آزمایش های پزشکی, بارداری

از چه وقت آزمایش خون بارداری رو نشون میده؟

از چه وقت ازمایش خون بارداری رو نشون میده؟

پزشک شما می تواند در اوایل ۱۱ تا ۱۴ روز پس از تخمک گذاری، آزمایش خون بارداری تجویز کند.

تست بارداری چیست؟

آزمایش حاملگی می تواند با بررسی هورمون خاصی در ادرار یا خون، باردار بودن شما را مشخص کند. این هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) نام دارد. پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم، HCG در جفت زن تولید می شود. این هورمون فقط در دوران بارداری ساخته می شود.

آزمایش بارداری ادرار می تواند هورمون HCG را حدود یک هفته پس از پایان قاعدگی قابل تشخیص است. این آزمایش هم در ازمایشگاه و هم در منزل با کمک کیت های خانگی قابل انجام است. کیت های خانگی تشخیص تست بارداری حدودا ۹۷ تا ۹۹ درصد دقیق هستند. آزمایش خون بارداری مقادیر کم HCG  را تشخیص می دهد. بنابراین قدرت تشخیص نمونه خون در تشخیص بارداری دقیق تر عمل می کند.  از این رو، آزمایش خون می تواند حاملگی را حتی قبل از پریودی، تشخیص دهد. آزمایش خون بارداری حدود ۹۹ درصد دقیق است و برای تأیید نتایج آزمایش بارداری خانگی کاربرد دارد.

تست بارداری چیست؟

نام های دیگر: تست گنادوتروپین جفتی انسانی

تست HCG چه کاری دارد؟

تست بارداری برای تشخیص اینکه آیا باردار هستید یا خیر استفاده می شود.

مطالب مرتبط: انجام تست رایگان PCR

چرا به آزمایش بارداری نیاز داریم؟

اگر فکر می کنید باردار هستید به این آزمایش نیاز دارید. علائم بارداری از زنی به زن دیگر متفاوت است، اما شایع ترین علامت بارداری زودرس، تاخیر در قاعدگی است. سایر علائم رایج بارداری عبارتند از:

  • تورم و درد سینه ها
  • خستگی
  • تکرر ادرار
  • حالت تهوع و استفراغ
  • احساس نفخ در شکم

نحوه انجام تست بارداری و اقدامات لازم قبل از :

شما می توانید یک کیت تست بارداری خانگی را بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید.  بسیاری از تست های بارداری خانگی شامل دستگاهی به نام دیپ استیک هستند. برخی نیز شامل یک فنجان جمع آوری هستند. مراحل آزمایش خانگی شامل مراحل زیر است:

اولین نمونه ادرار خود در صبح جمع اوری کنید. این نوع نمونه دقیقتر است، زیرا ادرار صبحگاهی معمولاً HCG بیشتری دارد. نشانگر را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در ادرار خود نگه دارید. برای کیت هایی که شامل یک فنجان جمع آوری می شوند، در فنجان ادرار کنید، و نوار را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در فنجان قرار دهید. پس از چند دقیقه، نشانگر اندازه گیری، نتایج شما را نشان می دهد. کیت تست بارداری حاوی دستورالعملی است که شما را در مورد نحوه خواندن نتایج راهنمایی می کند.

اگر نتایج نشان داد باردار نیستید، بهتر است ازمایش را چند روز دیگر دوباره امتحان کنید، زیرا ممکن است آزمایش را خیلی زود انجام داده باشید.  HCG در دوران بارداری بتدریج افزایش می یابد. اگر نتایج نشان داد باردار هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با استفاده از معاینه فیزیکی و نتایج آزمایش خون وضعیت حاملگی شما را بررسی می کند.

نحوه انجام تست بارداری

در طول آزمایش خون، یک پرسنل مجرب با استفاده از یک سوزن کوچک از ورید بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. نمونه گیری معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. برای تست بارداری چه از طریق در ادرار چه از طریق خون نیازی به آمادگی خاصی ندارید.

مطالب مرتبط:تست تری گلیسیرید چیست؟

تفسیر نتایج سطح  HCG

سطح HCG کمتر از ۵mIU/mL برای بارداری منفی و هر چیزی بالاتر از ۲۵mIU/mL  برای بارداری مثبت در نظر گرفته می شود. سطح HCG بین  ۶-۲۴ mIU/ml به عنوان یک ناحیه خاکستری (مشکوک) در نظر گرفته می شود و احتمالاً باید آزمایش مجدد انجام دهید تا ببینید آیا سطح شما برای تأیید بارداری افزایش می یابد یا خیر. اگر باردار هستید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. مراقبت های دوران بارداری می تواند به شما و کودکتان کمک کند که سالم بمانید.

مطالب مرتبط: آزمایش HDL 

کلام اخر

آزمایش بارداری ادرار یا خون نشان می دهد که آیا HCG که بیانگر نشان دهنده بارداری است، وجود دارد یا خیر. اگر آزمایش خون شما مقدار بسیار کم HCG را نشان می دهد، می تواند به این معنی باشد که حاملگی خارج از رحم دارید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *