آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم

ویروس کرونا Coronavirus

این روزها, ویروس کرونا همه گیر و سرتاسر جهان را درگیر خود کرده است. اولین بار این ویروس از شهر ووهان, کشور چین شیوع پیدا کرده و بسیاری از افراد مبتلا شده بودند. اولین مورد مبتلا در بهمن ماه, در شهر قم ایران به طور رسمی اعلام شد. ایران در کنار چین, ایلات متحده آمریکا, ایتالیا, اسپانیا و آلمان, سخت ترین دوران قرنطینه را گذرانده است.

نزدیک به ۲ سال از زمان شیوع COVID۱۹ میگذرد. بعضی ها این بیماری را با سرماخوردگی و یا آنفلانزا اشتباه میگیرند. باید گفت تفاوت هایی این بیماری با سایر دارد.

ویروس کرونا چیست ؟

در اواخر دسامبر ۲۰۱۹، یک بیماری ناشناخته به نام ذات الریه با علت ناشناخته ای در ووهان چین شیوع پیدا کرده است. شیوع این بیماری به طور قابل توجهی گسترش یافته و ۹۷۲۰ نفر را در چین مبتلا کرده و ۲۱۳ نفر جان خود را از دست داده اند و تا ۳۱ ژانویه ۲۰۰۲، ۱۰۶ نفر را در ۱۹ کشور دیگر آلوده کرده است.

چند روز بعد، عامل ایجاد کننده این ذات الریه مرموز به عنوان یک کروناویروس جدید توسط چندین آزمایشگاه شناسایی شد. ۲ الی۴ ویروس عامل به طور موقت به عنوان سندرم حاد تنفسی(SARS-CoV-2) 2 و سایر موارد مربوطه نامگذاری شده است. این بیماری توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان بیماری کروناویروس ۲۰۱۹  (COVID-19) نامگذاری شده است. مثل هر بیماری دیگری, کرونا هم به میزبان برای تغذیه و تکثیر نیاز دارد.

پی سی آر تست سریع کرونا است که شما می توانید با دادن آزمایش PCR از اینکه به ویروس کرونا مبتلا شده اید یا نه سریع با خبر شوید.

راه‌های انتقال کووید ۱۹ کدم‌اند ؟

این بیماری بسیار مسری می باشد و شایع ترین راه انتقال آن از راه هوا و تنفس است. این ویروس برای چند دقیقه در هوا باقی می ماند و اگر در معرض آن قرار بگیریم, ممکن است این ویروس از طریق تنفس وارد ریه شما شود و اولین عضوی که از بدن شما را مورد حمله قرار میدهد, ریه می باشد. دگر راه های انتقال آن:

 • سرفه
 • عطسه
 • تماس دست های آلوده به چشم ها
 • عدم رعایت فاصله مناسب با فرد بیمار
 • تماس با سطوح آلوده و …

درگیری ریه در کرونا

همانطور که گفته شده, مادامی که کرونا ویروس از طریق هوا و تنفس وارد ریه شما می شود و به بافت داخلی ریه آسیب می رساند و ریه را مجبور به مبارزه با ویروس کرونا میکند. با ملتهب شدن ریه, کیسه های هوایی انتهایی دچار مشکل میشوند و نمیتوانند اکسیژن مورد نظر بدن را تامین و دی اکسید کربن اضافی را از بدن خارج کنند. گاهی اکسیژن رسانی به بدن بسیار مشکل و بیشتر بافت ریه درگیر می شود و ممکن است منجر به مرگ فرد شود. این درگیری ریه بسته به شرایط  خاصی من جمله:

 • سن
 • سابقه بیماری‌های ژنتیکی
 • نوع سویه ای که به آن مبتلا شده اید
 • سابقه بیماری زمینه ای
 • درصد درگیری ریه

آیا کودکان نیز به کرونا مبتلا می‌شوند ؟

سویه های مختلف این ویروس در سال های اخیر دچار جهش های مختلفی شده ولی پزشکان در سویه های ابتدایی این بیماری معتقد بودند کودکان زیر ۲ سال در مقابل این ویروس ایمن هستند. با پیشرفت این بیماری دیگر این جمله درست نمی باشد و هرکسی در هر رنج سنی امکان ابتلا به بیماری را دارد.

علائم ابتلا به کرونا

بعضی افراد در روزهای اولیه این بیماری ممکن است هیچ نشانه ای از خودشان بروز ندهند و پس از چند روز با پیشرفت بیماری, یکباره حالشان وخیم شود. مهم ترین علائم این بیماری شامل:

 • تب.
 • سرفه‌های بسیار خشک.
 • بدن درد مخصوصا در ناحیه کمر.
 • گلو درد و یا خارش گلو.
 • خستگی و بی‌حالی.
 • گرفتگی بینی.
 • تنگی نفس.
 •  احساس درد در قفسه سینه.
 • کاهش اشتها.

این بیماری هم مانند سایر بیماری های مسری, باید دوره قرنطینه ای گذارنده شود. این دوران بستگی به سیستم ایمنی هر فرد دارد اما بطور میانگین دوره قرنطیه این بیماری ۱۰ الی ۱۴ روز می باشد.

پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا به شرح زیر است:

 • بعد از ورود به خانه بهتر است بلافاصله دست‌های خودمان را برای مدت ۲۰ ثانیه بشوییم.
 •  در صورتی که یکی از افراد نزدیک شما مشکوک به ابتلا به کرونا است فاصله حداقل ۱.۵ متری را با او رعایت کنید.
 • حتما از ماسک استفاده کنید.
 •  از حضور درمحیط سربسته و مملو از جمعیت خودداری کنید.

راه های تشخیص کرونا

از جمله راه های تشخیص بیماری کرونا می توان به موارد زیر:

 1. تست PCR : بهترین تست برای تشخیص می باشد. زیرا بطور مستقیم از گلو و بینی شما نمونه برداری می شود. این تست همه سویه های کرونا را تشخیص میدهد و میتوانید به جواب آن اعتماد کنید. با دو عدد سوآپ توسط متخصصای آزمایشگاه, از بافت داخلی درون دهان و بینی نمونه برداری می شود. معمولا جواب دهی آن ۲۴ ساعته میباشد.
 2.  تست رپید: تست سریع تشخیص کرونا می باشد که زمان لازم برای جواب ۱۵ دقیقه رقم میخورد. اما زیاد به جواب آن نمیتوان اعتماد کرد زیراکه این تست برای سویه های مخلف کرونا جواب معتبری نخواهد داد.
 3. آنتی بادی: زمانی که ویروس وارد بدن شما میشود, گلوبول های سفید خون, برای مقابله با آن پادتن ترشح میکند. این تست نشان میدهد در بدنتان پادتن ترشح شده یا خیر. کسانی که واکسن نزدند این تست کاربردی ندارد. با نمونه گیری وریدی توسط یک متخصص آزمایشگاه, ظرف ۲ الی ۳ روز جواب آن بارگذاری می شود.

بعضی از افراد, علائمی از خودتان دارید ولی جواب تست شما منفی شده. این منفی بودن به این معنی نیست که به بیماری مبتلا نشده اید. ممکن است خطایی رخ داده یا در زمان نامناسبی تست داده اید. زمان مناسب برای تشخیص بیماری, روز سوم الی پنجم می باشد.

مطالب مرتبط: روش های خانگی انجام تست کرونا

تاثیر واکسن بر روی بیماری کرونا

ممکن است این سوال را از خودتان پرسیده باشید “آیا زدن واکسن  فایده هایی دارد؟” یا “واکسن چگونه می‌تواند از بدن ما در برابر ویروس محافظت کند؟”. واکسن ها ویروس کشته شده یا ضعیف شده همان بیماری هستند اما توان ایجاد بیماری را ندارند. زمانی که واکسن تزریق می شود, گلوبول های سفید عامل بیماری زا را شناسایی و علیه آن پادتن ترشح میکند وقتی که شما به ویروس اصلی مبتلا شدید سیستم ایمنی بدن کاملا برای مبارزه با آن آماده می باشد.

آیا واکسن به طور کامل از ما در برابر بیماری محافظت می‌کند ؟

از آنجا که این بیماری هنوز ناشناخته است و اطلاعات ما کافی نیست. این بیماری طی این چند سال اخیر جهش های ژنتیکی بسیاری داشته و دائما اطلاعات ژنتیکی خود را تغییر میدهد و نمیتوان گفت واکسن شما را از این بیماری مصون میدارد. پس پاسخ به این سوال خیر است. برای اطلاعات بیشتر به سایت لیما طب مراجعه کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *