بارداری

آزمایش خون بارداری را کی انجام دهیم؟

آزمایش خون بارداری را کی انجام دهیم؟

برای بسیاری از افراد، تصمیم گیری در مورد زمان انجام تست بارداری می تواند منبع اصلی اضطراب باشد. گاهی اوقات استرس به این دلیل است که می خواهید باردار شوید. گاهی اوقات به این دلیل است که شما نمی خواهید باشید. صرف نظر از اینکه امیدوار به نتیجه منفی یا مثبت هستید، انجام یک آزمایش زودهنگام ممکن است راهی خوب برای فهمیدن اینکه آیا بلافاصله باردار هستید یا خیر. متأسفانه، آزمایش زودهنگام ممکن است به شما نتیجه منفی بدهد، حتی اگر باردار باشید.

مهم است که آزمون را در زمان مناسب انجام دهید تا شانس خود را برای خواندن دقیق به حداکثر برسانید.

بهترین زمان برای انجام تست بارداری

چه موقع می توان تست بارداری را انجام داد؟

بهترین زمان برای انجام تست بارداری بعد از دیر شدن پریود است. این به شما کمک می کند تا از منفی کاذب جلوگیری کنید. اولین آزمایشی که باید انجام دهید یک روز پس از شروع قاعدگی است. به خاطر داشته باشید که هر چه زودتر آزمایش دهید، احتمال منفی کاذب شما بیشتر می شود، حتی اگر باردار باشید. اگر از قبل تقویم باروری را رعایت نکرده اید، زمان بندی مناسب تست بارداری دلیل خوبی برای شروع آن است.

مطالب مرتبط: تست پاپ اسمیر برای دختر باکره

اگر سیکل‌های شما نامنظم است یا چرخه‌های خود را نمودار نمی‌کنید، تا زمانی که طولانی‌ترین سیکل قاعدگی را پشت سر نگذارید، آزمایشی انجام ندهید. به عنوان مثال، اگر دوره های شما بین ۳۰ تا ۳۶ روز است، بهترین زمان برای انجام آزمایش روز ۳۷ یا بعد از آن خواهد بود.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا می دانید که آیا قاعدگی شما حتی دیر شده است یا خیر. طبق گفته FDA، از هر ۱۰۰ نفر، بین ۱۰ تا ۲۰ نفر در روزی که فکر می کنند درست بعد از قاعدگی عقب افتاده است، نتیجه تست بارداری مثبت دریافت نمی کنند، حتی اگر باردار باشند.

آزمایش هایی که برای تشخیص زودهنگام بارداری برچسب گذاری شده اند ممکن است بتواند حاملگی را چند روز قبل از قاعدگی مورد انتظار شما تشخیص دهد. با این حال، دقیق ترین نتایج پس از تاخیر در پریود به دست می آید.

بهترین زمان برای انجام تست بارداری

بهترین زمان برای انجام تست بارداری

زمانی از روز که تست بارداری انجام می دهید تا حدی اهمیت دارد. اگر آزمایش را در صبح انجام دهید، احتمالاً نتیجه دقیقی دریافت خواهید کرد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که پریود شما هنوز دیر نشده باشد، یا اگر قاعدگی شما فقط چند روز تاخیر داشته باشد.

تست‌های بارداری خانگی با شناسایی هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار شما کار می‌کنند. مگر اینکه شب‌ها اغلب برای ادرار کردن از خواب بیدار شوید (یا در طول شب آب بنوشید)، وقتی برای اولین بار از خواب بیدار می‌شوید، ادرارتان غلیظ‌تر می‌شود. به این معنی است که مقدار hCG کمی بالاتر است و در صورت بارداری احتمال بیشتری برای دریافت نتیجه مثبت وجود دارد.

مطالب مرتبط: آزمایش زگیل ناحیه تناسلی زنان

با این حال، هنوز هم می توانید تست بارداری را در وسط روز یا حتی شب انجام دهید. احتمالاً منفی کاذب دریافت می کنید، به خصوص اگر پریودتان آنقدر دیر نشده باشد و به خصوص اگر آب زیادی مصرف کرده باشید و ادرارتان رقیق شده باشد.

انجام تست بارداری به دلیل علائم بارداری

ممکن است تصمیم بگیرید که آزمایش بارداری بدهید زیرا علائم اولیه بارداری را دارید. اما به خاطر داشته باشید، همان هورمون هایی که باعث علائم مشابه بارداری می شوند، هر ماه بین تخمک گذاری و پریود شما وجود دارند. بسیاری از علائم مشابه علائم بارداری می توانند دلایل دیگری مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا حتی چند شب کم خوابی داشته باشند.

علائم اولیه بارداری

علائم اولیه بارداری

 1. حساسیت سینه
 2. تکرر ادرار
 3. گرفتگی خفیف (که گاهی اوقات به آن “کرامپ لانه گزینی” می گویند).
 4. لکه بینی بسیار سبک
 5. خستگی
 6. حساسیت به بوها
 7. هوس یا بیزاری از غذا
 8. طعم فلزی
 9. سردرد
 10. نوسانات خلقی
 11. حالت تهوع خفیف صبحگاهی

بسته به اینکه مثبت بودن تست بارداری خبر خوب یا بدی باشد، علائمی مانند این ممکن است شما را مملو از ترس یا هیجان کند. اما خبر خوب (یا بد) این است: علائم بارداری به این معنی نیست که شما باردار هستید. در واقع، شما می توانید احساس بارداری کنید و باردار نباشید، یا زمانی که واقعاً انتظار دارید، احساس بارداری نکنید.

تست های بارداری چگونه کار می کنند؟

دانستن نحوه عملکرد تست های بارداری می تواند به شما در درک زمان انجام آنها کمک کند. آزمایش‌های بارداری نحوه واکنش ادرار را با یک تکه کاغذ که می‌تواند وجود hCG را تشخیص دهد، نشان می‌دهد. نتایج معمولاً به صورت یک خط یک یا دو یا یک علامت مثبت یا منفی نشان داده می‌شوند.

تست بارداری خانگی نمی تواند میزان دقیق هورمون بارداری را در ادرار شما اندازه گیری کند. کاری که می تواند انجام دهد این است که تشخیص دهد آیا حداقل مقدار موجود است یا خیر. گرفتن جواب منفی تست بارداری به این معنی نیست که ادرار شما حاوی هورمون بارداری (hCG) نیست. این فقط به این معنی است که به اندازه کافی برای ایجاد یک نتیجه مثبت وجود ندارد.

مطالب مرتبط: HPV و سرطان دهانه رحم

آزمایش‌های بارداری “نتایج اولیه” سه تا شش روز قبل از قاعدگی شما نتیجه می‌دهند. این تست‌ها نسبت به تست‌های استاندارد حساس‌تر هستند، اما گرفتن نتایج دقیق در مراحل اولیه دشوارتر است، زیرا زمان تخمک‌گذاری و لانه‌گزینی می‌تواند متفاوت باشد. اگر پریودهای نامنظم دارید، دانستن اینکه چه زمانی ممکن است زمان دقیقی برای آزمایش زودهنگام باشد، می تواند دشوارتر باشد.

اگر در حال انجام درمان های باروری هستید، توجه داشته باشید که این ممکن است منجر به مثبت شدن کاذب تست بارداری شود، به خصوص آنهایی که زودتر انجام می شوند. به این دلیل که آزمایش های بارداری ممکن است بقایای داروهای باروری مانند Ovidrel، Pregnyl یا Novarel را تشخیص دهند.

آزمایش های بارداری چقدر دقیق است؟

اگر دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید، بیشتر آزمایش‌ها در روز از دست دادن قاعدگی شما ۹۹ درصد دقت را می‌دهند، اما نه برای نتایج اولیه. اگر انتظار قاعدگی خود را در روز چهارشنبه دارید، پنجشنبه روز عقب افتادن قاعدگی شما خواهد بود. آزمایش‌ها بعد از قاعدگی شما دقیق‌تر هستند. به همین ترتیب، ادرار اول صبح ممکن است غلیظ تر باشد و hCG را با دقت بیشتری تشخیص دهد.

اثربخشی آزمایش زودهنگام

اگر در نظر دارید قبل از دیر پریود شدن آزمایشی انجام دهید، مهم است که قبل از انجام آزمایش مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید. نه تنها انجام تست های بارداری زودهنگام می تواند گران باشد، بلکه می تواند نتایج نادرستی به شما بدهد.

بهترین تست اولیه

اگر هنوز هم می‌خواهید یک آزمون زودهنگام انجام دهید، علی‌رغم نکات منفی احتمالی، ممکن است بخواهید آزمونی با سابقه‌ی اثبات شده در نظر بگیرید. طبق تحقیقات، آزمایش دستی First Response Early Result (FRER) بهترین تست بارداری اولیه در بازار در حال حاضر است.

آزمایش دیجیتالی، تست طلایی دیجیتالی اول پاسخ، قبلاً با دقت کمتری گزارش شده بود. با این حال، طبق مقایسه FDA در سال ۲۰۱۳ بین این دو، نتایج همان دقت را نشان می دهد.

این تست بارداری دارای مجوز FDA است که می‌تواند ۶ روز قبل از قاعدگی شما را تشخیص دهد. یعنی ۵ روز قبل از پریود شدن شما. تعداد زیادی تست بارداری اولیه در بازار وجود دارد. اینکه کدام یک برای شما مناسب است ممکن است به عواملی مانند هزینه، سرعت نتیجه و اینکه آیا تست های دیجیتالی یا کاغذی را ترجیح می دهید، بستگی دارد.

زمان انجام آزمایش خون بارداری

ممکن است از خود بپرسید که آیا باید آزمایش خون نیز انجام دهید تا بررسی شود که آیا باردار هستید یا خیر. ممکن است پزشک شما آزمایشی را تجویز کند، یا ممکن است خودتان به این فکر کنید که آزمایشی را انجام دهید. قبل از انجام این کار، چند نکته وجود دارد که باید بدانید. اول، دو نوع آزمایش خون بارداری وجود دارد: کیفی و کمی.

آزمایش‌های کیفی، وجود hCG در خون یا ادرار شما را اندازه‌گیری می‌کنند. این ازمایشات تقریباً در مورد اینکه باردار هستید یا به‌طور دقیق‌تر، به اندازه کافی هورمون بارداری برای دریافت نتیجه مثبت دارید، پاسخ مثبت یا خیر می‌دهند. تست های بارداری خانگی کیفی هستند.

تست‌های کمی بارداری، میزان هورمون بارداری را در خون شما اندازه‌گیری می‌کنند. این آزمایش گاهی اوقات آزمایش بتا hCG نامیده می‌شود که برای مشاهده چگونگی پیشرفت بارداری انجام می شود. به عنوان مثال، پزشک ممکن است دو آزمایش بتا hCG را به فاصله چند روز از هم تجویز کند تا ببیند آیا سطح hCG همانطور که انتظار می رود افزایش می یابد یا خیر. اگر مشکل باردار شدن، سابقه سقط زودرس یا مشکوک به حاملگی خارج از رحمی دارید، مقدار این هورمون مهم است.

جدول زمانی نتایج آزمایش خون

آزمایش‌های خون می‌توانند مقدار کمتری از hCG را تشخیص دهند و می‌توانند کمی زودتر از آزمایش‌های استاندارد بارداری خانگی، معمولاً ۹ تا ۱۲ روز پس از لقاح، آن را تشخیص دهند. نتایج آزمایش خون معمولاً در همان روز یا در عرض یک روز در دسترس است.

آزمایش خون اغلب برای تشخیص بارداری انجام نمی شود زیرا گران است و آزمایش ادرار در خانه کاملا دقیق و حساس است. با این حال، افرادی که تحت درمان های باروری هستند ممکن است آزمایش خون را به عنوان بخشی از مراقبت خود انجام دهند.

چه موقع از آزمایش خون استفاده می شود؟

اگر قاعدگی شما چند روز تاخیر داشته باشد، و هنوز تست های بارداری خانگی شما منفی است، ممکن است آزمایش خون توصیه شود. در حالی که نادر است، ممکن است در یک آزمایش خانگی نتیجه آزمایش منفی دریافت کنید اما همچنان باردار باشید. در چنین وضعیتی با پزشک خود تماس بگیرید تا ازمایشات مناسبی برای شما  تجویز کند. دلایل دیگری به جز بارداری وجود دارد که ممکن است پریود شما دیر شود.

برای تایید مثبت بودن تست بارداری خانگی، لزوماً نیازی به آزمایش خون ندارید. اگر آزمایش خانگی نشان داد که باردار هستید، احتمالاً باردار هستید. با این حال، پزشک شما ممکن است همچنان یکی از آنها را تجویز کند، به خصوص اگر شما آن را درخواست کنید.

کلام آخر

بهترین زمان برای انجام تست بارداری روز بعد از قاعدگی و در ساعات صبح با اولین ادرار در روز است. قبل از اینکه به آزمایش اولیه بارداری برسید، به دقت در نظر بگیرید که اگر نتایج منفی باشد چه احساسی خواهید داشت. اگر آزمایش منفی شما را آزار نمی دهد و پول نقدی برای خرج کردن در آزمایشات بارداری دارید، ادامه دهید. اگر نتیجه منفی قلب شما را به درد می‌آورد یا ترجیح می‌دهید پولتان را برای آزمایش‌های اضافی هدر ندهید، صبر کنید تا ببینید ایا پریودتان دیر می شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *