آزمایش های پزشکی, بارداری, چکاپ, زنان و زایمان, سلامت جنسی, مادر و فرزند, مراقبت های قبل از بارداری

تست حاملگی در خانه

برای انجام تست بارداری در منزل میتوانید از تست های خانگی که در تمامی داروخانه ها موجود است واز طریق ادرار انجام میشود استفاده کنید لازم به ذکر است این تست دقت کمتری از تست خون بارداری دارد . همچنین میتوانید تست بارداری خود را به صورت خیلی دقیق از طریق آزمایش معتبر خون در منزل با استفاده از خدمات لیماطب انجام دهید . اگر قاعدگی را عقب انداخته اید  ویا قرص خود را فراموش کرده باشید و چه اقدام برای بارداری داشته اید برای اطمینان باید تست بارداری بدهید  . آزمایش‌ها اغلب می‌توانند باردار بودنتان را از روز اول عقب افتادگی قاعدگی نشان بدهند.

برخی از تست‌های بارداری بدون نسخه (otc)  می‌توانند حاملگی را قبل از پریود تشخیص دهند، اما بدن به زمان نیاز دارد تا سطح هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را برای یک نتیجه قابل اعتماد افزایش دهد. آزمایش قبل از قاعدگی از دست رفته می تواند خطر نتیجه منفی کاذب را افزایش دهد. برای انجام انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک بگیرید.

تست بارداری در خانه

همانطور که گفته شد تست بارداری در خانه یک روش آسان برای تشخیص بوده که این تست ها با اندازه گیری هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی در ادرار یا خون کار می کنند. هورمون hCG توسط جفت تولید می شود و در دوران بارداری به سرعت در بدن افزایش می یابد.

انواع تست های بارداری کدامند؟

تست های بارداری دارای انواع گوناگونی هستند که شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط خود و مدت زمان رسیدن به جواب از آن ها استفاده کنید.

 تست بارداری ادرار: این نوع تست رایج ترین نوع تست بارداری در خانه است. برای انجام این تست، باید چند قطره ادرار را روی نوار تست قرار دهید. نتیجه تست در عرض چند دقیقه مشخص می شود.

تست بارداری خون: این نوع تست دقیق تر از تست بارداری ادرار است، اما باید توسط پزشک یا در آزمایشگاه انجام شود.

دقت تست های بارداری در خانه

دقت تست های بارداری در خانه

تست های بارداری در خانه اگر به درستی انجام شوند، بسیار دقیق هستند. دقت تست های بارداری ادرار حدود ۹۹% بوده و دقت تست های بارداری خون حدود ۹۹.۹% است. اگر به دنبال جوابی دقیق تر و قطعی هستید می توانید با مراجعه به آزمایشگاه تست بارداری خون را انجام دهید.

زمان انجام تست بارداری

برخی از آزمایش‌ها مانند آزمایشات خون مثل بتا تیتر  بسیار حساس هستند و می‌توانند نشان دهند که آیا قبل از شروع قاعدگی باردار هستید یا خیر. با این حال، بهتر است حداقل تا اولین روز قاعدگی از دست رفته برای انجام هر آزمایشی صبر کنید. برای نتیجه دقیق تر، آزمایش را یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی انجام دهید.

دلیل اینکه نباید خیلی زود آزمایش بدهید این است که تست های بارداری با اندازه گیری سطح HCG، هورمونی که فقط در صورت بارداری وجود دارد، کار می کند.

بدن تنها زمانی HCG آزاد می کند که تخمک بارور شده در فرآیندی به نام لانه گزینی به رحم بچسبد. لانه گزینی معمولاً حدود ۱۰ روز پس از لقاح، زمانی که اسپرم تخمک را بارور می کند، اتفاق می افتد.

ردپایی از HCG از ۶ روز پس از کاشت وجود دارد، اما معمولاً ۷ تا ۱۰ روز پس از کاشت طول می کشد تا بدن به اندازه کافی HCG برای نشان دادن در آزمایش ایجاد کند. اگر سیکل نامنظم دارید و نمی‌دانید زمان پریودتان چه زمانی است، بهتر است حداقل ۲۱ روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده آزمایش را انجام دهید. اگر آزمایش را در اوایل چرخه خود انجام دهید، ممکن است نتیجه نادرستی دریافت کنید.

تست حاملگی در خانه

بهترین زمان انجام تست بارداری چه موقع است؟

بهترین زمان برای انجام تست بارداری، اولین روز از پریود بعدی شما است. اگر پریود شما نامنظم است، می توانید ۱۰ روز پس از تخمک گذاری تست را انجام دهید. اگر نمی خواهید منتظر بمانید می توانید بعد از گذشت ۲ الی ۳ هفته پس از رابطه جنسی آزمایش خون بدهید.

بسته به زمان تخمک گذاری هر شخص، زمان بارداری او نیز متفاوت است. از آنجایی که خونریزی قاعدگی بعد از ۱۴ روز تخمک گذاری شروع می شود و برای برخی دیگر این امر در اواخر ماه انجام می شود، بهتر است منتظر گذشت دوره پریود خود بمانید و سپس تست بارداری را در خانه انجام دهید.

نحوه عملکرد تست های بارداری

چه در حال تلاش برای باردار شدن باشید و چه نگران این هستید که بارداری ناخواسته اتفاق افتاده باشد ، آزمایش بارداری می تواند به تأیید بارداری یا عدم بارداری شما کمک کند. اما، انجام زودهنگام این تست ممکن است نتیجه نادرستی داشته باشد.

تست های بارداری OTC معمولاً ادرار شما را از نظر هورمون HCG آزمایش می کنند.

نحوه آزمایش ادرار به کیت انتخابی شما بستگی دارد.

ممکن است مجبور شوید:

 • ادرار خود را در یک ظرف تمیز جمع کنید و یک چوب آزمایش را در مایع ادرار فرو کنید.
 • ادرار خود را در یک فنجان جمع کنید و از قطره چکان  برای انتقال مقدار کمی مایع به روی کیت مخصوص استفاده کنید
 • چوب تست را در ناحیه جریان ادرار مورد انتظار خود قرار دهید

شما می توانید آزمایش را در خانه خود انجام دهید. به سادگی تست را باز کنید، دستورالعمل ها را دنبال کنید و منتظر زمان توصیه شده برای مشاهده نتایج باشید.

پس از سپری شدن زمان انتظار توصیه شده، تست ها نتایج شما را به یکی از روش های زیر نمایش می دهند:

 • یک تغییر رنگ
 • یک خط
 • یک نماد، مانند pos یا neg
 • کلمات “pregnant” یا “pregnant not “

اکثر آزمایشات در عرض چند دقیقه نتیجه می دهند.

تست حاملگی در خانه

نحوه انجام تست بارداری در خانه به چه صورت است؟

اگر می خواهید تست بارداری را در خانه انجام دهید بهتر است مراحل زیر را در نظر بگیرید.

 • دست های خود را بشویید.
 • نوار تست را از بسته خارج کنید.
 • طبق دستورالعمل روی بسته، ادرار را روی نوار تست قرار دهید.
 • نتیجه تست را در عرض چند دقیقه مشاهده کنید.

تفسیر نتایج تست بارداری به چه صورت است؟

نتایج تست بارداری در خانه از دوحالت خارج نیست که در زیر به آن ها پرداخته ایم.

مثبت: اگر دو خط روی نوار تست ظاهر شود، باردار هستید.

منفی: اگر یک خط روی نوار تست ظاهر شود، باردار نیستید.

نکاتی برای انجام تست بارداری در خانه

برای انجام تست حاملگی در منزل بهتر است به نکات گفته شده در زیر توجه کنید.

 • قبل از انجام تست، دستورالعمل های روی بسته را به دقت مطالعه کنید.
 • تست را در تاریخ انقضا انجام دهید.
 • از ادرار اول صبح برای انجام تست استفاده کنید.
 • نتیجه تست را در نور خوب مشاهده کنید.

انجام تست بارداری با نمک در خانه

انجام تست بارداری با نمک در خانه

اگر تست های بارداری و کیت های آن را در دسترس خود ندارید می توانید با نمک این کار را انجام دهید. برای انجام تست بارداری با نمک در خانه ابتدا نمونه ادرار خود را داخل یک لیوان ریخته و سپس یک یا دو گرم نمک به آن اضافه کنید. بعد از انجام این مرحله باید حدود سه دقیقه منتظر بمانید.

اگر جواب تست شما مثبت باشد در ظرف یک سری توده به شکل خامه ایجاد خواهد شد و اگر واکنشی در لیوان رخ ندهد جواب بارداری شما منفی است.

انجام تست بارداری با قند در خانه

شما می توانید با استفاده از چند حبه قند این تست را در خانه به آسانی انجام دهید. در ابتدا در لیوان کمی شکر و یا چند حبه قند ریخته و نمونه ادرار خود را به آن اضافه کنید. اگر جواب تست بارداری شما مثبت بود قند یا شکر به راحتی حل نشده و در ادرار تشکیل توده می دهد و اگر قند به راحتی در ادرار حل نشد یعنی شما باردار نبوده و جواب تست بارداری شما منفی است.

کدام دارو ها در نتیجه تست بارداری در خانه تاثیر گذارند؟

برخی از دارو ها روی صحت جواب تست بارداری تاثیرگذارند که برخی از آن ها را در زیر نام برده ایم.

 • انواع قرص های خواب آور
 • انواع دارو های ادرار آور
 • قرص های ضد بارداری
 • دارو های بیماری پارکینسون
 • دارو های ضد تشنج
 • انواع قرص های آرام بخش 

پنج نشانه بارداری

پنج نشانه بارداری

در اینجا چند علامت وجود دارد که نشان می دهد باید آزمایش بارداری انجام دهید.

 1. عقب افتادن قائدگی

یکی از اولین و مطمئن ترین نشانه های بارداری عقب افتادن قاعدگی است.

اگر چرخه خود را یادداشت نکنید و ندانید ، ممکن است تشخیص اینکه دیر کرده اید یا نه دشوار باشد ( میتوانید از اپلیکیشن های درج کننده تاریخ پریود مانند flo  یا زن روز استفاده نمایید ). یک چرخه قاعدگی ۲۸ روزه معمولی است، اما چرخه ها می توانند از ۲۴ تا ۳۸ روز متفاوت باشند. اگر بیش از یک ماه از آخرین قاعدگی شما گذشته باشد ، میتوانید با لیماطب تماس بگیرید و درخواست آزمایش بارداری در منزل یا محل کار بدهید.

به یاد داشته باشید که عوامل دیگری، به جز بارداری، می توانند قاعدگی را به تاخیر بیندازند یا باعث از دست دادن آن شوند. مانند استرس، برخی داروها یا شرایط پزشکی، تغییرات در کنترل بارداری ، کیست ، تنبلی تخمدان  و غیره.

همچنین مشاهده خونریزی خفیف یا لکه بینی در هفته های اولیه بارداری رایج است زیرا تخمک در حین لانه گزینی عمیق تر در دیواره رحم فرو می رود. این ممکن است شبیه یک دوره سبک پریود باشد اما از الگوی یا زمان بندی معمول پیروی نمی کند. به هر گونه تفاوت در رنگ، بافت یا مقدار خون توجه داشته باشید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی به پزشک زنان  مراجعه کنید.همچنین میتوانید سوالات پزشکی خود را در ویزیت آنلاین با پزشکان متخصص لیمای طب مطرح کنید .

در صورت داشتن خونریزی و مثبت بودن تست بارداری، همیشه با پزشک زنان صحبت کنید و برای طول بارداری خود پزشکی انتخاب کنید .

 1. گرفتگی عضلات دارید

کاشت می تواند احساسی شبیه دردهای قاعدگی ایجاد کند. در اوایل بارداری، ممکن است این ناراحتی را احساس کنید و فکر کنید پریود شما نزدیک است، اما بعد از آن هرگز نمی آید.اگر این اتفاق افتاد، آزمایش بدهید .

 1. سینه های درناک

با پیشرفت بارداری، بدن شما بیشتر و بیشتر استروژن و پروژسترون تولید می کند. این هورمون ها شروع به ایجاد تغییراتی در بدن شما برای حمایت از رشد کودک می کنند.

سینه های شما ممکن است به دلیل افزایش جریان خون حساس شده و بزرگتر به نظر برسند. نوک سینه های شما ممکن است درد داشته باشد و سیاهرگ ها زیر پوست تیره تر به نظر برسند.

این نیز در روزهای منتهی به پریود رایج است، بنابراین لزوماً به این معنی نیست که باردار هستید.

 1. شما احساس متفاوتی دارید

همراه با گرفتگی و درد سینه، حاملگی زودهنگام می تواند باعث موارد زیر شود:

 • حالت تهوع
 • بیزاری از غذا
 • فرسودگی
 • تکرر ادرار
 1. روش کنترل بارداری شما ناموفق بود

قرص های ضد بارداری، کاندوم و سایر روش ها ۱۰۰% از بارداری محافظت نمی کنند. همیشه احتمال بارداری خفیف وجود دارد. به عنوان مثال، اگر همیشه از قرص های ضد بارداری به درستی استفاده کنید، می توانند بیش از ۹۹ درصد موثر باشند. اما استفاده کامل همیشه امکان پذیر نیست. به طور واقع بینانه، آنها حدود ۹۱٪ موثر هستند. به طور مشابه، کاندوم ها می توانند بشکنند و پاره شوند. کاندوم های مردانه با استفاده کامل می توانند ۹۸٪ موثر باشند، اما در واقع فقط ۸۲٪ با استفاده معمولی موثر هستند.

روش‌های طولانی‌مدت، مانند دستگاه داخل رحمی (IUD)، قابل اطمینان‌تر هستند و همچنان قابل برگشت هستند. حتی اگر از روش های ضد بارداری استفاده می کنید، اگر علائم دیگری دارید که می تواند نشان دهنده بارداری باشد، ارزش آن را دارد که آزمایش بارداری انجام دهید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *