آزمایش های پزشکی, چکاپ

آزمایش و چکاپ برای ریزش مو

آزمایش و چکاپ برای ریزش مو

ریزش مو امکان داره که توی هر سنی بروز پیدا کنه ریزش موی عادی که میتوان گفت تا روزی ۲۰۰ تار مو طبیعی است ولی اگر بیش از این تعداد در طول شبانه روز باشد گفته میشود که شما به ریزش مو مبتلا هستید و بایدعلت را جویا شوید و راه های درمان را آغاز کنید . عوامل محیطی و درونی بسیاری در ابتلا به ریزش مو موثر هستند مانند استرس ،کمبود انواعی از ویتامین ها مانند ویتامین D ، رژیم های غذایی غلط مانند رژیم کتو ،انجام برخی عمل های جراحی مانند اسلیو معده و عوارض داروهای بیهوشی ، همچنین مصرف برخی داروها مانند کورتون و اختلالات هورمونی و بهم ریختن هورمون های بدن  بهترین راه برای تشخیص صحیح و شروع درمان انجام چکاپ ریزش مو در آزمایشگاه است اما اگر وقت کافی ندارید برای مراجعه به آزمایشگاه لیما طب میتواند پکیج ریزش مو را در منزل یا محل کارتان برایتان انجام دهد .

قبل از تشخیص قطعی برای ریزش مو و تجویز دارو و شروع درمان ، متخصص پوست و مو احتمالاً پوست و مو شما را معاینه فیزیکی خواهد کرد و علائم ظاهری را بررسی میکند  و در مورد رژیم غذایی که شما دارید ، روتین مراقبت از پوست و مو، و سابقه ریزش مو  خانوادگی شما سوالاتی میپرسد. همچنین ممکن است تجویز کند که آزمایش های مورد نیاز برای ریزش مو را انجام دهید مانند آزمایشاتی که در پنل ریزش مو ما آمده است .

پنل آزمایش خون ریزش مو

انجام آزمایشات (آلوپسی)که به همان ریزش مو عادی روزانه میگویند  شامل شمارش کامل خون (CBC) با دیفرانسیل و پلاکت ها، هورمون محرک تیروئید (TSH)، تستوسترون توتال، آهن و TIBC، نرخ رسوب (ESR) و آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA).

 • VitD3
 • FE
 • Ferritin
 • TIBC
 • Zn
 • VitB12
 • TSH
 • T3
 • T4
 • T4
 • Prolactin
 • Testestron
 • DHEA
 • LH
 • VDRL
 • CBC

آزمایش و چکاپ برای ریزش موآزمایش خون

آزمایش خون برای چکاپ ریزش مو شامل بررسی برخی از فاکتورهای خونی و هورمون ها است، که عبارتند از:

هدف ازمایش نام ازمایش
شمارش کامل سلول های خونیCBC
بررسی سلامت پوست و موZinc
بررسی عملکرد تیروئید و هیپوفیزTSH
بررسی عملکرد تیروئیدFree T4
بررسی هموگلوبین خونFe
بررسی ذخیره آهن بدنTIBC
بررسی ذخیره آهن بدنFerritin
بررسی هورمون جنسی مردTestosterone
بررسی اختلالات هورمونی۱۷OH-Progesterone
بررسی اختلالات هورمونی جنسیDHEA
بررسی میزان منیزیمMg
بررسی التهابCRP
بررسی میزان LH(ECL)LH(ECL)
بررسی میزان هورمون محرک فولیکول (FSH)FSH(ECL)

همه آقایان در سنین میانسالی حتما به یک چکاپ کامل نیاز دارند و توصیه میشود برای اطمینان از سلامتی خود لیست چکاپ کامل مردان را مطالعه کنند تا بیشتر به سلامتی خود کمک کنند.

 

درمان های موثر برای برخی از انواع ریزش مو در بازار و داروخانه های معتبر موجود است. ممکن است بتوانید ریزش مو را معکوس کنید یا حداقل آن را کاهش دهید. در برخی شرایط، مانند ریزش موی سکه ای  (آلوپسی آره‌آتا)، موها ممکن است بدون درمان در عرض یک سال دوباره رشد کنند از انواع درمان ریزش مو شامل داروهای مختلف و برخی جراحی مانند کاشت مو است.

داروهای ریزش مو

اگر ریزش موی شما ناشی از یک بیماری زمینه ای  باشد، درمان آن بیماری ضروری خواهد بود. اگر داروی خاصی باعث ریزش مو شده است، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مصرف آن را برای چند ماه متوقف کنید.

داروهایی برای درمان طاسی الگوی (ارثی) در دسترس هستند. رایج ترین دارو های مورد استفاده عبارتند از:

ماینوکسیدیل (روگین): ماینوکسیدیل بدون نسخه (بدون نسخه) به شکل مایع، کف و شامپو عرضه می شود. برای اثربخشی بیشتر، یک بار در روز برای زنان و دو بار در روز برای مردان، محصول را روی پوست سر بمالید

محصولات حاوی ماینوکسیدیل به بسیاری از افراد کمک می کند موهای خود را دوباره رشد دهند یا سرعت ریزش مو را میکاهد یا هر دو را با هم به ارمغان دارد. برای جلوگیری از ریزش بیشتر موها و شروع رشد مجدد موها ، حداقل شش ماه طول درمان زمان میبرد و یا  ممکن است و حتی  چند ماه بیشتر طول بکشد تا مشخص شود آیا درمان برای شما موثر واقع شده است یا نه. اگر کمک کننده بوده باشد مستوانید برای حفظ فواید آن به طور نامحدود به استفاده از داروها ادامه دهید.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از دارو ریزش مو  شامل تحریک پوست سر و رشد موهای ناخواسته در پوست مجاور صورت و دستها  است.

فیناستراید (پروپسیا): این یک داروی تجویزی برای ریزش مو آقایان است. شما روزانه آن را به صورت قرص مصرف می کنید. بسیاری از مردانی که فیناستراید مصرف می کنند کاهش ریزش مو را تجربه می کنند و برخی ممکن است رشد موهای جدید را نشان دهند. ممکن است چند ماه طول بکشد تا بگویید که آیا برای شما کار می کند یا خیر. برای حفظ هرگونه خواصیت و ترمیم ، باید مصرف آن را ادامه دهید. ممکن است فیناستراید برای مردان بالای ۶۰ سال به خوبی کار نکند.

آزمایش و چکاپ برای ریزش موعوارض جانبی نادر فیناستراید

کاهش میل جنسی و عملکرد جنسی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات . زنان  باردار باید از دست زدن به قرص های له شده یا شکسته خودداری کنند.

جراحی کاشت مو

در شایع ترین نوع ریزش موی دائمی و ارثی ، فقط قسمت بالای سر تحت تاثیر قرار می گیرد. کاشت مو یا جراحی ترمیم می تواند از موهایی که باقی مانده است نهایت استفاده را ببرد.

در طی عمل کاشت مو، جراح از قسمتی از سر که دارای مو است برمی دارد و آن را به یک نقطه طاسی سر پیوند میزند. هر تکه مو یک تا چند تار مو دارد (میکروگرافت و مینی گرافت). گاهی اوقات یک نوار بزرگتر از پوست حاوی چندین گروه مو گرفته می شود. این روش نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداردو جراحی سرپایی است که در کلینیک های زیبایی صورت میگیرد، این جراحی سرپایی بدون بیهوشی است اما کمی درد دارد بنابراین برای کاهش هر گونه ناراحتی و درد  به شما داروی آرامبخش داده می شود. خطرات احتمالی شامل خونریزی، کبودی، تورم و عفونت است. ممکن است برای رسیدن به اثر مورد نظر به بیش از یک عمل جراحی نیاز داشته باشید. ریزش موی ارثی با وجود جراحی در نهایت پیشرفت خواهد کرد روش های جراحی برای درمان طاسی سر معمولا تحت پوشش بیمه نیستند.

تست کشش مو

پزشک شما به آرامی یک دسته مو را می کشد تا ببیند چند تا مو بیرون می آید. این به تعیین مرحله فرآیند ریزش کمک می کند.

بیوپسی پوست سر

پزشک نمونه هایی را از پوست یا چند تار مو کنده شده از پوست سر می تراشد تا ریشه مو را زیر میکروسکوپ بررسی کند. این می تواند به تعیین اینکه آیا عفونت باعث ریزش مو شده است یا نه، کمک کند.

استفاده از میکروسکوپ نوری

میکروسکوپ به کشف اختلالات احتمالی ساقه مو کمک می کند.

چکاپ کامل برای ریزش مو  این ممکن است به کشف شرایط پزشکی که می تواند باعث ریزش مو شود کمک کند.

آزمایش و چکاپ برای ریزش موعلائم و نشانه‌های ریزش مو چیست؟

قبل از تشخیص و تایید نهایی ریزش مو در فرد، پزشک شما را معاینه می کند و سپس در مورد رژیم غذایی، عادت های روزانه شما در مورد مراقبت از مو، و سابقه پزشکی و خانوادگی از شما سوال می پرسد. در نهایت نیز برای بررسی علت اصلی ریزش مو ازمایش های مربوط به چکاپ ریزش مو را برای شما می نویسد. اما در ابتدا باید علائم ریزش مو را ببرسی کند.

کم‌پشت شدن مو در ناحیه سر

این نوع ریزش مو یکی از شایع‌ترین مشکلات با افزایش سن مخصوصا در آقایان است این نوع ریزش اغلب با افزایش سن باعث عقب نشینی خط رویش مو میشود که در اصلاح به آن خالی شدن ناحیه جلوسر میگویند. ریزش مو در زنان مسن‌ترنیز موجب عقب‌نشینی خط مو به نام آلوپسی فیبروزان پیشانی است.

 

طاسی سکه ای یا تکه ای

برخی افراد موهای خود را به‌صورت مناطق طاسی دایره‌ای یا تکه‌ای در ناحیه سر، ریش یا ابرو از دست می‌دهندکه به طاسی سکه ای معروف است . در چنین حالتی پوست امکان دارد  قبل از ریزش مو در این نواحی دچار خارش یا سوزش شده باشد.

 

ضعیف شدن ناگهانی موها

یک شوک فیزیکی یا روحی  و یا استفاده از دکلره در خانم ها می‌تواند باعث ضعیف شدن موها شود  در چنین حالتی ممکن است در هنگام شانه زدن یا شستن موها یا حتی با کشیدن ملایم آن‌ها، به ریزش موهای خود و کشسانی شدن آن ها  پی ببرید. این نوع ریزش مو معمولاً به صورت موقتی باعث کم‌پشت شدن مو می‌شود و قابل بازگشت است .

 

ریزش مو در تمام نواحی بدن

بعضی دوره‌های درمانی مانند شیمی‌درمانی و پرتو درمانی  منجر به ریزش مو در سراسر بدن می‌شود  البته  این نوع ریزش نیز پس از بهبودی رشد مجدد موها را در پی دارد .

 

پوسته‌پوسته شدن پوست سر

این حالت معمولاً نشان‌دهنده بیماری قارچی پوست است و همراه با آن علائمی مثل موهای شکسته، التهاب و قرمزی کف سر  و گاهی ترشحات پوستی نیز ظاهر می‌شود.

هزینه آزمایش ریزش مو

هزینه آزمایش ریزش مو بستگی به فاکتور های درخواستی از سمت پزشک شما دارد.  بنابر این استعلام هزینه آزمایشات شما با احتساب بیمه های پایه و تکمیلی تان و یا به صورت آزاد پس از ثبت درخواست شما و استعلام از سایت های بیمه امکان پذیر میباشد. لازم به ذکر است محاسبه هزینه فاکتور های ازمایش شما مطابق با تعرفه مصوب وزارت بهداشت میباشد و هزینه انجام آن در منزل تفاوتی با هزینه انجام آن در آزمایشگاه حضوری ندارد در صورت انجام تست های ریزش مو بدون نسخه میتوانید از پکیج ریزش مو تهیه شده در سایت نیز استفاده نمایید .

برای کسب اطلاعات لازم در مورد نحوه نمونه گیری، هزینه و زمان جواب دهی چکاپ ریزش مو، می توانید به ازمایشگاه فوق تخصصی  لیماطب مراجعه کنید و یا با شماره تلفن های ۰۲۱۴۴۴۴۳۱۴۸ و ۰۲۱۴۴۶۱۲۷۱۲تماس بگیرید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *