آزمایش های پزشکی, بارداری, بیماری های هورمونی, چکاپ, داخلی, سلامت جنسی, سلامت عمومی, فرزند, مادر و فرزند, مراقبت های قبل از بارداری

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری، می توانید برخی از علائم معمولی مانند تهوع یا استفراغ، درد سینه، خستگی یا سوزش سر دل را تجربه کنید. ممکن است متوجه مقدار کمی افزایش وزن شوید.

تبریک می گویم! شما در هفته ۸ بارداری هستید. الان اوضاع واقعاً در حال بالا گرفتن است.

این هفته اتفاقات زیادی هم برای شما و هم برای کودکتان می افتد. با ما در لیماطب همراه باشید.

در هفته ۸ بارداری چه اتفاقی میافتد

با حرکت به سمت پایان سه ماهه اول بارداری، ممکن است متوجه شوید که لباس‌هایتان محکم‌تر می‌شوند. افزایش وزن معمولاً در این مرحله فقط چند گرم است، اما رحم شما به آرامی در حال بزرگ شدن است تا جایی برای رشد سریع کودک شما باز کند.

همچنین ممکن است سینه‌های شما پر و حساس شوند، حتی ممکن است احساس گزگز داشته باشند.

تغییرات و ناراحتی‌ها، حتی در این مرحله اولیه، زمانی اتفاق می‌افتند که بدن شما با خواسته‌های جدید خود سازگار می‌شود. اما به طرز شگفت انگیزی به چالش بستگی دارد.

جنین شما در ۸ هفتگی چقدر است؟

کوچولوی شما ممکن است ۱۱ تا ۱۴ میلی متر طول داشته باشد. آنها خیلی سریع بزرگ می شوند.

هفته هشتم بارداریرشد کودک شما در ۸ هفتگی

در حال حاضر، کودک شما بیشتر و بیشتر شبیه نوزاد تازه متولد شده ای است که از بیمارستان به خانه می آورید. بدن آنها دارای بازوها و پاهای ریز، انگشتان دست و پا، استخوان ها و ماهیچه ها است. دم جنینی تقریباً از بین رفته است.

ویژگی های منحصر به فرد صورت آنها همراه با تمام عملکردهای درونی و اندام های آنها به رشد خود ادامه می دهد.

فک و بینی فوقانی کودک شما شروع به شکل گیری کرده است، به این معنی که ویژگی های صورت او مدت زیادی راز نخواهد ماند! تپه های کوچکی در جایی که پوسته بیرونی گوش آنها قرار دارد وجود دارد و چین های پلک اکنون تا حدی چشم های آنها را می پوشاند.

و اگرچه هنوز نمی توانید آن را احساس کنید، کودک شما دائماً در حال حرکت است .

این فقط همه رشد فیزیکی نیست. سلول های عصبی در مغز آنها شروع به تشکیل مسیرهای عصبی اولیه می کنند و حس بویایی کودک شما شروع به شکل گیری می کند!

در هفته ۸ بارداری چه چیزی  در انتظار شماست

ممکن است شروع به احساس نفخ کنید و سینه های شما شروع به رشد کنند.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد صورت نوزاد، همراه با تمام عملکردها و اندام‌های درونی او همچنان در حال رشد است.

تهوع صبحگاهی ممکن است همچنان در این هفته اتفاق بیفتد.

شما باید که خوب غذا بخورید و به طور ایمن فعال باشید.

اگر علائمی دارید که غیرعادی است با پزشک خود صحبت کنید.

رشد دوقلو در هفته ۸ چگونه است ؟

ممکن است متوجه شده باشید که دوقلو دارید (یا بیشتر!). تا پایان هفته هشتم، طول نوزادان شما حدود ۱۱تا ۱۴ میلی متر خواهد بود.

آنها همچنین شروع به شبیه‌تر شدن به نوزادان واقعی کرده‌اند. بازوهایشان دراز می شود، گوش هایشان در حال شکل گیری است و حتی لب و بینی بالایی شان بیرون زده است.

شما حتی نسبت به کسی که یک نوزاد را حمل می کند به مواد مغذی بیشتری نیاز دارید. این شامل:

 • کلسیم
 • اسید فولیک
 • اهن
 • پروتئین

برخی از زنان که بارداری چندقلو دارند علائم شدیدتری دارند و احتمال عوارض بیشتری دارند. اگر احساس کردید چیزی اشتباه است یا سوالی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

هفته هشتم بارداریعلائم هفته ۸ بارداری

در هفته هشتم بارداری، احتمالاً دیگه  با علائم بارداری ناآشنا نیستید. علائمی که قبلاً تجربه کرده اید ممکن است در این هفته ادامه داشته باشند و برخی علائم جدید ممکن است به این ترکیب بپیوندند. علائم شایع بارداری در هفته هشتم بارداری شما عبارتند از:

تهوع و استفراغ صبحگاهی

حقیقت این است که بسیاری از افراد در طول روز در طول بارداری حالت تهوع را تجربه می کنند. (ممکن است به این امید کمک کند که این وضعیت اغلب در ۳ تا ۴ هفته آینده بهتر شود.)

تهوع صبحگاهی ناشی از افزایش سطح هورمون است که اغلب در حدود هفته ۱۰ بارداری شما به اوج خود می رسد.

اگر حالت تهوع صبحگاهی شدیدتر از آنچه انتظار داشتید احساس می شود، به پزشک خود اطلاع دهید. این می تواند نشانه هایپر استفراغ بارداری باشد – به خصوص اگر:

شما حتی نمی توانید مایعات را در معده نگه دارید.

ادرار شما زرد تیره است که به دلیل کمبود مایعات است.

اصلا ادرار نمیکنی

خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر می تواند به تنظیم قند خون و کاهش حالت تهوع کمک کند. مصرف میان وعده زنجبیل و نعناع یا مصرف پروتئین بیشتر نیز ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

از آنجایی که ممکن است احساس تهوع داشته باشید و تمام غذایی را که می خورید نگه ندارید، داشتن حداقل افزایش وزن در این مرحله از بارداری غیر معمول نیست.

در واقع، برخی از زنان به دلیل تهوع صبحگاهی مقدار کمی از وزن خود را از دست می دهند. پزشک شما می خواهد این موضوع را پیگیری کند تا مطمئن شود که شما و کودک در حال رشدتان سالم بمانید.

خستگی

به احتمال زیاد قبلاً احساس خستگی زیادی کرده اید. به لطف سطوح بالای هورمون پروژسترون و جریان خون اضافی مواد مغذی به نوزاد، خستگی احتمالاً در این هفته ادامه خواهد داشت.

در صورت نیاز حتما استراحت کنید.  ورزش سبک و مصرف یک رژیم غذایی متعادل می تواند به تامین انرژی بدن شما نیز کمک کند.

سینه های دردناک یا حساس

هورمون هایی که به رشد بدن شما کمک می کنند به سینه های شما کمک می کنند تا برای شیردهی آماده شوند. این بدان معنی است که سینه های شما در حال رشد هستند و خون بیشتری به سمت آنها جریان می یابد که می تواند ناراحت کننده باشد موجب درد شود.

اگر سوتین می پوشید، ممکن است به شما تنگ و کوچیک شده باشد خرید لباس زیر جدید  جدید که مناسب سینه‌های در حال تغییر باشد ممکن است به کاهش درد و حساسیت کمک کند. لوسیون یا روغن ممکن است به پوست در حال کشش نیز کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

سوزش سردل

پروژسترون هورمونی است که به رشد ایمن کودک در درون شما کمک می کند، اما همچنین آرامش بخش عضلانی است.

یکی از ماهیچه هایی که می تواند بر آن تاثیر بگذارد دریچه تحتانی مری است که مری شما را از معده جدا می کند. این می تواند به این معنی باشد که مقداری اسید معده از مری شما بالا می رود، به خصوص اگر بعد از صرف غذا حالت خوابیده را انتخاب کنید.

برای کمک به سوزش سر دل، ممکن است بخواهید امتحان کنید:

 • خوردن وعده های غذایی کوچکتر
 • خوابیدن در وضعیت عمودی تری
 • اجتناب از دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا

این علامت ممکن است برای مدتی باقی بماند – در سه ماهه دوم و سوم نیز رایج است. اگر خیلی ناراحت کننده است، می توانید با پزشک خود در مورد داروها صحبت کنید.

تکرر ادرار

هورمون‌های بارداری ممکن است کلیه‌های شما را به کار بیاندازند و باعث تولید ادرار بیشتری شوند.

اگر بازدید مکرر از حمام بیش از حد است، ممکن است بخواهید مقدار کافئینی که می نوشید را کاهش دهید. همچنین ممکن است بخواهید شب قبل از رفتن به رختخواب به دستشویی بروید تا زمان لازم برای استراحت در حمام هنگام خواب را به حداکثر برسانید.

مشکل در خوابیدن

همانطور که خسته هستید، ممکن است خود را اغلب در شب بیدار کنید. مشکل خواب در دوران بارداری می تواند به دلیل افزایش هورمون، نیاز به ادرار، سوزش سر دل، حالت تهوع یا ناراحتی ناشی از سایر علائم بارداری باشد.

ممکن است بخواهید درست قبل از خواب مراقبه کنید و از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید. بالش های بارداری همچنین می توانند تخت خواب شما را با پیشرفت بارداری راحت تر کنند.

طیف وسیعی از علائم از فردی به فرد دیگر و بارداری تا بارداری وجود دارد. اگر هر چیزی شدیداً احساس می‌کند یا شما را به طور غیرعادی ناراحت می‌کند، با پزشک خود تماس بگیرید تا اطمینان یا پیشنهاداتی را دریافت کنید.

هفته هشتم بارداریآیا تغییر یا ناپدید شدن علائم بارداری در هفته هشتم معمول است؟

اگر به نظر می رسد علائم بارداری شما ناپدید شده یا به طور غیرمنتظره ای تغییر می کند، ممکن است نگران باشید.

در حالی که این احتمال وجود دارد که یک تغییر ناگهانی در علائم بارداری می تواند نشانه سقط جنین باشد، همچنین می تواند نتیجه نوسانات هورمونی معمولی باشد که با بارداری همراه است. غیر معمول نیست که تهوع صبحگاهی و سایر علائم اولیه بارداری با نزدیک شدن به پایان سه ماهه اول کاهش یا تغییر کند.

کارهایی که باید در این هفته انجام دهید تا بارداری سالمی داشته باشید

همانطور که هفته هشتم بارداری خود را طی می کنید، کودک شما به سرعت در حال رشد است، بنابراین باید در نظر بگیرید:

 • حضور یا برنامه ریزی اولین ویزیت پزشکی قبل از تولد
 • ورزش منظم
 • تغذیه سالم (پرهیز از غذاهایی که پزشک توصیه می کند)
 • اجتناب از الکل و سیگار

اولین چکاپ قبل از تولد شما

اگر تا به حال انجام نداده اید، وقت آن رسیده است که اولین معاینه قبل از زایمان خود را انجام دهید. اگر هنوز این کار را نکرده اید، می خواهید یک قرار ملاقات با یک متخصص زنان و زایمان یا ماما تعیین کنید.

در قرار ملاقات، احتمالاً یک نمونه ادرار برای تأیید بارداری، ارائه سابقه پزشکی، معاینه لگن و بحث درباره افکار و نگرانی‌های خود می‌دهید. حتی ممکن است یک سونوگرافی اولیه برای اندازه گیری رشد و ضربان قلب کودک خود و تعیین تاریخ زایمان انجام دهید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *