آزمایش های پزشکی, بارداری

آزمایش خون برای حاملگی

آزمایش-خون-بارداری

در حالی که عقب افتادن قاعدگی اغلب اولین سرنخ مبنی بر بارداری یک زن است، برخی از زنان زودتر از این دوره علائمی از جمله سردرد، خستگی و یا حساسیت سینه را تجربه می کنند.

هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) تنها زمانی که یک زن باردار است در ادرار یا خون تشخیص داده می شود. بنابراین اساس تمام آزمایشات بارداری است. سلول‌هایی که جنین در حال رشد را احاطه کرده و در نهایت جفت را تشکیل می‌دهند، hCG تولید می‌کنند که این امر در مراحل اولیه بارداری مهم است. تولید hCG پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم آغاز می شود و در طول سه ماهه اول در بدن تجمع می یابد. علاوه بر این، hCG تضمین می کند که غده موقت درون ریز (جسم زرد) تولید شده پس از تخمک گذاری به تولید پروژسترون در سه ماهه اول بارداری ادامه می دهد.

آزمایش خون بارداری

هنگامی که برای تأیید نتیجه آزمایش بارداری خانگی (HPT) به پزشک خود مراجعه می کنید، احتمالاً آزمایش ادرار انجام می دهد و ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. دو نوع آزمایش خون برای تایید بارداری عبارتند از:

  1. تست های کیفی که پاسخ ساده بله یا خیر را در مورد باردار بودن یک زن ارائه می دهد.
  2. تست های کمی (همچنین به عنوان آزمایش‌های بتا hCG شناخته می‌شوند) که سطح hCG در خون و میزان فاصله یک زن در دوران بارداری را تعیین می‌کند. نتایج طبیعی این آزمایش افزایش سریع سطح hCG را در سه ماهه اول نشان می دهد. این مقدار در حدود هفته ششم به اوج خود می رسد و کاهش می یابد و سپس ثابت می ماند.

آزمایش-خون-بارداری

مطالب مرتبط: آزمایش زگیل ناحیه تناسلی زنان

آزمایش خون چه  موقع می تواند حاملگی را تشخیص دهد؟

آزمایش خون در مطب پزشک انجام می شود و می تواند hCG را زودتر از آزمایش ادرار، بارداری را تشخیص دهد. به طور معمول، آزمایش خون نتایج را ۶ تا ۸ روز پس از تخمک گذاری با دقت ۱۰۰درصد ارائه می دهد.

آزمایش خون بارداری چگونه انجام می شود؟

آزمایش خون بارداری مانند سایر آزمایشات ساده خون انجام می شود. یک سوزن در رگ ساعد وارد می شود و نمونه خون گرفته می شود. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا ببیند hCG وجود دارد یا خیر، و اگر پزشک آزمایش کمی را تجویز کند، سطح هورمون اندازه‌گیری می‌شود.

آیا آزمایش خون دقیق تر از آزمایش ادرار است؟

اگرچه این روزها آزمایش‌های ادرار بسیار دقیق هستند، اما آزمایش‌های خون بسیار دقیق‌تر هستند.

تست های بارداری خانگی

این روزها رایج است که زنان قبل از مراجعه به پزشک از HPT استفاده کنند. علامت مثبت یا تغییر در رنگ خط نشان دهنده یک نتیجه مثبت است، در حالی که تست های دیجیتال جدیدتر عبارت “باردار” یا “باردار نیست” را نشان می دهد. از آنجایی که مقدار hCG در ادرار با گذشت زمان افزایش می‌یابد، تشخیص hCG خیلی زود پس از یک دوره از دست رفته دشوار است. برخی از آزمایش‌های خانگی ادعا می‌کنند که می‌توانند حاملگی را یک روز پس از قاعدگی یا حتی زودتر تشخیص دهند. با این حال، یک مطالعه اخیر نشان می دهد که اکثر HPT ها به این زودی نتایج دقیقی را ارائه نمی دهند. در اینجا چند نکته مفید برای استفاده از HPT وجود دارد:

برای نتایج دقیق تر، یک هفته بعد از تاخیر در قاعدگی خود صبر کنید.

تاریخ انقضا کیت را بررسی کنید و تمام دستورالعمل ها را دنبال کنید.

ادرار صبحگاهی را آزمایش کنید تا احتمالاً دقت را افزایش دهید.

۱۰ دقیقه صبر کنید تا دقیق ترین نتیجه را بگیرید.

تست-های-بارداری-خانگی

مطالب مرتبط: تست پاپ اسمیر برای دختر باکره

سایر تست ها در اوایل بارداری

اکثر زنان باردار در اولین ویزیت قبل از زایمان آزمایش خون می گیرند تا بارداری را تایید کنند و مسائل مختلفی را بررسی کنند. با توجه به کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، انجام آزمایش‌های زیر هنگام خون‌گیری برای OBGYN یک روش استاندارد است.

شمارش کامل خون (CBC): این آزمایش خون متداول تعداد انواع مختلف سلول های تشکیل دهنده خون را می شمارد. تعداد گلبول‌های قرمز می‌تواند نشان‌دهنده وجود نوع خاصی از کم‌خونی باشد، در حالی که تعداد گلبول‌های سفید می‌تواند تعداد سلول‌های مبارزه کننده با بیماری را در خون نشان دهد. تعداد پلاکت ها می تواند مشکل بالقوه لخته شدن خون را نشان دهد.

گروه خونی و فاکتور Rh: در سه ماهه اول بارداری، آزمایش خون برای تعیین گروه خونی مادر باردار انجام می شود. همچنین خون برای بررسی اینکه آیا مادر باردار Rh مثبت یا منفی است، آزمایش می شود. تخمین زده می شود ۱۵درصد از زنان ناسازگاری Rh با جنین متولد نشده خود دارند. هنگامی که یک زن Rh منفی و جنین او Rh مثبت است، بدن او ممکن است آنتی بادی هایی را علیه عامل Rh تولید کند که به گلبول های قرمز خون جنین آسیب می رساند. در حالی که این معمولاً در بارداری اول مشکلی ایجاد نمی کند و ممکن است در حاملگی های بعدی ظاهر شود. به زنانی که Rh منفی دارند، در دوران بارداری دارو داده می شود تا از ایجاد این آنتی بادی های بالقوه مضر جلوگیری شود.

عفونت های مقاربتی: خون برای بیماری های مقاربتی مانند سیفلیس، هپاتیت B و HIV بررسی می شود.

مصونیت در برابر بیماری های خاص: این ازمایشات شامل تیتر سرخجه (نشانه ای از مصونیت در برابر سرخک آلمانی) و آبله مرغان (نشانه ای از مصونیت در برابر آبله مرغان) است.

آزمایش ادرار: این آزمایش وجود بیماری دستگاه ادراری یا عفونت دستگاه ادراری (UTI) و همچنین سطح گلوکز را بررسی می کند. عوامل موثر در دیابت بارداری:

  1. سطح قند خون بالا
  2. اضافه وزن اگر زنی
  3. زنانی که در بارداری قبلی بچه بزرگی داشته اند.
  4. سابقه خانوادگی

بعد از هفته ۲۰ بارداری، سطح پروتئین در ادرار بررسی می شود. سطوح بالای پروتئین در ادرار می تواند نشانه پره اکلامپسی باشد، وضعیتی که می تواند منجر به عوارض جدی و حتی کشنده برای مادر و نوزاد شود.

کشت ادرار: این آزمایش وجود باکتری در ادرار را بررسی می کند که ممکن است نشانه عفونت ادراری باشد. این آزمایش هم در اوایل بارداری و هم در اواخر بارداری انجام می شود.

سایر-تست-ها-در-اوایل-بارداری

مطالب مرتبط: آزمایش زگیل ناحیه تناسلی زنان

بارداری شما تایید شده است. آزمایشات بعدی چیست؟

به لطف پیشرفت های انجام شده در آزمایش DNA، دیگر لازم نیست تا سونوگرافی منتظر بمانید تا بفهمید که آیا پسر دارید یا دختر.

کلام اخر

حدود ۶ تا ۸ روز پس از تخمک گذاری آزمایش خون می تواند نشان دهد که شما باردار هستید یا نه. پزشکان از دو نوع آزمایش خون برای بررسی بارداری استفاده می کنند. آزمایش خون کمی (یا آزمایش بتا hCG) میزان دقیق hCG را در خون شما اندازه گیری می کند. بنابراین می تواند حتی مقادیر بسیار کمی از hCG را پیدا کند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *