آزمایش های پزشکی

چه زمانی برای ازمایش خون بارداری مناسب است

چه زمانی برای ازمایش خون بارداری مناسب است

اگر می خواهید باردار شوید، بهترین زمان برای انجام تست بارداری یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی است. چرا؟ زیرا این زمان بهترین راه برای جلوگیری از نتیجه منفی کاذب (منفی شدن  تست در افرادی که واقعا باردار هستند) است.

تست‌های بارداری خانگی را می‌توان در اولین روز پس از اولین قاعدگی از در زنانی که قاعدگی ماهانه منظم دارند، استفاده کرد. اگر پریودهای نامنظم دارید، می توانید ۱۴ روز پس از مقاربت آزمایش دهید، زیرا احتمالاً نمی توانید زمان دقیق تخمک گذاری خود را مشخص کنید.

مطالب مرتبط:چکاپ قبل از ازدواج در منزل

تست های استاندارد بارداری

تست های بارداری هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را شناسایی می کنند که در اوایل بارداری تولید می شود. تولید این هورمون به آرامی آغاز می شود و با رشد بارداری افزایش می یابد. تست های استاندارد بارداری ادرار، سطح HCG را زمانی که به ۲۰-۵۰ میلی واحد در میلی لیتر برسد، تشخیص می دهد.

اگر خیلی زود آزمایش بدهید (قبل از اینکه قاعدگی خود را از دست بدهید)، سطوح HCG ممکن است برای تشخیص بارداری به اندازه کافی بالا نباشد و حتی اگر واقعا باردار هستید، نتیجه منفی ایجاد کند.

در اغلب موارد به بیماران توصیه می شود که حداقل یک روز بعد از اینکه هنوز وارد سیکل قاعدگی نشدند، صبر کنند. اگر یک هفته بعد از عقب افتادن قاعدگی ازمایش دهند، در صورتی که سیکل قاعدگی طبیعی داشته باشید، احتمال منفی کاذب بسیار کاهش می یابد.

تست های بارداری خانگی، در تشخیص هورمون HCG بسیار دقیق هستند و هر نتیجه مثبت، حتی یک خط ضعیف، می تواند مثبت تلقی شود. HCG فقط با بارداری تولید می شود. هر نتیجه مثبت نشان دهنده بارداری است.

برای تایید بارداری نیازی به آزمایش سرم (خون) بارداری ندارید. هم ادرار و هم خون HCG را تشخیص می‌دهند، اگرچه آزمایش خون حساس‌تر است و می‌تواند سطوح HCG را در سطوح بسیار پایین‌تری نسبت به آزمایش ادرار تشخیص دهد. در شرایط خاص، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش HCG خون را انجام دهد، اما معمولاً برای تأیید بارداری نیازی نیست.

مطالب مرتبط:چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

اگرچه اکثر آزمایشات دقت ۹۹% را تبلیغ می کنند، توانایی یک برند خاص برای تشخیص HCG در سطوح کمتر از ۵۰ میلی لیتر ممکن است متفاوت باشد. برخی از مارک ها ممکن است بهتر از سایرین بتوانند سطوح پایین تر HCG را تشخیص دهند. اگر سطح HCG شما بیش از ۵۰ میلی لیتر باشد که میزان تشخیص اکثر آزمایشات است، حتی آزمایش های عمومی نیز بارداری را به طور دقیق تشخیص می دهند.

چگونه از نتیجه منفی کاذب جلوگیری کنیم؟

چگونه از نتیجه منفی کاذب جلوگیری کنیم؟

علت اصلی منفی کاذب تست، انجام آزمایش خیلی زود پس از بارداری است. همچنین، اگر دستورالعمل های تست را به دقت دنبال نکنید، می تواند بر نتیجه شما تأثیر بگذارد. ادرار، حتی در زنانی که مقادیر زیادی آب می نوشند، همچنان باید نتیجه مثبت داشته باشد. اما قبل از انجام آزمایش نباید ادرار را با آب رقیق کرد. زمان مناسب برای انجام این تست صبح هاست که تازه از خواب بیدار می شوید. اگر آزمایش در خانمی که مشکوک به بارداری است منفی باشد یا سیکل های نامنظم داشته باشد، باید یک هفته دیگر آزمایش را تکرار کند.

مطالب مرتبط:چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

داروها و نتایج آزمایش

داروها معمولاً با نتایج تداخلی ندارند، نه باعث مثبت کاذب و نه منفی کاذب می شوند. فقط یک داروی حاوی HCG بر نتیجه تأثیر می گذارد.

کلام اخر

اگرچه آزمایش‌های خانگی می‌توانند حاملگی را تشخیص دهند، اما هیچ اطلاعاتی در مورد زنده بودن نمی‌دهند. مهم است که برای تایید بارداری و تشخیص ضربان قلب جنین از طریق سونوگرافی (معمولاً در هفته ششم تا دهم) با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. اگر تست بارداری مثبت باشد، متخصص زنان و زایمان شما می‌تواند اطلاعاتی در مورد علائم هشدار دهنده بارداری غیرطبیعی یا نگران‌کننده ارائه دهد و می‌تواند به شما توصیه کند که چه زمانی باید برای تایید بارداری خود وقت بگیرید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *