hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جنسی

تست پاپ اسمیر برای دختر باکره

تست پاپ اسمیر برای دختر باکره

آیا همه زنان باید اسمیر دهانه رحم انجام دهند؟این مقاله به با پاسخ دادن به سوالات پر تکرار شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا باید غربالگری دهانه رحم را انجام دهید یا خیر.

من یک دختر باکره هستم، آیا در خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستم؟

فهرست عناوین صفحه:

اگر هرگز با مردی تماس جنسی نداشته اید، این احتمال بسیار پایین است، اما کاملا هم بدون خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست. هنوز کاملاً مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد ناهنجاری می شود. اغلب به این دلیل است که یک ویروس دهانه رحم را آلوده کرده است. این ویروس، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نامیده می شود و از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

HPV می تواند در سایر انواع روابط جنسی (به غیر از مقاربت کامل) منتقل شود. این در مورد زنان دگر جنس‌گرا، زنان دو جنس‌گرا و لزبین‌ها صدق می‌کند. HPV از طریق مایعات بدن منتقل می شود. این بدان معناست که رابطه جنسی دهانی، انتقال مایعات واژن روی دست‌ها و انگشتان، یا به اشتراک گذاشتن وسایل جنسی، همگی می‌توانند از راه‌های قرار گرفتن در معرض HPV باشند.

آیا آزمایش اسمیر ضرری ندارد؟

من یک دختر باکره هستم ، آیا آزمایش اسمیر ضرری ندارد؟

اگر هرگز رابطه جنسی نداشته‌اید، اما می‌خواهید آزمایش اسمیر انجام دهید، باید به پزشک یا پرستاری که اسمیر را می‌گیرد بگویید که هرگز رابطه نداشته‌اید. تا اسپکولوم با اندازه مناسب را انتخاب کند. همچنین اگر تاکنون از تامپون استفاده نکرده‌اید، بهتر است به فردی که اسمیر شما را می‌گیرد نیز بگویید.

من چندین سال است که تماس جنسی نداشته ام، آیا نیاز به تست پاپ اسمیر دارم؟

ویروس HPV می‌تواند سال‌ها در دهانه رحم باقی بماند، به همین دلیل توصیه می‌کنیم هر کسی که تا به حال آمیزش جنسی داشته است تا سن ۶۵ سالگی غربالگری انجام دهد.

چگونه تست پاپ اسمیر برای دختران باکره را انجام دهیم ؟

به صورت کلی لازم به ذکر است که انجام تست پاپ اسمیر برای دخترانی که رابطه جنسی دخولی نداشته اند و حفظ این عقیده برایشان مهم است به هیچ عنوان امکان پذیر نمیباشد چه بسا بسیار افرادی که رابطه جنسی دخولی ندارند اما با رابطه جنسی سطحی با فرد آلوده به ویروس HPV به این ویروس آلوده شده اند اما چون حفظ عقیده برایشان مهم است دیر هنگام متوجه خطرات این آلودگی و تغییرات سلولی دهانه رحم شده اند.

تست پاپ اسمیر برای دختر باکرهزمان انجام تست پاپ اسمیر دختران باکره چه زمانی است؟

همانطور که بالاتر ذکر شد اگر حفظ باکرگی برایتان حائز اهمیت است متاسفانه امکان انجام تست پاپ اسمیر را ندارید اما اگر فرد مجردی هستید که فعالیت جنسی دارید نیاز هست از ۲۱ سالگی به بعد هر ۳ سال دهانه رحم خود را بررسی کنید و در صورت وجود نداشتن مشکل ۳ سال بعد مجدد آزمایش پاپ اسمیر و هر ۵ سال آزمایش hpv را انجام دهید . در صورت وجود سلول های تغییر شکل یافته در نتیجه تست پاپ اسمیر شما پزشک در فاصله زمانی کوتاه تر آن را تکرار میکند و همراه آن برای شما تست اچ پی وی و بیوپسی دهانه رحم نیز انجام میدهد و به آزمایشگاه ارجاع میدهد .

شرایط لازم برای انجام تست پاپ اسمیر دختر باکره چیست؟

در صورت عدم باکره گی و درخواست انجام تست پاپ اسمیر نیاز هست ۵ الی ۱۰ روز از اخرین روز قائدگی شما بگذرد تا دهانه رحم بدون خونریزی برای پزشک زنان قابل مشاهده باشد .از یک روز قبل از مراجعه برای انجام تست پاپ اسمیر نباید رابطه جنسی داشته باشید . همچنین از ۱ هفته قبل اگر قرص یا کرم واژینال مصرف میکنید باید مصرف آن را قطع کنید . همینطور بهتر است از یک هفته قبل از مراجعه اگر قرص آنتی بیوتیک یا ضد قارچ مصرف میکنید آن را نیز قطع نمایید . بهتر است از یک الی دو روز قبل از مراجعه دوش نگرفته باشید مخصوصا از ژل های شستشو یا دوش واژینال استفاده نکرده باشید . همچنین برای حفظ آراستگی و همچنین از بین نرفتن باکتری های موجود در واژن شیو کردن ۱ الی ۲ روز قبل کافی است و بهتر است روز معاینه شیو نکنید . اگر به تازگی زایمان انجام داده اید تا دو ماه پس از زایمان باید صبر کنید.

آیا تست پاپ اسمیر در دختران باکره درد دارد؟

همانطور که میدانید و بارها در مقاله برای شما عزیزان ذکر کرده ایم تست پاپ اسمیر برای دختران باکره امکان پذیر نیست اما اگر تحت هر شرایطی نیازمند انجام تست پاپ اسمیر هستید لازم به ذکر است تست پاپ اسمیر درد بسیار کم و قابل تحملی دارد اما در مواردی که شما دچار عفونت ویروسی یا قارچی باشید این درد میتواند به علت التهاب دهانه رحم بیشتر شود . همچنین امکان دارد شما تا ۳الی ۵ روز بعد از نمونه برداری تست پاپ اسمیر لکه بینی و یا احساس پریود شدن داشته باشید که این امر طبیعی میباشد .

تست پاپ اسمیر برای دختر باکرهچه مواردی در زمان پاپ اسمیر احساس ناراحتی را بیشتر می کند؟

وجود عفونت و التهاب میتواند احساس درد و ناراحتی را در شما بیشتر کند و بهتر است در زمان داشتن عفونت و التهاب تست پاپ اسمیر را انجام ندهید .

تست پاپ اسمیر دختران باکره باعث آسیب به پرده بکارت می شود؟

بله تست پاپ اسمیر برای دختران باکره موجب اسیب به پرده بکارت میشود و انجام آن بدون آسیب به پرده بکارت امکان پذیر نمیباشد .

هزینه تست پاپ اسمیر دختران باکره در ۱۴۰۲ چقدر است؟

هزینه انجام تست پاپ اسمیر مطابق تعرفه مصوب وزارت بهداشت در آزمایشگاه های خصوصی بین ۲۹۱ هزار تومان تا ۳۱۸ تومان میباشد که این تفاوت به علت دریافت حق پاتولوژی و یا یکسری ضواب قابل درج در آزمایشگاه ها مانند حق پذیرش میباشد .

آیا ممکن است دختران باکره سرطان دهانه رحم بگیرند؟

سرطان دهانه رحم در اغلب موارد بعد از شروع فعالیت جنسی اتفاق می افتد اما در برخی از افراد که رابطه جنسی دخولی نداشته و در مجاورت رابطه سطحی دهانی ، اورال ، آنال با فرد درگیر ویروس اچ پی وی بوده اند میتواند بدون دخول و دردخترانی که باکرگی دارند نیز رخ دهد .

تست پاپ اسمیر برای دختر باکرهچه افرادی به تکرار آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

افرادی که نتیجه آزمایش آنها نرمال نبوده و تغییراتی در سطح سلول های دهانه رحم گزارش شده است توصیه میشود مجدد در فاصله زمانی کوتاه مثلا ماه بعد مجدد نمونه برداری انجام شود .همچنین به افرادی که دارای التهابات ناشی از قارچ بوده بوده اند نیز توصیه میشود مجدد پس از مصرف قرص و دارو های تجویز شده و پایان دوره درمان مجدد تست پاپ اسمیر دهند . همچنین بهتر است افرادی که دارای جواب تست hpv مثبت هستند آزمایش پاپ اسمیر خود را مجدد و در فواصل کم تکرار نمایند .

چه افرادی به تکرار آزمایش پاپ اسمیر نیاز ندارند؟

افرادی که نتیجه آزمایش پاپ اسمیر آن ها نرمال است و مشکلی مشاهده نشده است نیاز به تکرار آزمایش پاپ اسمیر ندارند. این افراد بایستی غربالگری دهانه رحم خود را هر ۳ سال یکبار انجام دهند و این به معنای تکرار آزمایش نمیباشد .

چه افرادی بیشتر در معرض سرطان دهانه رحم هستند؟

 • افرادی که به صورت ارثی دارای سابقه خانوادگی سرطان دهانه رحم هستند
 • افرادی که دارای hpv مثبت هستند
 • افرادی که دارای تعدد شریک جنسی هستند
 • افرادی که همسر آنها دارای تعدد شریک جنسی است
 • افراد هم جنس گرا
 • افرادی که تابحال زایمان نداشته اند یا افراد نازا
 • افرادی که درگیر مواد مخدر هستند
 • افراد مبتلا به ایدز hiv
 • افرادی که شریک جنسی آنها ختنه نشده است

همچنین لازم به ذکر است افرادی که دچار سرطان دهانه رحم میشوند االزاما جز دسته های بالا نیستند و بسیاری افراد با بالا رفتن سن تغییرات هورمونی دچار تغییرات در سطح سلول های دهانه رحم میشوند که این امر موجب بروز سرطان دهانه رحم میشود.

تست پاپ اسمیر برای دختر باکرهچه کسانی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر ندارند؟

تست پاپ اسمیر را در افراد بالای ۶۵ سال که طی ۶ دوره قبلی در ۱۰ سال گذشته  جواب آزمایش پاپ اسمیر آن ها هیچ مشکلی نداشته و نرمال بوده میتوان متوقف کرد و دیگر نیازی به انجام آن نمیباشد .

آیا پاپ اسمیر همان معاینه لگن است؟

بله انجام تست پاپ اسمیر همراه با  همان مشاهده و معاینه لگن میباشد.

آیا بعد از برداشتن رحم نیاز به تست پاپ اسمیر است؟

خیر ، بعد از برداشتن رحم دیگر دهانه رحمی وجود ندارد که بتوان از آن نمونه برداری کرد لذا به همین علت بعد از برداشتن رحم نیازی به انجام تست پاپ اسمیر نمیباشد.

تست پاپ اسمیر در دوران بارداری ممکن است؟

انجام تست پاپ اسمیر در سه ماهه ابتدایی بارداری بلامانع است اما در سه ماهه دوم و سوم امکان انجام تست پاپ اسمیر وجود ندارد . همچنین پس از زایمان دو ماه زمان نیاز است تا بتوان تست پاپ اسمیر را انجام داد.

تست پاپ اسمیر به تنهایی برای تشخیص زگیل تناسلی کافی است؟

خیر به هیچ عنوان تست پاپ اسمیر به تنهایی برای تشخیص زگیل تناسلی کافی نیست . در صورت ابتلا به hpv تست پاپ اسمیر تنها در صورت پیشروی ویروس و سرطانی کردن دهانه رحم میتواند تغییر شکل دهانه رحم را به شما نشان دهد .اگر مبتلا به ویروس اچ پی وی باشید امکان دارد ویروس در بدن شما وجود داشته باشد اما پرخطر نباشد و یا ویروس از انواعی باشد که موجب بروز زگیل تناسلی میشود پس به تنهایی از روی تست pap smear  نمیتوان ابتلا بودن به اچ پی وی را تشخیص داد و نیاز است حتما خود تست hpv  را انجام دهید.

در صورت داشتن زگیل تناسلی باید تست پاپ اسمیر هم داد؟

بله در مراحلی که ابتلا به اچ پی هستید باید به صورت مداوم تست پاپ اسمیر بدهید تا در صورت تغییر شکل سلول های دهانه رحم سریعا کلپوسکوپی انجام دهید و مابقی اقدامات لازم را برای جلوگیری از خطرات بیشتر در پیش گیرید .

غربالگری دهانه رحم چیست؟

غربالگری دهانه رحم چیست؟

غربالگری دهانه رحم آزمایشی برای تشخیص سرطان نیست. اما امکان تشخیص ناهنجاری ها یا تغییرات در سلول ها(که در صورت عدم درمان ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند)، را فراهم می کند. نوع سرطان دهانه رحم که برنامه غربالگری دهانه رحم برای پیشگیری از آن طراحی شده است، کارسینوم سنگفرشی دهانه رحم نامیده می شود.

پاپ اسیمر چه چیزی را نشان می دهد؟

برخی از سرطان دهانه رحم وجود دارد که برخی از آنها ممکن است با آزمایش پاپ اسمیر مشخص شوند. تقریباً تمام ناهنجاری‌های شناسایی شده با غربالگری با به خوبی درمان می‌شوند. تخمین زده شده است که غربالگری سالانه از حدود ۳۹۰۰ مورد و بیش از ۱۰۰۰ مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم در بریتانیا جلوگیری می کند.

علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

 1. شایع ترین علامت خونریزی از واژن در زمان هایی غیر از دوره قاعدگی است که اغلب در زمان رابطه جنسی نفوذی یا بعد از ان و یا خونریزی که در زمان یائسگی رخ می دهد.
 2. ترشحات با بوی نامطبوع واژن
 3. درد یا ناراحتی در حین رابطه جنسی نفوذی

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *