بارداری

NT در آزمایش غربالگری چیست؟ 

NT-در-آزمایش-غربالگری-چیست؟ 

اکنون که می دانید باردار هستید، سلامتی شما و کودکتان در طول بارداری به دقت کنترل می شود. مانیتورینگ شامل آزمایش‌ها و غربالگری‌های شما و نوزادتان برای اطمینان از سلامت مطلوب و غربالگری خطر بالقوه ناهنجاری‌های جنینی است. یکی از این آزمایشات سونوگرافی شفافیت نوکال (Nuchal Translucency (NT) Ultrasound) است.

سونوگرافی شفافیت نوکال

سونوگرافی شفافیت نوکال (NT) چیست؟

سونوگرافی شفافیت نوکال (NT) یک ارزیابی غربالگری تشخیصی پیش از تولد است که برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی مرتبط با سندرم داون (تریزومی ۲۱) تجویز می‌شود، که یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ژنتیکی است که هر سال از هر ۷۰۰ نوزاد آمریکایی، ۱ نوزاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. غربالگری همچنین خطر ابتلا به سندرم های پاتو (تریزومی ۱۳) و ادواردز (تریزومی ۱۸) را که ناهنجاری های کروموزومی نادر و اغلب کشنده هستند، تعیین می کند.

مطالب مرتبط: تست پاپ اسمیر برای دختر باکره

سونوگرافی NT بین ۱۱ تا ۱۳ هفته انجام می شود، زمانی که شفافیت نوکال نوزاد، بافت شفاف واقع در پشت گردن نوزاد در حال رشد، قابل اندازه گیری است. میانگین اندازه گیری NT حدود ۲.۱۸ میلی متر است. نشانه های اندازه گیری NT بالاتر در طول ارزیابی، خطر بالقوه وجود ناهنجاری های جنینی را افزایش می دهد.

شایان ذکر است که داشتن مایع یا فضای خالی در پشت گردن برای نوزادان در حال رشد غیرعادی نیست. به‌علاوه، مطالعات نشان داده‌اند که تا ۱۳ درصد از جنین‌هایی که کروموزوم طبیعی دارند، اندازه‌گیری NT بیشتر از حد متوسط ​​۲.۵ میلی‌متر را منعکس می‌کنند. این آزمایش هیچ یک از این ناهنجاری های کروموزومی را تشخیص نمی دهد.

طول سونوگرافی شفافیت نوکال

در طول سونوگرافی شفافیت نوکال (NT) چه انتظاری می توان داشت؟

غربالگری که نیاز به ارجاع پزشک دارد، غیر تهاجمی است و از یک گره اولتراسوند بر روی شکم مادر استفاده می کند. ژل مبتنی بر آب روی پوست شکم مادر برای انتقال امواج صوتی و تسهیل حرکت پروب استفاده می شود. یک جایگزین آزمایش ترانس واژینال است که در آن پروب اولتراسوند در واژن قرار می گیرد.

مطالب مرتبط: آزمایش زگیل ناحیه تناسلی زنان

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که غربالگری اولتراسوند شفافیت نوکال (NT) را با دو نوع دیگر غربالگری خون – غربالگری چهارگانه (معروف به غربالگری یکپارچه) یا آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT) انجام دهید.  با این روش شناسایی عوامل خطر ناهنجاری های کروموزومی را با دقت ۸۳ تا ۹۲ درصد تشخیص می دهد.

نتایج سونوگرافی NT

اگر نتایج سونوگرافی NT غیر طبیعی داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

اولین کاری که باید انجام دهید حفظ آرامش است. یک نتیجه آزمایش غیرطبیعی یک احتمال آماری است، نه یک تشخیص دقیق. در صورت وجود ناهنجاری های کروموزومی با پزشک خود در مورد آزمایشات تکمیلی صحبت کنید. دو نوع آزمایش تکمیلی که ممکن است پزشک شما توصیه کند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی است.

مطالب مرتبط: HPV و سرطان دهانه رحم

آمنیوسنتز مایعی را که از کیسه آمنیوتیک در رحم گرفته می شود، تجزیه و تحلیل می کند. این مایع که حاوی سلول‌هایی است که اطلاعات ژنتیکی نوزاد را ارائه می‌کند، از طریق سوزن از شکم مادر گرفته می‌شود. نمونه برداری از پرزهای کوریونی زمانی است که نمونه بافت جفت گرفته می شود و برای ناهنجاری های کروموزومی بالقوه و مسائل ژنتیکی آزمایش می شود. هم آمنیوسنتز و هم نمونه برداری از پرزهای کوریونی خطرات کمی برای سقط جنین دارند.

کلام آخر

سونوگرافی نوکال شفافیت (NT) یک آزمایش غربالگری است و نه یک تشخیص و یک توصیه است، نه یک آزمایش اجباری.  برخی از مادران باردار برای جلوگیری از عوامل خطر، از انجام آزمایش صرف نظر می کنند، به خصوص اگر نتیجه هیچ تاثیری بر تصمیم آنها برای ادامه بارداری نداشته باشد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *