آزمایش های پزشکی

Moderate در تست پاپ اسمیر

Moderate در تست پاپ اسمیر

سلول های غیر طبیعی در نتایج پاپ اسمیر شما نشانه سرطان نیست. دلایل متعددی وجود دارد که نتایج شما غیرطبیعی است. شایع ترین ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) است. در حالی که HPV علت اصلی آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی است، به این معنی نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید. بر اساس مطالعات انجام شده، تقریباً۹۰ درصد مواقع این علت پاپ اسمیر غیرطبیعی است، بدون ایجاد سرطان، خود به خود از بین می‌رود. اغلب اوقات، زنانی که این بیماری را دارند هیچ علامتی ندارند یا فقط علائم خفیفی را تجربه می کنند.

مطالب مرتبط:زمایش HDL

هنگامی که HPV منجر به تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی در سلول های دهانه رحم شما شود، آن سلول ها به عنوان خفیف، متوسط ​​یا شدید طبقه بندی می شوند. سایر عفونت‌های مقاربتی (STI) مانند سوزاک و کلامیدیا و همچنین عفونت های مخمری و واژینوز باکتریایی نیز وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد عفونت در سلول های دهانه رحم شود. خوشبختانه این عفونت های خفیف (Moderate) قابل درمان هستند.

عفونت مخمر

عفونت مخمر

مخمر یک قارچ است و معمولاً به تعداد کمی در واژن زندگی می کند. هنگامی که به عفونت قارچی مبتلا می شوید، نشان دهنده رشد بیش از حد سلول های مخمری است. عفونت قارچی در بین زنان شایع است و ممکن است بسیار آزاردهنده شوند، اما جدی نیستند.

این عفونت ها زمانی ایجاد می شوند که اتفاقی برای تغییر تعادل مخمر رخ دهد. گاهی اوقات آنتی بیوتیک ها علت عدم تعادل و همچنین سطوح بالای استروژن ناشی از هورمون درمانی یا بارداری هستند. مسائل بهداشتی مانند HIV یا دیابت از دیگر دلایل عفونت قارچی هستند.

مطالب مرتبط:چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

هنگامی که به عفونت قارچی مبتلا می شوید، ممکن است درد یا خارش در واژن را تجربه کنید و در برخی موارد باعث سوزش یا درد در هنگام ادرار و رابطه جنسی می شود. همچنین ممکن است متوجه ترشحات غلیظ و توده ای شوید که تا حدودی شبیه پنیر دلمه است. اگر مشکوک به عفونت قارچی هستید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی نوعی عفونت خفیف در واژن است. به طور معمول تعداد زیادی باکتری مفید و باکتری مضر در واژن زنان وجود دارد. باکتری های مفید رشد باکتری مضر را کنترل خواهند کرد. هنگامی که به واژینوز باکتریایی مبتلا می شوید، تعادل به هم می خورد. این عارضه قابل درمان است، اما در صورت وجود، می‌تواند باعث نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر شود. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود.

علائم واژینوز باکتریایی شامل ترشحات بدبو است که ممکن است زرد یا سفید به نظر برسد. شما همچنین می توانید بوی ماهی را بعد از رابطه جنسی تجربه کنید. اکثر زنان علائم این عفونت را متوجه نمی شوند. با افزایش سن و یائسگی یک زن، می تواند تغییراتی در سلول های دهانه رحم نیز ایجاد کند. وقتی بدن تولید استروژن زیادی را متوقف کند، سلول ها شروع به تغییر می کنند و حتی می توانند شرایط پیش سرطانی را ایجاد کنند.

اگر پاپ اسمیر غیر طبیعی بود چه باید کرد؟

انجام پاپ اسمیر برای این است که بفهمید ایا سلول های دهانه رحم تغییر کرده اند یا خیر. اکثر زنان به آزمایش یا درمان خاصی نیاز ندارند. انجام آزمایش پاپ اسمیر یک آزمایش رایج است. پزشک شما ممکن است برای رد کردن اشتباهات در آزمایش و بررسی اینکه آیا علائم DNA HPV وجود دارد یا خیر، آزمایش پاپ اسمیر دوم را درخواست کند.

این آزمایش دوم به پزشک اطلاع می دهد که آیا HPV دارید یا خیر و این دلیلی است که آزمایش پاپ اسمیر شما غیرطبیعی است. این آزمایش دوم حتی می‌تواند در صورت ابتلا به یکی از گونه‌های خاص (۱۶ و ۱۸) HPV که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، به پزشک هشدار دهد.

مطالب مرتبط:چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

گام بعدی ممکن است درخواست کولپوسکوپی باشد. با این حال، هر پاپ اسمیر غیرطبیعی به معنای نیاز به کولپوسکوپی نیست. به خصوص در زنان جوان تر، این آزمایش بندرت مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در آنها بسیار پایین است. در مورد زنان جوانتر (زیر ۲۵ سال)، معمولاً آزمایش دوم پاپ اسمیر با ۶ ماه تاخیر درخواست می شود تا مشخص شود آیا نتایج همچنان غیرطبیعی هستند یا خیر.

هر ساله حدود ۱۳۰۰۰ زن به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند و حدود ۴۰۰۰ نفر از آنها بر اثر این سرطان جان خود را از دست می دهند. اکثر این موارد در صورت مدیریت و انجام آزمایش پاپ یا پیگیری های مناسب قابل پیشگیری هستند.

نحوه انجام کولپوسکوپی

نحوه انجام کولپوسکوپی بعد از پاپ اسمیر غیرطبیعی

اگر نتایج پاپ اسمیر شما همانطور که در بالا ذکر شد به صورت “غیر طبیعی” است، در مواقع خاصی این نتیجه ممکن است نیاز به کولپوسکوپی داشته باشد. هنگامی که کولپوسکوپی می کنید، از شما خواسته می شود که لباس خود را از کمر به پایین درآورید. به طور معمول، یک فرم رضایت وجود دارد که باید قبل از شروع پزشک، آن را امضا کنید.

روی میز دراز می کشید و پاهای خود را در نگهدارنده یا رکاب قرار می دهید. سپس یک متخصص کولپوسکوپی به آرامی یک اسپکولوم را به همان روشی که پاپ اسمیر خود را انجام دادید وارد واژن شما می کند. اسپکولوم دیواره های واژن را جدا می کند تا دهانه رحم شما مورد بررسی قرار گیرد. با استفاده از کولپوسکوپ برای بزرگ‌نمایی دهانه رحم، پزشک دیواره‌های دهانه رحم شما را معاینه می‌کند.

کولپوسکوپ فقط قسمت خارجی واژن شما را لمس می کند. کولپوسکوپ شبیه یک ذره بین بزرگ است و با آن پزشک می تواند به سلول های ریز دهانه رحم شما نگاه کند. پزشک واژن و دهانه رحم شما را با محلول سرکه پاک می کند. این محلول به طور موقت باعث تغییر رنگ سلول های ناسالم می شود تا پزشک راحت تر آنها را مشاهده کند. اگر سلول های ناسالم ظاهر شوند، متخصص به احتمال زیاد نمونه ای از آنها را برای انجام بیوپسی می گیرد.

نمونه ای از سلول های ناسالم با ابزاری شبیه موچین گرفته می شود. نمونه در شیشه ای قرار می گیرد که داخل آن مایع نگهدارنده وجود دارد. سپس شیشه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و در آنجا نمونه را برای هر گونه علائم بیماری بررسی می‌کنند.

روش کولپوسکوپی معمولا ناراحت کننده نیست. این به عنوان یک معاینه طولانی لگن توصیف می شود تا به پزشک شما اجازه دهد دهانه رحم شما را معاینه کند. بیوپسی، در صورت لزوم، می تواند کمی ناراحتی ایجاد کند، اما این احساس کمتر از یک دقیقه طول می کشد. اگر نگران احساس ناراحتی در حین کولپوسکوپی هستید، می توانید قبل از عمل از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. مسکن‌های ضد درد، مانند ناپروکسن سدیم یا ایبوپروفن، باید به هر درد کمک کنند.

پس از پایان نمونه برداری، متخصص توضیح می دهد که چه چیزی دیده است و آیا نمونه ای برای بررسی بیشتر گرفته است یا خیر. اگر نمونه ای را برداشتند، نتایج آزمایش برای این کار باید ظرف دو تا سه هفته به پزشک شما بازگردانده شود.

مطالب مرتبط:آزمایش زگیل ناحیه تناسلی زنان

 آنچه ممکن است بعد از کولپوسکوپی تجربه کنید:

  1. بروز خونریزی خفیف یا لکه بینی پس از بیوپسی رایج است.
  2. اگر بعد از عمل متوجه هر گونه نشانه ای از خون شدید، باید از پد استفاده کنید نه تامپون.
  3. ممکن است پس از بیوپسی مقداری توده یا مواد قهوه‌ای رنگ در شورت یا لباس زیر شما ظاهر شود. این ترشحات شایع است و دلیلی برای نگرانی نیست. توده ها تا پنج روز دوام خواهند داشت و از محلولی هستند که در طول عمل شما برای کنترل خونریزی استفاده می شود.
  4. حتی ممکن است پس از بیوپسی شما ترشحی سیاه به نظر برسد. اگر پزشک از محلولی به نام «نیترات نقره» برای کنترل خونریزی استفاده کند، باعث ترشح سیاه‌رنگی می‌شود. این ترشح نیز شایع است و دلیلی برای هشدار نیست.
  5. تا ۴۸ ساعت پس از عمل، نباید از تامپون، دوش و یا آمیزش جنسی استفاده کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *