آزمایش های پزشکی

تست لاکتات دهیدروژناز (LDH) چیست؟

تست لاکتات دهیدروژناز (LDH) چیست؟

آزمایش سطح لاکتات دهیدروژناز (LDH) یا ازمایش اسید لاکتیک دهیدروژناز میزان LDH خون و سایر مایعات بدن اندازه گیری می کند. LDH پروتئینی است که به عنوان آنزیم، نقش مهمی در تولید انرژی مورد نیاز بدن را دارد و در تمام بافت‌های بدن، از جمله در خون، قلب، کلیه‌ها، مغز و ریه‌ها یافت می‌شود.

LDH با اسیب بافتی در خون یا سایر مایعات بدن آزاد می شود. به همین دلیل اگر سطح LDH خون یا مایعات شما بالا باشد، ممکن است به این معنی باشد که بافت های خاصی در بدن شما در اثر بیماری یا جراحت آسیب دیده است.

مطالب مرتبط:تست Chol  چیست؟

نام های دیگر: تست LD، لاکتیک دهیدروژناز

لاکتیک اسید دهیدروژناز چه کاربردی دارد؟

 • بررسی میزان تخریب بافت
 • بررسی عواملی که بیانگر تخریب بافتی هستند که عبارتند از: کم خونی، بیماری کبد، بیماری ریوی و برخی از عفونت ها
 • آیا شیمی درمانی برای درمان سرطان مؤثر بوده یا خیر؟

چرا به آزمایش LDH نیاز داریم؟

اگر آزمایشات و یا علائم شما نشان دهنده آسیب بافتی یا بیماری باشد، برای تشخیص دقیقتر پزشک این ازمایش را تجویز می کند. بایستی توجه داشت که علائم اسیب بافتی به نوع بافت اسیب دیده در فرد بستگی دارد. همانطور که گفته شد، در افرادی که تحت درمان سرطان هستند، این ازمایش را برای بررسی روند درمان انجام می دهند.

نحوه انجام آزمایش LDH و اقدامات لازم قبل از ان:

نحوه انجام آزمایش LDH

یک پرسنل مجرب با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. در مواردی که لازم است مقدار این پروتئین در مایعات بدن (مانند نخاع، ریه ها یا شکم) اندازه گیری شود، از این نواحی نمونه گیری انجام می شود و روی ان ازمایش انجام می شود. برای آزمایش خون LDH نیازی به آمادگی خاصی ندارید.

مطالب مرتبط:تست تری گلیسیرید چیست؟

محدوده مقدار نرمال

محدوده مقدار نرمال ۱۰۵ تا ۳۳۳ واحد بین المللی در لیتر (IU/L) است. بایستی توجه داشت که مقادیر متوسط ​​در آزمایشگاه های مختلف، متفاوت است. برای بررسی نهایی میزان ان با پزشک خود مشورت کنید.

تفسیر نتایج LDH

سطوح بالاتر از حد طبیعی LDH معمولاً به این معنی است که نوعی آسیب بافتی یا بیماری در بدن رخ داده است. اختلالاتی که باعث افزایش سطح LDH می شوند عبارتند از:

 • کم خونی
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد
 • آسیب عضلانی
 • حمله قلبی
 • پانکراتیت
 • عفونت های مانند مننژیت، آنسفالیت، و مونونوکلئوز عفونی
 • انواع سرطان مانند لنفوم و لوسمی

تفسیر نتایج LDH

سطح LDH بالاتر از حد نرمال ممکن است به این معنی باشد که درمان سرطان صورت نگرفته است. اگرچه این آزمایش می تواند نشان دهنده آسیب بافتی یا بیماری باشد، اما نشان نمی دهد که کجای بدن آسیب دیده است هه همین دلیل برای تشخیص بافت اسیب دیده به ازمایشات تکمیلی نیاز است. آزمایش LDH ایزوآنزیم یکی از ازمایشات تکمیلی است که در چنین مواردی توسط پزشک تجویز می شود. در آزمایش LDH ایزوآنزیم، فرم های مختلف LDH  اندازه گیری می شود تا پزشک در نهایت محل دقیق آسیب بافتی بدن را تشخیص دهد.

مطالب مرتبط:آزمایش HDL 

در ازمایش LDH مقادیر  پایین تر از حد نرمال معمولا بندرت رخ می دهد. اما سطوح پایین تر از حد نرمالLDH ، می تواند بیانگر  یک بیماری ژنتیکی بسیار نادر به نام کمبود لاکتات دهیدروژناز A (بیماری ذخیره گلیکوژنXI) یا کمبود لاکتات دهیدروژناز B باشد.

کلام اخر

تست LDH عمدتا برای شناسایی محل بافت آسیب دیده و شدت آسیب بافتی در بدن استفاده می شود. علاوه براین نیز، برای نظارت بر میزان پیشرفت برخی از بیماری ها مانند سرطان، بیماری کلیوی و کبدی کاربرد دارد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *