بارداری

آیا آزمایش خون بارداری اشتباه می شود؟

آیا ازمایش خون بارداری اشتباه می شود

یک جواب مثبت کاذب بسیار نادر است. تست‌های بارداری، هورمون HCG (گونادوتروپین کوریونی انسانی) را در بدن شما تشخیص می‌دهند که این هورمون فقط در زمان بارداری وجود دارد. به همین دلیل است که نتیجه مثبت تست بارداری به این معنی است که مطمئناً باردار هستید. با این حال، در موارد نادر، جواب مثبت کاذب به دلیل یکی از موارد زیر باشد:

 1. بارداری اخیر
 2. سقط جنین
 3. داشتن برخی از کیست های تخمدان
 4. مصرف برخی از داروهای حاوی هورمون HCG، مانند برخی از درمان های باروری

با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است نتیجه مثبت بگیرید و بعداً متوجه شوید که دیگر باردار نیستید – اما باردار بودید. اگر حاملگی شیمیایی یا از دست دادن زودرس یا حاملگی خارج از رحم داشته باشید، ممکن است این اتفاق بیفتد. این موارد مثبت کاذب نیستند – آنها نتایج مثبت بارداری واقعی هستند حتی اگر بارداری ادامه پیدا نکند.

بارداری شیمیایی چیست

بارداری شیمیایی چیست؟

حاملگی شیمیایی یک از دست دادن بارداری بسیار زودرس است که درست پس از کاشت جنین اتفاق می افتد. سونوگرافی جنین را تشخیص نمی دهد، اما بدن شما هورمون HCG را تولید می کند تا نتیجه مثبت باشد. تا زمانی که آزمایش بارداری انجام نداده باشید، نمی دانید باردار بوده اید، زیرا حاملگی شیمیایی علائم بسیار کمی را نشان می دهد و علائم مرتبط با بارداری مانند تهوع صبحگاهی را تجربه نمی کنید. بسیاری از متخصصان فکر می کنند که حاملگی های شیمیایی همانند بسیاری از سقط های جنین دیگر – به دلیل مشکلات کروموزومی در کودک در حال رشد رخ می دهد.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاپ روده

بارداری خارج از رحم چیست؟

حاملگی خارج از رحم یک وضعیت نسبتاً نادر است (حدود ۱ مورد از هر ۹۰ بارداری را تحت تأثیر قرار می دهد) که در آن تخمک بارور شده در خارج از رحم، مانند لوله فالوپ، کاشته می شود. اگر بارداری ادامه یابد، می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. علائم حاملگی خارج از رحم عبارتند از:

 1. تاخیر در پریودی
 2. درد یک طرفه زیر شکم
 3. درد در نوک شانه
 4. خونریزی وارژینال یا ترشحات قهوه ای و آبکی
 5. ناراحتی در دفع ادرار و مدفوع

این علائم می تواند ناشی از موارد دیگری مانند ناراحتی شکم باشد، اما اگر باردار هستید و هر یک از این علائم را دارید، برای احتیاط باید با پزشک مشورت کنید.

بارداری مولار چیست؟

بارداری مولار چیست؟

اگر حاملگی مولار داشته باشید ممکن است آزمایش شما مثبت باشد. بارداری مولار یک عارضه بسیار نادر است که در مراحل اولیه لقاح رخ می دهد و باعث رشد غیر طبیعی جنین می شود. در یک حاملگی مولار کامل – زمانی که تمام مواد ژنتیکی مادر در طی لقاح از بین می رود – نوزادی وجود ندارد. در عوض، یک خال، مجموعه ای از سلول های غیر طبیعی که به کیست تبدیل می شوند، تشکیل می شود. بارداری مولار نیز به عنوان یک نتیجه مثبت نشان داده می شود زیرا بدن شما HCG تولید می کند و نتیجه مثبت کاذب نیست.

آیا می توانیم بعد از یک بارداری اخیر، سقط جنین یا ختم به نتیجه مثبت برسیم؟

بله. اگر اخیراً باردار شده اید، چه به تازگی بچه دار شده باشید، چه سقط جنین داشته اید، هنوز هم ممکن است HCG برای مدتی پس از آن در خون و ادرار شما وجود داشته باشد. سطح HCG شما به آرامی کاهش می یابد، اما آزمایش بارداری ممکن است سطوح باقیمانده HCG را تشخیص دهد و نتیجه مثبت بدهد، حتی اگر دیگر باردار نیستید. اگر همچنان در تست های بارداری نتیجه مثبت می بینید و نگران هستید، به پزشک خود مراجعه کنید.

مطالب مرتبط: آزمایشات های خون برای سرطان سینه

آیا مصرف برخی از داروها می توانند باعث نتایج مثبت کاذب حاملگی شوند؟

بله، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها تست بارداری شما را مثبت نمی‌کند، اما اگر داروهای باروری حاوی HCG (این داروها به صورت تزریقی داده می‌شوند) مصرف می‌کنید، ممکن است یک نتیجه مثبت کاذب دریافت کنید.

چه شرایط پزشکی می تواند باعث نتایج مثبت کاذب شوند؟

برخی از شرایط پزشکی می تواند باعث افزایش سطح HCG شود، حتی زمانی که باردار نیستید. این شرایط عبارتند از:

 1. کیست های تخمدان
 2. بیماری کلیوی
 3. سرطان های خاص
 4. اختلالاتی که بر سطح هورمون تأثیر می گذارد، به ویژه در زنان یائسه یا قبل از یائسگی
 5. تومورهای سلولی که جفت را می سازند.

نتایج منفی کاذب

نتایج منفی کاذب

اگر آزمایش خون بارداری خیلی زود انجام شود، زمانی که HCG کافی در خون برای تشخیص بارداری وجود ندارد، این نتیجه منفی کاذب ممکن است رخ دهد. اما با این حال، هنگامی که به روز نهم تا چهاردهم بارداری رسیدید، بعید است که نتیجه منفی کاذب دریافت کنید.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاب ریه

کلام آخر

با توجه به اینکه عوامل مختلفی روی نتایج تست بارداری تاثیر دارند، بنابراین ازمایش خون به تنهایی نمی تواند قابل اعتماد باشد و می تواند نتایج مثبت و منفی کاذب داشته باشد. در چنین شرایطی بهتر است فرد علاوه بر ازمایش خون ازمایشات تکمیلی مانند سونوگرافی نیز انجام دهد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *