بارداری

تست حاملگی

تست حاملگی

آزمایش بارداری می تواند با بررسی نمونه ادرار یا خون شما برای وجود هورمون خاصی، باردار بودن شما را مشخص کند. این هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) نام دارد. سطح بالای HCG نشانه بارداری است. HCG در ده هفته اول پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره داخلی رحم به سرعت افزایش می یابد.

آزمایش ادرار برای بارداری زمانی دقیق تر است که آزمایش را یک یا دو هفته پس از عقب افتادن دوره قاعدگی انجام دهید. اگر آزمایش ادرار را خیلی نزدیک به زمان بارداری انجام دهید، آزمایش می تواند نشان دهد که شما باردار نیستید حتی زمانی که واقعاً باردار هستید. دلیل  ان این است که بدن شما ممکن است هنوز HCG کافی برای نشان دادن در آزمایش تولید نکرده باشد.

می توانید آزمایش ادرار HCG را در مطب پزشک  خود انجام دهید یا می توانید آزمایش را خودتان با یک کیت تست خانگی انجام دهید. این تست ها اساسا یکسان هستند، بنابراین بسیاری از افراد قبل از مراجعه به پزشک از تست بارداری خانگی استفاده می کنند. اگر دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید، تست های بارداری خانگی حدود ۹۷-۹۹٪ دقیق هستند. آنها می توانند نتایج را در عرض چند دقیقه به شما ارائه دهند.

نام های دیگر: آزمایش گنادوتروپین جفتی انسانی، آزمایش HCG، آزمایش خون کیفی HCG، آزمایش خون کمی HCG، آزمایش ادرار بتا-HCG، گنادوتروپین جفتی تام

تست حاملگی چه کاربردی دارد؟ 

تست حاملگی چه کاربردی دارد؟             

تست بارداری برای تشخیص اینکه آیا باردار هستید یا خیر استفاده می شود.

چرا به آزمایش بارداری نیاز دارم؟

اگر فکر می کنید باردار هستید ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. علائم بارداری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. شایع ترین علامت بارداری زودرس، پریود نشدن است. سایر علائم شایع بارداری اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. سینه های متورم و حساس
 2. خستگی
 3. تکرر ادرار
 4. حالت تهوع و استفراغ (به آن حالت تهوع صبحگاهی نیز گفته می شود).
 5. احساس نفخ یا ورم در شکم یا بدن

در طول تست بارداری چه اتفاقی می افتد؟

شما می توانید یک کیت تست بارداری خانگی را بدون نسخه خریداری کنید. کیت ها شامل نوارهای تست یا نوارهایی هستند که به HCG در ادرار شما واکنش نشان می دهند. مراحل انجام یک تست به برند بستگی دارد، بنابراین بسیار مهم است که دستورالعمل هایی را که همراه تست شما ارائه می شود، دنبال کنید. برای اکثر کیت های تست، یکی از موارد زیر را انجام خواهید داد:

 1. نوار تست را در جریان ادرار خود نگه دارید.
 2. ادرار خود را در یک فنجان جمع کنید و نوار تست را در فنجان فرو کنید.
 3. پس از چند دقیقه منتظر بمانید، نتایج خود را روی نوار تست بررسی خواهید کرد. دستورالعمل ها به شما می گویند که به دنبال چه چیزی باشید. به طور کلی، برای دریافت دقیق ترین نتایج با هر تست بارداری خانگی، باید:
 • قبل از استفاده از تست، تاریخ انقضا را بررسی کنید.
 • اولین ادرار صبح خود را آزمایش کنید. ادرار صبحگاهی معمولاً HCG بیشتری نسبت به ادرار در اواخر روز دارد.
 • از تایمر استفاده کنید. اگر زمان را حدس بزنید، نتایج شما ممکن است دقیق نباشد.
 • آزمایش خون در مطب یا آزمایشگاه انجام می شود. یک پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد.

قدامات لازم قبل از انجام تست حاملگی

اقدامات لازم قبل از انجام تست حاملگی

اگر آزمایش ادرار انجام می دهید، قبل از جمع آوری نمونه، مقدار زیادی مایع ننوشید. زیرا  می تواند HCG را در ادرار شما رقیق کند و ممکن است در آزمایش نشان داده نشود. در غیر این صورت، برای آزمایش بارداری که از ادرار یا خون استفاده می کند، نیازی به آمادگی خاصی ندارید.

آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای انجام آزمایش ادرار وجود ندارد.

نتایج تست حاملگی به چه معناست؟

نتایج تست حاملگی به چه معناست؟

نتایج شما نشان خواهد داد که آیا باردار هستید یا خیر.

نتیجه منفی به این معنی است که HCG در نمونه شما یافت نشد، بنابراین ممکن است باردار نباشید. اما نتیجه منفی همیشه به معنای باردار نبودن شما نیست. اگر آزمایش ادرار خانگی را خیلی زود انجام دادید، ممکن است بدن شما HCG کافی برای نشان دادن آزمایش تولید نکرده باشد.

سطح HCG در اوایل بارداری هر روز افزایش می یابد، بنابراین بهتر است یک هفته دیگر آزمایش را تکرار کنید. اگر در دو آزمایش خانگی نتایج منفی دریافت کردید، اما همچنان فکر می کنید باردار هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر در آزمایشی که پزشک انجام می دهد، نتیجه منفی دریافت کردید، از پزشک خود بپرسید که آیا به آزمایش دیگری نیاز دارید یا خیر.

نتیجه مثبت به این معنی است که HCG در نمونه شما وجود دارد و  به این معنی است که شما باردار هستید. بهتر است که در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. اگر آزمایش خانگی انجام دادید، ممکن است پزشک آزمایش دیگری برای تایید بارداری شما انجام دهد.

اگر دارویی برای کمک به باردار شدن مصرف می کنید (داروهای باروری)، نتایج آزمایش شما ممکن است نشان دهد که باردار هستید در حالی که باردار نیستید.

کلام اخر

اکثر تست های بارداری به سادگی بررسی می کنند که آیا HCG در نمونه شما وجود دارد یا خیر. اما برخی از تست های بارداری میزان HCG شما را نیز اندازه گیری می کنند. این آزمایش‌ها، آزمایش‌های کمی HCG نامیده می‌شوند و معمولاً روی نمونه‌های خون انجام می‌شوند.

مقدار HCG در بدن شما می تواند اطلاعات مهمی در مورد بارداری و سلامت جنین شما به پزشک شما بدهد. گاهی اوقات از آزمایشات کمی HCG برای کمک به موارد زیر استفاده می شود:

 1. تعیین سن جنین
 2. حاملگی خارج از رحم: یک تخمک بارور شده است که سعی می کند در خارج از رحم رشد کند. زمانی که تخمک در جای نامناسبی قرار گرفته باشد نمی تواند به نوزاد تبدیل شود و برای جلوگیری از آسیب به اندام های شما باید برداشته شود.
 3. حاملگی مولار (مول هیداتی فرم): رشد غیر طبیعی بافت در رحم است. علت آن یک تخمک بارور شده با چنان مشکلات ژنتیکی شدیدی است که نمی تواند بچه شود و رشد ان می تواند به سرطان تبدیل شود و باید حذف شود.
 4. اختلالات ژنتیکی در جنین: سندرم داون، سایر مشکلات کروموزومی، و برخی نقایص مادرزادی (آزمایش hCG معمولاً بخشی از آزمایش‌های غربالگری قبل از تولد است که آزمایش غربالگری «سه‌گانه» یا «چهارگانه» نامیده می‌شود).
 5. تشخیص سرطان تخمدان و بیضه

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *