آزمایش های پزشکی

آزمایشات های خون برای سرطان سینه

آزمایشات-های-خون-برای-سرطان-سینه

آزمایش ژن BRCA یک آزمایش خون است که برای تعیین اینکه آیا تغییراتی (جهش) در DNA خود دارید که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد یا خیر انجام می شود. جهش در هر یک از ژن های سرطان سینه – BRCA1 یا BRCA2 – به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

آزمایشات های سرطان سینه

نمونه هایی که در طی بیوپسی، آزمایش خون یا سایر آزمایشات جمع آوری شده اند به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شوند. یک پاتولوژیست، پزشکی که از آزمایش‌های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری‌هایی مانند سرطان استفاده می‌کند، به نمونه‌ها نگاه می‌کند و ممکن است آزمایش‌های ویژه دیگری را برای کمک به طبقه‌بندی بهتر سرطان انجام دهد. این آزمایش‌ها همچنین می‌توانند به انتخاب داروهای خاصی کمک کنند که ممکن است برای سرطان شما بهتر عمل کنند. این دارو گاهی اوقات پزشکی دقیق یا شخصی نامیده می شود زیرا برای ویژگی های سرطان شما دقیق است.

نتایج این آزمایشات در یک گزارش پاتولوژی توضیح داده می شود که معمولاً ظرف یک یا دو هفته در دسترس است. اگر در مورد نتایج پاتولوژی یا هر آزمایش تشخیصی سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

آزمایشات-های-سرطان-سینه

آزمایش برای پروتئین های خاص روی سلول های تومور

آزمایش‌های آزمایشگاهی برای جستجوی پروتئین‌های خاصی روی سلول‌های سرطانی انجام شود. پروتئین های گیرنده هورمونی: همه سرطان های سینه برای گیرنده های هورمونی (پروتئین ها) آزمایش می شوند. به طور خاص، سرطان برای گیرنده استروژن (ER) و گیرنده پروژسترون (PR) آزمایش می شود.

پروتئین HER2: همه سرطان‌های مهاجم سینه برای پروتئین HER2 آزمایش می‌شوند تا ببینند آیا مقدار زیادی از آن ساخته شده است یا خیر. اگر مشخص نباشد که چه مقدار پروتئین HER2 وجود دارد، سلول‌های سرطانی سینه ممکن است تحت آزمایش مولکولی برای تغییرات ژنی قرار بگیرند تا ببینند چند نسخه از ژن HER2 ساخته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد ژن و پروتئین HER2 به وضعیت سرطان پستان HER2 مراجعه کنید.

پروتئین PD-L1: افراد مبتلا به سرطان سینه سه گانه منفی پیشرفته یا متاستاتیک ممکن است بافت سرطانی خود را برای پروتئین PD-L1 آزمایش کنند، که می تواند نشان دهد که آیا سرطان به درمان با داروهای ایمونوتراپی خاص همراه با شیمی درمانی پاسخ می دهد یا خیر.

مطالب مرتبط:چکاپ قبل از ازدواج در منزل

آزمایشات مولکولی برای تغییرات ژنی

در برخی موارد، پزشکان ممکن است تغییرات ژنی خاصی را در سلول‌های سرطان سینه آزمایش کنند که می‌تواند به این معنی باشد که داروهای هدفمند خاص یا داروهای ایمونوتراپی ممکن است به درمان سرطان کمک کنند.

این آزمایشات مولکولی را می توان بر روی بافتی که در طی بیوپسی یا جراحی سرطان سینه گرفته شده است، انجام داد. اگر نمونه بیوپسی خیلی کوچک باشد و تمام آزمایشات مولکولی را نتوان انجام داد، آزمایش ممکن است روی خونی که از ورید گرفته شده است، درست مانند خونگیری معمولی انجام شود. این خون حاوی DNA سلول های تومور مرده است که در جریان خون افراد مبتلا به سرطان سینه پیشرفته یافت می شود. به دست آوردن DNA تومور از طریق خونگیری گاهی اوقات “بیوپسی مایع” نامیده می شود و می تواند مزایایی نسبت به نمونه برداری سوزنی استاندارد داشته باشد که می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

آزمایشات-مولکولی-برای-تغییرات-ژنی

برخی از ژن هایی که ممکن است برای آنها آزمایش شود عبارتند از:

جهش‌های BRCA1 و BRCA2: برای زنان مبتلا به سرطان پستان پیشرفته HER2 منفی، ممکن است پزشک شما (نه سلول‌های سرطانی) را برای جهش ارثی BRCA1 یا BRCA2 (تغییر ژن) آزمایش کند.

جهش ژن PIK3CA: سلول های سرطانی که دارای فرم خاصی از پروتئین PI3K هستند می توانند به رشد آنها کمک کنند. این پروتئین از یک تغییر غیر طبیعی ژن PIK3CA ناشی می شود. اگر سرطان سینه شما دارای گیرنده هورمونی مثبت و HER2 منفی است و سلول های سرطانی پستان این تغییر ژنی خاص را نشان می دهند، ممکن است از داروی هدفمند آلپلیسیب (Piqray) همراه با داروی هورمونی فولوسترانت (Faslodex) استفاده شود.

آزمایش MSI و MMR: سلول‌های سرطان سینه ممکن است برای بررسی سطوح بالای تغییرات ژنی به نام ناپایداری ریزماهواره (MSI) آزمایش شوند. همچنین ممکن است آزمایش انجام شود تا ببیند آیا سلول های سرطانی در هر یک از ژن های ترمیم عدم تطابق (MMR) (MLH1، MSH2، MSH6 و PMS2) تغییراتی دارند یا خیر.

بار جهش تومورTMB) ): اندازه گیری تعداد جهش های ژنی (تغییرات) در داخل سلول های سرطانی است. سلول های سرطان سینه که دارای جهش های ژنی زیادی هستند (TMB بالا) ممکن است بیشتر به عنوان غیر طبیعی شناخته شوند و توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار گیرند.

ژن های همجوشی NTRK: برخی از سلول های سرطان سینه ممکن است تغییراتی در یکی از ژن های NTRK داشته باشند. این تغییرات ژنی گاهی می تواند منجر به رشد سرطان شود. لاروترکتینیب (Vitrakvi) و انترکتینیب (Rozlytrek) داروهایی هستند که پروتئین های ساخته شده توسط ژن های غیر طبیعی NTRK را هدف قرار می دهند و ممکن است گزینه هایی برای افراد مبتلا به سرطان پستان پیشرفته باشند.

آزمایشات خون

آزمایشات-خون

آزمایش خون برای تشخیص سرطان سینه استفاده نمی شود، اما می تواند به درک سلامت کلی فرد کمک کند. به عنوان مثال، آنها می توانند برای کمک به تعیین اینکه آیا فرد به اندازه کافی سالم است تا جراحی یا انواع خاصی از شیمی درمانی را انجام دهد، استفاده شود.

شمارش کامل خون (CBC) بررسی می کند که آیا خون شما دارای تعداد طبیعی انواع مختلف سلول های خونی است یا خیر. به عنوان مثال، می‌تواند نشان دهد که آیا شما کم خون هستید (تعداد گلبول‌های قرمز کم دارید)، آیا ممکن است با خونریزی (به دلیل تعداد کم پلاکت‌های خون) مشکل داشته باشید یا اگر در معرض خطر ابتلا به عفونت هستید (زیرا تعداد کم گلبول های سفید). این آزمایش می تواند به طور منظم در طول درمان تکرار شود، زیرا بسیاری از داروهای سرطان می توانند سلول های خون ساز مغز استخوان را تحت تاثیر قرار دهند.

آزمایش‌های شیمیایی خون می‌تواند به شما کمک کند که آیا برخی از اندام‌های شما مانند کبد یا کلیه‌ها به خوبی کار نمی‌کنند یا خیر. به عنوان مثال، اگر سرطان به استخوان‌ها گسترش یافته باشد، ممکن است سطوح بالاتر از حد طبیعی کلسیم و آلکالین فسفاتاز را ایجاد کند. اگر سرطان سینه به کبد سرایت کند، گاهی اوقات می تواند باعث سطوح بالایی از تست های عملکرد کبدی مانند آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) یا آلانین آمینوترانسفراز (ALT) شود. سرطان سینه به کلیه ها سرایت نمی کند، اما اگر آزمایش خون شما نشان دهد که کلیه های شما خوب کار نمی کنند، ممکن است از داروهای شیمی درمانی خاصی مانند سیس پلاتین استفاده نشود.

مطالب مرتبط:چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

سلول های سرطان سینه گاهی اوقات موادی به نام تومور مارکر می سازند که در خون یافت می شود. برای سرطان سینه که به سایر اندام ها گسترش یافته است، نشانگرهای توموری که ممکن است بررسی شوند عبارتند از آنتی ژن کارسینومبریونیک (CEA)، آنتی ژن سرطانی ۱۵-۳ (CA 15-3) و آنتی ژن سرطانی ۲۷-۲۹ (CA 27-29). آزمایش خون برای این تومور مارکرها به تنهایی برای تشخیص یا دنبال کردن سرطان سینه استفاده نمی شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *