آزمایش های پزشکی

تست AST

AST (آسپارتات آمینوترانسفراز) آنزیمی است که بیشتر در کبد یافت می شود، اما در ماهیچه ها و سایر اندام های بدن شما نیز وجود دارد. هنگامی که سلول های حاوی AST آسیب می بینند، AST را در خون شما آزاد می کنند. آزمایش خون AST میزان AST را در خون شما اندازه گیری می کند. این آزمایش معمولا برای کمک به تشخیص آسیب یا بیماری کبد استفاده می شود.

نام های دیگر: تست SGOT، تست سرم گلوتامیک اگزالواستیک ترانس آمیناز. تست آسپارتات ترانس آمیناز

تست AST چه کاربردی  استفاده می شود؟

آزمایش خون AST اغلب بخشی از یک غربالگری معمول خون برای بررسی سلامت کبد شما است. این آزمایش ممکن است به تشخیص یا نظارت بر مشکلات کبدی کمک کند. همچنین ممکن است به تشخیص بیماری های دیگر کمک کند.

چرا به آزمایش خون AST نیاز داریم؟

چرا به آزمایش خون AST نیاز داریم؟

ممکن است آزمایش خون AST را به عنوان بخشی از چکاپ معمول خود انجام دهید یا اگر علائم آسیب کبدی دارید. علائم آسیب کبدی عبارتند از:

 1. تهوع و استفراغ
 2. کمبود اشتها
 3. خستگی
 4. ضعف
 5. زردی، وضعیتی که باعث زرد شدن پوست و چشم‌ها می‌شود.
 6. تورم و یا درد در شکم
 7. تورم در مچ پا
 8. ادرار تیره رنگ
 9. مدفوع روشن
 10. خارش مکرر

حتی اگر علائمی نداشته باشید، در صورتی که خطر ابتلا به بیماری کبدی در شما بیشتر باشد، پزشک این ازمایش خون را برای شما تجویز کند. عوامل خطر افزایش ابتلا به بیماری های کبدی عبارتند از:

 1. سابقه خانوادگی بیماری کبد
 2. مصرف الکل
 3. چاقی
 4. دیابت
 5. مصرف داروهای خاصی که می توانند باعث آسیب کبدی شوند.
 6. هپاتیت

نحوه انجام  آزمایش خون AST

نحوه انجام  آزمایش خون AST

برای آزمایش خون AST نیازی به آمادگی خاصی ندارید. اما معمولاً آزمایش AST همراه با سایر آزمایشات خون تجویز می شود که در چنین مواردی بایستی تا ۱۲ ساعت قبل از انجام این آزمایشات ناشتا باشید (نخورید و ننوشید).

نتایج تست AST چه معنی ای می دهد؟

سطوح بالای AST در خون ممکن است نشانه ای از هپاتیت، سیروز، مونونوکلئوز یا سایر بیماری های کبدی باشد. سطوح بالای AST همچنین ممکن است نشانه مشکلات قلبی یا پانکراتیت باشد. اگر نتایج شما در محدوده طبیعی نباشد، همیشه به این معنی نیست که شما به یک بیماری مبتلا هستید که نیاز به درمان دارد. بسیاری از چیزها می توانند بر نتایج شما تأثیر بگذارند، مانند داروهای خاص، سن، جنس و رژیم غذایی. برای اطلاع از معنای نتایج، با پزشک خود صحبت کنید.

نتایج تست AST چه معنی ای می دهد؟

کلام آخر

پزشک شما ممکن است آزمایش خون ALT را با آزمایش خون AST شما تجویز کند. ALT مخفف آلانین ترانس آمیناز است که نوع دیگری از آنزیم های کبدی است. اگر سطوح بالایی از AST و/یا ALT دارید، ممکن است به این معنی باشد که نوعی آسیب کبدی دارید. همچنین ممکن است آزمایش AST را به عنوان بخشی از گروهی از آزمایشات عملکرد کبدی انجام دهید که ALT و سایر آنزیم ها، پروتئین ها و مواد موجود در کبد را اندازه گیری می کند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *