چند سال بعد تست پاپ اسمیر را انجام دهید. تغییرات سلولی جدید همچنان می تواند در دهانه رحم شما ایجاد شود. ممکن است پزشک به شما بگوید که اگر فقط آزمایش پاپ انجام داده اید، می توانید سه سال دیگر برای آزمایش غربالگری تکرار کنید.

نامشخص (ASC-US)

معمولاً نتایج آزمایش نامشخص است. پزشک شما ممکن است از کلمات دیگری برای توصیف این نتیجه استفاده کند، مانند مبهم، غیر قطعی یا ASC-US. همه اینها معنی یکسانی دارند – منظور این است که سلول های دهانه رحم شما غیر طبیعی به نظر می رسند و مشخص نیست که آیا مربوط به HPV است یا خیر. غیر طبیعی شدن سلول های دهانه رحم ممکن است با تغییرات ایجاد شده در بدن مانند بارداری، یائسگی یا عفونت مرتبط باشد. آزمایش HPV می تواند به شما کمک کند که آیا تغییرات سلولی شما مربوط به HPV است یا خیر.

غیرطبیعی

یک نتیجه غیر طبیعی به این معنی است که تغییرات سلولی در دهانه رحم شما پیدا شده است. این معمولاً به این معنی نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید. تغییرات غیر طبیعی در دهانه رحم شما احتمالاً توسط HPV ایجاد می شود. تغییرات ممکن است جزئی (درجه پایین) یا جدی (درجه بالا) باشد. اغلب اوقات، تغییرات جزئی به خودی خود به حالت عادی باز می گردد. اما اگر تغییرات جدی‌تر حذف نشود، می‌تواند به سرطان تبدیل شود. تغییرات جدی‌تر اغلب «پیش سرطانی» نامیده می‌شوند، زیرا هنوز سرطان نیستند، اما می‌توانند در طول زمان به سرطان تبدیل شوند. در موارد نادر، آزمایش پاپ غیرطبیعی می تواند نشان دهد که ممکن است سرطان داشته باشید. برای اطمینان به آزمایشات دیگری نیاز خواهید داشت.

نتیجه-آزمایش-HPV-چگونه-است؟

نتیجه آزمایش HPV چگونه است؟

نتیجه آزمایش HPV می تواند مثبت یا منفی باشد.

منفی

تست HPV منفی به این معنی است که شما نوع HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم ندارید. ممکن است پزشک به شما بگوید که می توانید پنج سال بعد آزمایش غربالگری بعدی خود تکرار کنید.

مثبت

مثبت بودن تست HPV به این معنی است که شما یک نوع HPV دارید که ممکن است با سرطان دهانه رحم مرتبط باشد. اما این بدان معنا نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید. اما می تواند یک هشدار باشد. نوع خاص HPV ممکن است برای تعیین مرحله بعدی شناسایی شود.

تست HPV/Pap Cotest

از تست پاپ و تست HPV به صورت همزمان برای بررسی تغییرات ناشی از سویه های پرخطر HPV در سلول های دهانه رحم استفاده می کنند.

liquid based در تست چیست؟

نوعی تست پاپ است. تست پاپ روشی است که در آن سلول‌های دهانه رحم برای بررسی زیر میکروسکوپ، خراشیده می‌شوند. این تست برای تشخیص سرطان یا تغییراتی که ممکن است در نهایت منجر به سرطان شود کاربرد دارد. علاوه براین نیز با کمک این تست می توان عفونت یا التهاب دهانه رحم را نیز بررسی کرد. در تست پاپ بر پایه مایع(liquid-based Pap test)، سلول ها در ظرف کوچکی از مایع شسته می شوند. برای انجام این آزمایش بیمار به پشت قرار گرفته و دهانه رحم در معرض اسپکولوم کوسکو قرار می‌گیرد و از محل اتصال اسکواموکلومار با کمک Ayre و با چرخاندن دور آن، خراش می دهد. خراش‌ها روی لام شیشه‌ای پخش می‌شوند و آن را با ۹۵٪ الکل اتیل و اتر یا اسپری ثابت کننده (سیتوسپری) ثابت می‌کنند و زیر میکروسکوپ بررسی می کنند تا ببینند سلول ها غیرعادی هستند یا خیر.

liquid-based-در-تست-چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر inflammation چیست؟

اگر التهاب (inflammation) در سلول های تست پاپ اسمیر وجود داشته باشد، به این معنی است که مقداری گلبول سفید در پاپ اسمیر شما دیده شده است. التهاب دهانه رحم شایع است و معمولاً به معنای وجود مشکل نیست.

پاپ اسمیر منفی HPV مثبت

در برخی مواقع در بعضی افراد با وجود منفی بودن جواب پاپ اسمیر، تست HPV  پر خطر مثبت می شود. احتمال ابتلای این گونه افراد به CIN 3+ چندین برابر افرادی که HPV منفی هستند. CIN 3+ (Cervical Intra-Epithelial Neoplasia (CIN) به این معنی است که سلول های سطحی دهانه رحم غیر طبیعی هستند. به CIN 3 کارسینوم نیز گفته می شود. بسته به نوع HPV تشخیص داده شده احتمال ابتلای افراد به CIN 3+ مشخص می شود.

مطالب مرتبط:

تست سریع کرونا

تست و آزمایش CBC

 روش و نحوه انجام تست PCR

تفاوت رپید تست با PCR

تست PCR با داروخانه

انجام تست رایگان PCR

تست PCR  کرونا چیست؟

کلام آخر

من دکتر ناصری در مطالب بالا به همراه لیما طب به بررسی موضوعاتی مانند انواع HPV تناسلی، عفونت با HPVکم خطر،عفونت با HPVپر خطر، تست HPV و تست پاپ (پاپ اسمیر)، تفسیر ازمایش پاپ اسمیر و HPV چگونه است؟، نتیجه تست پاپ چگونه است؟، نامشخص (ASC-US)، نتیجه آزمایش HPV چگونه است؟، liquid based در تست چیست؟، آزمایش پاپ اسمیر inflammation چیست؟، پاپ اسمیر منفی HPV مثبت پرداختیم تا با مطالعه این مطلب به سوالات خود دقیق ترین پاسخ ها را یافته باشید.

 

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *