آزمایش های پزشکی, بارداری, چکاپ

آیا برای آزمایش بارداری ناشتا باید باشیم؟

 آیا برای آزمایش بارداری ناشتا باید باشیم؟

برای آزمایش بارداری ناشتا بودن از عوامل قطعی و ضروری به حساب نمی آید چرا که عدد بتا نفش اساسی را در این تست ایفا می کند. این آزمایش بیشتر برای تشخیص بارداری و مشکلات موجود در این زمینه انجام می شود که میزان هورمون تعین کننده این عامل است.

در آزمایش بارداری هورمون HCG که بیشتر به عنوان هورمون بارداری شناخته می شود، در بدن بعد از لقتاح تولید می شود که تا ۱۰ روز نتیجه ای قطعی برای بارداری حاصل نمی کند. برای تشخیص حاملگی در بانوان دو نوع آزمایش وجود دارد که هر دو تغییرات عدد بتا را نمایان می کند.

آزمایش خون و تست بارداری از راه های تشخیص تغییرات هورمونی و حاملگی است که باید ۱۰ روز بعد از لقاح صورت بگیرد. آزمایش خون نتیجه ای قطعی تر را با خود به همراه دارد که زمان انجام گیری آن نیم ساعت بدون قطع کردن مصرف هیچ دارویی است.

تست بارداری یا Pregnancy test در خانه بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه برای تشخیص بارداری انجام می شود که در این آزمایش های پزشکی ناشتا بودن نیاز نیست. این تست نیز با تغییرات هورمونی و عدد بتا، نتیجه ای مثبت یا منفی ظاهر می کند که در ادامه مطلب این صفحه از لیماطب به توضیح بیشتر نکات قابل توجه در این زمینه خواهیم پرداخت.

آزمایش-خون-بارداریاز چه وقت آزمایش خون، بارداری را نشان می دهد؟

آزمایش بارداری بتا برای تشخیص حاملگی یا در هفته اول بارداری برای بررسی مشکلات موجود در مادر و فرزند انجام می شود که میزان هورمون HCG نتیجه اصلی تمامی این عامل است. آزمایش خون به طور معمول باید ۱۰ روز بعد از لقاح انجام شود تا جوابی دقیق و بدون شک حاصل کند.

در ابتدای دوران بارداری به ازای هر ۷۲ ساعت مقدار عدد بتا دو برابر می شود که میزان عدد بالای ۵، نشان دهنده بارداری شما است. همچنین عدد بتا در هر روز بارداری با مقدار متفاوت نمایان شده و هر مقدار برای خود علائمی را به همراه دارد که جدول زیر را در بر می گیرد.

جدول عدد بتا در بارداری

سن بارداری

رنج نرمال آزمایش BHCG

زنانی که  که باردار نیستند یا کمتر از ۳ هفته از بارداری آنان می‌گذرد. 

کمتر از ۵ میلی‌گرم در میلی‌لیتر

۳ هفته از بارداری

۵ و ۵۰ 

۴ هفته از بارداری

بین ۵ و ۴۲۶

۵ هفته از بارداری

بین ۱۸ و ۷۳۴۰

۶ هفته از بارداری

بین ۱۰۸۰ و ۵۶۵۰۰

۷ تا ۸ هفته از بارداری

بین ۷،۶۵۰ و ۲۲۹،۰۰۰

۹ تا ۱۲ هفته از بارداری

بین ۲۵،۷۰۰ و ۲۲۸،۰۰۰

۱۳ تا ۱۶ هفته از بارداری

بین ۱۳،۳۰۰ تا ۲۵۴،۰۰۰

۱۷ تا ۲۴ هفته از بارداری

بین ۴۰۶۰ تا ۱۶۵.۴۰۰

۲۵ تا ۴۰ هفته از بارداری

۳۶۴۰ تا ۱۱۷۰۰۰

جواب-آزمایش-خون-بارداریجواب آزمایش خون بارداری چقدر طول میکشه؟

در آزمایش خون یا تست حاملگی از دقیق و مورد تایید ترین روش های تشخیص بارداری است که با بررسی سطح عدد بتا، نتیجه ای درست را نمایان می کند. همچنین زمان انجام این آزمایش عوامل مختلفی از جمله روز تخمک گذاری را نیز  در بر گرفته است که سبب متفاوت بودن زمان نتیجه آزمایش خون می شود.

جواب آزمایش خون برای تشخیص بارداری در حالت کلی به نیم ساعت زمان نیاز داشته و در کوتاه ترین بازه زمانی نتیجه آزمایش شما حاضر می شود. در آزمایش خون نوبت دهی اینترنتی و تجویز پزشک متخصص نیاز نبوده و در صورت مراجعه می توانید با خیال راحت و بدون هیچ دردسری انجام دهید.

بهترین زمان انجام آزمایش خون کی است؟

بهترین زمان برای انجام ازمایش بارداری به دلیل نیاز نبودن به شرایط خاصی مانند اینکه آیا برای آزمایش بارداری ناشتا باید باشیم؟، قطع داروها و آنتی بیوتیک ها و .. در هر ساعت از ۱۰ روز بعد پس از لقاح مناسب است. هر چند ازمایش حاملگی در هر ساعت از شبانه روز قابل انجام است اما بهتر است این آزمایش در ساعت اولیه صبح انجام شود. زیرا میزان غلظت HCG در ادرار ساعات اولیه صبح بیشتر است و به همین دلیل تشخیص بارداری از طریق نمونه ادرار نیز راحتر صورت می گیرد.

اینکه قبل از آزمایش چکاپ چکار کنیم؟ می تواند سوال بسیاری از بانوان باشد که قبل از اقدام، نیاز به انجام کار خاصی نیست. زیرا در این آزمایش مقدار هورمون HCG تحت تاثیر این فاکتورها قرار نمی گیرد. 

رایج‌ترین روش تشخیص حاملگی، اندازه گیری میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG)  با استفاده از آزمایش خون است. بعد از گذشت ۱۱ روز از لقاح، میزان هورمونHCG  افزایش می‌یابد. این هورمون بعد از تشکیل جفت، از جسم زرد محافظت می کند. مادران عزیز در زمان دوران بارداری حتما برای سلامت خود و فرزندتان چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.    

عکس جواب آزمایش بارداری مثبت

مقدار عدد بتا در آزمایش خون برای حاملگی، عامل اصلی برای آگاهی از حاملگی به حساب می آید که مقدار این عدد باید بالای ۵ باشد. برای تفسیر آزمایش خود برای آگاهی از بارداری، می توانید از جدول شرح شده در جدول کمک بگیرید که نتیجه مثبت از بارداری است.

عکس-جواب-آزمایش-بارداری-مثبت

کلام آخر

ناشتا بودن برای آزمایش بارداری نیاز نبوده و بدون قطع مصرف هیچ دارویی میتوانید به راحتی آزمایش را انجام دهید. آگاهی از آزمایش ها و موارد قابل توجه در دوران بارداری برای مادران باردار واجب است که در لیماطب، می تواند اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

سوالات متداول

  1.     آیا برای آزمایش بارداری بتا باید ناشتا بود یا قرص مصرف نکرد؟

نخیر، ناشتا بودن و قطع مصرف دارو به هیچ وجه نیاز نبوده و در هر ساعتی از روز بعد ۱۰ روز پس از لقاح می توان آزمایش را انجام داد.

  1.     امکان بتا منفی در حین بارداری در آزمایش خون وجود دارد؟

بله، علت پایین بودن عدد بتا در آزمایش خون می تواند به دلیل انجام آزمایش زودتر از ۱۰ روز باشد که نتیجه ای دقیق را نتیجه نمی دهد.

  1.     آیا عدد بتا می تواند نشان دهنده جنسیت فرزند در آزمایش خون باشد؟

نخیر، عدد بتا در هر فرد متفاوت بوده و در طول بارداری با مقدار ثابتی در آزمایش نمایش داده نمی شود اما به طور معمول در جنین پسر سطح هورمون HCG نسبت به جنین دختر با مقدار کم ری است.

  1.     جواب آزمایش بارداری مثبت در آزمایش خون یا تست بارداری چگونه است؟

در نتیجه آزمایش خون یا تست بارداری، جواب مثبت با عدد بتای بالای ۵ یا دو خط قرمز نمایان میشود که برای اطلاع از نتیجه دقیق، توصیه در انجام آزمایش خون است.

  1.     بالا بودن عدد بتا در آزمایش خون نشان دهنده چی میتواند باشد؟

عدد بالای ۵ در آزمایش خون نشان دهنده بارداری فرد بوده و در صورت مقدار عدد بالای ۵ غیر طبیعی، می تواند بارداری دو قلو یا چند قلو را نتیجه دهد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *