آزمایش های پزشکی, بارداری

چگونه جواب آزمایش بارداری را بخوانیم؟

چگونه جواب آزمایش بارداری را بخوانیم؟

HCG، اساس آزمایش‌های ادرار و خون محسوب می شود و در اوایل بارداری بهترین روش برای تایید بارداری می باشد.

در آزمایش خون بارداری میزان هورمون HCG در خون شما اندازه گیری میشود و در قسمت result نوشته می شود. روبروی آن یک راهنما وجود دارد که توضیح داده عدد نوشته شده در قسمت result در بازه ای مثبت و یادر بازه ای منفی است .

در بعضی از جواب ها بازه های بیشتری ذکر می شود که سن بارداری (هفته چندم) ذکر شده است که این در حقیقت خیلی دقیق و مهم است که شما خیلی راحت با مقایسه عدد ذکر شده در قسمت result با راهنمای روبروی آن میتوانید متوجه شوید که باردار هستید یا خیر؟

بنابراین نیازی نیست که حتما این آزمایش از نظر مثبت و منفی بودن توسط یک پزشک تفسیر شود حتی خود شما میتوانید متوجه جواب  و نتیجه ازمایش شوید.

گرچه تفسیر آزمایش در موارد خاص مثل بارداری های مشکوک به سقط یا بارداری خارج رحمی یا پریود نامرتب با پزشک متخصص است و نیازمند شرح حال دقیق بیمار خواهد بود در افرادی که سیکل منظم دارند حتی با یک روز تاخیر قاعدگی هم، در صورت بارداری جواب آزمایش مثبت می شود. چنانچه شما سیکل های نامنظم دارید در صورت تاخیر لازم است اول آزمایش خون بارداری انجام دهید.ولی در نهایت برای تنظیم سیکلها باید به پزشک مراجعه کنید.

هورمون بتا (HCG) چیست؟

هورمون human chorionic gonadotrophin گنادوتروپین جفتی انسانی از هورمون‌هایی می باشد که در حین بارداری تولید می‌شود.این هورمون توسط جفت ایجاد می‌شود که تخمک بارور شده را بعد از لانه گزینی در رحم تغذیه می‌کند. این هورمون که با نام اچ ‌سی ‌جی (HCG ) شناخته شده است اولین بار حدود ۱۱ روز بعد از لقاح در خون و بین ۱۲ تا ۱۴ روز بعد از لقاح در ادرار قابل اندازه گیری است. سطح این هورمون در هفته‌های ۸ تا ۱۱ به حداکثر خود رسیده و سپس در ادامه حاملگی کاهش می‌یابد.

چکاپ قبل بارداری با بررسی تاریخچه و انجام آزمایشات قبل از بارداری انجام می شود که این نوع چکاپ احتمال سلامت مادر و جنین در دوران بارداری را افزایش می دهد. شما میتوانید با وارد شدن به صفحه ی چکاپ های قبل از بارداری در منزل با خیال راحت چکاپ های خود را انجام دهید.

خواندن جواب آزمایش بارداری

جدول عدد بتا در بارداری

آزمایش بتا در زنان برای تشخیص بارداری یا مشکلاتی از قبیل بارداری خارج از رحم، خطر سقط جنین و هرگونه مشکلات در این زمینه با ویزیت اورژانسی VIP انجام می شود. عدد بتا در دوران بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که با توجه به جدول ارائه شده در زیر باید در مقدار نرمال باشد.

جدول مقدار نرمال hCG عدد بتا در دوران بارداری

هفته های پس از آخرین عادت ماهانهمیزان تقریبی hCG (mIU/ml IU/I)
در ۳ هفته از بارداری۵ تا ۵۰
در ۴ هفته از بارداری۵ تا ۴۲۶
در ۵ هفته از بارداری۱۹ تا ۷۳۴۰
در ۶ هفته از بارداری۱۰۸۰ تا ۵۶۵۰۰
در ۷ تا ۸ هفته از بارداری(در هفته نهم بارداری)۷۶۵۰ تا ۲۲۹۰۰۰
در ۹ تا ۱۲ هفته از بارداری (در هفته دهم بارداری)۲۵۷۰۰ تا ۲۸۸۰۰۰
در ۱۳ تا ۱۶ هفته از بارداری۳۳۰۰ تا ۲۵۳۰۰۰
در ۱۷ تا ۲۴ هفته از بارداری در سه ماه دوم۴۰۶۰ تا ۱۶۵۰۰۰
در ۲۵ هفته از بارداری تا زایمان۳۶۴۰ تا ۱۱۷۰۰۰
چند روز بعد از زایمانعدد بتا در سطح غیر باردار و کمتر از ۵

بالا و پایین بودن مقدار عدد بتا در دوره بارداری زنان نقش حیاتی داشته و از هفته چهارم با افزایش مقدار این عدد، بارداری در صورت عدم خونریزی قاعدگی توسط آزمایش خون در بخش result مشخص می شود. مقدار عدد بتا IU/L در هفته چهارم متناسب با HCG در جدول واحد بعد از شش تا ۱۲ روز بعد از لقاح در زنان، برابر ۵ تا ۴۲۶ باید باشد.

در حالت کلی (Beta HCH) یک هورمون پروژسترون از تخمدان است که توسط پلاسنتا در دوران بارداری در هر هفته و ماه از بارداری تولید می شود. جدول مقادر نیز با توجه با نوع آزمایش آزمایشگاه، عدد بتا و در بارداری دو قلو یا پسر در افراد متغیر بوده و در هر ماه نیز تغییر می کند.

طبق گفته های بالا هر ماه میزان عدد بتا تغییر کرده و در بارداری های دو فرزندی مقدار این عدد ۳۰ الی ۵۰ درصد بیشتر از بارداری های تک فرزندی می شود. در آزمایش خون بارداری دو قلو، عدد و مقدار بتا متناسب با هر ماه باید طبق واحد های مشخص شده در جدول بتا و موارد بیان شده در زیر باشد.

 • هفته ۲-۳ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۷۰-۱۰
 • هفته ۳-۴ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۷۵۰-۱۰
 • هفته ۴-۵ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۷۰۰۰-۲۰۰
 • هفته ۵-۶ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۳۲۰۰۰-۲۰۰
 • هفته ۶-۸ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۱۵۰۰۰۰-۴۰۰۰
 • هفته ۸-۱۲ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۲۱۰۰۰۰-۶۴۰۰۰
 • هفته ۱۴ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۶۲۰۰۰-۱۴۰۰۰
 • هفته ۱۵ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۷۰۰۰۰-۱۲۰۰۰
 • هفته ۱۶ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۵۶۰۰۰-۹۰۰۰
 • هفته ۱۷ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۵۶۰۰۰-۸۰۰۰
 • هفته ۱۸ بارداری، مقدار عدد بتا در حدود ۵۸۰۰۰-۸۰۰۰

جدول-عدد-بتا-در-بارداری

محاسبه عدد بتا در هفته پنجم بارداری

در زنان باردار عدد بتا توسط پزشکان متخصص زایمان بعد از آزمایش و چکاپ زنان در منزل یا مطب که به صورت ماهانه برای کنترل مارد و جنین مراجعه می کنند، محاسبه می شود. این روش محاسبه به صورت جدول بتا بوده و باید برابر ۱۸ تا ۷۳۴۰ UI/L باشد که در جدول تخمک گذاری نیز هفته پنجم مساوی ۳۵ روز بوده و اگر چرخه پریود شما ۲۸ روز باشد,۵ هفته مساوی با ۲۱ روز بوده و مقدار بتا باید برابر ۱۲۴۸ UI/L باشد.

اما اگر چرخه پریودی در شما میانگین ۳۰ روز بوده و تخمک گذاری از روز ۱۶ HCG شروع شود، ۵ هفته مساوی با ۲۳ روز بوده و مقدار عدد بتا نیز باید حدود ۲۴۳۹ UI/L باشد.

محاسبه عدد بتا در هفته ششم بارداری

هفته ششم از بارداری در زنان شش هفته پس از آخرین خونریزی پریود و همچنین ۲۸ روز بعد از تخمک گذاری به حساب می آید که باید در آزمایش خون اعداد متناسب با جدول زیر باشند.

 • سه هفته :۰-۵
 • ۴ هفته: ۵-۴۲۶
 • ۵ هفته: ۱۸-۷۳۴۰
 • ۶هفته: ۱۰۸۰-۵۶۵۰۰
 • ۷ تا ۸ هفته: ۷۶۵۰-۲۲۹۰۰۰
 • ۹ تا ۱۲ هفته: ۲۵۷۰۰-۲۸۸۰۰۰
 • ۱۳ تا ۱۶ هفته: ۳۳۰۰-۲۵۳۰۰۰
 • ۱۷ تا ۲۴ هفته: ۴۰۶۰-۱۶۵۴۰۰
 • ۲۵ هفته تا انتها: ۳۶۴۰-۱۱۷۰۰۰

جواب آزمایش خون بارداری مثبت

آزمایش خون یا همان بتا برای زنان همانند تست اچ پی وی HPV در تشخیص بارداری و خطر های سقط جنین انجام می شود که پس از لقاح در HCG بدن زنان ترشح و تولید می شود. ۱۰ روز بعد از ترشح این لقاح، بارداری از طریق آزمایش خون و مشاهده عدد حاصل بتا با توجه به جدول واحد که اگر بالای ۲۵ باشد بارداری مثبت است.

                                  Hormone                       

IntervalsMethod ReferenceResultTest
suspect 10-25 Positive >25ECL۸۱۴.۹BHCG

جواب آزمایش خون بارداری منفی

طبق آزمایش خون بارداری یا آزمایش و چکاپ در منزل اگر بعد از ۱۰ روز ترشح لقاح در بدن زن، مقدار عدد بتا طبق جدول ارائه شده توسط پزشکان زیر عدد ۱۰ مخصوصا اگر ۵ باشد، در نتیجه بارداری منفی است.

                                     Hormone

IntervalsUnit ReferenceResultTest
suspect 10-25 Positive >25UI/L۳.۰Beta HCG (titrr)

عکس جواب آزمایش خون بارداری مشکوک

در آزمایش خون یا  تست حاملگی در خانه، برای تشخیص بارداری میزان عدد بتا طبق جدول تثبیت کننده، تعین و مشخص کننده مثبت یا منفی بودن این آزمایش می شود. مقدار عدد بتای بالای عدد ۲۵ نشان دهنده بارداری و زیر عدد ۵ تعین کننده جواب منفی است. اما عدد بین ۱۰ تا ۱۵ مشکوک بوده و جواب آزمایش نه مثبت است نه منفی.

در صورت مشکوک بودن نتیجه آزمایش خون بارداری، طبق توصیه های پزشک متخصص بعد از گذشت چند روز با نوبت دهی اینترنتی دوباره این آزمایش تکرار می شود. در نتیجه بعدی هم که اگر که مقدار عدد بتا بین ۱۰ الی ۱۵ مشکوک بود از طریق سونوگرافی نتیجه ای قطع تر مشخص وتعین می شود.

بررسی-آزمایش-بارداری

بررسی آزمایش بارداری

نتیجه آزمایش خون برای تشخیص بارداری  به صورت کمی و کیفی اعلام می شود. در تست کیفی نتیجه ی آزمایش وجود هورمون HCG  با  کلمه “مثبت ” یا “منفی ” و در تست کمی “مقدار هورمون” HCG مشخص  می شود.

گزارش تست کمی  به این صورت است که مقدار هورمون Beta-HCG در قسمت Result  برگه آزمایش بصورت عدد نشان داده شده است و پزشک شما میتواند  با توجه به  Reference Range یا Normal Range به راحتی بارداری یا عدم بارداری و یا حتی بارداری های مشکوک را مشاهده و تفسیر کند. بنابراین برای تفسیر جواب آزمایش خون برای تشخیص بارداری، با توجه به Reference Range اکثر آزمایشات خون بارداری زمانی منفی است که  Beta-HCG از ۱۰ کمتر باشد و معمولا با عدد ۱ یا کمتر از ۱ گزارش میشود  و همچنین بارداری زمانی مشکوک است که Beta-HCG  بین ۱۰ تا ۲۵ باشد و هنگامی که Beta-HCG  بالای ۲۵ یا ۳۰ باشد بارداری مثبت است. ممکن است مقدار  Reference Range در هر آزمایش با آزمایش های دیگر متفاوت باشد اما تفسیر آزمایش خون بارداری باید بر اساس Reference Range خود آن آزمایش انجام گیرد.

نکات بسیار مهمی که درباره آزمایش بارداری باید بدانیم عبارت است از:

– در مورد مقدار هورمون HCG باید توجه نمود، چرا که در بعضی ازبارداری‌های طبیعی، مقدار این هورمون کم است و نوزادی کاملا سالم به دنیا می‌آید، بنابراین سونوگرافی در هفته‌های ۶-۵ صحت بیشتری نسبت به اندازه گیری HCG دارد.

– در مواردی که شک به سلامت بارداری وجود دارد، باید چند آزمایش با فاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.

– با اینکه گفته شد، هیچ عامل بر روی این هورمون تاثیرگذار نیست، کارشناسان توصیه می‌کنند، زنان هنگام انجام آزمایش بارداری از مصرف آنتی بیوتیک‌ها، دارو‌های ضد درد، دارو‌های جلوگیری از بارداری و یا سایر دارو‌ها که ممکن است، بر نتیجه آزمایش اثر داشته باشد خودداری کنند تا پاسخ صحیحی دریافت شود.

– در تفسیر آزمایش بارداری از روی مقدار هورمون، چنانچه مقدار هورمون BhCG کمتر از ۱۰ باشد، شخص باردار نیست.

– در تفسیر آزمایش بارداری، اگر مقدار هورمون BhCG بین ۱۰ تا ۲۵ باشد؛ نمی‌توان با قاطعیت گفت که شخص باردار است یا خیر.

–در تفسیر ازمایش بارداری  اگر مقدار هورمونhcg  بالاتر از ۳۰ باشد  نشاندن دهنده این است که شخص باردار است

در کل برای تفسیر جواب آزمایش بارداری بستگی دارد که شما تست بتا ساده داده باشید یا تست بتا تیتر فرق این دو آزمایش در آن است که در تست بتا معمولی فقط مثبت و یا منفی بودنه نتیجه آزمایش شما مشخص میشود اما در تست بتا تیتر اگر شما باردار باشید یا ای وی اف IVF انجام داده باشید میزان هورمون داری در بدن شما مشخص میشود که این هورمون در هفته های ۸ الی ۱۱ به حداکثر خود میرسد و پس از آن کاهش پیدا میکند .

معنی کلمه non pregnant در آزمایش بارداری چیست ؟

کلمه non pregnant در آزمایش بارداری به منزله عدم بارداری فرد میباشد و نشان دهنده منفی بودن تست بتا ی اوست .

خواندن جواب آزمایش بارداری آنلاین

برای خواندن آزمایش بارداری کافی هست که از قسمت رفرنس یا نرمال رنج محدوده مثبت positiveومنفی Negativeیا بردرلاین Borderline را نگاه کرده و با عدد ثبت شده در قسمت ریزالت Result تطابق داده شود و بعد از آن متوجه باردار بودن یا نبودن خود میشوید اگر جواب آزمایش شما در محدوده بردرلاین قرار داشت بهتر است ۷۲ ساعت بعد مجدد تست خود را تکرار کنید .

تفسیر آزمایش beta hcg  +bhcg

تفسیر ازمایش بتا در آزمایشگاه های مختلف بسته به کیت مصرفی و یا روش انجام آزمایش متفاوت است که این تفسیر تست بارداری بنا به شرایط بیمار به تنهایی نمیتواند سن دقیق بارداری و جنین را مشخص کند و نیاز هست که حتما با نتیجه سونوگرافی تخمین سن زده شود

اعداد زیر نمونه ای از ریزالت یک کیت موجود هست :

۱Months:0-56500

۲-۳Months:7650-288500

۳-۶Months:3600-106000

۶-۹Months:4200-117000

جواب آزمایش بارداری منفی به انگلیسی : Negative میباشد.

معنی result  در آزمایش بارداری

کلمه result در حالت کلی کلمه انگلیسی بوده و به معنی نتیجه و جواب مشخصه است. در آزمایش خون و سایر آزمایش ها نیز نتیجه (result) و جواب فاکتور های اندازه گیری و مشخص شده توسط پزشکان متخصص به همراه محدوده های طبیعی و استاندارد برای شما به نمایش گذاشته می شود.

Result در آزمایش بارداری باید چند باشد؟

با توجه به مقادیرتعریف شده میزان هورمون HCG در راهنما آورده شده است می توان با استفاده ازین راهنما به تفسیر جواب آزمایش خون برای تشخیص سن جنین و سن بارداری پی برد و آن را  تخمین زد:

لازم به ذکر است مقادیر زیر حدودی است و با توجه به کیت و روش انجام آزمایش در هر آزمایشگاه میتواند متفاوت باشد

اگر میزان هورمون HCG 50-5 باشد، ۳ هفته از اخرین پریودی گذشته است.

اگر میزان هورمون HCG 426-5 باشد، ۴ هفته از اخرین پریودی گذشته است

اگر میزان هورمون HCG 7340-18 باشد، ۵ هفته از اخرین پریودی گذشته است.

اگر میزان هورمون HCG 56500-1080 باشد، ۶ هفته از اخرین پریودی گذشته است.

اگر میزان هورمون HCG 229000-7650 باشد،۷ تا ۸ هفته از اخرین پریودی گذشته است.

اگر میزان هورمون HCG 288000-25700 باشد، ۹ تا ۱۲هفته از اخرین پریودی گذشته است.

اگر میزان هورمون HCG 254000-13300 باشد، ۱۳ تا ۱۶ هفته از اخرین پریودی گذشته است.

اگر میزان هورمون HCG 165400-4060 باشد، ۱۷ تا ۲۴ هفته از اخرین پریودی گذشته است.

اگر میزان هورمون HCG 117000-3640 باشد، ۲۵ تا ۴۰ هفته از اخرین پریودی گذشته است.

همان طور که در این راهنما مشاهده می کنید و قبلا گفته شده میزان هورمون HCG ،در هفته ۸م تا ۱۱م به بیشترین مقدار خود می رسد و پس از آن کاهش می یابد.

سطوح بالای مقدار هورمون HCG در آزمایش بارداری نشانه چیست؟

مقادیر زیاد HCG علل متفاوتی می تواند داشته باشد و می بایست آزمایش طی ۷۲-۴۸ ساعت بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود. سطوح بالای hCG می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد که شامل:

اشتباه در تخمین سن حاملگی

حاملگی مولار

چند قلویی

برای انجام ازمایش بارداری نیاز به شرایط خاصی مانند ناشتایی، قطع داروها و آنتی بیوتیک ها و .. نیست. شما میتوانید با وارد شدن به صفحه ی آیا برای آزمایش بارداری ناشتا باید باشیم؟؟ شوید تا بیشتر بتوانید به حقیقی بودن جواب آزمایش کنید.

درصورت مثبت بودن جواب آزمایش چه اقداماتی باید انجام داد؟

چنانچه جواب ارمایش beta شما مثبت و بالاتر از ۳۰ باشد نیازاست ازمایش تکمیلی beta teitr  که نشان دهنده هفته و سن دقیق جنین است  به همراه سونوگرافی انجام شود.

عکس تست بارداری BHCG

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *