آزمایش های پزشکی, چکاپ, داخلی, سلامت جسم

هزینه آزمایش انعقاد خون

لخته شدن چیزی است که از خونریزی بیش از حد هنگام بریدن خود جلوگیری می کند. اما خونی که در عروق شما حرکت می کند نباید لخته شود. اگر چنین لخته هایی تشکیل شوند، می توانند از طریق جریان خون شما به قلب، ریه ها یا مغز شما برسند. این می تواند باعث حمله قلبی، سکته مغزی یا حتی مرگ شود.

آزمایش‌های انعقادی توانایی خون شما برای لخته شدن و مدت زمان لخته شدن آن را اندازه‌گیری می‌کنند. آزمایش می تواند به پزشک کمک کند تا خطر خونریزی بیش از حد یا ایجاد لخته (ترومبوز) در جایی از رگ های خونی شما را ارزیابی کند.

هدف از آزمایش انعقاد

اختلالات انعقادی می تواند باعث خونریزی یا لخته شدن خون شود. اگر پزشک شما مشکوک به اختلال لخته شدن خون باشد، ممکن است یک یا چند آزمایش انعقادی را توصیه کند. این آزمایش ها پروتئین های مختلف و نحوه عملکرد آنها را اندازه گیری می کنند. این آزمایشات اکثرا برای قبل از عمل های جراحی انجام میپذیرد و همچنین  افرادی که  به صوت مداوم دارو های ضد انعقاد مانند وارفارین یا آسپرین مصرف میکنند و یا دارای مشکلات قلبی  مشکلات کبدی  هموفیلی و یا کمبوویتامبن کا میباشند مورد بررسی است .

شرایطی که می تواند باعث مشکلات انعقادی شود عبارتند از:

  1. بیماری کبدی
  2. ترومبوفیلی، یعنی همان لخته شدن بیش از حد خون
  3. هموفیلی، که ناتوانی در لخته شدن به طور طبیعی است
  4. تست‌های انعقادی در نظارت بر افرادی که داروهایی مصرف می‌کنند که بر توانایی لخته شدن اثر می‌گذارند مفید است.
  5. تست های انعقادی نیز گاهی قبل از جراحی توصیه می شود.

هزینه آزمایش انعقاد خونانواع آزمایشات انعقادی

انواع مختلفی از تست های انعقادی وجود دارد. بخش های زیر شامل توضیحات چند مورد از آنها می باشد.

شمارش کامل خون (CBC)

پزشک شما ممکن است یک شمارش کامل خون (CBC) را به عنوان بخشی از روال انجام آزمایشات روتین برای  شما تجویز کند. اگر کم خونی یا کمبود تعداد پلاکت خون داشته باشید که باعث اختلال در توانایی لخته شدن خون شما ایجاد کند، نتایج آزمایش می تواند به پزشک شما هشدار دهدتا هر چه سریع تر در خصوص تجویز دارو و یا تزریق خون برای شما اقدام کند.

سنجش فاکتور V

این آزمایش فاکتور V را اندازه گیری می کند، ماده ای که در لخته شدن خون نقش دارد. سطح پایین غیر طبیعی ممکن است نشان دهنده بیماری کبد، فیبرینولیز اولیه (تجزیه لخته ها)، یا انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) باشد.

سطح فیبرینوژن

فیبرینوژن پروتئینی است که توسط کبد ساخته می شود. این آزمایش میزان فیبرینوژن در خون شما را اندازه گیری می کند. نتایج غیرطبیعی ممکن است نشانه ای از خونریزی یا خونریزی زیاد، فیبرینولیز یا جدا شدن جفت در هنگام بارداری  که جدا شدن جفت از دیواره رحم نیز نامیده میشود است.

نام های دیگر این تست شامل تست فاکتور I و هیپوفیبرینوژنمی است.

پروترومبین یا تست PT (PT یا PT-INR)

پروترومبین پروتئین دیگری است که کبد شما تولید می کند. آزمایش پروترومبین (PT)زمان لخته شدن خون شما را اندازه گیری میکند . به طور معمول حدود ۲۵ تا ۳۰ ثانیه طول می کشدتا خون شما لخته شود  اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف کنید مانند وارفارین یا آسپرین ممکن است بیشتر طول بکشد پس لطفا در هنگام مراجعه به آزمایشگاه و یا مراجعه نمونه گیر های لیما طب حتما آن ها را در جریان مصرف دارو های خود قرار دهید . سایر دلایل نتایج غیرطبیعی شامل هموفیلی، بیماری کبد و سوء جذب است.

هزینه آزمایش انعقاد خونپروترومبین چیست ؟

نتایج به تعداد ثانیه هایی که طول می کشد تا خون لخته شود داده می شود. گاهی اوقات تست PT از محاسبه ای به نام نسبت نرمال شده بین المللی (INR) برای مقایسه نتایج آزمایشگاه های مختلف استفاده می کند.

پزشک شما معمولاً آزمایش PT را همراه با آزمایش لخته شدن دیگری به نام زمان ترومبوپلاستین جزئی فعال یا همان آزمایش ptt معروف  تجویز می کند.

شمارش پلاکت

پلاکت ها سلول هایی در خون هستند که به لخته شدن خون شما کمک می کنند. اگر تحت شیمی درمانی هستید، داروهای خاصی مصرف می کنید یا تزریق خون زیادی انجام داده اید، ممکن است تعداد شما به طور غیر طبیعی کم باشد. سایر علل کاهش تعداد پلاکت ها بیماری سلیاک، کمبود ویتامین K و لوسمی است.

ترومبوسیتوپنی

کم خونی، ترومبوسیتمی اولیه یا لوسمی میلوژن مزمن (CML) ممکن است باعث افزایش غیرطبیعی تعداد پلاکت ها شود.

ترومبین

ترومبین میزان عملکرد فیبرینوژن را اندازه گیری می کند. نتایج غیرطبیعی ممکن است به دلیل اختلالات فیبرینوژن ارثی، بیماری کبد، برخی سرطان ها و داروهایی باشد که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارند.

Blooding time

این آزمایش تجزیه و تحلیل می کند که رگ های خونی کوچک در پوست با چه سرعتی بسته می شوند و خونریزی را متوقف می کنند. این آزمایش متفاوت از سایر آزمایشات خون انجام می شود.

با سوزن یک سوراخ روی لاله گوش شما ایجاد میشود و هر ۳۰ثانیه با دستمال خون خارج شده پاک میشود تا زمان اینکه دستمال تمیز بماند و خونریزی شما بند آید و تعداد دفعات یا زمان بسته شدن مطابق فرمولی محاسبه و نتیجه آزمایش شما میشود  .

خونریزی معمولا بین یک تا نه دقیقه طول می کشد. این آزمایش بی خطر در نظر گرفته می شود و عوارض جانبی یا خطرات کمی دارد.

هزینه آزمایش انعقاد خوننحوه انجام آزمایشات انعقادی

آزمایش‌های انعقادی مانند اکثر آزمایش‌های خون انجام می‌شود. ممکن است لازم باشد قبل از انجام آزمایش مصرف برخی داروها را قطع کنید. هیچ آمادگی دیگری لازم نیست.

اگر خونریزی بیش از حد را تجربه کردید، این روش به دقت بررسی می شود.

نمونه برای آزمایش و تجزیه و تحلیل توسط تیم مجرب لیما طب به آزمایشگاه ارسال می شود.

هزینه آزمایش انعقاد خون ۱۴۰۲

هزینه آزمایش ptt در سال ۱۴۰۲ به صورت آزاد  ۶۸.۳۰۰ تومان میباشد .

هزینه آزمایش ptt در سال ۱۴۰۲  با اعمال بیمه تامین اجتماعی ۵۴.۴۰۰ تومان  است .

هزینه آزمایش pt در سال ۱۴۰۲ به صورت آزاد  ۶۸.۷۰۰ تومان میباشد.

هزینه آزمایش pt در سال ۱۴۰۲  با اعمال بیمه تامین اجتماعی ۵۴.۷۰۰ تومان  است.

هزینه آزمایش cbc در سال ۱۴۰۲ به صورت آزاد  ۶۳.۵۵۰ تومان میباشد .

هزینه آزمایش cbc در سال ۱۴۰۲  با اعمال بیمه تامین اجتماعی ۵۰.۲۰۰ تومان  است.

هزینه آزمایش فاکتور v  در سال ۱۴۰۲ به صورت آزاد  ۷۸۲.۷۵۰ تومان میباشد که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نمیباشد .

هزینه آزمایش bt در سال ۱۴۰۲ به صورت آزاد  ۴۴.۱۰۰ تومان میباشد .

هزینه آزمایش bt در سال ۱۴۰۲  با اعمال بیمه تامین اجتماعی ۳۴.۹۵۰ تومان  است.

لازم به ذکر هست به هزینه های فوق هزینه نمونه گیری هم اضافه میشود .

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *